Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Destinul

Creat de loreley, 26 Iulie 2007, 07:54:02

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

loreley


           Ce este de fapt destinul? Exista un drum bine stabilit ,dupa parerea voastra ,pe care ne este dat sa mergem?  Sau exista o Carte a Vietii  in care este figurat scopul  nostru in aceasta lume   , scopul pentru care am fost creati.  Avem un rol....Putem schima cursul vietii noastre?Sau putem schima cursul dar nu si finalul? : Exista o vorba :" ce ti-e scris , in frunte ti-e pus" si orice ai face sa schimbi tot acolo ajungi  la drumul prestabilit....Credeti in  zicala aceasta?
          De multe ori folosim destinul ca o scuza ,,,daca i se intimpla cuiva   ceva fatal folosim sintagma "asa i-a fost scris saracul."...
          Credeti in pariul lui Pascal?
         
1. Nu stim daca exista Dumnezeu.
2. Daca el exista, necredinta în el are consecinte negative asupra sufletului nemuritor.
3. Daca el nu exista, credinta în el nu are nici o consecinta.
4. Asadar, este în interesul omului sa creada în Dumnezeu

ariel

cred ca in anumite momente importante ale vietii ni se ofera posibilitatea de a alege ,de a avea mai multe optiuni si in functie de ceace alegi "mergi pe un drum sau pe altul" ,in general oamenii actioneaza bazindu-se pe instincte si pe ceace le dicteaza sufletul si nu ratiunea.....de aici si unicitatea fiecarei fiinte in parte de aici rezulta unicitatea destinului (tu iti construiesti destinul prin alegerile pe care le faci)
am cunoscut nu unul ci mai multi oameni care se declarau atei convinsi, pe unii care mi-au fost colegi de facultate i-am auzit spunind innaintea unui examen greu :Doamne ajuta !si exemplele pot continua ,toti dar absolut toti in momente de cumpana spuneau :Doamne ajuta! din pacate daca nu crezi din tot sufletul nu primesti nimic.
cred in Dumnezeu . dece? ptr ca a existat un moment in viata mea cand doar o minune mai putea salva pe cineva drag sufletului meu(mama) singurul lucru pe care il puteam face ptr ea a fost sa ma rog la Dumnezeu ,a fost singurul moment in viata mea in care am CREZUT ca voi primi ceace am cerut ,nu pot descrie in cuvinte ce am simtit dar eram convinsa ca mama se va fac bine,si asa a fost. :rainbow: :rainbow:
ptr mine,cel putin pina acum a fost o stare unica,a fost momentul in care mie mi s-a demonstrat ca daca crezi in ceace ceri primesti
   
CitatAsadar, este în interesul omului sa creada în Dumnezeu
"Sa avem seninatatea de a accepta ceea ce nu poate fi schimbat,curajul de a schimba ceea ce poate fi schimbat si mai ales intelepciunea pentru a face deosebirea intre cele doua posibilitati" (Marc Aurelius)

Arckadii

Am atasat o poza din care sper sa intelegeti cum sta treaba cu Destinul.
Fiecare in parte are un DESTIN, un TEL. Ideea este ca trebuie sa ajungem la el. Putem alege o infinitate de drumuri (liniile colorate din desen) pentru a ajunge la Tel insa nu toate sunt bune. Unele au fundaturi, altele sunt prea lungi pentru durata noastra in viata fizica. De aceea trebuie sa alegem cel mai bun si cel mai scurt drum pentru a ne atinge Destinul, lucrul pentru care am fost facuti.



Ark

loreley


         Sa o luam altfel.....
         Daca acceptam ca ceea ce este scris in Biblie mai precis  in apocalipsa este adevarat inseamna ca evenimentele ne sant trasate deja.....ceea ce se va intimpla....corect?
Mai avem atunci "liber arbitru"?   Sau santem niste "popindai" pe aici? :-D
   

Arckadii

Am explicat mai sus. Liberul arbitru consta in libertatea de a ne alege drumul pentru a ne atinge scopul final.


Ark

Kymosabe

Citat din: loreley din  26 Iulie 2007, 07:54:02
           Ce este de fapt destinul? Exista un drum bine stabilit ,dupa parerea voastra ,pe care ne este dat sa mergem?  Sau exista o Carte a Vietii  in care este figurat scopul  nostru in aceasta lume   , scopul pentru care am fost creati.  Avem un rol....Putem schima cursul vietii noastre?Sau putem schima cursul dar nu si finalul? : Exista o vorba :" ce ti-e scris , in frunte ti-e pus" si orice ai face sa schimbi tot acolo ajungi  la drumul prestabilit....Credeti in  zicala aceasta?
          De multe ori folosim destinul ca o scuza ,,,daca i se intimpla cuiva   ceva fatal folosim sintagma "asa i-a fost scris saracul."...


Citat din: loreley din  28 Iulie 2007, 08:42:22
         Sa o luam altfel.....
         Daca acceptam ca ceea ce este scris in Biblie mai precis  in apocalipsa este adevarat inseamna ca evenimentele ne sant trasate deja.....ceea ce se va intimpla....corect?
Mai avem atunci "liber arbitru"?   Sau santem niste "popindai" pe aici? :-D
   


In acest caz vorbim de doua lucruri (concepte ) distincte   : SOARTA si DESTIN
Daca in cazul destinului intervine liberul arbitru , omul avand posibilitatea , sansa de a-si alege si de a-si trasa ( modela)  propriul drum in viata (VIATA OMULUI = DESTIN)   , soarta nu poate fi schimbata  , e ceva care nu depinde de noi , unii spunand chiar ca  acest lucru e stabilit pentru fiecare om  inca de la nastere  (si de aici zicala populara ,,ce ti-e scris in stele (sau in frunte)''). Viata nu e decat un sir de hotarari (alegeri) pe care trebuie sa le facem in anumite momente cheie, dar care nu influenteaza rezultatul final : soarta.
Arkadii  a explicat cred pe intelesul tuturor cum sta treaba cu destinul (desenul facut de el face cat o mie de cuvinte) . Insa cred ca desenul lui ar fi trebuit sa aiba drept coordonata finala ,,soarta omului'' (om  ->destin -> soarta).

Concluzia finala e ca trebuie sa facem diferenta intre SOARTA  si DESTIN , restul e simplu , cel putin pentru mine .
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

loreley

   Kymosabe ,conform dex
DESTÍN, destine, s.n. 1. Soartã, viitor. 2. Forþã sau voinþã supranaturalã despre care se crede cã hotãrãºte în mod fatal ºi irevocabil tot ce se petrece în viaþa omului; fatalitate. – Din fr. destin

SOÁRTÃ s. 1. destin, fatalitate, menire, noroc, predestinare, ursitã, zodie, (livr.) fatum, (rar) predeterminaþie, (înv. ºi pop.) striºte, (pop.) datã, fãcut, norocealã, norocire, orândã, parte, rânduialã, scrisã, soroc, (înv. ºi reg.) sorocire, (reg.) ursã, ursealã, (înv.) predestinaþie, preursire, preursitã, triºte, ursitoare, (grecism înv.) proorizmos, (fig.) stea. (Aºa i-a fost ~.) 2. situaþie, stare. (Nu ºtie nimic de ~ lor.) 3. deznodãmânt, sfârºit. (~ bãtãliei s-a decis.)

Ark
Tu spui ca  "trebuie sa alegem cel mai bun si cel mai scurt drum pentru a ne atinge Destinul, lucrul pentru care am fost facuti."

Deci avem libertatea dea alege  drumul ....dar de  unde stii tu ca drumul pe care l -ai ales e cel corect? Si "lucru pentru care santem facuti" ma duce cu gandul la predestinare.....
So?

Kymosabe

#7
Citat din: loreley din  28 Iulie 2007, 16:32:29
   Kymosabe ,conform dex
DESTÍN, destine, s.n. 1. Soartã, viitor. 2. Forþã sau voinþã supranaturalã despre care se crede cã hotãrãºte în mod fatal ºi irevocabil tot ce se petrece în viaþa omului; fatalitate. – Din fr. destin

SOÁRTÃ s. 1. destin, fatalitate, menire, noroc, predestinare, ursitã, zodie, (livr.) fatum, (rar) predeterminaþie, (înv. ºi pop.) striºte, (pop.) datã, fãcut, norocealã, norocire, orândã, parte, rânduialã, scrisã, soroc, (înv. ºi reg.) sorocire, (reg.) ursã, ursealã, (înv.) predestinaþie, preursire, preursitã, triºte, ursitoare, (grecism înv.) proorizmos, (fig.) stea. (Aºa i-a fost ~.) 2. situaþie, stare. (Nu ºtie nimic de ~ lor.) 3. deznodãmânt, sfârºit. (~ bãtãliei s-a decis.)


Citat din: Kymosabe din  28 Iulie 2007, 13:09:20
In acest caz vorbim de doua lucruri (concepte ) distincte   : SOARTA si DESTIN


Loreley dupa cum am spus , vorbim despre doua concepte , nu cuvinte .

Termenul 'concept' este compatibil cu mai multe interpretari, incepand de la semnificatia minimala a unui cuvant izolat, trecand la semnificatia contextuala a unui cuvant inglobat intr-un mesaj, apoi la semnificatia unui sir de cuvinte si sfarsind cu semnificatia unitara a unui discurs specific tratand un anume subiect. (Wikipedia)

In cazul tau , tu te referi la semnificatia minimala a unui cuvant izolat , astfel ca cele doua cuvinte - soarta si destin sunt doar simple sinonime (exprima acelasi lucru).

In cazul meu , este vorba de  semnificatia contextuala a unui cuvant inglobat intr-un mesaj ,astfel  ca cele doua cuvinte au fost folosite pentru a exprima doua lucruri diferite si anume destinul = viitorul , iar soarta = sfarsitul .

Ceea ce am scris in postul precedent nu e chiar o aberatie . Chiar si DEX-ul imi da dreptate daca ne uitam la definitiile celor doua cuvinte .
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Kymosabe

#8
In aceasta viata , deciziile  pe care le vom lua ne vor construi destinul . Aceste decizii vor influenta viitorul nostru in bine sau in rau (vom fi bogati sau saraci , fericiti  sau nefericiti, buni sau rai , s.a.m.d).

,,Scopul final '' sau  "lucrul pentru care suntem facuti" cum spune Ark , este probabil unul ,,spiritual'' , deoarece destinul ales de fiecare dintre noi va fi ,,C.V-ul''  nostru in ,,viata de dupa moarte ''.( sau intr-o viata urmatoare , in cazul reincarnarii).
Probabil acest lucru este atat de important deoarece deciziile si faptele noastre   influenteaza  , direct sau indirect , si destinele altor persoane , cu care intram in contact pe parcursul vietii.

Referitor la  predestinare  aceasta este opusul  liberului arbitru.
Cand vorbim de destin exista doua teorii :  teoria predestinarii - adica tot ceea ce urmeaza sa ni se intample in viata este stabilit de dinainte , si teoria  liberului arbitru - nu e nimic prestabilit , fiecare om are sansa sa-si construiasca propriul destin .
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

LP

Sora mea imi plateste horoscopul anual la o firma (sau asa ceva)- astrocenter.com/us. O parte buna din cele scrise acolo se potrivesc la nivel de data. Altele mai putin... Asta ca idee privitoare la destin.

Kymosabe

Citat din: LP din  29 Iulie 2007, 20:49:17
Sora mea imi plateste horoscopul anual la o firma (sau asa ceva)- astrocenter.com/us. O parte buna din cele scrise acolo se potrivesc la nivel de data. Altele mai putin... Asta ca idee privitoare la destin.

Obisnuiesc sa citesc horoscopul   cand am ocazia , insa informatiile sunt generale si rare ori isi gasesc un corespondent in realitate.
Nu stiu insa care este situatia in cazul unui horoscop personal , care este ,,marja de eroare''?
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

LP

Sa stii ca unele previziuni s-au potrivit la data. Nu am crezut pana cand nu am probat. Mi s-a scris ca o sa iau bani pe data x, am luat. Si horoscopul era facut 6 luni inainte. A fost prevazut si intalnira cu actuala prietena si modul in care o voi cunoaste. Sa stii ca mi-a schimbat modul de privire a vietii. Sigur ca sunt anumite aspecte care nu sunt chiar asa cum sunt scrise, dar nu sunt departe de realitate.

OzN_HunteR

Sa mai deschis un subiect legat de al meu ... :| ...ma refer la topicul " Sopul vieti " este una si aceasi chestie cu destinu...care este scopu vieti...destinu....ma intelegeti..mai astept raspunsuri

Omfg Alias a.k.a Ozn_Hunter  :fullmoon:
A nation which has forgotten the quality of courage which in the past has been brought to public life is not as likely to insist upon or regard that quality in its chosen leaders today - and in fact we have forgotten.

John.F.Kennedy

Arckadii

Citat
Ark
Tu spui ca  "trebuie sa alegem cel mai bun si cel mai scurt drum pentru a ne atinge Destinul, lucrul pentru care am fost facuti."

Deci avem libertatea dea alege  drumul ....dar de  unde stii tu ca drumul pe care l -ai ales e cel corect? Si "lucru pentru care santem facuti" ma duce cu gandul la predestinare.....
So?

Pai nu stiu direct care e drumul bun insa iti poti da seama daca esti atenta. In momentul in care ai ales drumul bun sau unul dintre drumurile bune(pot fi mai multe cred eu doar ca unele mai intortocheate) o sa vezi ca poti fructifica foarte bine roadele pe care le intalnesti in drumul tau.
Tot ce trebuie sa faci e sa tii ochii deschisi si sa vezi semnele care iti sunt date.


Ark

loreley


       Ark,poti detaila mai mult,te rog?
       Parerea  mea  este  ca n-ai  cum  sa stii  care este  drumul  bun  .....doar crezi care este  drumul  bun dar  nu  poti  fii  sigur....
       Si   la ce  semne  faci  referire?