Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Poltergeist

Creat de BittersWeet, 23 August 2007, 20:57:23

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

BittersWeet

nu am gasit niciun topic deschis despre astaa asa ca o sa deschid eu unu  :-D am citit mai demult o carte despre fenomenul poltergeist si UAU este ciudat  :|adica de ce ar face un spirit asta?banuiesc ca o persoana l-ar fi suparat foarte rau.*bai da usor se supara astia   :lol:*..Si am ajuns la un capitol in care era vb despre un tip,la vreo 20 si ceva de ani, statea la camin si intr-o seara s-au gandit el si colegii lui sa faca niste "spiritism" si sa incerce si trucul cu tablita ouija .. le-a iesit, cica au vorbit cu un spirit care fusese persecutat sau asa ceva.Ma rog.Povestea tipu ala ca peste noapte tot s-a deschis fereastra singura,dar el a dat vina pe curent.In urmatoarea noapte in camera altui baiat care participase la chestia asta tot cadea ceasul (inchipuiti-va un ceas din'ala care il pui pur si simplu intr'un cui,pe perete.).Dupa aceea se tot tarau scaune,pana si in timpul zilei chiar daca statea cineva pe ele.In orice caz tipii aia au fost speriati si au chemat un preot care din clipa in care a intrat intr-una din camere a vrut sa iasa, a refuzat si a zis ca aici nu se mai poate face nimic.


        Uau ce ciudat   :-D cine a mai auzit de chestii d-astea??

Nox

Si eu imi aduc aminte un reportaj de pe ProTv de acum 1-2 ani in care aratau secvente in care becurile (stinse) dintr-o casa se spargeau in ciuda faptului ca era deconectata de la reteaua electrica. Imi pare rau ca nu am pastrat secventa video cu stirea respectiva.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Kymosabe

Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Yagg

Câmpuri magnetice, anomalii magnetice, cine ºtie... au încercat sã mute casa?  8-) Am vãzut pe Discovery cã englezii mutã biserici, clãdiri mici ºi mari cu ajutorul unor camioane de gabarit depãºit.

Arckadii

In 1995, copil fiind am fost speriat de un reportaj cu o "fantoma" intr-o casa de undeva din tara. Patul familiei se misca singur, a fost ProTV acolo, a filmat live, etc. Dupa aproximativ 8-9 ani, au anuntat ca de fapt sub pat se baga copilul familiei care il misca...si ca totul a fost la misto...

Trageti voi concluziile...


Ark

Yagg

Mie mi se pare un mit cã trebuie sã crezi ºi în altfel de forþe pozitive sau negative, dacã crezi în Dumnezeu. Ori crezi în Dumnezeu ºi atât, ori nu mai crezi deloc. Dacã existã, probabil nu trebuie sã crezi în ele, bineînþeles explicaþii fizice gãsim destule.

Nox

Citat din: Arckadii din  24 August 2007, 21:00:19
In 1995, copil fiind am fost speriat de un reportaj cu o "fantoma" intr-o casa de undeva din tara. Patul familiei se misca singur, a fost ProTV acolo, a filmat live, etc. Dupa aproximativ 8-9 ani, au anuntat ca de fapt sub pat se baga copilul familiei care il misca...si ca totul a fost la misto...

Trageti voi concluziile...


Ark

Mie imi suna a mass media (sau nu numai) cover-up story... adica hai sa fim seriosi aia nu si-au dat seama ca sub pat era cineva... iar copilul misca patul? cat de greu era patul ala? cat de mare era copilul? Ceva nu se leaga...
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Evia

Cititi
:TORMENT de Stephen R. George

La noi Durerea de Stephen.....

Evia

http://search.travel.discovery.com/travel/Top%2010%20Most%20Haunted

A trecut mult timp de cind am vazut Vinatorii de Fantome......dar inca mai :))


Arckadii

Citat
Mie imi suna a mass media (sau nu numai) cover-up story... adica hai sa fim seriosi aia nu si-au dat seama ca sub pat era cineva... iar copilul misca patul? cat de greu era patul ala? cat de mare era copilul? Ceva nu se leaga...

Era sub pat, sub saltea practic si misca salteaua de jos in sus... nu patul in sine...


Ark

loreley


        Cel mai verificat caz de poltergeist
de Sabina Tudor /sursa adevarul
Cazul familiei Hodgson, din Enfield, un cartier din zona de nord a Londrei, a fãcut senzaþie în urmã cu 30 de ani. Casa, în care timp de 14 luni au plutit mobilele ºi copiii prin aer, a rãmas cunoscutã în istoria recentã a Marii Britanii drept ,,cazul cel mai credibil de poltergeist" desfãºurat vreodatã, mai ales datoritã respectului de care se bucurã cei 30 de profesori ºi poliþiºti care au vãzut cu ochii lor aceste fenomene. Cei patru copii ai familiei Hodgson sunt astãzi adulþi, iar cele douã surori, Janet ºi Margaret, care au fost în centrul aventurilor, povestesc acum, pentru prima oarã, ce s-a întâmplat în anul 1977. În casa din Enfield orice se putea întâmpla: tablourile plecau de pe pereþi ºi fãceau tumbe prin aer, scaunul cu poliþistul care nota evenimentele se ridica în aer, diverse obiecte apãreau sau dispãreau brusc, iar cele douã fete pluteau uneori în mijlocul sufrageriei, în timp ce ar fi trebuit sã doarmã în paturile lor.

        Ce credeti?  Te doare neuronul :-D

darieglobur

sa nu uitam ca fenomenul poltergeist se poate manifesta si in prezenta unui "agent viu", fiind descris in cazul asta ca un fel de telekinezie scapata de sub control, care se manifesta dincolo de vointa subiectului care produce fenomenul.
...und Sie fliegen doch!

Evia

Citatcare se manifesta dincolo de vointa subiectului care produce fenomenul
Practic.....subiectul nu prea il produce.....
E numai o "unealta".....un costum imbracat de alte forte...daca vrei...

darieglobur

si mai...practic...daca vrei :-D, e vorba de un fenomen prin care, in anumite circumstante, se misca niste obiecte. restul (cine, de ce, cum etc) sunt doar supozitii. unii - si vorbesc de cercetatori - chiar explica poltergeistul numai prin intermediul agentului, adica prin intermediul interactiunii mentale a acestuia cu mediul.
...und Sie fliegen doch!

Evia

cind se intimpal primul eveniment-mainile in aer iieieie il putem explica pe cale stiintifica.....nu e nimic anormal:tinem conventii , discursuri , etc...
La al 2-lea evenmient care le desfiinteaza teoriile....gasesc alte explicatii
etc..
,....
concluzie:exista si lucruri pe care l-a "mintea " noastra de acum nu le putem explica....
Si am o speranta:nu le putem explica....INCA...:d
Si sper sa ajung si eu ziua cind o "sa pricepem"...ca sa nu ma ami chinui pe forumuri..:P