Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Somnul din timpul noptii

Creat de Arckadii, 30 Septembrie 2007, 16:32:32

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Arckadii

ma distreaza cand vad ce am scris...totusi, niciodata nu s-a repetat un vis de genul ala, deci nu pot avea O SINGURA reteta...



Ark

calinahanna

@romulus

Usor de zis, intr-adevar.
Cred ca tine si mai mult de o experienta/analiza/explicatie personala. Retete nu exista, iar eu nu imi pot permite sa impun ceva, cuiva.
Insa faptul ca spun un anume lucru, este pentru cei care au urechi de auzit. "Mura in gura" nu iti va da nimeni vreodata, si nu pentru ca e vb de egoism ci pentru ca nu este posibil... In general, pe drumul asta pleci destul de singur... asa, cam ca in viata.
Citatmi-ar trebui mult sa  pot pricepe asta, si apoi sa pot aplica/stapani tehnica  (DACA E VREUNA), adica sa ma impun, cum zici tu.
Nu zic numai eu... Sau o zic numai eu in felul asta...Insa acelasi lucru este spus si de catre altii, cu adevarat "experimentati" in asa ceva. (Sau poate doar mai sensibili, mai stii?)

CitatDaca ai trecut printr-o asemeena experienta, trebuie sa stii ca teama aia care zici tu ca te face sa cedezi energie, nu prea e de stapanit, in somn. ...Poate ii / ne zici si cum  sa facem asta .

Orice teama e "de stapanit". Nu e un animal salbatic si nici o situatie imposibila. Este ceva uman si natural pana la urma. Si te poti auto-educa sa nu cedezi in fata ei. Vezi ce simplu e? :roll:

Iar simplul fapt ca tu stii ca "acea teama" de care vb eu e "de nestapanit in timpul somnului" inseamna ca ai simtit-o. Deci ai realizat-o. Si ce ai facut?  :?
Poate ca daca raspunzi acestei intrebari, ne spui "tu" cum sa facem sa nu o mai simtim sau sa nu mai cedam in fata ei...


@ Ark

Am citit f bine, totul.  :wink:
Ma rog.
Probabil ca nu ai inteles ce am vrut sa iti spun de atatea ori. M-am cam repetat, intr-adevar.
Citattotul se intampla necontrolat fata de celelalte vise. in celelalte pot fi constient ca dorm si sa le influentez cum vreau eu. Astea nu par vise, iar frica e necontrolata...
Daca nu par vise e grav. In orice caz, TU esti la mijloc, Tu nu te lasi in pace si TU vrei sa fie asa. Cu riscul de a-mi da ban si de a crede ca am ceva aiurea de impartit cu tine, insa... cred ca ai nevoie de disciplina mai multa. Concentreaza-te si tu pe ceva ce iti place foarte mult sa faci si fii cat mai bun in chestia asta... hobby, pasiune, ce-o fi. Si mai vezi pe urma daca mai ai si "chestii" care nu par vise... (Sau cele pe care le controlezi sunt doar scenarii imaginate in stare relativ lucida, iar celelalte sunt, de fapt, vise...)

romulus

-----Calinahanna sa speram ca ce zicem noi i-au fost de folos lui ARK.
---- Intr-un post de mai sus, spuneam ce am incercat eu intr-o situatie oarecum asemanatoare , iar la mine a mers. Ceea ce am facut mi se parea insa - si chiar si acum cred - ceva empiric, fara o fundamentare  teoretica si chiar am fost DE UNUL SINGUR, cum zici tu ! N-am avut un instructor, un maestru, care sa ma sfatuiasca si sa ma monitorizeze si cred ca n-ar fi fost rau daca aveam. Si apropo de asta, am vazut in ultimul timp afise pe la Palatul culturii la noi in Ploiesti cu diverse cursuri : REIKI ,  Yoga  , tai chi  si nu mai stiu cum. Crezi ca ar fi util daca as merge la vreuna ? In general , cred ca niciodata nu e inutil sa inveti ceva nou, dar, ma gandesc daca ar merita sa-mi ocup timpul si cu ei, daca merita (avand in vedere destule prejudecati si lucruri stiute din religia noastra ortodoxa cu privire la alte practici, credinte ......) ?? Vad ca tu ai o oarecare initiere  , ce zici ?
----Howgh !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

StarDust

Eu la 20 de ani, am inceput sa fac Yoga, am facut 2 ani in cadru organizat, cursuri sistematizate etc. La acel moment parea a fi calea pe care puteam obtine niste raspunsuri. Am practicat 2 ani si pot zice ca am ajuns la un oarecare nivel, cand, am oprit totul, am simtit ca trebuie sa fac asta. Cred ca avem o limita pana la care putem accepta anumite informatii la un moment dat, daca treci peste aceasta, poate deveni periculos, eu asa am simtit si m-am oprit. Binenteles intotdeauna am analizat rational progresele facute pe aceasta cale si pot sa spun ca in acei 2 ani am invatat multe. Pot sa zic chiar, ca acei 2 ani, cred ca mi-au modelat toata viata! Va salut.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jackie28t

#19
Citat din: Arckadii din  30 Septembrie 2007, 16:32:32
Deschid acest subiect in urma unor experiente pe care le-am avut si pe care nu mi le pot explica.

Practic vor fi doua subiecte intr-unul singur si o sa incerc sa punctez pe masura ce povestesc fiecare subiect.
Prima experienta pe care mi-am explicat-o partial dar care totusi ma intriga:
Dormeam si visam si la un moment dat in vis m-am trezit langa mama mea care era la baie si facea curat. Stateam langa ea. La un moment dat s-a ridicat (era aplecata spaland chiuveta) si a inceput sa mearga. Eram chiar in fata ei, a strabatut fiecare camera, eu mergand practic cu spatele. A ajuns in camera mea, a s-a apropiat de pat, eu am ajuns pe locul in care dormeam, si am vazut-o cum ma saruta pe frunte sa ma trezeasca. In momentul urmator m-am trezit si ea era exact in aceasi pozitie, aplecata deasupra mea, imbracata la fel. Primele mele cuvinte au fost: tu faceai curat in baie? Raspunsul ei a fost afirmativ, si am intins coarda si am intrebat-o daca spala chiuveta, si nedumerita mi-a raspuns ca DA... Eu am asociat aceasta experienta cu un soi de Out of Body experience. Dar nu sunt sigur.

Al doilea tip de "vise" pentru care scriu aici si care ma intriga in mod deosebit este urmatorul:
Visez, si ma trezesc dar in continuare dorm. Deci practic ma trezesc in vis.
Ma vad ori pe mine in pat ori din ochii mei.
Prima oara, era un spirit intr-un colt al camerei care a sarit spre mine.
A doua oara un mos cu un toiag incovoiat de lemn care a venit tipand si amenintand cu toiagul spre mine.
Si a treia oara, aseara, un soi de creatura care a sarit peste iubita mea care era in pat cu mine, direct peste mine incercand sa imi faca rau.
Problema este ca spre deosebire de alte cosmare din astea ma trezesc urland si fug din camera aprinzand toate luminile in jur. Reactia este necontrolata, abia cand realizez incep sa rad de ridicolul situatiei.
Ceea ce mi-am dat seara azi-noapte este ca am fugit cu ochii inchisi, dormind practic, am deschis lumina vazand cu ochii inchisi, am ajuns la usa de la intrare, pe care in "vis" am inchis-o ca era deschisa. Apoi, in picioare fiind am deschis ochii, si m-am intors in camera mea, unde iubita ma privea foarte speriata si ma tot intreba ce s-a intamplat.
Asta as vrea si eu sa intreb: ce se intampla?
Nu sunt cosmare obisnuite. Sunt violente, foarte violente, iar senzatia de realitate este foarte intensa. De fiecare data m-am trezit cu ideea ca sunt spirite.
Ce se intampla?


Cu toate ca o sa par nebun probabil, chiar as avea nevoie de ajutor...

Ark


Ark ,sper sa nu te supere si o spun deschis. Uneori unele vise ne pot parea foarte reale si ne pot urmari toata viatza.DAR sunt doar vise.
Da-mi voie sa-ti spun Ark ca cu totii visam,fel si fel de vise.Unele mai placute altele mai palpitante si unele chiar foarte ''traspirante''.
Daca treci printr-o perioada mai stresata si atmosfera din timpul somnului sau inainte de a adormi a fost/e una nu prea placuta se poate sa existe unele scapari in subconstient unde sa ne imaginam lucruri neplacute sau ciudate.Eu a-ti sugerez sa nu te gandesti ca acele vise au ceva legatura cu realitatea si sa le treci cu vederea.Ba mai mult,incearca sa lasi deoparte pentru o perioada oznurile si extraterestrii.Povestile paranormale sau lucruri de genul ''vine 2012 si murim cu totii'' sau ''trece planeta nibiru pe langa EARTH si iar murim cu totii'' si asa mai departe.
Ca exemplu: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,1382.0.html
Cred ca-ti va prinde foarte bine sa vizionezi mai des filme gen ''COMEDIE'' pentru ca sigur te va relaxa si la fel a-ti va trasmite energie pozitiva.Filmele de groaza si tot felul de povesti gen ''SPAIMA'' care se mai gasesc prin internet pot intocsica foarte usor psihicul uman chiar daca le crezi sau nu.A-ti doresc noptzi linistite si sunt sigur ca in curand vei depasi si acest prag.Fii optimist

Arckadii

Multumesc Jackie. Am trecut de perioadele astea mai ales din cauza faptului ca sunt singulare. Toate cele 3 intamplari au intre ele perioade de timp foarte mari...

Ark

calinahanna

@romulus

Citat-----Calinahanna sa speram ca ce zicem noi i-au fost de folos lui ARK.
---- Intr-un post de mai sus, spuneam ce am incercat eu intr-o situatie oarecum asemanatoare , iar la mine a mers. Ceea ce am facut mi se parea insa - si chiar si acum cred - ceva empiric, fara o fundamentare  teoretica si chiar am fost DE UNUL SINGUR, cum zici tu ! N-am avut un instructor, un maestru, care sa ma sfatuiasca si sa ma monitorizeze si cred ca n-ar fi fost rau daca aveam. Si apropo de asta, am vazut in ultimul timp afise pe la Palatul culturii la noi in Ploiesti cu diverse cursuri : REIKI ,  Yoga  , tai chi  si nu mai stiu cum. Crezi ca ar fi util daca as merge la vreuna ? In general , cred ca niciodata nu e inutil sa inveti ceva nou, dar, ma gandesc daca ar merita sa-mi ocup timpul si cu ei, daca merita (avand in vedere destule prejudecati si lucruri stiute din religia noastra ortodoxa cu privire la alte practici, credinte ......) ?? Vad ca tu ai o oarecare initiere  , ce zici ?
----Howgh !

:D

Tu ai lipit afisele alea?

(glumeam)

Nu iti pot spune eu ce sa faci. Si nici nu vreau. E alegerea ta.
Si mai ales ca nu am nici un fel de initiere. Tot ce stiu e din carti si din propriile-mi observatii.