Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Marte, 27 august 2007

Creat de calinahanna, 20 Iulie 2007, 09:42:34

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

calinahanna

Am primit un mail... care suna cam asa:

" Incepand cu luna August, noptile, planeta Marte va fi cel mai luminos punct pe cer. Chiar si cu ochiul liber, Marte se va vedea cat o luna plina in aceasta perioada.
  Pe 27 August, planeta Marte se va afla la 34.65 milioane mile de Pamant si va fi ziua in care Marte se va vedea cel mai bine.   
  In noaptea de 27 August, la ora 00:30 urmariti cerul. Pe cer se va vedea ca si cum Terra are doua luni.
  Urmatoarea data cand planeta Marte va trece atat de aproape de Terra va fi in anul 2287."

Sper ca nu se supara Alethia ca nu am asteptat pana la prezentarea calendarului lunii august...


DepthOfField

#1
CitatChiar si cu ochiul liber, Marte se va vedea cat o luna plina in aceasta perioada.
   In noaptea de 27 August, la ora 00:30 urmariti cerul. Pe cer se va vedea ca si cum Terra are doua luni.
Chestia asta cu Marte care se apropie atat de mult de Pamant, de se vede cat o luna, este o mare pacaleala, o mare exagerare, UN SPAM. Care circula de mai multi ani, in aceeasi forma..Si in fiecare an, Marte asta se apropie de Pamant atat de tare, ca se vede cat Luna. LOL. Se bazeaza pe un adevar, ganditi-va cum sunt orbitele concentrice ale planetelor, si deci faptul ca se afla mai departe sau mai aproape unele de altele..dar "aproapele" asta, cand vorbim in termeni astronomici si ne orientam cu simtul masurii...
Daca studiati putin problema, o sa vedeti ca nu e asa. La fel a fost si cu Venus, si cu Jupiter, si cu Marte, periodic se afla la distante ceva mai mici de Terra, si se vad mai luminoase. Dar Marte nu va fi niciodata mai luminos decat Venus, sau chiar si decat Jupiter cum e acuma cred. Asa ca ameteala de exprimare "pamantul va avea 2 luni" e o mare exagerare. Exagerarea are ca scop SPAM-ul. Lumea nu este informata, informatia are un sambure de adevar, asa ca lumea isi va trimite unul altuia mailul "spectaculos", iar ceea ce se cauta sunt acumularea de adrese de email valide, adica SPAM.
Ce-o sa vedem? O sa vedem pe Marte, rosiatic, cam cum se vede acum Jupiter de stralucitor. Si atat. Pun pariu  :-P .
Hai, care aveti telescoape..sa-mi spuneti daca reusiti sa vedeti calota polara a lui Marte. Daca nu, inseamna PRACTIC ca nu e prea aproape... si ar trebui sa va luati telescoape mai performante :P, daca nu le aveti deja.
De fapt, Marte, nu poate depasi cam 25 secunde de arc ca si dimensiune unghiulara, adica nici jumatate de minut..Pe cand Jupiter are cam 40 secunde de arc cand e cel mai aproape...iar Venus se apropie de 1 minut in perioada asta, cand, la fel, se afla mai aproape..iar luna are cam 30 minute de arc, adica cca jumatate de grad. (1 grad = 60 minute de arc; 1 minut=60 secunde de arc)
Intrebati-l pe google sau wikipedia.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

calinahanna

@Ciuciulete


Ma gandeam eu ca este vreo exagerare la mijloc...
Oricum, prin '91 eu am vazut un fenomen de genul asta, ceva care arata ca un al doilea soare langa cel initial.  De asta am pastrat un procent de rezerva in a crede chestia asta...

Oricum, multumesc pentru explicatii. :-)

DepthOfField

#3
CitatOricum, prin '91 eu am vazut un fenomen de genul asta, ceva care arata ca un al doilea soare langa cel initial
Nu prea inteleg legatura mai deloc, cand afirmi "de genul asta".

Ai vazut cel mai probabil un caine al soarelui :D .. adica Sun-Dog, sau alt fenomen atmosferic similar

http://www.atoptics.co.uk/halo/dogphots.htm  (cu mentiunea ca in poze, culorile s-ar putea sa fie mai vii decat in realitate)
De altfel, acel site este plin de explicatii si exemple de fenomene optice atmosferice.

David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

calinahanna

@Ciuciulete

Da, probabil... Cu mentiunea ca lumina nu era atat de intensa, cel de-al doilea "corp" fiind o copie palida a soarelui, era mai aproape de soare decat cele din fotografiile pe care le-am vazut in link-ul de la tine, pulsa, atat ca intensitate si ca dimensiune...
Chestiuni de perspectiva vizuala, pana la urma... sau de iluzie optica :lol:


Yagg

Am primit un mesaj, este adevãrat? :?

Începând cu luna August, nopþile, planeta Marte va fi cel mai luminos punct pe cer. Chiar ºi cu ochiul liber, Marte se va vedea cât o lunã plinã în aceastã perioadã. Pe 27 August, planeta Marte se va afla la 34.65 milioane de mile de Pãmânt ºi va fi ziua în care Marte se va vedea cel mai bine. În noaptea de 27 August, la ora 00:30 urmãriþi cerul. Pe cer se va vedea ca ºi cum Terra are douã luni. Urmãtoarea datã când planeta Marte va trece atât de aproape de Terra va fi în anul 2287. Spune ºi altora, meritã!

DepthOfField

Mai bine nu mai spuneti nimanui, ca nu merita. Este doar SPAM.

am explicat aici
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,782.msg22066.html#msg22066
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Kymosabe

Doar daca te uiti printr-un telescop !!!!! :lol:
Iata cum se va vedea Marte pe 27 august
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Shadowman

Citat din: Yagg din  25 Iulie 2007, 19:04:35
Chiar ºi cu ochiul liber, Marte se va vedea cât o lunã plinã în aceastã perioadã.

1 aprilie a trecut de mult...Venus e cea mai stralucitoare (si apropiata...)planeta care se poate vedea pe cer...
Oare citi isi mai arunca privirea spre cer...?  :cry:


   
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Yagg

Eu am primit acest mesaj ºi am vrut sã verific veridicitatea lui, pentru cã nu am timp sã mã documentez în acest moment cu privire la fenomen. Mulþumesc ciuciulete pentru lãmurire :-D

Arckadii

Am primit mesajul asta si in 2004... Atunci m-am uitat pe cer. A fost fake...


O zi buna,

Ark

OzN_HunteR

Kymosabe Ce program este folosit in poza cu planeta Marte ? as vrea si eu un nume sau chear un link daca se poate pentru al pytea downloada

Omfg Alias a.k.a Ozn_Hunter  :fullmoon:
A nation which has forgotten the quality of courage which in the past has been brought to public life is not as likely to insist upon or regard that quality in its chosen leaders today - and in fact we have forgotten.

John.F.Kennedy

adrianh

Imi permit sa raspund eu la intrebare ta,OzN_Hunter!Este vorba despre programul Stellarium!Cauta-l pe Google si il vei gasi!Sper sa-ti fie de folos raspunsul meu,si sper ca Kymosabe,sa nu se supere ca am raspuns in locul lui!
Viata e o piesa de teatru,ce trebuie jucata la maxim!Asa ca nu ezitati sa profitati de ea!

OzN_HunteR

multumesc de raspuns :)

Omfg Alias a.k.a Ozn_Hunter  :fullmoon:
A nation which has forgotten the quality of courage which in the past has been brought to public life is not as likely to insist upon or regard that quality in its chosen leaders today - and in fact we have forgotten.

John.F.Kennedy

Alethia_Spitz