Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

ISS si naveta Atlantis pe cerul României [iunie 2007]

Creat de bk, 16 Iunie 2007, 22:17:51

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alx

Citat din: Arckadii din  24 Iunie 2007, 15:05:12
ciuciulete, te contrazic. ISS se misca foarte repede. Acum cateva seri chiar l-am sunat pe spooky pentru ca nu stiam ce vad pe cer. Erau cele 2 puncte luminoase, miscandu-se cu mult mai repede decat un avion (era unul pe cer) si au strabatut cerul cam in 3 minute.


Ark

si eu te contrazic,Ark...am vazut iss in 20 iunie si nu avea o viteza mai mare decat un avion,poate chiar un pic mai mica...din nefericire nu am reusit sa urmaresc mult timp statia pt.ca ma aflam intr-o zona muntoasa,si am fost norocos s-o vad...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Arckadii

atunci inseamna ca m-am inselat eu... scuze.

totusi, ce am vazut eu pe cer, cele 2 puncte luminoase care s-au dovedit a fi ISS si inca nu mai stiu ce (Atlantis parca) aveau o viteza mai mare decat a unui avion...puteti vedea asta si pe filmul postat de spooky pe youtube.


Ark

DepthOfField

#47
Citatciuciulete, te contrazic. ISS se misca foarte repede.
viteza reala absoluta a ISS-ului este de 27000 km/ora, adica 7,5 km/secunda ! Ai dreptate in termeni absoluti. Insa ca observator, noi avem acces doar la aparente. Insa, APARENT, ISS NU PARE ca merge mai repede decat un avion, datorita distantei MARI la care orbiteaza, de vreo 350 km.
Daca faci niste calcule simple de viteza unghiulara tinand cont de parametrii orbitei, vei vedea ca am dreptate.
Eu aplic doar o forma a regulii de trei simpla:
ISS sa zicem ca trece pe deasupra locului observatorului, la zenit, deci se afla la d=350 km deasupra. Si are viteza v=27000 km/ora.
Viteza unghiulara aparenta din acel loc, este raportul v/d, adica 0.02143
radiani/secunda, adica 1.23 grade/secunda . Iar aceasta este viteza unghiulara MAXIMA a ISS-ului, cand trece exact pe deasupra observatorului....cand trece mai pe departe, distanta de la observator la ISS este mai mare, deci viteza unghiulara mai mica.

Similar: Iar un avion de linie zboara la o distanta d=10 km exact deasupra observatorului (la zenit) si are o viteza de 800 km/ora.
Viteza unghiulara este acum 0.02222 radiani/secunda, adica 1.27 grade/secunda.

LOL, avionul de linie, care zboara pe deasupra capului unui observator se misca aparent un pic MAI REPEDE decat ISS-ul!  :roll:

Posibil ca daca avionul si ISS-ul trec nu pe deasupra capului observatorului (la zenit), ci mai jos catre orizont, avantajul sa revina uneori si de partea ISS-ului (din considerente geometrice), cu toate astea ISS-ul nu zboara aparent cu "mult mai repede" decat un avion, ci au viteze COMPARABILE.

Restul este SUBIECTIVISM. Care ne induce in eroare.

Mai testati ISS-ul si vreun avion..numarati in cate secunde se misca si unul si altul, (in conditii asemanatoare de altitudine unghiulara fata de orizont), de la degetul mare la cel mic, tinand mana intinsa cu palma desfacuta, si fixa. Adica sa MASURAM, nu sa ne bazam doar pe "mi se parea ca".

Citatputeti vedea asta si pe filmul postat de spooky pe youtube
Cum asta? Cum poti vedea viteza unui punct luminos pe un film fara repere, sau chiar si cu repere, in conditiile in care vezi de fapt ceea ce a vazut un OBIECTIV OPTIC pus pe zoom, fara sa stii ce valoare are acel zoom si raportand ERONAT perspectiva ochiului UMAN la un film captat cu o cu totul alta perspectiva. Pai asa, si daca te uiti intr-un telescop sau o luneta, vei vedea ca Luna sau stelele se misca EFECTIV vazand cu ochii, foarte repede in campul vizual...
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Arckadii

luasem ca punct de reper planeta Venus, si spre rusinea mea, propria-mi observatie:)
in rest, ai dreptate.


Ark

Yagg

ISS e din nou pe cerul României, în aceastã searã am vãzut-o pe la 22:10, foarte mare ºi strãlucitoare   8-) - Imediat apar ºtiri noi la PROTV cu OZN-uri  :lol:

Anna

In noaptea aceasta de la Cape Canaveral din Florida va fi lansata naveta Endeavour catre Statia
Spatiala Internationala. Andocarea la statie probabil se va face vineri spre sambata noapte.
http://edition.cnn.com/2007/TECH/space/08/08/space.shuttle.ap/index.html
Programul de vizibilitate deasupra Romaniei pentru ISS este aici:
http://www.astro-urseanu.ro/iss.html
Cine are parte de cer senin si e pe faza poate filmeaza si pune si pe forum...imaginile vor fi
deosebite inaintea andocarii si dupa decuplarea de la statie cand ISS si space shuttle vor putea
fi vazute orbitand impreuna

maiami

VOICA MARIAN tel. 0746075513
va invit la cunoasterea prin stiinta