Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ati fost contactat vreodata de un spirit?

Creat de Allexia, 27 Iunie 2007, 13:05:24

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Yagg

#30
Umbra (silueta umana) poate fi simulatã cu ajutorul unor fenomene optice.
Dacã ºtii sã cauþi pe google, poþi confecþiona acasã ceva asemãnãtor ºi te poþi juca sau poþi speria oamenii cum vrei, pe întuneric sau luminã. Nebãnuite sunt cãile fizicii ºi în special ale opticii. A fost chiar o ghicitoare cu lumina infraroºie de la telecomandã care aratã cum se pot crea diverse fenomene care pot fi surprinse doar cu camera video, pentru cã sunt în spectrul infra-roºu sau alte spectre care nu sunt vizibile ochiului uman.

Uite aici exemple:

http://www.google.com/search?hl=en&q=create+a+floating+man+shadow+optics&btnG=Search

http://users.telenet.be/thomasweynants/whiteschadow.html

http://links.jstor.org/sici?sici=0024-094X(1994)27%3A5%3C383%3AIFPLSA%3E2.0.CO%3B2-P

sau aici:

http://illusionsetc.blogspot.com/2004/01/site-map.html

http://illusionsetc.blogspot.com/2005/10/scary-optical-illusion.html

uite un avertisment de pe acest sit:

Caution!!!! Some of the optical illusions on this blog may cause dizziness or possibly epileptic seizures. The latter happens when the brain can't handle the conflicting information from your two eyes. If you start feeling unwell when using this website, immediately cover one eye with your hand and then leave the page. Do not close your eyes because that can make the attack worse.


Interferenþele de pe frecvenþele TV sunt uºor de realizat:

http://www.google.com/search?hl=en&q=create+tv+interference&btnG=Search

http://en.wikipedia.org/wiki/Television_interference_(electrical_interference)

Restul senzaþiilor, dupã ce eºti convins de ceea ce se întâmplã, þi le creezi singur, le creeazã creierul pentru cã este derutat.

Hai cine realizeazã un show tv în România de genul Myth Busters  :-P

Alexia, þi-am scris clar ce posibilitãþi ai. Oricum dacã mai sunt ºi altele sunt binevenite, dar nu trebuie sã te sperii ci trebuie sã gândeºti raþional ºi sã ai încredre doar în tine. Nu se ºtie ce intenþii au cei din jurul tãu.

În laboratoarele de Opticã se pot face diverse teste. Pe la UNIBUC sau la un institut de fizicã-opticã poþi sã ceri detalii despre crearea de iluzii optice cu umbre. Asta doar dacã vrei.


Yagg

Am adus prea multe detalii care nu convin? de ce a dispãrut lumea de pe forum? :lol:

Dreamy

#32
Salutare tuturor!!

Interesant topic si interesanta experienta, daca pot spune asa.
Insa ce e cel mai interesant este stradania unor membri de a demitiza existenta spiritelor!!
Dragilor nu faceti altceva decat sa o bagati si mai rau in sperieti pe Alexia, de data asta spaima find data de intrebarea:
Oare e cineva apropait mie care imi doreste raul??
Sincer daca eu as fi in locul ei si as pleca urechea la spusele voastre, in primul rand as incerca sa adorm mult dupa ce adoarme sotul meu, as schimba pe furis farfuria lui cu a mea ...etc
Ce faceti?? In loc s-o ajutati o bagati si mai rau in spaime???
Si mai observ o chestiune impamantenita pe forum: E ORICE inafara de ce expune persoana in cauza!!!
Istoria e martora multor relatari de genul asta, nu vad de ce ne-am indoi de existenta lor??
Si mai e o vorba buna care merita respectata, NU JUDECA PE NIMENI PANA NU ESTI IN PIELEA LUI!!

jackie28t

#33
Bine spus ''Dreamy''.Acest topic a inceput cu un subiect sensibil si ar trebuie ca toti cei care doresc sa contribuie sa aiba o contributie intr-o maniera pozitiva calma si prieteneasca.
Allexia,cazul tau ce implica o umbra numita ca si spirit are ceva asemanator ca si in cazul bine cunoscut Balea-Lac din 1978
Vezi te rog primul post al lui ''Seeker'' de pe acest link: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,618.0.html

Yagg

Mamãããã, ce ºtiþi sã o mai întoarceþi... interesant. Nu mã aºteptam din partea unor profesioniºti sã facã astfel de gafe "intenþionate".

Eu am specificat într-un comentariu de al meu sã facã un test cu mutatul, îmi dau seama cã e un caz delicat, dar nici sã fim exageraþi. Eu cred cã mai multã fricã stârneºte sã crezi cã e chiar un fenomen paranormal, decât sã te gândeºti cã existã ºi alte soluþii nu doar cea primordialã în care tinzi sã crezi cã eºti victima unui spirit.

Am spus tot ce am avut de spus, voi faceþi-vã treaba în continuare, nu mã mai bag.

jackie28t

#35
Yagg,ai spus bine.Ce e mai sus nu o lua in nume de rau ca doar nu s-a referit nimeni specific catre tine.
Totul a fost cu referire la general.Deci revenim la topic.
Intai ascultam persoana,punem intrebari,iar punem intrebari iar dupa acea putem da cu parerea.

pri3st3ss




Buna, Allexia (...am ajuns la ora vrajitoarelor :lol: ); bine ai venit pe forum!

Sunt de acord cu Ark; ce ai simtit,in afara de uimire si normal,spaima?ce ai simtit cand s-a auzit vocea din TV?te-ai simtit calma sau agitata?in siguranta,sau atacata? era ceva ostil acolo,chiar si in acea umbra neagra??
cand ti s-a spus "cauta in continuare". era ceva ironic,sau  ca un sfat?
Vocile ragusite venind din TV /radio sunt normale,asa cum ti-a explicat si Roger.Cu vocea cui ai asemanat/comparat vocea barbatului? imposibil sa nu fi facut acest lucru,chiar si inconstient...trebuie sa iti fi zis "Seamana cu voca lui cutare"
Eu cred ca stii ce vrea...daca nu vrei sa accepti,cauta in suflet si intreaba-te ce cauti...

"cauta in continuare"...la ce s-a referit vocea?care a fost primul gand care ti-a venit in minte?

De acord cu Yagg;pastreaza-ti calmul si increderea in tine
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Allexia

Buna Pri3st3ss

   Bineinteles ca am fost cuprinsa de frica.....adica cine nu ar fi? Cand s-a auzit vocea din tv....eram calma dar nu imi venea sa cred, ma simteam in siguranta. Referitor la umbra neagra....
da...mi-a fost mai mult decat teama...chiar parca nu mai aveam aer...nu mai puteam respira...
Cu ce credeti ca am asociat eu ,,cauta in continuare''? Imediat dupa intamplarea cu umbra....am inceput sa caut pe internet, am citit tot felul de articole, am vazut cateva documentare,etc. Vocea nu am putut sa o compar cu nici o voce cunoscuta....dar chestia cu ,,cauta in continuare'', mi s-a parut ca un sfat...probabil sa caut in continuare sa ma documentez, sa invat, despre aceste lucruri, la asta m-am gandit pe moment. Si, daca asta ar vrea sa zicem, ce ar trebui sa fac?

Oamnei buni, am mai citit din raspunsurile voastre. Vreau sa va spun ca, cele doua imagini pe care le-am asociat profilului meu, prima pentagrama, chiar nu stiam ce semnifica, iar a doua a fost pur si simplu pusa deoarece o aveam salvata in calc. Nu ma aflu aici sa fac sondaje de opinie si nici nu am un joob atat de important. Pe de alta parte nu e nimeni obligat sa ma creada dar...NICI NU V-AS DORI SA FITI IN PIELEA MEA. Atunci poate a-ti intelege toate obstacolele de care ma lovesc cand povestesc ce mi s-a intamplat  unor oameni care pretind ca pot intelege si ajuta.  No offence....
Allexia

pri3st3ss

Crezi ca se referea la acest subiect?? esti sigura?
Ai inceput sa cauti pentru ca te-a uimit si infricosat intamplarea,dar inainte de eveniment,ce cautai?tot date despre fantome? daca da,ce fel de date,privitoare la ce?

Daca asta doreste,sa cercetezi acest domeniu,mai intai intreaba-te care este scopul,finalitatea si ce vei castiga de pe urma acestui periplu,in afara de experienta.
...Oricum, eu personal nu iti propun sa faci spiritism de una singura si nici sa nu deranjezi spiritele fara sa ai o anumita experienta in domeniu.
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Kymosabe

Allexia vocea  iti cerea ,,sa cauti'' ceva legat de respectiva fantoma , nu despre fantome in general .
Acum , pentru a-i face fericiti pe cei care cred ca ai avut halucinatii , vreau sa te intreb daca prin apropierea casei tale trec linii  de voltaj inalt ,  deoarece este stiut faptul ca acestea genereaza campuri electrice puternice, care s-au dovedit ca pot provoca halucinatii ( in state, unde astfel de linii de high voltage sunt ceva comun ele sunt asociate cu vedenii de genul fantomelor si alte asemenea elemente SF) si alte stari oarecum anormale unei persoane intregi la cap.
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

jackie28t

#40
Citat din: Allexia din  27 Iunie 2007, 13:05:24
    Era intr-o vineri seara ora 23:30. Ma aflam in fata pc, singura in casa (sotul nu venise). M-am gandit sa imi pregatesc un ness, deoarece aveam de gand sa mai raman in fata calculatorului inca cateva ore.

Allexia,
eu am o intrebare daca nu-i cu suparare.
Spuneai ca erai in fata la PC si planuiai sa mai stai cateva ore.Se pare ca erai ocupata la PC si la o ora tarzie este normal sa fi fost putin obosita mai ales ca stand mult in fata monitorului ochii obosesc rapid.Intrebarea pe care vreau sa ti-o pun este foarte simpla si nu trebuie sa-mi spui exact cu amanunt.In ce domeniu erai implicata cand ai folosit PC'ul inainte sa vezi acea umbra? :roll:

Kymosabe

Allexia , ca sa eliminam definitiv halucinatiile , din posibilele cauze vreau sa iti mai pun doar doua intrebari , dar te rog sa nu te superi .
1. daca suferi (ai suferit ) de vreo boala psihica
2. daca practici (ai practicat) unul din urmatoarele sporturi :
- trasul pe nas
- trasul in piept
- bagatul in vena
- datul pe gat
Daca raspunsul tau e NU la aceste intrebari , e sigur ca ceea ce ai vazut tu nu a fost o halucinatie , si chiar ai vazut o fantoma .
Asa ca eventualele discutii cum ca totul ar fi fost o halucinatie , ca totul e doar in capul tau , sunt inutile si lipsite de sens. 

P.S
Daca iti place pizza cu ciuperci , te rog sa renunti la ea , macar pentru un timp , asa ca sa fim siguri 100%.
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Allexia

Buna

   Iata si raspunsurile mele :
Pentru Pri3st3ss:
- nu sunt sigura la ce se referea.....asa am facut eu legatura; inainte nu cautam             
nimic, am inceput sa caut (mai corect sa ma documentez referitor la...) cand mi s-a intamplat; spiritism nici nu poate fi vorba dar, sa invat mai multe despre aceste fenomene,da; bineinteles ca nu poate fi vorba de una singura ...

Pentru Kymosabe :
- Kymo este posibil sa imi fi cerut sa caut ceva despre respectiva fantoma dar, cum pot sti eu a cui este respectiva fantoma?; pe langa casa mea nu trec nici un fel de linii de inalta tensiune...iar halucinatia poate sa fie pe moment...nu persista.

Pentru Jackie28t:
- lucram la grafica unui site...iar inainte cu 30 de minute jucasem anarchy online.

Allexia


Allexia

 Kymo....:lol: :lol: :lol: am avut hepatita in clasa a V a, alte boli nu s-au atins de mine; am practicat aruncarea cu privirea pana m-am casatorit:lol: :lol: :lol:.....alte sporturi atletism, cand eram mica.

Yagg

Pune ºi tu un portofoliu cu sit-urile create de tine, dacã eºti drãguþã.  :wink: