Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Somnul din timpul noptii

Creat de Arckadii, 30 Septembrie 2007, 16:32:32

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Arckadii

Deschid acest subiect in urma unor experiente pe care le-am avut si pe care nu mi le pot explica.

Practic vor fi doua subiecte intr-unul singur si o sa incerc sa punctez pe masura ce povestesc fiecare subiect.
Prima experienta pe care mi-am explicat-o partial dar care totusi ma intriga:
Dormeam si visam si la un moment dat in vis m-am trezit langa mama mea care era la baie si facea curat. Stateam langa ea. La un moment dat s-a ridicat (era aplecata spaland chiuveta) si a inceput sa mearga. Eram chiar in fata ei, a strabatut fiecare camera, eu mergand practic cu spatele. A ajuns in camera mea, a s-a apropiat de pat, eu am ajuns pe locul in care dormeam, si am vazut-o cum ma saruta pe frunte sa ma trezeasca. In momentul urmator m-am trezit si ea era exact in aceasi pozitie, aplecata deasupra mea, imbracata la fel. Primele mele cuvinte au fost: tu faceai curat in baie? Raspunsul ei a fost afirmativ, si am intins coarda si am intrebat-o daca spala chiuveta, si nedumerita mi-a raspuns ca DA... Eu am asociat aceasta experienta cu un soi de Out of Body experience. Dar nu sunt sigur.

Al doilea tip de "vise" pentru care scriu aici si care ma intriga in mod deosebit este urmatorul:
Visez, si ma trezesc dar in continuare dorm. Deci practic ma trezesc in vis.
Ma vad ori pe mine in pat ori din ochii mei.
Prima oara, era un spirit intr-un colt al camerei care a sarit spre mine.
A doua oara un mos cu un toiag incovoiat de lemn care a venit tipand si amenintand cu toiagul spre mine.
Si a treia oara, aseara, un soi de creatura care a sarit peste iubita mea care era in pat cu mine, direct peste mine incercand sa imi faca rau.
Problema este ca spre deosebire de alte cosmare din astea ma trezesc urland si fug din camera aprinzand toate luminile in jur. Reactia este necontrolata, abia cand realizez incep sa rad de ridicolul situatiei.
Ceea ce mi-am dat seara azi-noapte este ca am fugit cu ochii inchisi, dormind practic, am deschis lumina vazand cu ochii inchisi, am ajuns la usa de la intrare, pe care in "vis" am inchis-o ca era deschisa. Apoi, in picioare fiind am deschis ochii, si m-am intors in camera mea, unde iubita ma privea foarte speriata si ma tot intreba ce s-a intamplat.
Asta as vrea si eu sa intreb: ce se intampla?
Nu sunt cosmare obisnuite. Sunt violente, foarte violente, iar senzatia de realitate este foarte intensa. De fiecare data m-am trezit cu ideea ca sunt spirite.
Ce se intampla?


Cu toate ca o sa par nebun probabil, chiar as avea nevoie de ajutor...

Ark

lylyt_ice

Ark...ceea ce se intimpla cu tine nu cred ca este atit de grav cum se prezinta in aparenta.Ce-i dreapr nu sunt experta in astfel de situatii, dar din experienta proprie as putea sa spun, ca este vorba de fenomenul de decorporalizare...adica: spiritul tau in timpul somnului, iese din corp ridicindu-se in sferele superioare,iar cind se intoarce inapoi in corp, trecind prin paturile inferioare cu o fregventa redusa, intilneste spirite inferioare care se manifesta in mai multe forme, incercind sa te sperie...singurul lucru pe care-l poti face este sa invingi frica si sa nu mai ai teama de ele...si de absolut nimic...gindestete ca nu ti se poate intimpla nimic si ca tu esti cu mult superior acelor sarmane creaturi !!!Priveste-i cu mila, nu cu agresivitate...! Iar despre visul real in care mama ta ti-a confirmat ceea ce ai vazut tu in stare de somn...este cea mai buna dovada ca tu ai atins stadiul de a iesii din corp si a vedea ce se intimpla in jurul tau....ar trebuii sa incerci sa faci acest lucru si controlat...nu cred ca esti departe de a reusii...este ceva nemai pomenit daca ai sa reusesti sa mergi si sa vezi unde si ce doresti.
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Arckadii

totul se intampla necontrolat fata de celelalte vise. in celelalte pot fi constient ca dorm si sa le influentez cum vreau eu. Astea nu par vise, iar frica e necontrolata...



Ark

Kymosabe

#3
Ark , in prima aparte este vorba , probabil , asa cum ai spus si tu de o experienþa de  decorporalizare sau dedublare in timpul somnului pentru care  exista o multime de teorii (stiintifice sau paranormale) si nu cred ca este cazul sa dezvolt acest subiect deoarece nu as spune nimic nou .

In ceea ce priveste partea a doua , aici voi vorbi din propria mea experienta (asa cum am spus intr-un  post anterior sunt un somnambul notoriu) .
Avand aceasta ,,belea'' am incercat sa caut informatii care sa explice cauzele acestor manifestari .

Deci . (fara deci)
Aceste ,,manifestari'' sunt incadrate in categoria tulburari de somn , deci nu e nimic paranormal .
Exista 4 forme de tulburari de somn : insomnia ,  hipersomnia,  tulburari de ritm veghe/somn si parasomnia .

Manifestarile noaste se inscriu in  ultima forma , adica parasomnia .

In acesta categorie, cele mai frecvente sunt: somnambulismul, pavorul nocturn (sa te trezesti din somn tipand), cosmarurile, paralezia in somn , bruxismul (scrasnirea dintilor), enurezisul  (sa uzi asternutul) .
Le-am experimentat pe toate in copilarie intr-o forma sau alta , mai putin paralezia in somn .

De regula aceste manifestari apar in copilarie si sunt considerate patologice doar in cazul in care persista si la maturitate (deci Ark , daca nu scapam , vindecam , de asta in urmatorii 2-3 ani am pus-o , tre sa ne cautam un bun psihiatru  :wink:).

Cauzele sunt multiple si anume :
-   prea multe filme de groaza (sau violente) vazute si carti SF citite
-   stres
-   depresii
-   modificarea orelor de somn
-   boli psihice (de ex. sindromul Tourette de care sufar eu cand ma enervez  :lol: )
-   boli endocrine sau alte boli
-   consumul de alcool , tutun , cofeina , droguri ;

Ark, tu nu trebuie decat sa identifici  cauzele posibile , dintre cele expuse mai sus .
De exemplu in cazul meu e vorba de prea multe filme de groaza vazute , modificarea orelor de somn si   ocazional  stres .
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

romulus

-----Ark , se prea poate sa nu fie ceva neobisnuit. Am trecut si eu prin experiente similare cam pe la 30 de ani: in vis, visam ca m-a trezeam , dar in realitate dormeam. Trezirea aparenta era la fel ca la tine,  insotita de scene veridice de cosmar: ba ca unii forteaza usa; ba ca urcam cu liftul si realizam ca era un jaf de lift din care puteam sa cad usor, ba ca ma alergau unii sa ma taie, and so on.... Trezirea reala/efectiva se producea foarte greoi iar in prima secunda aveam o stare de pericol iminent, dupa care urma usurarea. M-a tinut cam vreo juma' de an. N-am fost nici la medic nici la psihiatru, ci am incercat - ca si Kimosabe - sa ma documentez. Asa am concluzionat ca era o tulburare  a somnului. Am contracarat prin efort de vointa si  autosugestie: Imi spuneam la culcare, cam asa :"in situatia in care din acest moment inainte se petrece un eveniment grav, violent, cu atacatori, cu monstrii, ori alte alea sa stiu sigur ca e un vis si sa ma trezesc imediat. Imi iesea din prima, mereu. Ba - asa ca o picanterie - impunerea de vointa,  s-a extins  si la situatii in care visam non/violent , adicatelea ffff placut: spre ex. am visat odata ca eram in pat si faceam nebunii  cu o colega de serviciu care arata  trasnet, numa' ca era maritata iar sotul era si el coleg cu noi.  Ptiu , necuratul !! Normal ca m-am trezit instantaneu, conform celor stabilite la culcare: era o scena non veridica , nu?  Curios pentru mine a fost ce s-a intamplat ulterior : m-am culcat, rugandu-ma sa se reia visul de unde l-am intrerupt ! Ha ! Ce crezi ? mi-a reusit, si am finalizat ce era de finalizat (nu-i gluma, asa afost)!!!!. 
-----Daca-ti va fi de vreun folos ce-ti spun aici, ma voi bucura nespus.
-----Cat priveste partea intai a relatarii tale - nu este exclus sa aiba legatura cu cea de-a doua, parerea mea ! Insa vezi ce zice si Lylyt, am vazut  ca ea este mai in tema decat noi . Poate are dreptate !
----Howgh !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Arckadii

Multumesc pentru raspunsuri. INSA.
Eu am trecut de mult timp de stadiul in care sa realizez ca visez si in care imi manipulez propriul vis dupa bunul meu plac. Totusi, aceste "vise" nu se prea aseamana cu celelalte. Am avut zeci de cosmaruri si totusi niciunul asa ca astea 3. Nu apuc sa constientizez ca visez, pur si simplu este o faza de o fractiune de secunda in care se petrece "atacul" fiintelor respective. Apoi, sar instantaneu din pat incercand sa ma apar, fugind, tipand, si aprinzand luminile in calea mea. Repet. Senzatia nu e una de vis, nici macar de vis care pare real. Este totul cat se poate de real doar ca eu am corpul fizic oarecum inactiv pana in momentul atacului.


Ark

Max C.

Ai incercat o festanie(sfintirea locului respectiv)?
Poate sunt anumite spirite/entitati (sau cum vrei sa le spui) ,"agatate" de locul respectiv.
Si inca ceva invige-ti frica cum spune si Lylyt_ice. Frica e o "boala" grava a omenirii!!!
parerea mea ... 

alinutzu

o experienta asemanatoare aveam si eu cand eram mic ...
ar putea fi denumit un simplu sintom de somnambul, dar nu cred ca era asa ...
Eu visam cam in fiecare noapte cum ma dau jos din pat, deschid usa camerei, ies din camera, merg pe hol(hol in forma de L) drept inainte, fac la dreapta, ma indrept spre usa de la intrare, deschid usa si ... puteti sa denumiti cum vreti, prostie, nebunie, dar in nici un caz minciuna ... parca zburam :)), stiu ca pare prostesc acum cand ma gandesc dar pur si simplu cum erau stafiile , parca levitam pe scara ... stiti cum sunt treptele intre ele se afla un mic spatiu liber ... ei prin spatiul ala parca levitam pana jos(2 etaje), apoi ajungeam la parter si ieseam din bloc ... de aici se intrerupea visul

Si in fiecare dimineata cand ma trezeam si bunicamea imi spunea: "iar ai mers in somn" ... chestia este ca ceea ce visam chiar se intampla  :| ... pana la un pas insa ... pana la usa din cate am inteles ... mai departe nu ajungeam, ca in vis
Presupun ca nu treceam mai departe de usa din cauza ca era incuiata :)) , acest lucru intamplandu-se de la prima isprava ... de cand au vazut ca merg in somn au inceput sa incuie usa
can't stop the signal ...

calinahanna

@ark

Tu le acorzi putere. Prin simplul fapt ca (EX) atat timp cat permiti mosneagului sa ridice mana cu toiagul, in semn amenintator, e de ajuns, ii cedezi energie.. impune-te. Ei nu au viata (energie) decat daca tu le oferi.

StarDust

Si eu sunt convins ca unele din afectiunile pe care numim "tulburari de somn" au de fapt un altfel de substrat in stransa legatura cu ceea ce noi numim "paranormal".Asa cum zice si calinahanna
noi hranim acele creaturi cu frica noastra, frica e energia cu care ele se hranesc si cresc.Daca poti sa te controlezi si nu apare acea frica, vei constata ca ele nu iti pot face nimic... dar asta e destul de greu... Si daca tot veni vorba, si eu am o particularitate legata de somn, pe care nu mi-o explic, aceasta apare numai daca dorm pe spate, si anume am parte de experiente foarte realiste cu posibile decorporalizari si vizitarea unor locuri foarte ciudate si contact cu fiinte ciudate.De aceea de mic copil eu evit sa dorm pe spate.Daca dorm in orice alta pozitie nu e nici o problema. Sa fie totusi ceva fiziologic? Dar va spun ca acele experiente sunt foarte reale, in una dintre ele chiar am putut si eu sa verific in realitate ulterior niste lucruri vazute intr-o asemenea stare de decorporalizare. Va salut!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

mistic

#10
ark te sfatuiesc sa tii un jurnal. experientele acestea se pot uita usor.incearca sa faci legatura intre ele. TU devii lucid in somn?


Arckadii

da mistic. de foarte multe ori devin lucid in timp ce dorm. si chiar pot influenta visul dupa bunul meu plac.


Ark

calinahanna

@ ark

Fara suparare, dar daca ai face asta, nu te-ai trezi urland...

Arckadii

daca citeai cu atentie ai fi vazut ca 1. de multe ori se intampla=>nu intotdeauna
si 2. alea nu sunt vise obisnuite in care ma trezesc urland

Ark

romulus

Citatii cedezi energie.. impune-te.
----Calina, e usor de zis . Dar nu stiu daca si de pus in opera. Cred ca mie - ca sa nu vorbesc in numele lui Ark - mi-ar trebui mult sa  pot pricepe asta, si apoi sa pot aplica/stapani tehnica  (DACA E VREUNA), adica sa ma impun, cum zici tu. Daca ai trecut printr-o asemeena experienta, trebuie sa stii ca teama aia care zici tu ca te face sa cedezi energie, nu prea e de stapanit, in somn. ...Poate ii / ne zici si cum  sa facem asta . Spre ex. cum /ce sa-i faca mosneagului sa nu-l mai ameninte cu toiagu' ?
----Howgh !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David