Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Evolutionism? Ce parere aveti?

Creat de LP, 11 August 2007, 18:20:09

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Lone Ranger

Citat din: Arckadii din  05 Februarie 2008, 16:46:19
La cate teorii evolutioniste exista, nu m-ar mira ca veriga lipsa sa fie un cocostarc. Totusi, nu cred ca este numai evolutie.
Ceva, la un moment dat, a dat o altfel de scanteie lucrurilor existente.


Ark

Cunosc cîtiva "bipezi fara pene", cum numea Diogene specia umana, pe care daca îi vezi, ajungi sigur la concluzia ca "veriga lipsa" era porcul sau limorcul (vezi ciclul "Dune" de Frank Herbert)

StarDust

Citat din: Arckadii din  05 Februarie 2008, 16:46:19
Totusi, nu cred ca este numai evolutie.
Ceva, la un moment dat, a dat o altfel de scanteie lucrurilor existente.

Aceasta este si parerea mea...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Roswel

da...este o parere fff interesanta... :lol:

extrateresru_ro

Citat din: loreley din  12 August 2007, 00:01:27
E clar ca primul om a fost in Africa. Acuma eu va intreb de ce omul a emigrat spre celelalte teritorii cand in Africa avea tot ce ii trebuie.....
si tu chiar crezi ca din omul alb a iesit omul alb???
am incrededere in fiecare OM,dar nu am incredere in diavolul din el.

Lone Ranger

Citat din: extrateresru_ro din  05 Februarie 2008, 23:51:49
    si tu chiar crezi ca din omul alb a iesit omul alb???

Categoric DA. Scuza-ma, în fond nu pe mine m-ai întrebat, ci pe Loreley, nu vreau sa fiu nepoliticos, dar ai atins un subiect interesant, care ar putea sta la baza unui nou topic.

Arckadii

Chestia asta ma duce cu gandul la popoarele de barbati albi cu barbi care veneau de peste mare si pe care aztecii ii considerau zei. Specific faptul ca aztecii nu erau tocmai albi...
Cititi cate ceva de Dan Apostol sau articole/materiale referitoare la Quetzalcoatl.


iata cateva informatii. http://ro.wikipedia.org/wiki/Quetzalcoatl


totusi, nu asta face subiectul discutiei noastre, asa ca o sa revin la topic:

in cazul unei influente externe (a se citi manipulare genetica extraterestra), da, omul alb se poate trage din om alb...si chiar din orice...



Ark

darieglobur

Citat din: Lone Ranger din  06 Februarie 2008, 16:31:38
Categoric DA. Scuza-ma, în fond nu pe mine m-ai întrebat, ci pe Loreley, nu vreau sa fiu nepoliticos, dar ai atins un subiect interesant, care ar putea sta la baza unui nou topic.

pai aici e problema, zic si io. din omul alb a iesit numai omul alb, din cel negru a iesit numai negru, din galben a iesit numai galben? dar din alb poate iesi galbenul si negrul? si cine a fost primul, albul, negrul sau galbenul?  :-D sau a fost unul, nici alb nici negru si nici galben, care a aparut oarecum concomitent in diverse areale si care, dintr-un inceput, s-a albit, s-a ingalbenit si s-a innegrit?...
huh, grele probleme! :?
...und Sie fliegen doch!

antoniu

   zero /unu.....yin/yang....potentialitate/manifestare......creatie/evolutie.....da creatia inteligenta/evolutia rapida .......acestia sunt pasii......

orice evolutionism a fost precedat de o creatie.!

CHIP

Da, dar este o mare diferenta intre creatia naturala si cea artificiala.

antoniu

stimate domnule Chip creatia este ternara nu binara. E   concreta ,mixta ,abstracta.... adica materiala-cu structuri de constitutie,informaterie-cu structuri de totalitate,..invariant-cu structuri matematice-informationale.

   Intre potentialitate si manifestere exista devenirea (transformarea),si in oricare aceste structuri se intampla trei lucruri,fenomene ,procese la orice nivel ....oriunde si oricand..... DEPLASAREA.....TRANSFORMAREA .....STOCAREA.
 

LP

Antoniu,

Am o curiozitate personala? De unde ai invatat sa scrii stil vorbirea lui Iliescu?

lylyt_ice

   antoniu ....1 poti sa-mi explici si mie cum de ai ajuns la  concluzia (total erunata ca; creeatia este "materiala".......................................................................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11????????????????????????????????????
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

askey

Citat din: antoniu din  13 Martie 2008, 21:24:04
stimate domnule Chip creatia este ternara nu binara. E   concreta ,mixta ,abstracta.... adica materiala-cu structuri de constitutie,informaterie-cu structuri de totalitate,..invariant-cu structuri matematice-informationale.

   Intre potentialitate si manifestere exista devenirea (transformarea),si in oricare aceste structuri se intampla trei lucruri,fenomene ,procese la orice nivel ....oriunde si oricand..... DEPLASAREA.....TRANSFORMAREA .....STOCAREA.

Te inseli, intre transformare si "devenire" exista o interdependenta directa, ceea ce face ca doar in anumite conditii sa poata fi numita "evolutie" ... cu alte cuvinte, exista o dualitate nicidecum o "ternaritate"

MrWhite

     Pai comform majoriatii teoriilor evolutia este un proces lent. Eram prin scoala primara cand am invatat despre asta. De-abia asteptam sa vad fosile de specii intermediare. Mi se parea foarte interesant. Ca trebuie sa fie pamantul plin de ele. Si de atunci tot astept...
    Am vazut cum teoria evolutionista a fost impusa in US. Unii care n-o acceptau au avut probleme.
Ciudat, intr-o societate libera in care teoretic ai libertatea cuvantului nu ar trebui sa fie asa.
    Din punctul meu de vedere creationismul este mult mai logic. Si dealtfel sunt convins de faptul ca acum ceva vreme (~10.500 ani?) am fost vizitati. Sunt o gramada de urme si toate scrierile vechi spun asta. Dar cred ca aceasta vizita nu a fost foarte benefica pt. noi. Nu exclud deloc posibilitatea sa mai fi fost si inainte.

PS: eu sunt nou pe aici, am vazut ca faceti referire la niste filme documentare, v-as ruga sa puneti o lista pe undeva cu cele pe care le considerati voi reprezentative.

darieglobur

Citat din: askey din  23 Martie 2008, 18:38:49
Te inseli, intre transformare si "devenire" exista o interdependenta directa, ceea ce face ca doar in anumite conditii sa poata fi numita "evolutie" ... cu alte cuvinte, exista o dualitate nicidecum o "ternaritate"

probabil ca are in vedere (sau vrea sa refere la) asa-zisa "triada ontologica": energie-informatie-materie, propusa, printre altii, in ortofizica de mihai draganescu.
nu vreau sa complic lucrurile, insa transformare si devenire par a fi un picut sinonime, ce zici? :-D
...und Sie fliegen doch!