Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Propunere expeditie pentru vara lui 2006

Creat de baaron, 19 Ianuarie 2006, 18:55:57

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Skywalker

TurnusX a scris intr-un alt topic:
Citat
Se pare ca undeva langa Buzau se pot gasi inca in pamant ingropate oase umane de dimensiuni remarcabile. Nu ma mira avand in vedere ca folclorul nostru duduie de zmei, uriasi etc. In muntii Fagaras se pare ca ar exista niste "tronuri" pe care ar incape cu usurinta 2 oameni taiate in piatra. Am auzit o teorie comform careia Negru Voda ar fi avut dimensiuni colosale.
Peste 4-5 luni planuiesc o expeditie "in recunoastere" in muntii Buzaului ca sa ma conving personal de existenta necropolei de uriasi. Caut finantatori!

  Ce art fi daca am merge in Muntii Buzaului. Sau in Fagaras sa vedem tronurile.

emil

Sa mai facem o propunere. Un studiu complex asupra unuia din cele mai misterioase fenomene geologice din Romania. Este vorba de Brazda lui Novac care traverseaza trei sferturi din teritoriul sudului tarii. Sint curios daca detine cineva explicatii oficial-stiintifice despre aceasta. 

Skywalker

As dori detalii despre Brazda lui Novac.

  Obiective interesante: Muntii Bucegi
                                 Muntii Retezat-Godeanu

In acesti munti s-au produs fenomene ciudate, se pare ca ar exista incaperi secrete pe acolo.
                               
                                Padurea Hoia Baciu
                                Muntii Buzaului- sa fie o necropola de uriasi?
                               
As dori sa aflu detalii si despre cultura Mazma in Romania.

emil

#18
Brazda lui Novac: o denivelare de aproape 2-3 m in unele locuri care pleaca din sudul Moldovei, traverseaza Cimpia Romana si se pierde undeva in sudul Olteniei ca si cum cineva a tras o brazda cu un plug urias cindva inaintea culturii umane. Nu are explicatii geologice.
Cultura Mazma in Romania : Totul pleaca de la Daniel Ruzo  un cercetator peruan care a studiat formele geologice naturale din Muntii Anzi, care privite din anumite locuri si in diferite zile ale anului in functie de unghiul de iluminare, releva chipuri umane, forme animale si care pot fi puse in legatura cu legendele locale. Se considera ca nu este vorba numai despre un joc al naturii determinat de eroziune, ci stincile au fost putin "modelate" sa arate asa. A numit aceasta cultura Mazma si a descoperit ca nu este specifica numai incasilor ci si altor zone geografice. Fiind prezent in Romania prin 1965 a constatat si la noi prezenta acestei culturi ( Sfinxul, Babele, capetele de voinici etc.)

pentru mai multe detalii: Dacia Preistorica - Nicolae Densusanu si Miturile astrale-Victor Kernbach     

apokryphos

Citat din: emil din  15 Martie 2006, 13:57:41
Brazda lui Novac: o denivelare de aproape 2-3 m in unele locuri care pleaca din sudul Moldovei, traverseaza Cimpia Romana si se pierde undeva in sudul Olteniei ca si cum cineva a tras o brazda cu un plug urias cindva inaintea culturii umane. Nu are explicatii geologice.     

O sa dureze ceva timp pentru un grup sa mearga pe toata lungimea "brazdei". Partea avantajoasa este ca e nevoie doar de aparate de fotografiat si harti bune, daca cele topgrafice nu sunt disponibile.

A.

Ronin

Hm.. interesant... dar in Craiova un intreg cartier se numeste 'Brazda lui Novac'...
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

ryn

Din cate stiu astefel de formatiuni au construit romanii pe intreg teritoriul Romaniei. Am cercetat un asfel de val si am descoperit apartenenta lui la civilizatia romana. Multe dintre ele au fost realizate in timpul lui Traian.

Ronin

Mda.. se ascund adevaruri in legende... Gruia lui Novac... expresia vis a vis de marimea fizica...Brazda lui Novac... trasa de cine... de Gruia si ai lui.... sau cine ?/?
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

ryn

Brazda lui Novac se refera la un eveniment socio-istoric

emil

O sa caut materialul privind Brazda lui Novac in "Enigmelele Miturilor Astrale" a lui Victor Kernbach, sa il postez. Este un fenomen "geologic", insotit de o legenda . Nu este un fenomen istoric sau social in sensul ca personajul este mitic . Legenda respectiva e mult mai veche decit boierul domnitorului Mihai Viteazu, Baba Novac,  care e un personaj real istoric. Este alt Novac ... unul legendar .       

Necunoscutul

  As vrea sa va cer informatii despre Bucegi si despre acele fenomene ce s-au intamplat acolo. Cand aveti un pic de timp liber astept sa-mi trimiteti un mesaj la mesaje personale. Eu personal nu voi putea participa la aceasta expeditie, desi as vrea fff mult.
  Va multumesc

8-)

crai_alb

salut! sunt nou pe aici si am fost foarte interesat de propunerile voastre de a face expeditii pt a descoperii locurii sau lucrurii misterioase si eu sunt un pasionat de enigme si nu mai spun ca imi place foarte mult muntele pe mine chiar m-ar interesa o expeditie in m-tii bucegii mai ales ca pe mine nu stiu de ce ma atrag m-tii astia si mai ales ca acolo se spune ca sau descoperit niste lucrurii fascinante si uluitoare si am o intrebare a citit cineva cartea 'viitor cu cap de mort' scrisa de Radu Cinamar si daca da ce parere are? 

assiris

Regret ca nu pot merge caci am aranjate alte proiecte pentru vara aceasta dar, imi spun si eu parerea. Cred ca o incercare de a demistifica problemele de pe Bucegi ar fi grozava. Nu veti vedea nici OZN-uri, nu veti vedea nici o civilizatie mai stiu eu de care dar daca veti zari un firicel de mister, chiar si sutul in fund dat de niscaiva autoritati pentru ca va bagati nasul unde le fierbe lor oala, poate constitui o descoperire uriasa.
De asemeni, din dorinta de a aduce ceva materiale de la fata locului, care sa fie misterioase, parerea mea este ca mai bine s-ar veni cu un oftat: Nu am vazut nimic interesant. Decit ca s-a descoperit mai stiu eu ce care sa umple deja plinul dosar al supranaturalului de pe terra

avramescub

am doar 14 ani si 3 luni dar as dori foarte tare sa merg si eu... deci cine imi ofera si mie mai multe detalii despre o posibila plecare? va rog

Skywalker

 Ma bucur sa vad atatia doritori de expeditie. Insa pentru a nu dezamagi atatia doritori, trebuie sa ne hotaram odata asupra locatiei si perioadei.

  Vad ca sunt cam 2 locatii vizate: M-tii Bucegi si Padurea Hoia Baciu.
  Pentru Hoia Baciu: Am o harta a Clujului, unde sunt si adrese de hoteluri. Deci, nu ne vom rataci.
  Daca majoritatea vor in Bucegi, ar trebui si pentru aceea zona niste harti.
 
  Brazda lui Novac este un fenomen geologic, deci nu intra in sfera noastra de interes.

  Mai propuneti si alte locatii.