Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Rezonanta este responsabila pentru aparitia CERCURILOR?

Creat de Arckadii, 31 August 2007, 19:01:25

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Nox

E interesant ca nimeni nu ne poate arata cum deseneaza acest lucru (un desen complex) in timp real, si deci din acesta cauza nu ma multumeste primul tau raspuns si implicit celelalte raspunsuri. Oricum cred ca ne abatem de la subiect. Pentru ca mai e un topic Misterele cercurilor din lanul de grau! aici: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,212.0.html
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

jackie28t

#31
Aici in topicul Misterele cercurilor din lanul de grau! precizasem intr-un post,citez:
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,212.60.html

Citat din: jackie28t din  04 Iunie 2006, 22:14:54
Milk Hill, Wiltshire UK August 13th 2001,



One of the largest and most complex crop signs ever discovered, the Galaxy Spiral Arm sign filled the 700,000 square foot field where it was found. The pattern, spanning 787 feet across, consisted of 409 circles, some as large as 72 feet in diameter. When magnetometer and electrostatic surveys were conducted on the site, it was found that each concentric ring emitted an electrostatic reading of plus 80 volts. When this sign appeared on the Wiltshire landscape, it created huge international media interest because of its size and beauty, and because its creation has never been explained.



Australian Ten Network television news August 23rd, 2001 presented by Sandra Sully,



"The crop circle phenomenon has reached new heights. These circles, the biggest ever seen in the area, have appeared overnight on a property in the English countryside. The pattern is carved (sic) into two hectares of wheat. The largest is twenty-one metres wide. It's not known how they got there, although experts say it would have been almost impossible for hoaxers to complete the 409 circles overnight."

Nu se stie cum au aparut acele cercuri acolo dar expertii au spus ca este aproape imposibil pentru facatori sa faca 409 de cercuri peste noapte!

Aaa,si ca sa nu uit.Un cerc foarte complex a aparut peste noapte intr-o locatie pazita de armata.Nici ''smecherul'' cercurilor nu putea intra acolo ca sa-si faca reclama peste noapte.Nu luati orice caz ca din oala.Exista si ''falsuri'' cu GALEATA cei drept dar sunt si cercuri inexplicabile.
Nu puneti toate cercurile in aceasi oala.Va rog frumos.   :-D

alx

COMUNICAREA presupune existenta inteligentei,indiferent de natura acesteia!
asta inseamna ca planeta noastra are ''creier'',si este ''dotata'' cu inteligenta si vointa proprie!
si atunci ma intreb de ce nu apar aceste desene si pe pamant,sau pe nisip...de ce nu creste vegetatia direct asa,si trebuie indoita?  Ii place planetei mai mult graul?  de ce permite existenta unui tsunami,de exemplu,daca exista un centru constient si logic? de ce nu blocheaza cutremurele devastatoare,sau cel putin de ce nu ne avertizeaza(vizibil) de apropierea acestora?
astea sunt cateva intrebari care imi vin in minte cand afirmati ca planeta vrea sa comunice cu noi...prea seamana cu ''solaris'' a lui stanislav lem(sper ca nu am incurcat autorii)...sau cu alte sf-uri,unde avem creiere imense ascunse in planete...nu sunt eu in masura sa contest existenta Geei(sau Gaia,cum va place sa-i spuneti),dar cred ca nici altii nu sunt in masura sa inzestreze planeta cu o inteligenta care nu cred ca o are...
  si punerea in carca rezonantei planetare executarea unor desene care evolueaza mult mai rapid ca si complexitate decat creste frecventa de rezonanta,mi se pare fortata si nejustificata...dar cine sunt eu,ca sa stiu?
  cum ziceam si cu alte ocazii:  parerea mea!   alx
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Nox

#33
Discutia din punctul meu de vedere nu are sens pe acest topic. In principal ma refer la Ipoteza Gaia (Gaia Hypothesis) si la cartea lui James Lovelock - Gaia. Cand ma refer la Gaia ma refer la un SUPER-sistem compus din toate organismele vii care prezinta sisteme de feedback si automat mecanisme de autoreglare (si care DA implica SI tsunamii, cutremure, furtuni, etc.). Cred ca privim subiectul din perspective diferite e normal. Dar sa pun alta intrebare: la cat de mult am "distrus" Planeta de ce crezi ca ne-ar mai avertiza? Tu cand te duci si tai o gaina sa o manaci ca sa supravietuiesti o avertizezi intai? (LOL) Cred ca acesta analogie e destul de relevanta.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Kymosabe

Atata timp cat s-a demonstrat ca astfel de formatiuni pot fi facute si de catre oameni pe mine nu ma impresioneaza cu nimic. Iar parerea mea despre acest fenomen este cea expusa mai sus .

Daca astfel de ,,formatiuni '' ar aparea de exemplu intr-o padure [in loc de spicul firav de grau sa fie un stejar  :lol:] atunci toate aceste teorii fanteziste ar putea fi reale .

Iar pe primul loc , pentru mine , ar fi teoria cu rezonanta (sau Gaia). :-D

Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

DepthOfField

CitatCine are resurse? Inclusiv: Cine are tehnologia?

S-a demonstrat ca astfel de ,,formatiuni'' se pot realiza cu instrumente rudimentare : o scandura , o funie si o ruleta . 
Mai multe informatii gasesti aici , unde vei vedea ca nu e chiar imposibil , important e sa ai imaginatie si sa cunosti un pic de geometrie .
http://www.ags.dk/as/crop/ufofake.HTM
http://www.wikihow.com/Make-a-Crop-Circle

Iata si cateva poze cu formatiuni facute de oameni :


Cui foloseste?

Cea mai simpla intrebare .
1). Orgoliului  personal  a celui care   realizeaza un astfel de ,,desen'' , mandria de a-si vedea ,,capodopera'' pe prima pagina a ziarelor sau la TV ( ,, crop circle'' este un  fel de graffitti al secolului 21).

2). Proprietarului terenului
De exemplu o astfel de formatiune , ,,aparura'' in 1996 in Wiltshire  a atras mai multi vizitatori decat Stonehenge , iar fermierul , pe a carui proprietate s-a  descoperit formatiunea , a strans aproximativ 30 000 de lire sterline in 4 saptamani  din taxa de vizitare .

3). Mass mediei
Astfel de subiecte vand ziarele . S-a speculat prin anii 90  ca  unele formatiuni erau facute chiar la cererea unor ziare .


La ce foloseste?

Am raspuns mai sus .

De ce prezinta evolutie (a se citi crestere) in complexitate in timp?

Repet , si imaginatia si talentul celor care le fac evolueaza .
Acum au posibilitatea sa realizeze aceste desene pe calculator , pentru ca apoi sa le ,,transfere'' in lanurile de grau .(exemplificator este  desenul 3D din postul precedent)


scuze ca reiau acest raspuns, dar coincide perfect cu ce as spune si eu.

iar daca cineva spune "dom'le, cum e posibil sa deseneze "in timp real" sau oricum, peste noapte desene foarte complexe, fara sa fie vazuti sau cu armata in spinare... intr-adevar cam greu.
Dar...aduc alte argumente:
1) oamenii nu mint? nu infloresc? Traim intr-o lume pura??
2) este necesar ca ceea ce s-a intamplat in realitate sa fie si ce "se spune" ca a fost?
Adica, dupa parerea mea:
daca sunt cercuri reale, de origine misterioasa, acestea sunt foarte putine, si nu cred ca prea complexe.
Restul, complexitatea, geometria, arta care transpare din ele, sunt dupa mine clar atribute ale mintii si mainii omenesti, si a explicat Kymosabe de ce. Exista o cerere imensa de mister din partea opiniei publice, si se gaseste si cine sa oferteze asa ceva, fiti fara grija. Iar orice lucru bine facut, ajustat prin povesti bine alese, este doar ingredientul necesar ca sa mai inchida gura "scepticilor", care, nu-i asa, "strica dom'le tot misterul" si imi strica mie ..interesul.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

#36
Ciuciulete si  Kymosabe
Daca vreti ne plasam in gasti.Ciuciulete si  Kymosabe,Bluemon si Jackie iar ''alx'' albitru :-D LOL No problemo
Nu vreau sa va contrazic.Si eu cred ca exista foarte multe cercuri false care pot fi culese chiar cu galeata.
Dar asta le stim cu totii doar nu credeti ca infulicam orice cerc ce iese la suprafatza.Mai sunt si exceptii nu neg  :lol:
Va admir chiar modul cum vedeti problema si ca argumentati cu pareri personale care redau anumite aspecte.
Observ ca argumentari sunt,dovezi mai putin.
Nu stiu cate cercuri a-ti vazut cu ochiul liber s-au cate cercuri a-ti investigat,dar nici nu va condamn ca nici eu nu am pus mana ''LIVE'' pe ele.Defapt daca va uitati pe linkul de mai jos, ve-ti da de MESTERII cercurilor care sunt cei de la
http://www.circlemakers.org/new_documents.html
Acolo exista o mica istorie cu calitatea cercurilor facute pentru anumite scopuri precum si alte cazuri.
Binenteles ca exista si cercuri inca inexplicabile dar in acelasi timp exista si acest carnaval care face sa produca cercuri in veselie doar din distractie,bani si arta.Important este sa stim care cercuri sunt cele adevarate care lasa urme inexplicabile.
Exista un banc hazliu care se spune ca e sec tare dar morala lasa de inteles un mesaj dragut:
Daca ciobanul Ilie nu dezvaluie prietenilor ca a facut dragoste cu Claudia Schiffer atunci degeaba a facut dragoste cu ea. :lol:
Deci acei ''cavaleri'' tot vor iesi la suprafataza pentru a-si savura aplauzele pentru cercurile facute altfel degeaba le-a facut.
Defapt asa s-a intamplat si cu alte cazuri din trecut

Pana atunci las o dedicatii tuturor celor care au contribuit in acest topic.
O imagine cu cercuri formidabile ce o formeaza pe ''Kitty''  :lol:



CitatTo celebrate Hello Kitty's 30th anniversary Sanrio the company behind the cat asked artists and designers from all over the world to create artworks to celebrate her birthday. They will be shown at an exhibition called "Kitty Ex" to be held in Japan later this year (2004). We were asked to create a 200ft cereal portrait of her in a wheat field at Yatesbury in Wiltshire.

Nox

#37
As dori sa mutam discutia despre CCF (Crop Circle Formation) si ce nu are stricta legatura cu "Rezonanta" in topicul original:

Misterele cercurilor din lanul de grau!
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,212.msg23916.html#msg23916

Toate mesajele care nu au strica legatura cu titlul acestui topic vor fi mutate acolo.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Nox

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Arckadii

este foarte interesant bluemoon. geometria acestor formatiuni transpusa pe muzica.



totusi nu la asta ma refeream. propun un experiment. Am vrut sa il realizez singur dar nu mai am timp din pacate:

e destul de simplu dar...

o tava de lemn, baza cu grosimea de 1 cm, pamant in tava, seminte de iarba in pamant.
tava pusa pe un dispozitiv audio care sa redea sunete la anumite frecvente. Se noteaza frecventa, durata expunerii si se asteapta sa creasca iarba. Eu ma astept sa creasca sub anumite forme...

CE ziceti? Hai sa facem mai multi experimentul asta, fiecare folosind alta frecventa sonora. Filmam si vedem ce iese...



Ark

romulus

Citatfiecare folosind alta frecventa sonora.
---Da, dar toate celelalte conditii trebuie sa fie aceleasi pana la identificare . Se pot obtine oare aceleasi conditii in case diferite? La unu' e lumina mai puternica, la altu' mai slaba; la una casa este orientata spre apus, la alta  spre rasarit, and so on.....!
----Ce zici?
---Howgh !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Arckadii

zic ca in cazul in care ne hotaram, sa incercam sa respectam aceleasi conditii aproximative. Trebuie facut un plan de bataie inainte.

buna interventia ta, multumesc.


Ark

askey

Extrem de interesant experimentul propus de Arckadii. L-a inceput cineva ?

MrWhite

    Este o idee, dar ma indoiesc de faptul ca s-ar reusi peste noapte sa se obtina un cerc sau formatiuni mai complexe.

sevastase

Citat din: Arckadii din  04 Februarie 2008, 17:52:53
este foarte interesant bluemoon. geometria acestor formatiuni transpusa pe muzica.



totusi nu la asta ma refeream. propun un experiment. Am vrut sa il realizez singur dar nu mai am timp din pacate:

e destul de simplu dar...

o tava de lemn, baza cu grosimea de 1 cm, pamant in tava, seminte de iarba in pamant.
tava pusa pe un dispozitiv audio care sa redea sunete la anumite frecvente. Se noteaza frecventa, durata expunerii si se asteapta sa creasca iarba. Eu ma astept sa creasca sub anumite forme...

CE ziceti? Hai sa facem mai multi experimentul asta, fiecare folosind alta frecventa sonora. Filmam si vedem ce iese...



Ark
Excelenta propunere. Conceptul este foarte pertinent.


http://www.metacafe.com/watch/755071/shapes_using_sound_effects/