Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Scopul vietii

Creat de OzN_HunteR, 11 Iunie 2007, 22:55:02

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

OzN_HunteR

as  vrea sa deschid si eu un subiect daca se poate despre scopul vieti pe pamant. stiu ca fie care om are un rost si o misiune pe pamant si as vrea sa vad de ce si care este misiunea noastra ... cand o sa terminam toti misiunile ce o sa fie, cum o sa fie ? o sa fie mai bine ? mai rau ?  sper ca mati inteles si as vrea raspunsuri daca se poate !
A nation which has forgotten the quality of courage which in the past has been brought to public life is not as likely to insist upon or regard that quality in its chosen leaders today - and in fact we have forgotten.

John.F.Kennedy

lylyt_ice

  Pentru a ne putea face sa intelegem la ce scop si misiune te referi,ar fii mai simplu sa ne spui tu intii daca stii(?)ce scop si ce misiune ai tu de indeplinit,si mai ales cine sau cum ti-au fost trasate(prezentate )sarcinile pe care le ai de rezolvat :?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

dedeiu

Nu te-ai nascut fiindca asa ai vrut tu. Nu ai avut de ales inainte ca sa te nasti. Scopul ti-l stabilesti pe parcursul vietii. Nu este ceva predefinit...

OzN_HunteR

scopul meu in viata este de a sari in ajutor in ori ce clipa.... adika fie care neam nascut cu o anumita misiune un anumit scop ....deci ca sa intelegeti mai bine intrebarea ... reformulez   DE CE TRAIM... CARE ESTE SCOPUL ACESTEI '' TRAIIRI '' ???
A nation which has forgotten the quality of courage which in the past has been brought to public life is not as likely to insist upon or regard that quality in its chosen leaders today - and in fact we have forgotten.

John.F.Kennedy

Arckadii

viata este scoala sufletului... trebuie sa dobandim cat mai multe lucruri bune pentru viata vesnica.
si "Aceasta este viata vesnica, sa Te cunoasca pe Tine Singurul si Adevaratul Dumnezeu si pe Iisus Hristos pe Care L-ai trimis"


Ark

lylyt_ice

  Eu...(?) m-am nascut plangand ,pe acest Pamant,
  Iar cei ce m-a asteptau...(?) m-a asteptau,razand !
  Eu...(?) voi traii astfel,cand m-a voi stinge,
  Sa-i parasesc zambind...! pe cei ce m-a vor plange...!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

loreley


           Un  citat  din  Eliade"Singurul sens  al  existentei este  acela  de a-i  gasi  un  sens."
Cred  ca scopul  vietii  este  evolutia. Iar ca  indivizi  cred  ca  nu  reprezentam  nimic...Sintem niste 0. Cine  ne-a  creat  ne-a  creat  cu  un  scop.Orice  lucru  facut  are  un  scop...Cred  ca  n-am  fost  creati  ca  sa   ne  fie  bine... Am  fost  creati  cu  un  scop scrict  legat  de  Creator..

OzN_HunteR

#7
la asta ma refer si eu loreley ... sper ca m-ati inteles si sper ca ma faceti sa-mi inteleg intrebarea ... ms de raspunsuri...!
A nation which has forgotten the quality of courage which in the past has been brought to public life is not as likely to insist upon or regard that quality in its chosen leaders today - and in fact we have forgotten.

John.F.Kennedy

Marius MMG

Citat din: OzN_HunteR din  11 Iunie 2007, 22:55:02
as  vrea sa deschid si eu un subiect daca se poate despre scopul vieti pe pamant. stiu ca fie care om are un rost si o misiune pe pamant si as vrea sa vad de ce si care este misiunea noastra ... cand o sa terminam toti misiunile ce o sa fie, cum o sa fie ? o sa fie mai bine ? mai rau ?  sper ca mati inteles si as vrea raspunsuri daca se poate !

Cred ca scopul omenirii e sa se dezvolte si sa plece de pe Pamant. Sa incerce sa traiasca in univers, sa se mute de pe o planeta pe alta.

OzN_HunteR

Foarte bine spus Marius MMG

Am aflat din intrebari si raspunsuri ( O tactica de a mea ) ca lumea si '' Scopul vieti ) este sa EVOLUAM . Mai astept raspunsuri  !
A nation which has forgotten the quality of courage which in the past has been brought to public life is not as likely to insist upon or regard that quality in its chosen leaders today - and in fact we have forgotten.

John.F.Kennedy

ariel

n-as putea sa-ti dau un raspuns general valabil
fiind sub influenta celor citite referitor la "incalzirea globala" as spune ca scopul omenirii in acest moment este autodistrugerea
e foarte greu sa raspunzi la aceasta intrebare pina cand...........fiecare are un anume moment in viata cand in sufletul lui are o revelatie ,datorata unor schimbari majore. in cazul meu a fost aducerea pe lume a unui copil, fapt ce m-a schimbat profund,am atita iubire in suflet si intelegere si tandrete si dorinta de a face bine .......si totul nu se raporteaza doar el ci la toata lumea.
dar.....probabil ca la fel de bine un parinte care si-a pierdut copilul datorita razboiului din irak v-a avea ca scop al vietii dorinta de ai pedepsi si de ai face sa sufere pe cei ce i-au omorit copilul,isi va alina durerea prin durerea lor(eu nu cred ca-si va alina durerea ci doar va suferi si mai mult cand va deveni constient ca va face sa sufere oameni nevinovati de ceace i s-a intimplat lui)
probabil (e doar parerea mea) ca omenirea va mai suferi mult pina cand va intelege ca totul sa reduce la iubire ,iubire pura si neconditionata fata de tot si toate    :rainbow:
"Sa avem seninatatea de a accepta ceea ce nu poate fi schimbat,curajul de a schimba ceea ce poate fi schimbat si mai ales intelepciunea pentru a face deosebirea intre cele doua posibilitati" (Marc Aurelius)

Max C.

Exceptional....asa este, iubirea neconditionata este raspunsul...numai ca mai avem pana acolo   :wink:

OzN_HunteR

Nu cred ca mam facut inteles ... La ce ma refer eu ? Ma refer la un Tel in viata ...Adika ...Fie care om se naste cu un scop....De ex ...Un copil se naste simplu si fara sa stie ajunge nu stiu ce politicean ..presedinte..rege......Acuma sper ca m-am facut inteles !

Omfg Alias a.k.a Ozn_Hunter  :fullmoon:
A nation which has forgotten the quality of courage which in the past has been brought to public life is not as likely to insist upon or regard that quality in its chosen leaders today - and in fact we have forgotten.

John.F.Kennedy

Arckadii

Te-ai facut inteles insa din pacate tu n-ai inteles cum sta treaba cu scopul fiecaruia. Ce ajungi in viata nu este prioritar sa cunosti pentru a-ti atinge telul. Ideea e urmatoarea: orice ai face in viata trebuie sa iti atingi telul. Acum, exista 2 tipuri de tel:
1.Cel colectiv - pe care trebuie sa il indeplineasca omenirea
2.Cel personal - care dupa cum ii spune si numele trebuie indeplinit de fiecare in parte si difera de la individ la individ.
Te invit cu drag sa iti gasesti telul personal. Nu e prea bine sa alergi orb prin viata.


Ark

xennon_2000

Exemple de scopuri in viata:
- banii;
- placerile "trupesti";
- familia;
- iubirea;
- creatia...etc.
Se poate spune ca acest topic trebuie schimbat in "Pasiuni" pentru ca e o mare concordanta intre cele doua!....In toate cazurile:"pasiunea ne omoara" :lol:
Depinde de fiecare ce pasiune are :wink: si in functie de asta isi stabileste scopul vietii.