Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ce este ''acel ceva'' din fotografia atasata?

Creat de jackie28t, 03 Septembrie 2007, 23:10:27

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jackie28t

Expun aceasta imagine aici in sectiunea ''Laborator'' cu sperantza ca voi gasi un raspuspuns.
La prima vedere mi-am spus ca este vorba de un ''lens flare'' dar ar putea fi si un fenomen natural totusi.
Nu sunt sigur inca dar imaginea m-a facut curios.Poate putem cu totii sa ajungem la un raspuns care contine cat de cat argumentari lucide.Deci daca cineva stie si poate dovedi ce este acel ceva din fotografie rog sa spuna aici.Fotografia nu este luata de mine.Doar ajut la descoperirea misterului.Deci va rog sa mestecati aceasta fotografie cat doritzi.Ciuciulete si altii aveti vre-o idee? :roll:

dedeiu


loreley


         Soarele ascuns dupa nori? :-D Zic si eu.... :-D

CHIP

Posibil sa fi fost ceva pe obiectiv in momentul fotografierii iar dealtfel ar putea semana cu o figura de extraterestru.

Shadowman

Citat din: loreley din  04 Septembrie 2007, 13:37:34
         Soarele ascuns dupa nori? :-D Zic si eu.... :-D

Cred ca s-a referit la "acel ceva " din centrul imaginii de mai jos...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

jackie28t

#5
Citat din: dedeiu din  04 Septembrie 2007, 13:32:39
un mic strop de apa pe obiectiv?

Inainte,la asta ma gandisem si eu ''dedeiu''dar uite ca raportul incidentului spune cel care a fotografiat acea imagine a precizat ca sotia lui a vazut obiectul stationat dupa acel nor si i-a spus sa aduca camera sa fotografieze din cate a-mi aduc aminte.In timp ce punea ''zoom'' pe obiect fotograful precizeaza ca obiectul s-a deplasat in sus cu o viteza foarte mare si chiar daca a apucat sa apese pe buton de cateva ori,el spune ca obiectul apare doar in una din fotografii.
Din cate stiu fotografia a fost luata pe data de 3 iulie 2007 in zona ''Stafford''
M-a facut curios raportul martorului si am marit putin contrastul fotografiei pentru a vedea daca ''acel obiect'' era dupa acea parte de nor sau in fatza norului dupa cum se vede in fotografie....sau poate este doar o iluzie optica si e greu de precizat.
Atasez imaginea mai jos cu obiectul pe care l-am marit de 3x si ajustat putin contrastul



Citat din: loreley din  04 Septembrie 2007, 13:37:34
         Soarele ascuns dupa nori? :-D Zic si eu.... :-D
Ai dreptate ''loreley''.Soarele este ascuns dupa nori dar din pacate eu ma refeream la obiectul din imaginea din partea stanga sus dupa cum prea bine se si vede.  :lol: LOL

Citat din: CHIP din  04 Septembrie 2007, 14:55:50
Posibil sa fi fost ceva pe obiectiv in momentul fotografierii iar dealtfel ar putea semana cu o figura de extraterestru.

Posibil.....dar cert e ca nimeni nu a pomenit nimic de o ''figura de extraterestru''

Citat din: Shadowman din  04 Septembrie 2007, 22:24:55
Cred ca s-a referit la "acel ceva " din centrul imaginii de mai jos...

Corect ''Shadowman'',unora daca le arati STATUIA,ei se uita doar la deget.  :-D

alinutzu

daca intre lentila camerei si peisaj era un geam atunci ar putea fi o simpla spartura in geam ... un geam mai gros ... spartura poate avea 2-3 cm si arata cam la fel ca in aceasta poza ....

can't stop the signal ...

jackie28t

Citat din: alinutzu din  05 Septembrie 2007, 00:34:57
daca intre lentila camerei si peisaj era un geam atunci ar putea fi o simpla spartura in geam ... un geam mai gros ... spartura poate avea 2-3 cm si arata cam la fel ca in aceasta poza ....


Poti sa expui aici te rog o imagine doua ca comparatie?

DepthOfField

Jackie, imi pare rau ca nu avem imaginea "originala" adica sa vedem si noi macar parametrii EXIF...

Drept sa-ti spun, mie imi pare foarte tare ca un efect de "picatura de apa" creat cu un soft de prelucrare de imagini, e de presupus ca poza era luata cu un aparat digital.

Cu Corel 12, am incercat eu cateva efecte in graba, fara dichiseala si alte fineturi, deci inca par false. Cu alte softuri si cu alta rabdare, as obtine probabil ce doresc. In cazul pozei tale, OZN-ul are caracteristica ca trebuia sa se vada in spatele norului sau cam asa...deci...

Cat despre declaratia martorilor, pe care nu le stiu...presupun ca puteau foarte bine sa fie inflorite.

Parerea mea deocamdata :-P
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

Ciuciulete,
tot ce este posibil ca fotografia respectiva sa fi fost prelucrata adica un HOAX.Ma gandisem si la asta chiar de cand am sesizat ca nu exista datele EXIF la fotografie.Am gasit pe internet adresa de e-mail al respectivului si i-am pus cateva intrebari dar din pacate dupa ce am trmis acel e-mail am primit confirmarea automata de eroare.Cred ca adresa lui de e-mail nu mai este valabila.
Am sa mai incerc.Deci deocamdata nu avem decat fotografia lui cu rezolutia expusa in primul post si cateva date din spusele martorului precum ca a fost vazut obiectul cu ochiul liber de 2 personae(din cate pare prin spusele lui) si a fost fotografiata dupa mici randuri de ploi pe data de 3 iulie 2007 in zona ''Stafford''
Persona pare serioasa din cate am citit dar tot ce este posibil sa si fi mintzit din anumite motive.
Problema e alta.Eu nu am pana in prezent dovezi dupa cate vad in acest topic sa arat ca fotografia este un HOAX si nici evidentze in care sa fac acea persoana una micinoasa care a inflorit tot incidentul.Daca as avea ceva dovezi sau indicii atunci as putea intra mai brutal in incident intr-o anumita locatie dar asa nu fac decat sa risc caramizi in cap. :-D

Deci mai mult eu am postat aceasta imagine aici cu sperantza ca voi gasi ceva indicii,raspunsuri sau poate ca cineva vazuse,undeva/candva ceva asemanator.Daca vom vom lucra cu totii poate ca vom avea si raspunsuri.
Eu va multumesc la toti pentru comentarii si va astept cu mai mult.Cine stie de unde va sarea adevarul.....

alinutzu

Citat din: jackie28t din  05 Septembrie 2007, 01:19:59
Poti sa expui aici te rog o imagine doua ca comparatie?

Vineri o sa am drum acolo ... o sa-mi pun un memento sa fac niste poze si saptamana viitoare pe miercuri cand ma intorc le arat ... Acuma nu zic ca este exact ... dar semanau ... o mica spartura ... asa ciobita ca de pietricica ... vad vineri cand ajung
can't stop the signal ...

alinutzu

#11


Daca ar bate lumina din alta directie poate ca ar semana un pic mai mult ...
http://img509.imageshack.us/my.php?image=dsc00196lf0.jpg
can't stop the signal ...