Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Destinul

Creat de loreley, 26 Iulie 2007, 07:54:02

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Arckadii

Loreley, e destul de usor daca esti atenta. Cand omul alege un drum nu tocmai bun pentru el, atunci vin si indreptarile de la Dumnezeu: boala, unele suparari, succesele nu apar pe nici un(stiu ca mai nou e "niciun" dar ma enerveaza la culme) plan. Asta nu e ca o pedeapsa ci ca sa iti arate ca nu te afli pe un drum bun. Toate astea Divinitatea ti le da gradat de la probleme usoare la probleme mai grele ca intr-un final sa intelegi despre ce e vorba. In momentul in care esti pe drumul bun, vor exista probabil probleme ale vietii sau incercari/teste insa nu se compara cu celelalte. Pe astea le poti trece mai usor, si te simti altfel...nu stiu cum sa explic sentimentul... mai linistit, mai increzator.


Ark

xennon_2000

"Nu poti sa vezi ceva in care sa nu crezi" ....cu atat mai mult sa crezi in ceva ce este peste nivelul nostru actual al inteligentei! :wink:

xennon_2000

Iar un topic la care se vor isca discutii contradictorii si cu ofense aduse la adresa lui x sau y;
La ora de filozofie profa, ne spunea ca nu exista destin, ci il facem noi cu mana noastra; - parerea mea: "aproximativ una din cele mai nechibzuite ideologii" - asta pentru ca sunt multi, prea multi factori care influenteaza viata, de luat in calcul;
Dupa unii...exista destin si nu avem cum sa ne opunem, dupa altii  nu;

loreley


        Asupra destunului parerile sant impartite  ...
        In alta ordine de idei ...avem libertate?
Eu cred ca  libertatea este relativa si iluzorie ca aproape orice alt lucru sau stare dintr-un motiv foarte simplu: de la venirea pe aceasta lume si panal "ultimul drum" interactionam cu alti indivizi. Si cum aceste interactiuni sunt guvernate de o intreaga serie de legi scrise sau nescrise in mod automat libertatea noastra este limitata.

Cat de liberi suntem in conditiile date depinde de fiecare individin parte, insa niciodata nu suntem liberi in adevaratul sens al cuvantului. Incercarea de a rupe aceste bariere poate conduce la o excludere din grupul si chiar societatea in care traim.So? cat de liberi suntem in realitate?Parerea mea este ca ne place sa ne amagim pretinzand ca sintem suntem liberi.

Arckadii

Te invit sa urmaresti 2 filme:


1. What the fuck (bleep) do we know
2. The Secret


Ai sa vezi ca "Daca ai un strop de credinta vei putea muta si muntii din loc". Nu vreau sa fiu prea misterios insa e mai bine sa descoperiti singuri daca nu ati facut-o deja despre ce e vorba.


Ark

loreley

 
      Personal, am ajuns intr-un stadiu in care ma simt destul de libera atat timp cat sunt lucruri care depind de decizia mea. In secunda in care apar alte persoane in ecuatie situatia se schimba insa. Nu mai am control, implicit nici libertatea de a alege o anume cale. Aici joaca un rol extrem de important interesele comune. Daca ele nu exista singura metoda de a face lucrurile "your way" este forta. Nu ma gandesc la forta fizica ci la constrangerile prin care poti determina pe cineva sa aleaga solutia ta. Dar in situatia asta inseamna sa ai libertate cu pretul privarii de libertate a altor persoane. Si nu prea este ok. :-D

So, concluzionand, libertatea mea este ingradita de altii si pt ca pe unii ii iubesc, pe altii ii respect, aleg calea compromisului intre libertatea mea si a lor.  Cam asta inseamna de fapt libertatea in societatea noastra, capacitatea de a face compromisuri privind libertatea personala in scopul obtineii unei libertati de grup.

Are vre-un sens ce am zis?  :-D

Am vazut The Secret...

Arckadii

Ok, dar dragostea pentru tine unde e? Consider ca trebuie sa te iubesti si sa te respecti pe tine in primul rand si astfel sa faci lucrurile in asa fel in cat sa nu te simti ingradita. Pana la urma asta e si ideea crestinismului: "Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti." Dar daca pe tine nu te iubesti? Cum poti iubi pe cei din jur? (ia-o ca termen general, nu te atac, incerc doar sa explic):)


Ark

loreley


     Ark,cred ca vb fiecare si ne intelegem separat :-D De unde ai tras tu concluziile astea?
     Si...stiu ca nu ma ataci :-D

Arckadii

din asta
CitatSo, concluzionand, libertatea mea este ingradita de altii si pt ca pe unii ii iubesc, pe altii ii respect, aleg calea compromisului intre libertatea mea si a lor.  Cam asta inseamna de fapt libertatea in societatea noastra, capacitatea de a face compromisuri privind libertatea personala in scopul obtineii unei libertati de grup.


Ark

Anna

Citat din cartea lui Enoh:
"Toti cei care locuiesc in ceruri stiu ce se petrece aici jos. Ei stiu ca globurile ceresti care ne lumineaza nu isi schimba deloc drumul lor ; ca fiecare dintre ele se ridica si se culca regulat , in timpul care ii este propriu , fara a incalca niciodata ordinele pe care le-a primit. Ei privesc Pamantul si de indata au inteles ceea ce se petrece aici, de la inceputuri pana la sfarsit.
Ei vad ca fiecare dintre creatiile Domnului urmeaza fara schimbare calea care i-a fost harazita...."

Multe texte arhaice promoveaza ideea de "asa ti-a fost dat", personal cred ca sa crezi ca "asa iti e scris sa se intample" e o ipoteza care se opune perceptelor crestine, iar destinul si-l mai face si omul cu mana lui.

loreley


       Oricum singura libertate  reala a unui om este libertatea de a gandi . Acolo chiar nu poate interveni nimeni si nimic. Cel putin nu inca :-D

Nox

loreley, imi pare rau dar o sa te dezamgesc. nu stiu daca ai auzit de NLP (Neuro-Linguistic Programming). Iar apoi sa cauti niste prezentari ale lui Derren Brown, poti incerca pe youtube. Ceea ce vreau sa zic e ca sunt metode de a influenta procesul gandirii atat constiente cat si inconstiente.

http://en.wikipedia.org/wiki/Neuro-linguistic_programming
http://en.wikipedia.org/wiki/Derren_brown
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

loreley


      Blue ,nu  ma  dezamagesti... :-D  O  parere personala se  poate?

ro_hack_sys

eu consider ca destinul consta in faptul ca totul are o logica , (nothing isn`t random) , adica daca avem 2 bile pe o masa cu ajutorul unui calculator putem afla exact ce se intampla cu ele (cum cad sau ce fac pe acea masa) deoarece urmeaza niste reguli bine stabilite ale universului . la fel si orice particula din univers , inclusiv oamenii , deci cred ca se poate afla pana si viitorul in modul asta daca avem tehnologia necesara , si cred ca exista destinul tocmai datorita celor pe care le-am spus mai sus

Max C.

ro_hack_sys:
"eu consider ca destinul consta in faptul ca totul are o logica , (nothing isn`t random) , adica daca avem 2 bile pe o masa cu ajutorul unui calculator putem afla exact ce se intampla cu ele (cum cad sau ce fac pe acea masa) deoarece urmeaza niste reguli bine stabilite ale universului"

R: Adica, calculatorul merge dupa legile universului?
   Legile universului nu sunt neaparat legi matematice....cel putin astea care le stim!