Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Incert - OZN sau Planetã

Creat de Yagg, 20 Iulie 2007, 02:23:01

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Yagg

În aceastã noapte/dimineaþã la ora 1:20, dupã ce am scris un mesaj la subiectul cu încãlzirea globalã, am ieºit la geam pentru cã în camerã e prea cald.

Mã uitam la cer ºi mi-am îndreptat privirea spre Sud-Vest unde am vãzut o stea roºiaticã. De fapt nu era roºiaticã, era roºie. Am stat fixat pe ea 1-2 minute în timp ce luminã scãdea ºi creºtea în intensitate(nu era efectul acela de sclipire, era o scãdere ºi o creºtere de 3-5 secunde fiecare). Am plecat pentru un minut ºi am revenit cu un binoclu ºi camera foto, steaua era încã vizibilã ºi îmi dãdea impresia cã urca în altitudine cu o miºcare foarte lentã în 2-3 minute (pânã la dispariþie) spre Vest apoi lumina s-a diminuat  ºi de la ora 1:27-1:30 stau cu ochii în zona respectivã ºi nu mai apare nimic. Cerul este senin, deci posibilitatea sã fi fost nori este exclusã.

O situaþie meteo a zonei în care mã aflu:

23 °C
Senin
Temp. resimtita: 23 °C
Umiditate: 66 %
Presiune atm.: 997 mBbar (redusa)
Vizibilitate: 10 Km
Rasarit: 05:35
Apus: 21:04
Vant: 270°(V) null Km/h

Am luat camera sã fac poze ºi nu a ieºit nimic, nu se vede nimic, deci nu o sã le mai încarc pe sit.

Vã rog sã identificaþi dacã la ora respectivã (1:20-1:25) se aflã vre-o planetã în zona Sud-Vest, roºie, care ar putea intra în umbra Pãmântului.

Asta este presupunerea mea, deºi e ciudatã creºterea altitudinii ºi dispariþia ei atât de repede prin diminuarea intensitãþii luminii (diminuarea a fost rapidã 1-2 secunde de la lumina puternicã la invizibilitate) - Cred cã am fost pãcãlit de straturile exterioare :lol: - dar meritã verificat dacã existã o planetã (Jupiter posibil?)

Kymosabe

Da e Jupiter.
Si eu aseara am privit-o si mi s-a parut foarte stralucitoare si rosiatica .
Cu toate ca stiam ca e Jupiter a trebuit sa ma uit pe stellarium ca sa ma conving ca nu ma insel.
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Yagg

Merci, Kymo.

Oricum, e interesant cum a dispãrut ... spectaculos  :star:

Kymosabe

#3
Pai si eu m-am uitat acum o ora .
Am iesit sa ma racoresc pe balcon , iar la un moment data Jupiter a disparut subit , dupa care a aparut mult mai stralucioare .
Si eu am presus ca s-a ascuns dupa nori dar cerul era senin .
Curios lucru!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Yagg ora la care faci tu referire e aceeasi cu a ta!!!!


Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Kymosabe

Am vrut sa spun ca ora la care faci tu referire e aceeasi cu a mea. :lol:
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)