Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Masina timpului la Buzau

Creat de Deanna, 13 August 2007, 12:34:55

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

tractorbeam

O persoana avizata zice ca fostul Departament Zero al MAPN, desfiintat dupa decembrie 1989 a fost reinfiintat, in secret, in 2007, sub denumirea de Sectiunea 17 SRI.

@Lex

asa cica s-ar fi auzit ca in anii 70 sau 80  la buzau ar fi disparut 2 braileni care faceau escalda pan' nush ce dealuri, parca la Bozioru.unul din ei a ajuns in varful dealului respectiv si a gasit un fel de lant si cand a vrut sa l ia in mana cica ar fi disparut si la fel si cu al doilea.s a chemat si ''militia'' si din necunostinta de cauza ,desteptaciunile au aruncat in aer locul und s-a intamplat 'minunea' si cam asta a fost povestea.cel putin asa stiu yo :-)

aswotim

Daca articolul este scris de "Radu Cinamar", atunci nu are rost sa pierdem mult timp cu el pt. ca respectivul autor  are o imaginatie bogata si povestile sale nu se confirma. Are in palmares genul asta de SF bun pt a atrage banii - cartile astea se vand bine- dar nu da nici unui cercetator posibilitatea de a confirma sau cerceta, concluzia fiind ca sunt inventii. Nu puneti baza pe astfel de povesti.
In privinta "pantelor  inverse" se cunoaste ca e vorba de o iluzie optica; cand te afli pe o panta descendenta si in fata ochilor ai o culme ascendenta de munte ai tendinta, datorita efectului de perspectiva, sa dai pantei drumului o apreciere inversa. Am probat si in zona Resitei din Caras Severin unde pe o asemenea panta, un parau pe marginea drumului "curge invers", dar aprecierea asta o poti face numai daca privesti perspectiva, daca campul vizual se reduce la locul paraului iluzia e distrusa...
Imi vine sa rad cu cata "pretiozitate stiintifica " explica unii sugerand distorsiuni gravitationale (nestiind ca ele se masoara in miimi de catre aparate ultrasensibile, doar, si oricum nu modifica unghiul verticalei la orizontala) sau chiar magnetice (?!)... No comment la cei ce vehiculeaza termenii fizicii fara sa ii inteleaga. E ca unul care zice ca vorbeste chineza fara sa fi invatat de niciunde limba chineza. Nu ca ar fi imposibil, dar probabilitatea e mai mica decat durata de viata a Universului.

darksid3

Nu intelege nimeni fizica ci doar niste procese, permanent invatam.
Stiinta s-a mai inselat in trecut si se va mai insela. Fizicienii habar n-au sa explice cauzele magnetismului si ale gravitatiei.
11.11

tractorbeam

Citat din: aswotim din  11 Mai 2011, 21:36:43
Daca articolul este scris de "Radu Cinamar", atunci nu are rost sa pierdem mult timp cu el pt. ca respectivul autor  are o imaginatie bogata si povestile sale nu se confirma. ...
... Imi vine sa rad cu cata "pretiozitate stiintifica " explica unii sugerand distorsiuni gravitationale (nestiind ca ele se masoara in miimi de catre aparate ultrasensibile, doar, si oricum nu modifica unghiul verticalei la orizontala) sau chiar magnetice (?!)...

- articolul nu este scris de Cinamar, am fost acolo, nimeni nu dinamiteaza un varf de munte doar ca sa se afle in treaba, drumul este barat cu busteni inadins taiati si doborati in drum sa nu ajunga neavenitii in acele locuri
- daca ai un aparat care masoara in miimi (ce masoara?) sa-mi zici si mie sa cumpar unul - ai gasit gravitonii si nu am aflat noi?
- cine a zis ca modifica ce la unghiul verticalei?, ca nu inteleg sensul propozitiei

tractorbeam

Cinamar nu a facut decat sa preia - din amintirile unor persoane - diverse relatari - nici macar nu e original, de fapt nici nu a ascultat cu atentie.

Xanadron

Citat din: tractorbeam din  12 Mai 2011, 09:21:28
Cinamar nu a facut decat sa preia - din amintirile unor persoane - diverse relatari - nici macar nu e original, de fapt nici nu a ascultat cu atentie.

Corect, tractorbeam - poate doar cu precizarea "grupul de persoane cunoscut sub pseudonimul Radu Cinamar". 8-)

Strict ontopic. Asa-zisii "mascons" (concentratii de masa) sunt prezenti in diverse zone ale Terrei - care se stie de mult ca are variatii destul de importante ale valorii fortei gravitationale (vorbim de locatii situate la altitudini identice, evident).
Exista de fapt si harti detaliate pe tema asta. Uite doar doua din ele:




Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Xanadron

Citat din: @Lex din  29 Aprilie 2011, 13:32:55
asa cica s-ar fi auzit ca in anii 70 sau 80  la buzau ar fi disparut 2 braileni care faceau escalda pan' nush ce dealuri, parca la Bozioru.unul din ei a ajuns in varful dealului respectiv si a gasit un fel de lant si cand a vrut sa l ia in mana cica ar fi disparut si la fel si cu al doilea.s a chemat si ''militia'' si din necunostinta de cauza ,desteptaciunile au aruncat in aer locul und s-a intamplat 'minunea' si cam asta a fost povestea.cel putin asa stiu yo :-)

Iti recomand (iarasi si din nou :-D) sa "rasfoiesti" mai atent topicurile RUFOn - fiindca mai gasesti una-alta si pe tema asta p-aici de pilda:

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,2071.15.html

Recomand oricui si aplicarea sfaturilor moderatorului ryn (pe care, apropo, nu l-am mai citit p-aici cam de mult):

"[...] cred ca ar trebui sa lasam cat mai deoparte toate datele de pe net, sau cel putin sa le selectam, eventual sa extragem informatiile de baza si sa nu mai punem tot sufletul in semidoctrina implementata cu buna stiinta de romane ieftine. Cine a mai postat despre acest subiect si a expus parerea lor personala ca urmare a une experiente personale este cel mai demn de crezut. De ce? Pentru ca a fost acolo, a investigat sau a facut un gratar nu conteaza. Dar urasc sa vad posturi influentate de povesti citite in publicatii de senzational, in, repet, romane sau emisiuni pe la TV de doi lei."
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

tractorbeam

Citat din: @Lex din  29 Aprilie 2011, 13:32:55
asa cica s-ar fi auzit ca in anii 70 sau 80  la buzau ar fi disparut 2 braileni care faceau escalda pan' nush ce dealuri, parca la Bozioru.....
anul este 1981, zona este Bozioru Nucu, locuir care ar justifica escalada sunt :
a) coltii Tainitei (care colti sunt vizibili din drumul forestier care se desprinde din DJ 203K)
b) stalpii Tainitei - confundati cel mai adesea cu coltii (care nu sunt la vedere si unde f. putini din zona stiu sa ajunga, numai cativa ciobani/padurari/...)
c) La Tiharia din Poiana Cozanei - in dreapta sus pe abrupt - calea de sub blocul imens de piatra sub forma de cub
d) La Pieptene - sunt mai multe locuri descrise astfel
e) un loc unde am fost si prezinta urme de explozie

...daca stii cu cine sa vorbesti acolo o sa afli mai mult, nu mai zic in plus ca dupa aia ma acuza unii ca "dau din casa"

darksid3

Foarte interesante aceste relatari. Cu siguranta nu exista fum fara foc  :wink:
11.11

@Lex

Xanadron eu CHIAR acolo ma duc la tara in vacante deci nu am citit nicaieri si nu m-a influentat nimeni :p

Xanadron

#26
Citat din: @Lex din  12 Mai 2011, 16:48:42
Xanadron eu CHIAR acolo ma duc la tara in vacante deci nu am citit nicaieri si nu m-a influentat nimeni :p

Perfect, @Lex - asteptam atunci completari la unele date-idei-ipoteze aduse-n discutie p-aici de informatul coleg tractorbeam de pilda sau si de altii (inclusiv JE) (v. topicul "Buzau", cu linkul postat ceva mai sus).

In rest, precizam doar niste principii general-recomandabile din simplul motiv ca "pasajul" de origine internautica pomenit de tine (nu doar nebulos, ci chiar incorect ca informatie de altfel - dar cine mai verifica asa ceva in epoca asta grabita? :roll:) a aparut doar prin zona RUFOn de 7-8 ori. :wink:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

@Lex

ehe, daca as stii mai multe as spune dar din pacate nu pot sa aduc mai multe completari ca nu am alte info. doar ce auzeam si eu 'gurile' p acolo si nu mi venea sa cred ca ar fi posibil asa ceva tocmai pe ale noastre meleaguri.adevar cred ca e in povestea asta, tocmai ca oameni in varsta ziceau ca s-ar fi intamplat intr-adevar ceva acolo de genu' .eu tind sa cred, ca doar na ce motiv ar fi avut saracii oameni sa minta. astept si eu sa vad cum mai 'sare' cineva cu informatii noi  :-)

tractorbeam

Nici eu nu pot spune mai mult acum.
Pe masura ce voi cerceta mai indeamanunt zona (locuri pe care inca nu le-am vazut) voi posta ce mi se pare relevant.
Nu vreau sa fiu luat de nebun, fanatic sau lunatic.  :fullmoon:

tractorbeam

Update!

Dupa unele surse, evenimentul nefericit al disparitiei celor 2 braileni, ofiteri de MI si cursanti in cadrul/componenta Dept.0 si nicidecum niste inocenti alpinisti amatori aflati din intamplare in acea zona, ar fi avut loc in data de 12-13 septembrie 1981, urmare nerespectarii unui protocol dinainte stabilit.
Entitatea sau mecanismul respectiv a actionat defensiv si ulterior, urmare dinamitarii, a refuzat orice contact sau lantul cauzal a fost intrerupt.
Entitatea sau mecanismul de care discutam avea legatura cu vortexul din zona sau se folosea de proprietatile acestuia.