Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Violenta in desenele animate si efectele acesteia asupra copiilor

Creat de Alethia_Spitz, 02 August 2007, 20:00:21

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

lylyt_ice

  Si Popey de ce se bate cu Bluto...? Este acesta un film de desene animate pentru COPII(?) sau poate pentru BARBATI(?) sau cine stie....?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

AdiM

In chestiunea asta, fetita mea de 8 ani are voie sa se uite doar la Minimax, e un post TV care mi se pare orientat pe chestii instructive si educative, cu filme amuzante si pasnice in general. Pina la urma, televiziunile au o mare libertate, dar si mai mare e libertatea telespectatorului de a se uita doar la ce considera el ca ii foloseste, si la fel si libertatea parintilor de a-si lasa copiii sa faca doar ce le este util. Propunere: faceti cit mai mare reclama la lucrurile bune, si ignorati, lasati in uitare lucrurile "malefice". Malefica Mab a disparut cind a fost uitata, in filmul cu Merlin. A fost singurul mod de a o invinge.

romulus

----Intr-adevar  psihologii cam asa zic:  violenta fizica si verbala sunt contraindicate copiilor la tv. si apoi urmeaza si diversele motivatii , ca educatia, ca psihicul ca fac si ei ce vad in respectivele scene si altele  si altele....... bla, bla, bla,....am invatat si eu la scoala.....
----Asa o fi , dar eu imi aduc aminte de cele din copilaria mea, de desenele cu Donald  Duck, Basescu marinaru' cu Olive & Bluto ...... Mikey Mouse si multi alti.....Mama si ce se paruiau si aia , ca si cei aparuti mai tarziu: BUGS BUNNY (preferatul meu de la varsta maturitatii), ca si DUFFY DUCK..!Mama ce pumni si suturi si pietroaie in cap, cutite pe la urechi, si multe multe alte scene. Cool......
----Sincer, sincer,  cele de acum 35-40 de ani mi se pareau niste desene excelente, abia le asteptam, chiar asa "violente" (ba, mai mult,  daca n-ar fi avut scene din alea, degeaba se mai apucau..... ca nu-mi placeau). .  Cele cu Mihaela de prin anii '70 mi se parea ca's special facute  pentru fetite de grupa mica......
----Si iacata n-am ajuns cine stie ce infractor ori criminal si nici inclinatii spre violenta n-am capatat! Ba dimpotriva....Ce, am fost eu cladit din alt aluat decat altii de seama mea, de aici ori de aiurea  ?????
----Nu cred.
-----Pot spune chiar ca acele scene de "batalie" (violente)intre protagonistii de la desene animate, se incadrau perfect in tabloul copilariei mele: si noi ne mai paruiam  pe maidan,la fotbal ori la baba oarba, ori la leapsa, ne mai trageam cate un sut in fund, cate o pacaleala, mai faceam si cate o escapada in natura unde mai sparleam cate ceva..... fructe, de..... exact ca in desenele animate.
-----Chestiile astea cred ca au facut si ele parte din "educatia " mea pentru ce urma sa se intample cu mine in viitor.
-----Si totusi, repet, cine n-a facut prostii de genul  celor din desene, in copilaria lui?
----- Cred ca doar cei (f.f.putini la numar) supercocolositi de mamicile lor, care odata iesiti in colectivitate, in viata reala, s-au dovedit a fi niste neadaptati, fatalai, balalai si mai adaugati voi alte epitete ..... Si asta fiindca protectia materna&paterna i-a ferit de acele experiente ale copilariei care te pregatesc - in felul lor - pentru viata , de cele mai multe ori dura, competitiva, in esenta nemiloasa, cruda......
------Este posibil sa gresesc, dara asta e parerea mea !
------- Si in consecinta va spun sa va lasati copiii sa-l vada pe BUGS BUNNY  pe DUFFY DUCK si pe altii, chiar daca se bat si se injura........! Poate fi educativ....
----Howgh !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

dedeiu

Citat din: ariel din  09 Octombrie 2007, 12:26:43
1. leul nu ucide din placere, ci ca sa se hraneasca..........mai vezi odata documentarul  :lol:
2. niciodata n-ai sa poti opri violenta folosind mijloace violente, doar revizuirea legilor care sunt mult prea blinde ar putea stopa violentele .............problema sunt legile si cei pusi sa le aplice, educatia primita de tineri acasa si apoi in scoli ......

1) Toot il revad. Poate a tradus ala prost documentarul. Ce zici, te uiti si tu?
2) "n-ai sa poti opri violenta folosind mijloace violente". Gresit  :lol: . Ce a facut Tepes? Scurt si la obiect. Evident ca legile sunt prea blinde.

ariel

Citat din: dedeiu din  10 Octombrie 2007, 22:55:23
1) Toot il revad. Poate a tradus ala prost documentarul. Ce zici, te uiti si tu?

spune-mi cum se numeste documentarul si promit sa ma uit,ok?
"Sa avem seninatatea de a accepta ceea ce nu poate fi schimbat,curajul de a schimba ceea ce poate fi schimbat si mai ales intelepciunea pentru a face deosebirea intre cele doua posibilitati" (Marc Aurelius)

dedeiu

Ok, cand il mai difuzeaza si ii vad numele complet, il voi scrie.

Max C.

DA? Si eu sunt interesat de documentarul asta unde leul ucide din placere... :?

lylyt_ice

 Leul, ucide puii leoaicei, nu de foame...ci pentru a-si satisface in final o placere....de a se imperechea. Dar pisica de ce ucide porumpei si alte vietati,(?) NU!...nu l-e maninca se joaca numai...(probabil din placere)? In cite cazuri(?) ciiniii au ucis oameni cu toate ca nu erau infometati si nu fusesera agresati in vre-un fel...Sint cazuri cind si unele animale se comporta anormal...foarte rar...DAR! totusi ...!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Max C.

Pisica...domestica? :-D 
Cainele...domestic? :-D
Leul hmmm s-ar putea.

Arckadii

Citat
Leul, ucide puii leoaicei, nu de foame...ci pentru a-si satisface in final o placere....de a se imperechea
Nu e vorba de placere ci de perpetuarea speciei. E o diferenta majora. Din ce s-a descoperit pana acum, doar omul, delfinul si (cred) porcul fac sex din placere:)
Asa ca leul nu face parte din categoria "animalelor privilegiate" cum suntem si noi:)


Ark

dedeiu

Deci TOATE animalele nu au placerea de a ucide. Interesant. Sa interzicem animal planet eventual.

ariel

cred ca ne invartim in jurul cozii,am plecat de la desenele animate si am ajuns la.........animal planet
hai sa fim realisti ,daca copii se uita la desenele animate,astea din zilele noastre, vor ajunge niste persoane violente ? hm, greu de crezut

a fi violent tine de alegerea fiecaruia,ai constiinta,poti face diferenta intre bine si rau ...........
"Sa avem seninatatea de a accepta ceea ce nu poate fi schimbat,curajul de a schimba ceea ce poate fi schimbat si mai ales intelepciunea pentru a face deosebirea intre cele doua posibilitati" (Marc Aurelius)

lylyt_ice

   SA fim seriosi...si sa trecem la subiect: acum treaba e...astia care vin cu ozeneurile ce sunt(?) animale sau robotei, ca prin desene animate  apar de mult timp...ce raspundeti voi unui copil care v-a intreaba; cine sunt si de unde vin acele corcituri homoanimalocompiuterizate...? nu mai intreb... ca pistoale lasser au cam toti baieteii in arsenalul de jucarii......Ah sa nu uit: nu cumva sa spuneti copiilor "marele secret al omenirii"(cum ca ozeneurile vin din centrul pamintului) :lol: Riscul este enorm !!! cuvint cheie "FINTINA" !!!!!!!! NU de alta; dar copii copiaza ce vad la desene animate si ar putea crede ca Fintina este un tunel ascuns sau vre-o poarta a timpului ! Mai, oameni buni ,voi chiar credeti ca(;) copii sunt cum am fost noi(?) Daca citesc ce timpenii am debitat noi pe acest topic, in citeva saptamini suntem cunoscuti prin toate scolile din Romania,ca cei mai noncooli parinti......."Parintii de pe RUFOn" :lol:
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

dedeiu

Care risc? Cum le explici de unde vine BATMAN?! Pentru ei, acei omuleti verzi, sunt totuna cu Mickey Mouse. Eu nu mi-am pus niciodata intrebarea de unde a aparut superman Doar mi-a placut, trebuia sa existe si sa faca bine. Un copil nu te va intreba ce este aia Robocop, doar ii va placea filmul. El nu se intreaba cum acest cyborg este contruit. In loc de muschi are cilindri, poate ridica cutare greutate, acumulatorii il tin atat, etc.