Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Gaia

Creat de alinutzu, 24 Iulie 2007, 21:46:25

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alinutzu

Tot ce stiti despre acest subiect ...

Citat din: Anna din  24 Iulie 2007, 13:33:29
Britanicul James Lovelock, autorul teoriei conform careia Pamantul actioneaza ca un superorganism (ipoteza Gaia) a facut declaratii socante in ziarul The Independent in ianuarie 2006. Acesta a preconizat ca in urma incalzirii globale miliarde de oameni vor muri si singura zona unde se va putea trai in viitor va fi cea arctica...si toate acestea se vor intampla atentie! spre sfarsitul secolului 21. Acesta sustine ca in maxim 100 de ani temperatura medie in zonele temperate va creste cu 8 grade C iar la tropice cu 5 gr C transformand aceste zonein locuri imposibil de locuit. Lovelock a subliniat faptul ca fiecare natiune trebuie sa aiba in vedere o gestionare a resurselor cat mai judicioasa pentru a putea mentine civilizatia cat mai mult timp posbil.
Savantul britanic vede energia nucleara folosita asa cum trebuie ca singura sursa de energie ce nu
poate pune in pericol atat de repede rasa umana. Teoria  sa ca "Pamantul este viu" (imi aduce aminte de un promo de pe Discovery unde se spunea despre Terra "She breathes") a fost practic desfiintata in 1988 de "American Geopshysical Union" cand Lovelock a cedat contraargumentelor...dar inca mai are foarte multi sustinatori si in ziua de astazi printre care si eu. Conform "ipotezei Gaia" formele de viata de pe planeta au o ratiune colectiva (mai putin omul cred :-D), iar in mentinerea cantitatii optime de oxiden din atmosfera de 21% intervine
vegetatia marilor paduri. Planctonul din oceane si mari(3/4 din suprafata Terrei) contribuie de
asemeni la reglarea temperaturii aerului de catre biosfera.
Cei care contrazic aceasta teorie sustin ca vegetatia s-a acomodat periodic la procentul amestecului gazos atmosferic. Sa vedem daca dupa atata poluare care se face non stop de vreo 100 de ani incoace o sa se mai acomodeze....de fapt cred ca o sa se acomodeze prin disparitie.  :oops:
Pentru cei care nu stiau de teoria asta
http://en.wikipedia.org/wiki/Gaia_theory_%28science%29


Teoria sustine ca planeta este vie si sufletul ei/ energia vitala se numeste Gaia ... sau cam asa ceva  :?
Asadar putem face o legatura intre plante/fenomene naturale si gaia

Putem comunica cu Gaia ?
Se stiu numeroase exemple in care oamenii au influentat natura, Unii puteau aduce ploaia, altii puteau influenta plantele sa creasca mai bine(Toate acestea la nivel mai restrans) dar cu o planeta intreaga ?
Oare este posibil asa ceva ?
S-a mai incercat vreodata asa ceva in istoria omenirii ?

Este vie planeta ?
Nu stiu daca este vie dar stiu ca reactioneaza ...

Daca ar fi vie ar merge sa "comunicam" cu aceasta ... daca ar merge sa comunicam cu aceasta ... he he pai acesta ar fi cu totul un alt nivel pentru omenire ...
Teoria conspiratiei:  :lol: cum sa scap asa ceva din vedere ... Poate ca un grup ... poate comunica cu aceasta(sau o poate influenta) ... va dati seama atunci putere ... totusi ar fi greu sa faci asa ceva la nivel planetar(ar cere prea multa energie)  :roll:

Don't hate me ... doar imi spun parerea
can't stop the signal ...

DepthOfField

CitatNu stiu daca este vie dar stiu ca reactioneaza ...
Orice sistem (complex) aflat intr-un anumit echilibru, isi schimba starea de echilibru sub influenta unor factori perturbatori semnificativi.
Deci e firesc ca sistemul Terra sa "reactioneze" in functie de taria si caracterul fenomenelor perturbatoare.
Cat despre Gaia..era un film de animatie computerizat japonez, parca Final Fantasy, in care aveam de-a face chiar cu Gaia. Desigur, bazat mi se pare pe credinte orientale probabil, in care orice obiect isi are sufletul sau. Deci si Terra.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

ariel

CitatOrice sistem (complex) aflat intr-un anumit echilibru, isi schimba starea de echilibru sub influenta unor factori perturbatori semnificativi
crezi ca omenirea e un factor perturbator semnificativ?? ha ha ha, cred ca ne-a rabdat prea mult  (prea multe)
"Sa avem seninatatea de a accepta ceea ce nu poate fi schimbat,curajul de a schimba ceea ce poate fi schimbat si mai ales intelepciunea pentru a face deosebirea intre cele doua posibilitati" (Marc Aurelius)

Nox

#3
In legatura cu filmul:

Da este un film animat, productie SUA/Japonia: Final Fantasy: The Spirits Within (aka "Gaia: Final Fantasy" - USA (original script title))

LINK: http://www.imdb.com/title/tt0173840/

Este interesant, il recomand celor care nu l-au vazut inca!

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Anna

Grecii antici numeau Terra, Gaia sau GE.
In greaca aceste doua litere sunt a 3 a , respectiv a 7 a ale alfabetului...lucru care sugereaza pozitia planetei noastre in sistemul solar: a 3-a de la Soare, a 7-a de la margine  :roll: