Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Atlantis

Creat de draculasblood, 18 Ianuarie 2006, 18:05:55

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

xennon_2000

Daca ar fi adevarata legenda, ruinele unui posibil oras ar trebui sa fie la vreo 1-2 km adancime. Au trecut (comform legendei), zeci de mii de ani si solul care exista atunci a fost impins in jos datorita schimbarilor climatice si de relief, pronuntate, si a mai fost si praful cosmic care este absorbit mereu de terra! Orasul ca atare (Atlantida), a fost scufundat, nu se stie inca unde si se vehiculeaza tot felul de ipoteze care mai de care mai "atragatoare", menite sa induca in eroare mai mult decat sa elucideze cazul.

Mai ar fi o teorie (preluata de serialul Stargate Atlantis), comform careia ar fi fost un oras-nava care se putea deplasa in aer si apa (inclusiv cosmos), facut "dintr-o bucata"....
....de aici ipoteza cum ca s-ar fi scufundat, sau daca nu "vestitii viteji din vechime" sub denumirea in care apar ei in "Cartea lui Enoh" sau "uriasii" cum sunt descrisi de biblie, ori au plecat de pe terra cu tot cu oras ori, tot din cartea lui Enoh: "pierit-au ca n-au avt intelepciune", adik s-au autodistrus din cauza unor calcule eronate ale "fizicienilor" lor si in urama lor au lasat unele vestigii, adica diverse obiecte care noua ne par ciudate (craniile de cristal, piramide, diverse vraji, leacuri misterioase, etc).

entitate

am vazut pe discovery un documentar care explica destul de bine misterul triunghiului bermudelor. se pare ca sub fundul oceanului exista rsurse imense de magnetita care intr-adevar afecteaza busola avioanelor si navelor ceea ce poate explica numarul foarte mare de dezastre de acolo. deci nici vorba de un diamant afalt intr-un turn imens al atlantidei care doboara avioanele si face ca navele sa esueze. aaa si mai e ceva: nu-i adevarat ca avioanele si navele disparute n-au mai fost niciodata gasite. au prezentat foarte multe epave care zac pe fundul marii

alx

Citat din: entitate din  24 Martie 2007, 18:09:04
am vazut pe discovery un documentar care explica destul de bine misterul triunghiului bermudelor. se pare ca sub fundul oceanului exista rsurse imense de magnetita care intr-adevar afecteaza busola avioanelor si navelor ceea ce poate explica numarul foarte mare de dezastre de acolo. deci nici vorba de un diamant afalt intr-un turn imens al atlantidei care doboara avioanele si face ca navele sa esueze. aaa si mai e ceva: nu-i adevarat ca avioanele si navele disparute n-au mai fost niciodata gasite. au prezentat foarte multe epave care zac pe fundul marii

     excelent documentar :evil: :evil: :evil:
acu intrebarea este : daca magnetita care se afla? acolo afecteaza busolele,ea afecteaza si altimetrele+restul indicatoarelor plus motoarele avioanelor,respectiv afecteaza calele navelor permitand patrunderea apei?   si revin cu o intrebare:este discovery un post de televiziune corect,care prezinta adevarul si numai adevarul?   EU sunt convins ca NU!  deci daca ei au prezentat acest material,foarte probabil ca este doar o tentativa de dezinformare...nu ar fi prima data...
   Apropo,de unde stii ca epavele filmate pe fundul marii erau in triunghiul bermudelor?doar pentru ca o spun ei?
PS   si magnetita asta cand e,cand nu e?  ca uneori nu se intampla nimic!
PS2  sunt prea multe cazuri neexplicate acolo,ca sa le punem pe seama unui minereu,nu crezi?

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

xennon_2000

Nu este plauzibila teoria cu magnetismul sau cu minereul.mai degraba sunt forte gravitationale (unde gravitationale defazate) care din cand in cand se activeaza din strafundul oceanului si afecteaza pana si spatiul aerian!
Nu se stie ce anume provoaca....dar e teoria comform careia orasul atlantis ar fi acolo...si ar avea unele "aparate" defecte inca in functiune

entitate

pana una alta avem doar speculatii pe cand postul mentionat a prezentat un reportaj. cum puteti sa spuneti ca orasul atlantis e acolo. ati mers pe fundul marii si a-ti gasit vreo relicva? hai sa ne pastram in sferele realului

alx

Citat din: entitate din  26 Martie 2007, 00:24:37
pana una alta avem doar speculatii pe cand postul mentionat a prezentat un reportaj. cum puteti sa spuneti ca orasul atlantis e acolo. ati mers pe fundul marii si a-ti gasit vreo relicva? hai sa ne pastram in sferele realului

  1   Xnnon_2000 a spus:
Citat din: xennon_2000 din  24 Martie 2007, 20:33:47
...dar e teoria comform careia orasul atlantis ar fi acolo...si ar avea unele "aparate" defecte inca in functiune
deci nu a pretins ca este un adevar demonstrat,ci O TEORIE!
  2  postul respectiv a prezentat un reportaj-ce te face sa crezi ca este mai de incredere acesta decat teoriile noastre,si la ei lucreaza oameni de televiziune,care au un singur obiectiv:audienta cat mai mare! Si,in principiu,si ei speculeaza...
  3   ai tu curajul sa afirmi ca ei au mers si au filmat pe fundul marii in triunghiul bermudelor?  ca eu nu as face-o,stiind cate dispariii s-au petrecut acolo...cel putin statistic,sansele de a disparea sunt mari...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

xennon_2000

bine spus alx@!
numai in stadiul de teorie!Nu cred ca ar merge nimeni sa filmeze ce e in adancul marii...sa fi nebun in toata regula (este o diferenta intre a fi curios, pasionat, nebun)! Ma gandeam, totusi, ca se pot trimite sonde cu aparatura (video, audio, infrarosu, UV, RMN, etc) care sa dea date despre ce se petrece acolo...si sa studieze o zona cat mai larga. Poate......chiar asa s-a si intamplat!Eu nu cred ca acele guverne, mari, nu sunt curioase sa afle ce se petrece cu gandul numai la : "ce tehnologie se ascunde oare acolo si cum o putem folosi in avantajul nostru". Daca este atlantis acolo, intradevar, acest adevar il vom descoperi poate peste 30 ani!

DepthOfField

#67
Un pic off-topic fata de subiectul curent, mai degraba legat de Triunghiul Bermudelor, dar nu eu am inceput-o  :-P
Alx, ai spus:
Citatai tu curajul sa afirmi ca ei au mers si au filmat pe fundul marii in triunghiul bermudelor? ca eu nu as face-o,stiind cate dispariii s-au petrecut acolo...cel putin statistic,sansele de a disparea sunt mari...
Eu mi-as nuanta parerea mea. Da, acolo or fi mai multe disparitii decat in alte parti..dar tot acolo este si trafic aerian si naval intens..practic e zona de "autostrada", nu "camp deschis". E ca si cum am spune: pe autostrada XX se petrec foarte mult accidente de masina, fata de strada principala din satul "Cucuietii din deal". Pai e si normal sa fie asa, cata vreme pe autostrada sunt mult mai multe masini decat pe strada din satul necolindat respectiv.

Deci dupa mine, in triunghiul Bermudelor sunt mai multe disparitii in primul rand datorita faptului ca sunt mai multe avioane si nave care trec pe-acolo. Asa ca te contrazic, dupa parerea mea, statistic, sansele sunt cam la fel de mici "sa dispari" ca oriunde in alta parte.

Entitate a spus:
Citatnu-i adevarat ca avioanele si navele disparute n-au mai fost niciodata gasite. au prezentat foarte multe epave care zac pe fundul marii
Asa este. Dar asta nu mai e senzational, deci trece neobservat. Senzationalul care persista si uimeste din om in om, este ca "acolo dispar nave!". Diferenta de perceptie duce la diferenta de audienta si memorie publica. In final, ramane legenda.

Alx a spus:
Citatpostul respectiv a prezentat un reportaj-ce te face sa crezi ca este mai de incredere acesta decat teoriile noastre,si la ei lucreaza oameni de televiziune,care au un singur obiectiv:audienta cat mai mare! Si,in principiu,si ei speculeaza...

Si ei vor sa faca audienta, e-adevarat, dar are o anumita conduita profesionala, si tocmai de aceea un post ca el este apreciat, pentru profesionalism si obiectivitate ... ma rog, nimeni si nimic nu este perfect, si acolo se pot strecura emisiuni speculante si manipulatoare trase de par, dar totusi in mare parte eu m-as baza pe ce invat de acolo, si nu puteti nega asta! Altfel..de ce va uitati la Discovery sau National Geographic, si nu le scoateti din memoria tv-ului? Sunt mai de incredere droaia de filmulete cu ozn-uri de pe YouTube, despre care nici nu stii cine le-a facut in mare parte? Nu-mi raspundeti, ca divagam de la subiect.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Dreamy

Xenon, explica-mi si mie cum vine asta:
Citat din: xennon_2000 din  24 Martie 2007, 20:33:47
b] si ar avea unele "aparate" defecte inca in functiune[/b]
:?

entitate

exact cum a spus ciuciulete: teoriile pe care la avnsam pe-aici se bazeaza doar pe auzite si pe ce-am mai citit in cartie sau pe internet, pe cand oamenii astia de la discovery au cam fost pe-acolo ca de altfel cam pe oriunde in lume unde era ceva interesant de explicat. pe langa asta au de partea lor oameni de stiinta respectati. mi-e greu sa cred ca pot sa regizeze scenarii grosolane. mai sar si ei calul da' oricum....

Nox

Citat din: entitate
exact cum a spus ciuciulete: teoriile pe care la avnsam pe-aici se bazeaza doar pe auzite si pe ce-am mai citit in cartie sau pe internet

Corect!

Citat din: entitate
pe cand oamenii astia de la discovery au cam fost pe-acolo ca de altfel cam pe oriunde in lume unde era ceva interesant de explicat.

Si asta e corect.

Citat din: entitate
pe langa asta au de partea lor oameni de stiinta respectati.

Serios?

Citat din: entitate
mi-e greu sa cred ca pot sa regizeze scenarii grosolane. mai sar si ei calul da' oricum....

Unii au IQ-ul mai mare decat altii.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

xennon_2000

Dreamy@
Spuneam ca sunt unele aparate ale atlantilor (aparate cu sensul de reactoare, uzine, care au o alta tehnologie decat cea pe care o stim noi, care provoaca unele distorsiuni ale timpului si spatiului)...pot fi defecte adica nu utilizeaza aceeasi unde gravitationale ca ale terrei, si au rama s inca in functiune de la sfarsitul lumii atlantilor...ori s-au defectat pe parcurs ori au ramas asa blocate!

entitate

sunt unele aparate ale atlantilor (aparate cu sensul de reactoare, uzine, care au o alta tehnologie decat cea pe care o stim noi


certitudinea asta ne omoara :-D

xennon_2000

E doar o teorie, nu si demonstratie!
Poate...pur si simplu este o autostrada pentru vapoare, avioane (ceea ce provoaca multe accidente) si noi facem speculatii aiurea. :wink:

entitate

dar daca atlantis nu este decat un concept care descrie starea de civilizatie spirituala si tehnologica la care ajunsesera inaintasii nostri