Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Crearea unei planete

Creat de alinutzu, 22 Septembrie 2007, 12:19:56

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Va avea omul cunostintele necesare pentru a crea o planeta ?

Da.
Nu Stiu
Nu, cu siguranta.
Cea mai mare aberatie pe care am auzit-o !
Pur si simplu fictiune

alinutzu

Va putea omul sa creeze o planeta cum este prezentat in desenul animat Titan A.E. (http://www.imdb.com/title/tt0120913/plotsummary) ?

Nu pare sa fie atat de greu pentru a creea o planeta, nu-ti trebuie decat doua lucruri de baza

1.Un loc unde sa o creezi
Acest loc trebuie sa contina materia din care sunt facute planetele, am inteles ca s-a desoperit un loc asemanator ce are la baza materia din care sunt facute planetele.
Asadar nu-ti trebuie decat un loc unde aceasta materie sa fie destul de densa.

2.Un aparat care va atrage aceasta materie.
Dupa teoria Big Bang. Nu trebuie decat o sursa de energie enorma care sa creeze un camp gravitational ce va incepe sa atraga materia. Pe masura ce planeta va lua nastere aceasta se mareste si pe masura ce se mareste campul gravitational ii va creste, astfel va deveni mult mai usor pentru a atrage acea materie.

Aparatul despre care vorbeam la punctul 2 ar trebui sa fie ceva de tipul unui ZPE(Zero Point Energy) despre care s-a mai vorbit pe forum
O sursa de energie capabila de asa ceva va deveni realitate in cativa ani, dupa cum stiti sunt in derulare diverse proiecte ce pot produce cantitati de energie enorme(China:"Artificial Sun", bombe nucleare/ cu hidrogen din ce in ce mai distructive)

Voi ce parere aveti ? ar fi posibil asa ceva ?
can't stop the signal ...