Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Banii

Creat de Alethia_Spitz, 02 August 2007, 08:23:41

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

uforever

Citat din: Arckadii din  22 Octombrie 2007, 08:10:10
Dar oare tu esti indeajuns de milostiv incat saracul om sa nu mai apuce sa iti dea in cap? Daca tu mergi cu "bani MULTI la tine pe strada" crezi ca ar fi o risipa prea mare sa ii dai 1RON?
Ark

Pai si ce rezolvi daca ii dai 1 ron? Nu faci decat sa incurajezi betivii, lenesii si nespalatii.Lumea in care traim este condusa de ZEUL BAN, asa ca, motivul pentru care eu personal ma scol la 7 dimineata este unul bine determinat, aduc o <oda> Zeului Ban ,stomacul si facturile nu asteapta.
Am discutat cu mai multi <aurolaci> de pe strada, ca sa vezi ma interesa ce-i cu ei, ce il determina pe un om sa ajunga in <halul> asta.Mare mi-a fost uimirea cand unul dintre ei mi-a spus:<fac cam 250 ron pe zi>....HAAAAA! :-o :| Pai bine bre, eu ma trezesc dimineata, ma duc la scarbici, trec prin focurile iadului si <baietii traieste boiereste>, nu e bine.Eu nu spun ca nu exista si exceptii, dar motivul principal al cersetoriei este lenea, excrocheria, alcoolismul, toxicomania si naivitatea noastra.Politia nu va face niciodata nimic in privinta asta, este lafel ca in cazul prostituatelor, le duc la sectie, se distreaza cu ele, dupa care BYE, BYE ne vedem maine in aceelasi loc.
NU MAI DATI BANI EXCROCILOR! destul ne fura alesii nostrii, nu trebuie sa ne ocupam noi de <ratatii societatii>.

Ganditorul

#31
Hai sa punem in scena o metafora ca sa simplificam lucrurile referitoare la tot balamucul asta pe care il traim din cauza lipsei unor imense fonduri de bani.

Furi totul din casa ta, dai tzeapa la toate rudele si ii lasi in pielea goala si apoi ii dai foc, acuzand vecinii ca ti-au adus o mare pierdere (tie si familiei) prin neglijenta lor. Creionezi mediatic pericolul ca si alte case pot sa ia foc daca nu izolezi "raul", daca nu "pedepsesti exemplar" pe cei care pot sa prezinte un pericol pentru comunitate.
Si uite asa, cu potera de sateni constituita din "apropiati" dai iama prin casele celor din "axa raului" furand tot ce se poate. Pentru spectacol mai arunci o sticla cu benzina in sopronul lui Jean, sau a lui Marguerita, il mai pui pe kir Iani sa se bata cu rudele prin curte sau pe Antonio sa scuipe in farfuria lui Romeo. Orice forma de violenta ti-e de folos tie, pentru ca cine se bate nu are timp sa se gandeasca si de unde le-a venit ideea sa-si ia rudele la bataie cu ciomagul.
Evident, pentru mai multa siguranta, toti "poterashii" isi tin lucrurile de valoare in ograda ta - cea mai pazita ograda, ograda care a luat la timp "cele mai drastice masuri pentru inlaturarea raului".
Numai ca in ultimul timp e din ce in ce mai greu sa faci lumea satului sa creada ca "raul" e undeva aiurea. Tot mai multa lume a prins schema de functionare si nu vrea sa mai participe la "jecmaneala cu potera". Chiar daca initiezi manifestatii in strada cu "JOS TOT", chiar daca umflii cu pompa o economie care e pe butuci, chiar daca tiparesti in prostie hartiute colorate cu verde.
Lumea nu mai vrea ciomageala generala si se uita deja urat la orice forma de colaborare propusa de tine.
Grav este ca ti-au mai ramas doar doua solutii - fie pui osul lal treaba si muncesti ca toti ceilalti, fara "potere" care jecmanesc la drumul mare... fie dai foc la tot satul ca sa acoperi magaria - si apoi, cei care vor scapa cu viata si-ti vor cere socoteala pentru magaria initiala vor fi mai putini ca cei care incep sa maraie si sa-ti ceara socoteala incepand de acum.

P.S.

CitatPentru colegul @Ganditorul (si nu ... numai) o mica completare/corectie ... nu ... fila la purtator ... a generat bacnota  ... ci nevoia de a "cara" mai putin metal ... a generat bacnota ... ceea ce a desfintat dupa ceva mii de ani si lingoul "solar" ...(fila la purtator a devenit fila "CEC")
:-D :-D
Domnule aveti dreptate - nici eu nu am spus altfel decat ca ... inlaturarea riscurilor de a cara ditamai sacul cu galbeni a generat moneda de hartie al carei "bunic" a fost "fila la purtator". Ca sa nu mai punem la socoteala uzura metalului (uzura naturala sau ... generata de lacomia unora care pileau moneda de aur )
Ma indoiesc ca la aparitia primei "primei file la purtator" cineva putea sa stie de ... CEC. :evil: Poate doar Nostradamus - ca a fost oarecum contemporan cu evenimentul.

Ganditorul

#32
Banii de hartie - bancnotele - sunt mult mai vechi decat cred unii si uneori mai ciudati decat ne putem inchipui. In orice caz, colectionarii nu lipsesc nici in acest domeniu.

Atentie: colectionarii de bancnote nu se confunda nici cu numismatii, care aduna monede, nici cu filatelistii care au alte preocupari. Pasiunile insa sunt la fel de arzatoare.

Fireste, nu lipsesc nici falsurile. Majoritatea lor sunt sfidate de colectionari, dar exista si falsuri celebre, apreciate si pretuite, in general datorita circulatiei restranse in anumite conjuncturi istorice.

Pentru cine nu este mistuit de pasiune, ca sa-si doreasca exemplare originale, dar este manat de curiozitate ca sa vada reproduceri, portalul BigPicture a prezentat o originala colectie, din care am extras cele de mai jos.

Primele cupiuri din hartie au fost folosite in China, prin secolul VIII d.Hr. Din acestea, nu s-a pastrat niciuna. Dar avem cupiura prezentata aici (ambele fete), datata in anul 1380. Este cel mai vechi bilet de valoare, din cate exista in lume.

In Europa, banii de hartie au aparut in secolul XVII. In 1633, Anglia, folosea certificate de valoare pentru anumite plati, iar in 1660 bancnote, ca alternativa la moneda metalica. In 1666, Banca Suediei punea in circulatie prima bancnota, pe contientul european.

Pe fondul crizei si a lipsei de hartie din anul 1921, Germania a emis bancnote de dimensiunea unor cutii de chibrituri, cu un design iesit din comun. Au circulat si la noi asemenea bilete minuscule romanesti, la putin dupa al Doilea Razboi Mondial.

Dupa Primul Razboi Mondial, Polonia a emis prima bancnota "nonconformista": in loc sa reprezinte regi si imparati, imaginea era dedicata compozitorului Chopin. Abordand valorile artistice, prefigura hartia, pe care o numim azi euro.


O bancnota-supriza: nici regi, nici imparati, nici compozitori. Bancnota Belorus de 50 copeici reprezinta o... veverita. Se pare ca a aparut datorita unei confuzii: in jargonul vechi belorus, banilor li se spunea si iepurasi. Dar gravorul nu prea deosebea iepurasul de veverita si a rezultat ceea ce se vede.

Un fals celebru: pentru a destabiliza finantele Angliei, in timpul celui de al Doilea Razboi Mondial, germanii aruncau bani falsi din avioane. Autoritatile le adunau si le distrugeau. Putinele hartii ramase pana in zilele noastre sunt raritati, de felul celei prezentate in facsimil.


Alta raritate: o cupiura locala, in valoare de 10 dolari, care a circulat pe o arie restransa a SUA, fara valoare pe intreg teritoriul. Dateaza din 1861.


O curiozotate aritmetica: in timpul inflatiei, statul Zimbabwe a emis bancnota in valoare de una suta trilioane de dolari.

Mai modesta, bancnota de cinci milioane de marci a fost emisa in Dresda la 21 august 1923, intrucat, datorita inflatiei, populatia nu mai avea incredere in bancnotele emise de organele centrale ale statului.

In 1991, Ucraina, neindraznind inca sa emita bani proprii, a emis... cupoane, ca acela alaturat. Fara valoare de schimb, fara circulatie bancara. Nici macar ca imagine nu este cine stie ce.

........................

Va rog sa cititi articolul de la sursa pt ca are imagini (fotografii) inedite cu primii "bani de hartie". Si poate asa uitam de "Zeul Ban" si alte epitete bombastice - si-i dam valoarea sociala pe care o are - instrument de mediere a schimbului de marfuri.

http://www.ziare.com/bani/bancnote-vechi/bancnote-rarisime-atractia-colectionarilor-galerie-foto-1133750

Ganditorul

#33
Uite, abia acum am vazut citatul asta ...

CitatDar oare tu esti indeajuns de milostiv incat saracul om sa nu mai apuce sa iti dea in cap? Daca tu mergi cu "bani MULTI la tine pe strada" crezi ca ar fi o risipa prea mare sa ii dai 1RON?
Ark

:-D :-D
dam un leu - sa nu ne dea cersetorul in cap, dam un colt de paine - sa nu ne muste cainele, dam un leu in parcare ca - ca sa nu ne zgarie cersetorul masina, dam un leu la pitigoiul care ne spala parbrizul lal semafor - ca sa nu ne scuipe dupa ce se face verde, dam un leu la soacra - ca sa nu ne vorbeasca de rau, dam un leu ... ca sa nu ...
In toate limbile din lume asta se numeste TAXA DE PROTECTIE, TALHARIE (a cere bani sub spectrul amenintarii ...) Despre ce puii mei de morala vorbim aici ? Vrem un stat de drept cu valorile astea morale ? Poate cand o zbura porcu'...
Pana la urma cerem schimbarea ..."alesilor" inainte ca sa avem puterea de a ne schimba noi mentalitatea.

tudorflorin96

Deci ca sa zic pe scurt banii sunt o principala cauza a decaderii oameniilor adica datorita lor oamenii sunt cum sunt chiar si in istorie sunt oamenii care au cazut prada baniilor.
"Politicienii sunt la fel peste tot. Promit ca vor construi un pod chiar si acolo unde nu exista nici un rau."

alx

#35
Postarile pe langa subiectul acestui topic au disparut fara urma,precum un anume tezaur... ;D
   Va rog insistent sa reveniti la subiect!
Multumesc anticipat ca nu o sa ma mai enervez data viitoare cand voi intra pe acest topic.
cu stima alx
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

uforever

#36
Ce sunt banii !? <acel ceva> ce ne uneste pe toti, oricat am incerca sa fim mai putin superficiali, cand vine vorba de bani cam uitam cine suntem.Cine nu-si doreste sa nu aiba obligatii cotidiene? Cine nu-si doreste sa aiba timp pentru el insusi? Cum ar fii lumea fara acesti bani? Exista vorba ""da-i cezarului ce e al cezarului"", din cate stim la vremea respectiva pe moneda de schimb aparea chipul cezarului, deci fara indoiala ca cezarul controla intregul sistem de valori materiale, problema este:controla si valorile spirituale? daca ar fii sa dau un raspuns de moment as spune nu.Cum ar putea <cezarul> sa aiba control total asupra mea?Valorile spirituale mi le insusesc singur, imi apartin, sunt ale mele, este <libertatea> care nu mi-o poate fura nimeni, pot trai liber in <capul> meu......oare?
Suntem bombardati zilnic cu sute, mii, milioane de informatii de tot felul, ne modelam pareri, conceptii despre viata, cat de reale si folositoare ne sunt aceste informatii, cat de adevarate sunt aceste informatii? Banul cumpara statut, statutul cu un pic de <viclenie> cumpara <treapta> spre un statut superior, aici probabil apare informatia fara <zat>, deja <decantata> exact ca un vin vechi, deci foarte posibil sa dispara <setea de bani>, informatia devenind <moneda de schimb>.
Ce sunt banii !? <acel ceva> ce ne uneste pe toti, mai mult sau mai putin.

Salutare!



Arhanghelul

#37
Dragul meu coleg @ uforever ... banul nu ne uneste (poate ne apropie ca interes ... dar mai mult dezbina ) ...

Ca o divagatie ... cei mai multi dintre noi n-am fost nascuti de parinti pentru a primi (ei) bani ... legatura familiala este una unificatoare/intregitoare ... pentru majoritatea dintre noi este chiar o legatura familiara (nu pecuniara ... cu mici excepti egoiste ) ... dar avansand in varsta ... uni dintre noi devin habotnici/egoisti/individualisti "extremisti" ... scuza este aceasi ..."frate,frate ... dar ciorba este pe bani " ( a pai ,aici este baiul ...) ...

Deci ... dati cezarului cei al Cezarului ... si lui oM cei al lui Om ...

A pai ... sa nu ne fie cu banat ... Legea lui OM .... este inca in picioare ...
Fii om cu mine ca sa fiu om cu tine...

Si legea legilor ... Ce tie nu-ti place, altuia nu face! ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

tudorflorin96

banul este ceea ce transforma oamenii din persoane bune in persoane corupte unii devin corupti fiindca nu pot rezista banului altii rezista banului.
"Politicienii sunt la fel peste tot. Promit ca vor construi un pod chiar si acolo unde nu exista nici un rau."

zamotrak

Citat din: tudorflorin96 din  10 Martie 2012, 20:56:27
banul este ceea ce transforma oamenii din persoane bune in persoane corupte unii devin corupti fiindca nu pot rezista banului altii rezista banului.

Desigur ca, gradul de rezistena la ban ,est invers proportional , cu cantitatea de bani ,primita sub forma de spaga/comision/etc. :evil:

uforever

Citat din: Arhanghelul din  10 Martie 2012, 20:24:32
Dragul meu coleg @ uforever ... banul nu ne uneste (poate ne apropie ca interes ... dar mai mult dezbina ) ...

Ca o divagatie ... cei mai multi dintre noi n-am fost nascuti de parinti pentru a primi (ei) bani ... legatura familiala este una unificatoare/intregitoare ... pentru majoritatea dintre noi este chiar o legatura familiara (nu pecuniara ... cu mici excepti egoiste ) ... dar avansand in varsta ... uni dintre noi devin habotnici/egoisti/individualisti "extremisti" ... scuza este aceasi ..."frate,frate ... dar ciorba este pe bani " ( a pai ,aici este baiul ...) ...

Deci ... dati cezarului cei al Cezarului ... si lui oM cei al lui Om ...

A pai ... sa nu ne fie cu banat ... Legea lui OM .... este inca in picioare ...
Fii om cu mine ca sa fiu om cu tine...

Si legea legilor ... Ce tie nu-ti place, altuia nu face! ...

Prieten Arhanghel :-), am generalizat si ironizat un pic conditia umana cand am spus ca banul ne uneste. De cele mai multe ori ma simt ca si cum nu ar trebui sa fac parte din aceasta lume, nu ma simt deloc <comfortabil> in aceasta goana bolnava dupa bani, parca nu sunt parte din aceasta lume, sunt sincer cand spun asta, nu exagerez. Familia, recunosc ca nu am avut asa ceva, dabia de cativa ani incoace experimentez acest concept,  sincer mi se pare lafel de egoist.Aceasta goana nebuna si nemotivata  dupa bani nu face decat sa ne fure libertatea, cineva a gandit-o foarte bine la momentul respectiv.E atat de obositor sa treci prin atatea mizerii, sa vezi oameni transformati in adevarati psihopatii, pentru niste simple hartii ce le asigura existenta.Viata mea pana acum 5 ani avea un scop foarte clar si nobil, doream sa ma trezesc dimineata cu placere, doream ca activitatea mea zilnica sa aiba un sens, cu alte cuvinte sa muncesc cu placere, chiar mi-a iesit in acea perioada.Acum diminetile mele sunt lipsite de sens, ma trezesc dimineata stiind ca urmeaza sa port o <masca> fara de care nu pot <supravietui> mizeriei corporatiste.Da-mi voie sa-ti povestesc o experienta recenta,asta vis-a-vis de bani si sminteala umana in goana dupa ei:
M-am angajat de curand pe un post destul de invidiat de multe persoane inculte si ignorante(n-am sa inteleg niciodata).Am cunoscut un individ care parea un om extraordinar, un coleg minunat, aveam foarte multe lucruri in comun.Sa intamplat sa existe o problema la munca, din vina lui absolut, dar care mi-a stricat intregul weeckend.Cum nu am putut rezolva problema deoarece nu mi-a raspuns la telefon, i-am trimis un mesaj ceva mai rautacios, dar nu exagerat.Incredibil, a doua zi se comporta de parca eram cel mai mare dusman al lui, zici ca-i omorasem familia, ma ura atat de tare incat pur si simplu uitase ca-i sunt sef. I-am trimis doua mailuri in care il invitam la o discutie civilizata, chiar mi-am cerut scuze pentru mesaj(stim cu totii ca un superior nu-si cere scuze niciodata), rezultatul a fost acelasi: mandria si trufia nu l-au lasat sa reactioneze la incercarile mele de impacare.Nu este un simplu conflict profesional, omul asta candva imi arata partea lui umana, acum vad in el clovnul conditiei umane.Ce ne-a unit in acel moment? ZEUL BAN...blestemat sa fie! 

Arhanghelul

#41
Dragul meu coleg de forum ... presupun ca avand atatea mesaje postate pe acest loc de " ... " ... ai ajuns sa intelegi si subtilitatile si "anormalitatea" acestui Matrix ... incearca niste metode subtile NPL  ... dupa ceva saptamani de studiu ... sau daca zici ca ai un nivel de atribuire ... aplica o solutie mai putin "cilivizata" ...

De multe ori solutia "mai rea" functioneaza mai bine decat gandul cel bun ... un copil plange ca nu-i mai dai dulciuri ... dar tu te gandesti cc mancat prea mult si ii va face rau sa depaseasca un anumit prag ...

Cateodata si lipsa banului ...disciplineaza ... ca tot vine cu "ganduri apasate" de acasa ...

Dar nu uita ... nu face altuia,ce tie nu-ti place ...
Atentie! ... la neatentie ...

L.E. Am terminat ... expunerea  ... pentru un timp ... pe acest topic ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

uforever

Citat din: Arhanghelul din  11 Martie 2012, 01:11:18
Dragul meu coleg de forum ... presupun ca avand atatea mesaje postate pe acest loc de " ... " ... ai ajuns sa intelegi si subtilitatile si "anormalitatea" acestui Matrix ... incearca niste metode subtile NPL  ... dupa ceva saptamani de studiu ... sau daca zici ca ai un nivel de atribuire ... aplica o solutie mai putin "cilivizata" ...

De multe ori solutia "mai rea" functioneaza mai bine decat gandul cel bun ... un copil plange ca nu-i mai dai dulciuri ... dar tu te gandesti cc mancat prea mult si ii va face rau sa depaseasca un anumit prag ...

Cateodata si lipsa banului ...disciplineaza ... ca tot vine cu "ganduri apasate" de acasa ...

Dar nu uita ... nu face altuia,ce tie nu-ti place ...
Atentie! ... la neatentie ...

L.E. Am terminat ... expunerea  ... pentru un timp ... pe acest topic ...

E prima oara cand dau un raspuns asa evaziv, nu cred ca am inteles exact raspunsul tau, incearca MP.....PRONTO!?

PS. sunt receptiv! ascult cu placere!

uforever

#43
Salut Arhanghel, dabia acum am inteles raspunsul tau, DUH :o , a trebuit sa-l mai citesc odata, sorry.

Te rog sa nu mai folosesti forumul pe post de messenger.Pentru asta ai mesajele private.Chiar nu cred ca e curioasa lumea cand si ce intelegi tu din anumite postari.   
Multumesc anticipat   alx

tudorflorin96

dupa cum va puteti da seama din acest comentariu "    Petre Țuțea - ,,...Eu nu detest burghezia. Eu m-am lămurit că un om care vrea să fie bogat nu este un păcătos. Spunea un preot bătrân: Circulă o zicală că banul e ochiul dracului. Eu nu-l concep ca ochiul dracului, eu îl concep ca pe o scară dublă. Dacă-l posezi, indiferent în ce cantități, și te miști în sus binefăcător pe scară, nu mai e ochiul dracului. Iar dacă cobori, atunci te duci cu el în infern, prin vicii, prin lăcomie și prin toate imperfecțiile legate de orgoliu și de pofta de stăpân..."
banul este un lucru bun dar si un lucru rau totul depinde de cum il folosesti.
"Politicienii sunt la fel peste tot. Promit ca vor construi un pod chiar si acolo unde nu exista nici un rau."