Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Rusia

Creat de alinutzu, 15 Iulie 2007, 10:40:11

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Se apropie un nou razboi mondial ?

Da...
Nu...
Nu Stiu
Nu ma intereseaza
S-ar putea

alinutzu

Ce parere aveti de Rusia ? , a tot inceput sa dea ultimatumuri pe toate domeniile :)

economic
   
Cred ca stiti povestea cu gazele ... Rusia a mai amenintat cu proviziile de gaze naturale ale Europei ...

militar

Rusia va riposta dacã americanii nu vor accepta alternativa la scutul antirachetã

Vicepremierul rus, Serghei Ivanov, a ameninþat Statele Unite cã se vor lua mãsuri dure, în cazul în care Washingtonul continuã sã se opunã alternativei propuse de Moscova la scutul american antirachetã.

"Dacã propunerile noastre nu vor fi acceptate, vom lua mãsurile potrivite. Vom gãsi o replicã asimetricã ºi eficace. ªtim ce avem de fãcut", a declarat Ivanov.

http://www.realitatea.net/73379_Rusia-va-riposta-daca-americanii-nu-vor-accepta-alternativa-la-scutul-antiracheta-.html

Rusia contraataca: va amplasa rachete la Kaliningrad

Rusia a amenintat miercuri Statele Unite cu "o riposta asimetrica si eficienta" in cazul respingerii de catre Washington a alternativei propuse de presedintele Vladimir Putin, referitoare la scutul american antiracheta din Europa.

Declaratiile au fost facute de vicepremierul rus, Serghei Ivanov, care a precizat ca Rusia va amplasa rachete in enclava rusa Kaliningrad, la granita cu Polonia, in cazul unui nou refuz, relateaza AFP.

http://www.hotnews.ro/articol_77603-Rusia-contraataca-va-amplasa-rachete-la-Kaliningrad.htm


Tot Rusia este cam incordata din cauza desfasurari trupelor americane pe teritoriul tarii noastre si al bulgariei ...

Din cate am inteles eu daca vine un nou razboi mondial se va da intre America si Rusia pe campul de lupta numit Europa ... Si scumpii nostri politiceieni niste distrusi, cum sa dai voie sa vina pe teritoriul tarii tale la trupe americane , sa isi faca baza militara in tara ta.. sa aduca cu ei armament, si rachtete de croaziera care nu ar fi ajuns de pe teritoriul Americii in Rusia dar din Romania da ca este mai aproape de inima Rusiei

can't stop the signal ...

Necunoscutul

Daca incepe razboiul intre America si Rusia, Romania va fi prima atacata, pe Americani ii doare undeva, atata timp cat nu vor fi atacati pe teritoriul lor. Romania trebuia sa se imprieteneasca cu Rusia deoarece ea este mult mai aproape de Romania fiind astfel un pericol mult mai mare in cazul in care america are rachete pe teritoriul nostru si izbucneste un astfel de razboi.

Sfatul meu este sa va faceti buncare in spatele curtii  :lol: si sa asteptati.

LP

E clar ca incepe un nou razboi rece. Cine e mai puternic...fiecare isi arata muschii. Rusia vrea sa profite cat mai merge de rezervele mari de hidrocarburi pe care le are, insa necunoscand ce inseamna economia de piata, trateaza situatia cu pistolul. Cum se pricep ei mai bine. Si-au infiltrat marii mafioti in economiile vestice ca sa aiba control asupra unor parti din economia diferitelor tari. Ceea ce se intampla acuma, este doar un concurs de halterofili, nepericulos. Cine ridica greutatea cea mai mare! Ca sa fim in afara oricarui scandal politic (Basescu nu prea stie sa fie in afara scandalurilor), trebuie sa fim independenti energetic cat putem de mult. Mama Rusia revine ca putere in stilul cunoscut. Isi vrea inapoi mostenirea lasata dupa '90 (tarile Balcanice in special), dar este foarte greu pt ca acestea au fost divizate voit.

Din pacate, revine Germania la politica din anii '30 de prietenie fada cu rusii doar pentru ca vor particica din rezervele acestora. Franta la fel, dupa cate se vede (prin firma Total). Si vor reveni problemele de neintelegere intre europeeni. Estul mult mai activ acuma (ex. Polonia) tine pumnul strans importriva acestor jocuri pentru ca au suferit tocami din cauza intelegerii ruso-germane. Vestici nu inteleg situatia sau se fac ca nu o inteleg si ii vad pe estici ca un "gica contra".

Contrar tuturor aparentelor, legaturile comerciale la nivel inalt intre SUA si Rusia sunt foarte stranse si prietenesti. Tzeparii americani sunt facuti fugiti in Siberia la LUKOil (firma cu capital american si rusesc) in loc sa stea in puscariile din State.

Razboi clasic nu va fi (adica cu bombe si milioane de morti), dar va fi unul energetic care va tine vreo 5-6 ani, dupa care se va trece la amenintari de tip "imi iau banii si plec", apoi se va continua pe partea tehnologica. "NU iti dau tehnologie daca nu..."

Nasol

HAWK

Stati linistiti cu totii si nu va mai panicati, cat timp il avem pe Adrian Copilul minune nu avem a ne teme de nimic. Suntem imuni la orice atac fie el cu plasma,protonic sau orice fel.

lylyt_ice

 Stiti ce cred eu ? Norocul nostru este ca ROM.este grinarul Europei, iar Rusii nu sunt asa prosti sa-si contamineze viitoarea "BRUTARIE"...!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

loreley


          Crezi ca Romania mai e  "grinarul Europei"? Eu  nu cred....

lylyt_ice

 DA...A fost si va ramine...numai ca in moment este lasat in paragina...probabil cu scopuri bine gindite.......!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

HAWK

Mestere lylyt_ice ce stii tu despre Rusia in afara de pozitia geografica ? Eu mi-am petrecut acolo cam 8 ani si tot nu am curaj sa ma angajez in afirmatii

lylyt_ice

 Esti liber sa gindesti cum vrei ...eu mi am spus numai parerea...crezi ca daca ai stat tu in rusia 8 ani are vre-o importanta ? Nu despre tine discutam aici.Daca ai ceva de spus tn legatura cu subiectul...ar fii bine sa o faci !
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?