Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Tansa, jud. Iasi

Creat de libelulu, 11 Noiembrie 2008, 20:16:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

libelulu

Salutare,
Sunt nou pe forum, oarecum interesat de acest fenomen si m-am gandit sa va atasez si eu o poza facuta in 2006.
Ca o mica povestioara legata de poza...mergeam la socrii in com. Tansa, jud.Iasi. Chiar la intrarea in sat, am zarit un obiect tare ciudat pe cer. La prima vedere parea un avion cu reactie care lasa o dara rosiatica-portocalie. Dupa cateva clipe de observatie (eram in masina) am zis sa opresc totusi sa fac cateva poze. Ce m-a surprins , a fost faptul ca obiectul nu se deplasa, ci parea a sta intr-un singur loc. M-am gandit ca ar putea fi o cometa/meteor. Toata obs. a durat cam 10min.(tragea sotia si cumnata sa mergem odata).
Partea proasta este ca zilele astea descoperind acest site, mi-am adus aminte de acele momente si am inceput sa caut pozele. Deocamdata am rascolit prin mai toate cd-urile
si nu le-am gasit. Anul asta am avut hdd-ul defect..o partitie, l-am dus la reparat si aia mi l-au schimbat. Sper sa fi salvat undeva pozele.
Poza din attach este facuta a 2-a zi. Survolam dealurile pur si simplu. Inca nu imi explic de ce nu sunt in acelasi dir. si pozele cu ciudatenia vazuta cu o zi in urma :(

libelulu

Mai adaug o poza facuta in Italia de sotie. Poate fi o reflexie, observ ca fotografia a fost facuta cu blit.

DepthOfField

#2
in poza asta atasata aici, cea de zi din primul tau post, cel mai probabil insecta sau pasare. Este as spune ceva relativ usor de obtinut.

pe site-ul meu, am strans nenumarate exemple similare sau chiar mai "misterioase".

cateva exemple iata aici: http://www.freewebs.com/depth0ffield/pasarisiinsecte2.htm

dar de fapt sunt 4 pagini de exemple acolo.

la a doua poza, cea pe malul marii, este o poza tipica de orb datorat reflexiei luminii puternice a blitzului pe o particula de praf, de apa in cazul tau, aflata aproape de camera, la cateva zeci de centimetri.
iata un exemplu asemanator. nu ploua, nu nigea, ci sunt picaturi foarte fine de apa de la o apa curgatoare din apropiere
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

libelulu

Mister elucidat :D Dar , sa recunoastem, e un orb frumos conturat si colorat :)

jackie28t

#4
Da libelulu, e un orb frumos conturat si colorat.Cam asa apar toate atunci cand e vorba de defocalizare. Se maresc, se ingrasa si se autocoloreaza de uimire mai ales cand sunt botezate de unii drept spirite sau OZNuri.

Atasez si eu o poza mai jos cu o libelula si spiritul ei ''ORBUL'' (LOL  :-D)  pe care am fotografiat-o acum doi ani (pe timp de zi fara blitz)
Tot frumos conturat si colorat apare orb'ul numai ca nu a existat in realitate atunci ci doar pe imagine ca artefact. :wink:

Dreamy

Hello everybody!!

Ciuciulete sunt de acord si ma incred 100% in experienta ta, insa omul spune ca a vazut ceva pe cer in timp ce conducea.

Llibelulu este foarte important de stiut daca prima fotografie este cea facuta atunci cand ai oprit masina datorita obiectului vazut pe cer, sau este doar o fotografie a zonei!
Daca spui ca esti cat de cat fan al fenomenului OZN sigur poti scotocii in memorie si sa ne dai mai multe amanunte despre observatia ta. Din propria-mi experienta stiu ca asa ceva se uita greu.
Deci, la momentul observatiei ai spus ca se vedea o dara portocalie, ce ora era? Soarele era cumva la asfintit?
Ai auzit zgomot venind dinspre obiect?
Cum arata acesta? Forma, culoare, textura..
Au mai observat si alti oameni fenomenul?
Spuneai ca erai cu sotia si cumnata, le-ai aratat aparitia si lor? Daca da, care a fost parerea lor la momentul respectiv?
Nu te supara din cauza acestor intrebari, raspunsul la ele poate infirma sau confirma provenienta obiectului vazut!

alx

Citat din: Dreamy din  13 Noiembrie 2008, 20:38:50
Ciuciulete sunt de acord si ma incred 100% in experienta ta, insa omul spune ca a vazut ceva pe cer in timp ce conducea.
uite ce spune omul nostru:
Citat din: libelulu din  11 Noiembrie 2008, 20:16:07
Partea proasta este ca zilele astea descoperind acest site, mi-am adus aminte de acele momente si am inceput sa caut pozele. Deocamdata am rascolit prin mai toate cd-urile si nu le-am gasit.

si avem si explicatia pozelor postate de el :
Citat din: libelulu din  11 Noiembrie 2008, 20:16:07
Poza din attach este facuta a 2-a zi. Survolam dealurile pur si simplu. Inca nu imi explic de ce nu sunt in acelasi dir. si pozele cu ciudatenia vazuta cu o zi in urma :(
deci pozele postate nu sunt facute in timpul observatiei.Ci a doua zi...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Kymosabe

#7
Citat din: libelulu din  11 Noiembrie 2008, 20:16:07
La prima vedere parea un avion cu reactie care lasa o dara rosiatica-portocalie. Dupa cateva clipe de observatie (eram in masina) am zis sa opresc totusi sa fac cateva poze. Ce m-a surprins , a fost faptul ca obiectul nu se deplasa, ci parea a sta intr-un singur loc. M-am gandit ca ar putea fi o cometa/meteor. Toata obs. a durat cam 10min.(tragea sotia si cumnata sa mergem odata).

Este posibil sã fi fost chiar un avion.
Cred cã Ciuciulete  ar putea cel mai bine sã explice, încã o datã,  cãrui fapt se datoreazã poziþia aparent staticã a unui avion pe cer, culoarea portocalie a dârei de condensare, s.a.m.d.
Ar fi interesant dacã ai putea preciza ora aproximativã ºi direcþia în care ai observat obiectul.
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,1201.0.html
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

libelulu

In poza nu este ceea ce am observat. E facuta a 2-a zi.
Dupa cum spuneam, parea a fi un avion ce lasa o dara portocalie, ciudat mi s-a parut faptul ca statea pe loc...nu am observat deloc sa se deplaseze, am urmarit sa vad asta.
Era intradevar la asfintit, de aici probabil si culoarea portocalie. Zgomot nu se auzea deloc. Am facut atunci in jur de vreo 4 poze si din cate tin minte, o forma sau textura bine definita, nu am vazut, de altfel incercam sa gasesc forma avionului. Nu am vazut forma de avion. Mai erau 3 pers. in masina, dar nu au prezentat interes fata de obiect doar : "vai ce frumos se vede".
Acum dupa atata timp...ce sa zic, nu mai dau importanta, atat doar ca mi-am amintit de asta cand am descoperit acest site.

Dreamy

alx am citit BINE ce a scris..insa voiam sa ma conving inca o data de cele afiramate si care e scopul fotografiei postate(a doua).

sincer nici acum nu inteleg de ce a postat-o si care e motivul ptr care arata spre "punctuletul" prins in foto, daca fotografia NU ar avea nimic in comun cu observatia de cu o zi in urma!
apreciez spiritul tau combativ, insa acum nu e cazul.
apropos libelulu, de ce ai postat a doua fotografie? ca sa iti spunem noi ce credem ca e, sau presupui ca ar avea legatura cu ce s-a petrecut cu o zi in urma realizarii ei?

Citat din: libelulu din  13 Noiembrie 2008, 22:46:12
Acum dupa atata timp...ce sa zic, nu mai dau importanta, atat doar ca mi-am amintit de asta cand am descoperit acest site.

sincer daca nu te intereseaza fenomenul, uiti, daca insa ai fost martor la ceva de genul UFO, chiar NU uiti, nu ai cum, tocmai pentru faptul ca esti cel care VEDE si care daca a spus a fost stigmatizat....genul, ala cu avioane la cap, e nebun, are vedenii, sacrcu'(sacraca')
sunt multe persoane aici care au trecut prin asta si iti garantez ca NU au uitat!

daca observatia a fost facuta la apus, este ff posibil ca dara portocalie sa fie lasta de un banal avion cu reactie, .... fiind foarte departe iar tu foarte grabit,probabil, nu ai apucat sa-i auzi motoarele...

alx

Citat din: Dreamy din  14 Noiembrie 2008, 19:10:05
alx am citit BINE ce a scris
apreciez spiritul tau combativ, insa acum nu e cazul.
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."