Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

BIBLIOTECA

Creat de ryn, 24 Octombrie 2006, 01:03:14

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Jean-Luc Picard

Salutare, sunt nou-venit pe acest site.
Niste carti interesante sunt : Radu Cinamar- Viitor cu cap de mort
                                        Radu Cinamar- 12 zile
                                        Radu Cinamar- Misterul din Egipt
                                        Timothy Good - They are here
                                        Calin Turcu - Ozn, istorie stranie si adevarata

Shadowman

#61
  CU MÂNE ZILELE-ÞI ADÃOGI
 
                   de Mihai Eminescu

Cu mâne zilele-þi adãogi,
Cu ieri viaþa ta o scazi
ªi ai cu toate astea-n faþã
De-a pururi ziua cea de azi.

Când unul trece, altul vine
în astã lume a-l urma,
Precum soarele apune
El ºi rãsare undeva.

Se pare cum cã alte valuri
Cobor mereu pe-acelaºi vad,
Se pare cum cã-i altã toamnã,
Ci-n veci aceleaºi frunze cad.

Naintea nopþii noastre îmbla
Crãiasa dulcii dimineþi;
Chiar moartea însãºi e-o pãrere
ªi un visternic de vieþi.

Din orice clipã trecãtoare
Ãst adevãr îl înþeleg,
Cã sprijinã vecia-ntreagã
ªi-nvârte universu-ntreg.

De-aceea zboare anu-acesta
ªi se cufunde în trecut,
Tu ai º-acum comoara-ntreagã
Ce-n suflet pururi ai avut.

Cu mâne zilele-þi adãogi
Cu ieri viaþa ta o scazi
ªi ai eu toate astea-n faþã
De-a pururi ziua cea de azi.

Priveliºtile sclipitoare,
Ce-n repezi ºiruri se diºtern,
Repaosã nestrãmutate
Sub raza gândului etern
."

Poezia s-a dorit a fi o completare la raspunsul meu.( http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,1741.msg34853.html#msg34853 )
Am preferat sa postez aici.Ramine la aprecierea moderatorilor...


" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY



Shadowman

#64
Citat din: cactus din  17 Septembrie 2008, 13:51:09
Stie cineva de unde se poate citi cartea "NECRONOMICON" ??

S-au inventat motoare de cautare pe Internet.Tastezi ce cauti, apesi "Search" sau "Cautare" si-ti vine informatia ( sau cartea ) plocon in calculator... :-D 
  Uite cartea aici : http://alleeshadowtradition.com/pdf/necronomicon2.pdf
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

cactus

#65
  multzam mult; de la serviciu nu puteam...

Nox

#66
Arheologia interzisã. Istoria ascunsã a rasei umane de Michael A. Cremo, Richard L. Thompson
Editura MAR, 2008

Titlul Original: Forbidden Archology: The Hidden History of the Human Race

Arheologia interzisa a adus dovezi care arata ca oamenii au existat pe pamânt de sute de milioane de ani. Astfel de dovezi, cu anomalii, a catalizat o investigatie globala: daca nu am evoluat din maimute, de unde am venit?

De-a lungul secolelor, cercetatorii au gasit oase si artefacte dovedind ca oamenii moderni au existat de milioane de ani. stiinta instinationalizata a suprimat totusi aceste fapte. Prejudecatile bazate pe teoria stiintifica curenta actioneaza ca un "filtru de cunoastere" dându-ne despre preistorie o imagine care este în mare masura incorecta.

Din 1993, de când a fost publicata pentru prima oara Arheologia interzisa, a socat lumea stiintifica cu masiva cantitate de dovezi în favoarea vechimii extreme a oamenilor. Aceasta carte documenteaza sute de anomalii din consemnarile arheologice care contrazic teoria prevalenta si arata cum aceasta cantitate masiva de dovezi a fost sistematic "filtrata" si eliminata.

În 1979, cercetatorii de la Laetoli, Tanzania, sit din Africa de Est, au descoperit urme de picior în depozitele de cenusa vulcanica de peste 3,6 milioane de ani vechime. Mary Leakey si altii au spus ca urmele de picior erau cu neputinta de distins de cele de picior ale fiintelor umane moderne. Pentru acesti oameni de stiinta aceasta însemna doar ca stramosii umani de acum 3,6 milioane de ani aveau un picior remarcabil de modern.

Dar potrivit altor savanti, precum antropologul R. H. Tuttle de la Universitatea din Chicago, oasele fosile ale australopitecinelor cunoscute de acum 3,6 milioane de ani arata ca ele aveau picioare diferite de cele ale maimutelor. Deci ele erau incompatibile cu urmele de la Laetoli. într-un articol din editia din martie 1990 al Natural History, Tuttle a marturisit ca "suntem lasati oarecum cu un mister". Pare de aceea permisibil sa fie luata în considerare o posibilitate pe care nici Tuttle, nici Leakey nu au mentionat-o - ca, creaturi cu corpuri umane moderne anatomic corespunzatoare picioarelor cu anatomie moderna sa fi existat cu circa 3,6 milioane de ani în urma în Africa de Est.

MICHAEL A. CREMO, o autoritate internationala în anomalii arheologice despre care tine prelegeri peste tot în lume. Un cercetator asociat al Institutului Bhaktivedanta, el s-a specializat în istoria si filozofia stiintei. Este membru al Congresului Mondial Arheologic, al Asociatiei Europene a Arheologilor, al Societatii de Istoria stiintei, si al Asociatiei de Filozofia stiintei.

RICHARD L. THOMPSON, un membru fondator al Institutului Bakhtivedanta, si-a luat licenta în matematica de la Universitatea din Corneli. Este autorul unor carti stiintifice si articole despre biologia evolutionista. în 1984 a initiat un intens efort de cercetare care a culminat cu publicarea Arheologiei interzise.

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Urban

Interesant...poate face cineva rost si de originalul (poza) obiectului asta....eu l-am cautat dar nu am gasit nimic pana acum....

Shadowman

#68
   Yves Sillard - Fenomene aerospatiale neidentificate



" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

alx

pentru cei mai tineri,sau nefamiliarizati cu operele lui Arthur C.Clarke,va recomand cu caldura sa cititi : "Sfarsitul copilariei"   

cartea poate fi citita online aici: http://www.scribd.com/doc/3994690/Clarke-Arthur-C-Sfarsitul-copilariei-

o sa fiti uimiti de anumite "coincidente" cu zilele nostre...in plus,va reamintesc ca Arthur C.Clarke a fost militar in termen si a participat din acesta postura la "experimentul Philadelphia"...
 
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

romulus

Citatpentru cei mai tineri,sau nefamiliarizati cu operele lui Arthur C.Clarke,va recomand cu caldura sa cititi : "Sfarsitul copilariei"   
Ok alx. Mi-a placut f. mult !
De acelasi autor "Orasul si stelele" , este ......excelenta !
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Shadowman

Citat din: Urban din  30 Ianuarie 2009, 23:24:07
Interesant...poate face cineva rost si de originalul (poza) obiectului asta....eu l-am cautat dar nu am gasit nimic pana acum....

N-ai sa gasesti poza obiectului.A ramas doar desenul...
http://www.aliencrossing.com/alien-artifacts-writings/
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Outlaw

Stie cineva unde pot gasi "The misterious numbers of the hebrew kings"? Am uitat cum se numeste autorul dar se pare ca e o carte destul de controversata Sunt descrisi acolo si parametrii OZN-urilor despre care vorbea profetul Ezekiel. Mi se pare foarte ciudata descrierea lor- identica cu anumite desene rupestre despre care s-a mai vorbit pe forum. Daca aveti vreo idee cum as putea sa dau de ea, eventual in romana, v-as fi recunoscator.

Seraphim

http://www.ancienttexts.org
http://www.bibliotecapleyades.net
Al doilea link are o intreaga colectie de carti esoterice,oculte,sf,extraterestri si asa mai departe.
Foarte interesante toate cartile de acolo.
Trebuie ani buni sa absorbi toate cunostintele de pe acel site :-D

Shadowman

Giovanni Sartori – Homo videns: Imbecilizarea prin televiziune

http://townportal.ro/carti/_comentator-loredana-modoran/giovanni-sartori-homo-videns-imbecilizarea-prin-televiziune/

"Prodigios in inventarea unor sintagme plastice, Giovanni Sartori pune in Homo videns toata luciditatea analitica si tot talentul polemic pentru a trage semnalul de alarma: omul crescut in fata televizorului, dominat de video-cultura, risca sa ramana un video-copil incapabil de rationamente, prizonier al "post-gandirii", incult pana la aberatie. Cu alte cuvinte, risca sa devina o noua specie, diferita de homo sapiens. Intreaga linie de evolutie a gandirii abstracte, baza oricarei cunoasteri reale, pare compromisa de invazia imaginilor. Mai mult, insasi democratia e pusa in pericol de distrugerea sistematica a spiritului critic, "opera" unei televiziuni al carei unic si tiranic scop e audienta si al carei efect imediat e dezinformarea. In spatele iluziei ca televiziunea ne face sa participam direct la viata politica, apare riscul ca nu mai putem nici cunoaste, nici stapani lumea in care traim.
Profesor de filozofie cu o bogata cariera universitara in Italia si America, autor a numeroase lucrari de referinta in politologie, Giovanni Sartori se numara intre marile personalitati ale culturii italiene."

http://www.jovis.ro/Cartea-Homo-Videns-imbecilizarea-prin-televiziune-si-post-gandirea-Giovanni-Sartori-169.htm

Vazind ultimele emisiuni de pe canalele romanesti,in care s-a discutat de OZN-uri si par-anormal(i)... :-)

" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY