Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Propunere expeditie pentru vara lui 2006

Creat de baaron, 19 Ianuarie 2006, 18:55:57

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

baaron

Propun o expeditie in aceasta vara undeva in Romania

Stunner

Este o idee foarte buna...propun sa mergem in Padurea Hoia Baciu pt. ca acolo sau intamplat cele mai multe fenomene de acest gen !!

spooky

Da, ar fi o idee buna...

Eu intentionez sa merg de sanziene (23-24 iunie cred)... si atunci va propun si voua sa mergem impreuna... dealtfel atunci am primit si invitatie de la dl. Patrut.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

draculasblood

ne povesteai tu spooky de ultima oara cand ai fost acolo :lol:  :lol:  :lol:
dar alt loc interesant n-o mai fi ?

wlady

zic doar ca este foarte interesant , merita , cine are camere foto / video , sa le aduceti ca poate prindeti vreun ufo 9 eu nu confirm prezenta personala :D )

spooky

da, mai sunt si alte locuri interesante:
in zona Brasov, Sinaia, Busteni, Caraiman, Bran, Ceahlau - Toaca, Durau si exemplele pot continua
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

draculasblood

nu prea cred ca sunt interesante toate locurile alea...ar fi doar 2-3 locuri dupa parerea mea...
eu nu as veni ca d'abia prin august vin si eu in Romania...

Skywalker

Spooky a scris:

Citat din: spooky din  07 Februarie 2006, 14:21:36
da, mai sunt si alte locuri interesante:
in zona Brasov, Sinaia, Busteni, Caraiman, Bran, Ceahlau - Toaca, Durau si exemplele pot continua

Da, ar fi bine sa vedem toate locurile care au legatura cu OZN-enigme. Insa hai sa incepem cu Hoia Baciu, se pare ca asa vrea majoritatea, incl. eu. Daca lucrurile vor merge bine, atunci sper sa mai organizam expeditii si in alte locuri.
   Si ar fi bine sa ne apucam din timp de treaba, chiar de acuma. toti vrem ca aceasta expeditie sa se faca cu bani cat mai putini. Deci, sa gasim o modalitate de cazare+masa ieftina. Cine are idei, sfaturi, sau stie locul,
rog sa le scrie sau sa-mi trimita mesaj privat,

ryn

Propun sa facem din aceasta expeditie ceva public si sa ne unim fortzele pentru a avea rezultate. Mai multi ochi s-ar putea sa aduca mai multe elemente noi si cu atat mai mult, cheltuielile ar fi ceva mai mici. Faceti trei propuneri cu locatii unde ati vrea sa mergem. Specificati ce echipamente puteti aduce. Specificati daca detineti mijloc de transport sau puteti facilita obtinerea lui. Specificati perioada optima pentru a putea obtine rezultate. Cautati locatii de campare sau alte modalitati (ex cort, rulota). Cred ca doar prin eforturi comune putem face ceva. Noi vom participa cu toate mijloacele de care dispunem si pe care le punem la dispozitia membrilor benevol. Astept aici propuneri si completari la cele de mai sus.

aswotim

 :mrgreen: E buna ca ocazie de a schimba pareri, a completa noi cunostiinte, a lega prietenii , etc. Daca sperati sa faceti observatii e improbabil , daca nu imposibil. Daca are loc imediat dupa o intalnire de gradul 3 cu urme pe sol, atunci da, m-as inscrie si eu sa cercetez terenul. Dar stiintific, nu cum fac unii neinitiati in arheologie care distrug cercetarea si posibilitatea cercetarii autentice, ravasind straturile...
Sau am pati ca in tabara SF de la Guranda, Botosani, din 1983, cand la un aproape sigur avion nocturn unii au ramas cu impresia ca a fost un OZN...
:-D

Skywalker

 Bine, dar daca urmatorul OZN ar aparea peste 20 de ani, ce facem? Nu mergem niciunde?
Am gasit trei, daca nu chiar 4 locatzii, in care ar fi interesant sa mergem. E putin probabil sa vedem vreun OZN, insa cu siguranta vom gasi acolo DOVEZI ALE TRECERII LOR.
  Pe capul de afis se afla Padurea Hoia Baciu.
  A doua locatie este Sinca Veche. Acolo se afla o cetate dacica pe care sunt gravate niste simboluri.     Ar trebui studiate
  A treia locatie: Sfinxul si Babele din Budegi. Ele chiar contin cristale? Chiar exista camere si laboratoare secrete in Bucegi?
  A patra locatie: Muntii Retezat-Godeanu. Acolo se considera a fi Axus Mundii, si parca mai are zona aia ceva deosebit. Si am auzit ca si acolo s-ar afla niste camere secrete ale vizitatorilor.
   Ce ar fi sa exploram acei muntii? Iar daca chiar nu gasim nimic din ce s-a zis, macar vom putea infirma o teorie. Si oricum nu ne strica o excursie.
    Daca am merge cu cortul? E mai ieftin si parca are mai mult farmec.

Mai exact la ce echipamente te refereai, Ryn?

Cat despre mediatizare, ar trebui sa colaboram cu niste reviste din domeniu:Enigme neelucidate, sau cu ziare nationale si locale.
 

apokryphos

Sunt de acord cu aswotim. Probabilitatea de a gasi/observa ceva e foarte mica. Merita insa ca experienta.

Mi-e relativ neclar cum isi propune Skywalker sa studieze simbolurile gravate la Sinca Veche. In cateva mii de ani si multe invazii ale migratorilor, ar trebui sa fi expert in cateva limbaje antice si disparute ca sa poti sa spui ca e ceva neexplicabil si nu, sa zicem, "mimi+gigi" scrijelit de vreun got.

Mediatizarea nu o sa creasca decat numarul de neaveniti si vanatori de senzational. Nu stiu daca asta e de dorit.

jonni

eu zic ca ar fi o idee buna la hoia
eventual am putea incerca sa contactam observatorul astronomic de acolo
am putea eventual intreba si de  cazare sau poate chiar sa facem o vizita si sa folosim chiar si uneltele de acolo!?
ce ziceti?? :?

Skywalker

Apokryphos a scris:
CitatMediatizarea nu o sa creasca decat numarul de neaveniti si vanatori de senzational. Nu stiu daca asta e de dorit.

  Nu sunt nici eu in totalitate de acord cu mediatizarea pe scara larga. Cred si eu ca ar veni mai mult public mediocru, care mai mult o sa incurce pe acolo.
  Cea mai buna modalitate de mediatizare este sa se puna anuntul mare, pe site. Aici nu intra decat cei cu adevarat pasionati si interesati de subiectul OZN-mistere.

   In topul preferintelor se afla Hoia, fara indoiala. E foarte putin probabil ca vom vedea vreun OZN, insa putem vedea urmele unor fenomene stranii.

emil

Ce parere aveti de un itinerar "cultura Mazma in Romania" ?; propun pentru inceput o analiza a frescei Zeiilor din muntii Ciucas .