Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Telepatia

Creat de baaron, 20 Ianuarie 2006, 00:17:31

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

xennon_2000

Ramane de vazut in viitor daca vom putea comunica prin telepatie!Deocamdata nu avem constiinta dezvoltata si nici mentalitatea....inchipuiti-va cate feirme de telefonie mobila ar da faliment, si ce noi controverse ar isca telepatia in societatea noastra, primitiva inca (zic eu).

CHIP

Cita vreme stiinta este de acord ca electronul poate fi atit particula cit si unda cred ca telepatia nu mai trebuie pusa la indoiala.

adrianh

Telepatia permite transmiterea informatiilor de la o persoana la alta, fara utilizarea limbajului conventional. Cele doua persoane intre care se realizeaza comunicarea telepatica pot fi in contact vizual, dar se pot afla la mii de km. distanta una de alta. Acuratetea mesajului transmis nu depinde de distanta. In plus, mesajul este transmis instantaneu.
     Prin telepatie se pot transmite informatii care se adreseaza intelectului, dar si stari sufletesti, trairi psihice, chiar senzatii, cum ar fi cea de durere. Ca act de comunicare, telepatia se realizeaza intre un emitator si un receptor. Capacitatea de a emite sau de a recepta mesajele este mai mult sau mai putin dezvoltata la diferiti oameni. Ea poate fi imbunatatita prin exercitii. Pentru a putea comunica telepatic este de asemenea necesar sa cunoastem persoana cu care dorim sa intram in contact prin telepatie.
     Probabil ca aceste calitati se afla in stare latenta in fiecare din noi, dar nu le-am acordat o prea mare importanta pana acum si nici nu ne-am preocupat de acest lucru. Totusi telepatia exista si este mai prezenta in viata noastra decat am putea crede.
     Si plantele reactioneaza la gandurile noastre, dupa cum au pus in evidenta unele experimente pe aceasta tema. Ele sunt receptive si la muzica, nu degeaba se spune despre arta sunetelor ca reprezinta limbajul universal. De asemenea, animalele primesc o serie de mesaje telepatice pe care i le transmite omul. Se spune ca ele "simt" omul , lucru explicabil tot prin fenomenul de telepatie.
     Mai trebuie spus ca cercetatorii nu au reusit pana in prezent sa inventeze vreun instrument prin care sa vizualizeze si sa masoare undele telepatice. Ele nu apartin spectrului electromagnetic. Totusi existenta lor nu poate fi negata, asa cum nu poate fi negata existenta undelor gravitationale, pentru ca observam efectele gravitatiei la tot pasul.
Viata e o piesa de teatru,ce trebuie jucata la maxim!Asa ca nu ezitati sa profitati de ea!

romulus

CitatIn plus, mesajul este transmis instantaneu.
----O intrebarea "instantanee" ca sa zic asa,  ar fi - de unde stii???[/i Este vreuna din cercetarile de pana acum atat de elocventa in cazul telepatiei? Nu cred. Cineva mai sus - din zicerea lui Adrian Dvir parca , cel care comunica cu extraterestrii  :?  - se spunea ca la distanta "x" e nevoie de timpul "y" (el zicea de saptamani
----Si eu sunt inclinat sa cred ca este vorba de o comunicare instantanee, dar .....asa, pe vorbe si credinte, nu prea merge.Trebuie altceva , rigoare stiintifica si nu informatii culese empiric ori provenite din surse/dogme religioase indoielnice ori pagini de SF.
----Ca sa sintetizez pana aproape de ridicol, arerea mea este ca aceasta abilitate de comunicare ne va fi accesibila in contextul aratat noua de IISUS HRISTOS , in care conceptul sau esential si anume iubirea dintre oameni va fi definitiv si irevocabil functional . Atunci vor disparea la nivel planetar acele ipotetice piedici in a utiliza telepatia cum sunt interesele antagonice, dusmania, suspiciunea si mai adaugati voi........ Dar pana acolo, multe vieti vom mai parcurge noi pe suprafata Terrei !
----Howgh !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

CHIP

@Romulus
Inca din 1934 profesorul Leonid Vasiliev-profesor la Universitatea din Leningrad(Sankt Petersburgul de astazi) si membru al Academiei de Stiinte Medicale a efectuat o experienta de transmisie telepatica la distanta intre localitatile Sankt Petersburg si Sevastopol ,reusind sa transmita figuri geometrice,desene ,litere si mai rar imagini artistice.Si toate acestea au avut loc in cadrul unui laborator dedicat unor astfel de cercetari,subventionat integral de catre stat.
Cam cat de mult ar fi putut evolua cercetarile in acest sens din 1934 pana astazi?

romulus

---
CitatInca din 1934 profesorul Leonid Vasiliev-profesor la Universitatea din Leningrad(Sankt Petersburgul de astazi) si membru al Academiei de Stiinte Medicale a efectuat o experienta de transmisie telepatica la distanta intre localitatile Sankt Petersburg si Sevastopol ,r
--- Am citit si eu cate ceva, ca altfel nu ma bagam in discutie; am avut chiar si cateva episoade care puteau/pot fi  catalogate ca exemplificari de telepatie, dar ....
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

romulus

-
CitatCam cat de mult ar fi putut evolua cercetarile in acest sens din 1934 pana astazi?
----Asta nu stiu nici eu ! Doar unele informatii disparate, unele din carti, altele din folclor ! Ei da, oare cat a evoluat ??
----Howgh !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

CHIP

@Romulus

Unii din maestrii de extrasenzorial bioterapie si psihoenergochirurgie chiar si din tara la noi au proprii cursanti carora le predau lectii de initiere in telepatie.

romulus

Citatau proprii cursanti
---Ei da! Stiu. Am avut si eu ocazia sa cunosc asemenea "maestri" . Nu m-au convins!
---Dar daca vorbim de cercetare pe acest domeniu cred ca privirea trebuie sa ne-o indreptam - mai ales- spre institutii cu adevarat din doemniul stiintifc : adica  universitati, Institude de Cercetare in domeniu (medical poate),  cu ceva teme publicate,  etc....
----Sa nu pomenensc aici de serviciile secrete ca astea chiar daca au oaresce preocupari pe domeniu, se feresc ca uciga'l toaca de tamaie sa recunoasca ceva......
---Howgh !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

CHIP

@Romulus
E de notorietate faptul ca multe din serviciile secrete au in componenta lor acele divizii de paranormali formate din persoane cu calitati native sau persoane antrenate special.Ca nimeni nu discuta despre asa ceva e de la sine inteles.

CHIP

Cam ce poate face un chinez cu undele cerebrale:
Sursa:
         http://www.ziua.ro/news.php?data=2008-03-10&id=4333

calator astral

Citat din: adrianh din  06 Decembrie 2007, 23:47:08
(...)Mai trebuie spus ca cercetatorii nu au reusit pana in prezent sa inventeze vreun instrument prin care sa vizualizeze si sa masoare undele telepatice. Ele nu apartin spectrului electromagnetic. Totusi existenta lor nu poate fi negata, asa cum nu poate fi negata existenta undelor gravitationale, pentru ca observam efectele gravitatiei la tot pasul.

Ba da. Totul este legat de VIBRATIE si ELECTROMAGNETISM. Personal cred ca telepatia este totusi o forma subtila,greu de definit,de electromagnetism.Intregul Univers este tinut la un loc de gravitatie si forma de manifestare cea mai spectaculoasa (dar si cea mai secreta) este o infinitate de vortexuri electromagnetice, printre care si vortexurile de energie centripeta, cu cimpurile electromagnetice asociate lor. Aceste spirale de energie dau nastere la orbite naturale in Spatiu si Timp:sateliti in jurul planetelor,planete in jurul stelelor, sisteme solare in jurul centrelor altor vortexuri majore, si tot asa la infinit.

mulder

Foarte interesanta discutia.Unii spun ca unele animale comunica prin telepatie...cand vaneaza in grupuri, de exemplu, isi anunta membrii de un posibil pericol sau de reusita gasirii unei surse de hrana...
Adevarul este dincolo de noi!

jean

  Da, mulder, foarte interesanta discutia. Vortexurile de energie centripeta, orbite naturale in Spatiu si Timp, sisteme solare in jurul centrelor altor vortexuri majore. Foarte interesant, nu am inteles nimic.  :? :?  Legat de telepatie calator astral spune:
CitatPersonal cred ca telepatia este totusi o forma subtila,greu de definit de electromagnetism.
Pai oamenii cunosc spectrul undelor radio de la cateva zeci de Khz si ajungand la sute de Ghz, aproate cam tot spectrul, mai sus ajungem la lumina, care este tot radiatie electromagnetica, si peste in domeniul radiatiilor. Care sa fie atunci acea forma subtila. :?
Adevarul este dincolo de noi

calator astral

Ma explic Jean,poate nu am fost prea clar : din cîte stiu eu, toate corpurile cu temperatura peste zero absolut emit radiatii electromagnetice de frecventa si lungimi de unda diferite, exact?Mai stiu ca particulele fundamentale ale materiei sînt într-o permanenta agitatie, mai precis o miscare ondulatorie, se observa o continua pulsatie sau vibratie, prezente la nivelul intregii materii din Universul vizibil, la rîndul sau, organismul uman  emite si el radiatii electromagnetice, în jurul fiecarui sistem viu existand un camp energetic propriu care il inconjoara ca o anvelopa. În timpul sedintelor de "telepatie" se observa o modificare de ordin informational energetic, ca urmare a modificarii campului energetic.E un "Razboi al undelor", unde exista un receptor si un emitator, o transmisie energetica dirijata, dar nu se propaga în linie dreapta,ci într'un fel de "vîrtej", un Vortex de natura electromagnetica, precizez ca pe o frecventa cunoscuta de unele structuri militare.