Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Triunghiul Bermudelor

Creat de wlady, 18 Ianuarie 2006, 18:42:10

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

HuangDi

Totusi solutia cu zacamintele de gaz metan nu raspunde la intrebarea de ce recent nu s-au mai inregistrat disparitii...

DepthOfField

pai poate pentru ca miscari geologice pe fundul marii, deplasari de placi tectonice etc, au obturat temporar pungile de gaz...sau poate cand se acumuleaza o anumita presiune, se mai elibereaza cate ceva....deci nu neaparat continuu, ci din cand in cand...poate s-a oprit sau de ce nuu, poate sa apara in alta parte....
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Interesent

Halo Jackie.
Teza cu poarta dimensionala cosmica ar fi posibila.
Cum este provocata sau de cine?

HuangDi

pai la 5 iunie 1965 astronautul James McDevitt fiind la bordul capsulei Gemini 4 a vazut un OZN pe orbita Pamantului si se pare in acelasi timp un avion C119 ce zbura pe ruta Homestead-Grand Turk a disparut. Legatura dintre fen. OZN si TB trebuie luata in considerare...
Oricum am gasit un articol mai vechi, nu mai stiu din ziar l-am luat, e interesant si am zis sa-l scanez si sa vi-l arat. Sper sa mearga...

Skywalker

 Interesant, HuangDi!

Sunt foarte departe de a sti raspunsul la aceste "reveniri din trecut", insa am mai citit alte relatari asemenatoare, insa mai elaborate. Si acolo se vorbea despre niste lumi paralele. Poate am explicat, dar mai explic odata. Pe langa dimensiunile pe care le cunoastem, mai sunt inca multe,  una din ele e cea vibrationala. Si ar mai putea exista inca o lume, cu aceiasi oameni, aflata in acelasi loc cu lumea noastra, dar intr-o alta dimensiune. Sau s-ar putea sa existe mai multe astfel de lumi, poate chiar o infinitate de lumi paralele, aflate in acelasi loc cu lumea noastra, dar in alte dimensiuni.

  Ca sa fiu mai concret, lumea noastra este situata la un nivel vibrational de joasa frecventa. In mod sigur trebuie sa existe o alta lume cu aceiasi oameni, aceleasi componente, dar aflata la un nivel vibratioanal de inalta frecventa. Si cu ochiul liber nu putem vedea aceea lume, insa se pot face  calatorii intre doua lumi, schimband nivelul de frecventa vibrationala. Si chiar multi cred ca unele OZN-uri vin de pe aceeasi Terra, dar din alte dimensiuni. Si ceea ce am scris nu am scos-o din mintea mea, ci am citit-o dupa alte relatari si studii. Una din surse este si experienta unuia care a luat parte la experimentul Philadelphia.

   Cred ca a fost prea multa teorie pana aici. Acum sa zic si ceva legat de acele intoarceri din trecut.

    Se poate ca in una din acele multe lumi paralele, Titanicul abia acum sa se scufunde. Si ori accidental, ori intentionat, echipajul a trecut in lumea noastra. Si la fel este si cu scafandrul.

    Sau o alta explicatie ar fi nalucile si fantomele. Au fost mai multi martori care au vazut fantomele unor oameni din alte vremuri. Uneori ele transmit si un mesaj. Insa cred ca si acele spirite sau fantome provin tot din lumi paralele.

Skywalker

 Cred ca deja sunt offtopic, dar daca am inceput sa vb despre intoarceri din trecut, as mai dori, cu permisiunea voastra, sa mai adaug unele relatari:

  A fost avansata o teorie pentru a explica faptul ca unele aparitii ale fantomelor respecta un model de repetabilitate, fantomeleinsele nefiind constiente ca ca sunt vazute de martori. Asa numita teorie a "inregistrarilor in piatra" ar putea explica viziunile bizare asemenea celei cu care s-a confruntat Harry Martindale in 1953. Instalator de meserie, Martindale facea o gaura in peretele unei pivnitedin vechea Trezorerie din York, Anglia, cand a auzit un sunet de trompeta. Acest lucru anunta venirea unui soldat roman, care a marsaluit direct prin perete urmat de o intreaga coloana de infanterie. Martindale a descoperit ulterior ca aceea cladire fusese construita pe un drum roman, iar soldatii marsaluisera la exact inaltimea drumului imaginarsisparut de mult.
    Numeroase teorii au sugerat ce ar putea cauza inregistrarea unor astfel de evenimente si consemnarea lor. Conditiile geografice si geologice sunt considerate a fi importante - factori precum mineralele din roci, temperatura si umiditatea mediului inconjurator. O alta idee este ca o emotie intensa - cum ar fi spaima de moarte - ar putea declansa o descarcare anormal de puternica a creierului, care isi pune intotdeauna amprenta asupra mediului inconjurator.
      Dar inregistrarea nu reprezinta, desigur, jumatate din poveste.De indata ce evenimentul este inregistrat, ce face ca el sa fie reluat?  Poate ca este vorba de ceva din mintea observatorului, poate ca este vorba de convergenta unor factori care au condus, initial la inregistrarea evenimentului.

      Deci, probabil ca scufundarea Titanicului a fost "inregistrata", iar in 14 decembrie 1992 s-a "derulat" evenimentul. In cazul legiunii romane, se poate ca mineralele din roci sa fi inregistrat evenimentul, insa in cazul Titanicului, ce a fost acel element care a inregistrat? Si, sa zicem ca intr-adevar unele cristale au inregistrat un eveniment. Atunci de ce nu au inregistrat si altele?
Sau,... poate ele inregistreaza continuu, insa in anumite conditii pe care inca nu le stim, ele incep sa deruleze un anumit eveniment.

    Nu stiu daca am dat un raspuns, insa am dat o noua enigma.   

HuangDi

Posibilitatea existentei mai multor dimensiuni este desbatuta de matematicieni si fizicieni de mult timp,dar rezultatele raman inca teoretice. Oricum aceasta credinta in mai multe plane existentiala a existat din antichitate.

Am citi pe net zilele trecute si raspunsul scepticilor cu privire la TB si au cateva argumente solide.
www.parascope.com/en/bermuda1.htm
www.supernaturaluniverse.com/ staticpages/index.php?page=btriangle

Necunoscutul

Ipoteza pungilor de gaz este mai plauzibila si pare ca raspunde la unele din intrebari, dar nu la toate. Ar fi interesant ca triunghiul bermudelor sa fie o poarta spre alte dimensiuni. Dar totusi.........sa fie asa? :? :? :?

Interesent

Aceste bariere sau porti dimensionale au existat pina in anii '70 in tringhiul bermudeleor ca si in marea diavolului.
Acestea erau create din natura si fortele cosmice, deci fara ajutorul oamenillor care cunosc tehnolgia inalta de a excursa prin timpuri sau dimensiuni.
In ziua de astazi aceste porti nu mai exista, deorece in cosmos acele forte care au provocat si au focusat aceste porti pe planeta noastra sau schimbat.
Acele avioane sau vapoare care au intrat nevrut in aceste zone necunoscute si fara tehnologia necesara, sint pentru totdeauna pierdute.
Incidentele pertrecute in acele zone periculoase nu sint in majoritate cauzate de aceste bariere dimensionale. Trebuie sa recunoastem ca planeta noastra este un corp ceresc care "traieste" fiind de multe forte naturale-cosmice in orice secunda influentata. In acest fel scoartele pamintului, deci platele tectonice cit si masele imense fluide de magma care influenteaza si cimpul magnetic al nostru, se misca intotdeauna si cauzeaza ca apele si fundul marilor si ale oceanelor sa se miste. Prin reactiile chemice si mecanice la adincimile din oceane si prin eruptiile vulcanice la suprafata cit si submarine, se creaza printe altele blaze de gaze care ele influenteaza viscozitatea apelor cit si al aerului. Acestea se schimba si pot sa duca la accidentele in aviatie si de marina cunoscute.  Problema este ca noi inca nu avem o tehnologie care poate sa arate si sa avertizeze cind asemenea schimbari ale mediului se petrec ca sa se poata ocoli aceasta zona periculoasa.