Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

ISS si naveta Atlantis pe cerul României [iunie 2007]

Creat de bk, 16 Iunie 2007, 22:17:51

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bk

CitatSperam sa aterizeze fara probleme...

Da, asa este, si sper ca au rezolvat problemele care au aparut iarasi la scut din cauza desprinderii spumei la lansare :(.
Imi pare sincer rau ca nu am decat aparat foto digital si nu am o camera video performanta ca sa le filmez cand trec din nou in aceasta seara si sa le pun pe yourtube sa le vada toata lumea ca este un lucru nemaipomenit sa le poti vedea pe amandoua orbitand in tandem. 

adrianh

Citat din: bk din  20 Iunie 2007, 08:55:57
Atat IIS cat si naveta au fost vizibile orbitand in jurul Pamantului in tandem ceea ce a fost pt. mine un lucru extraordinar
Ce traiectorie au?In ce punct cardinal pot fi vazute?La ce ora cu aproximatie apar?
Viata e o piesa de teatru,ce trebuie jucata la maxim!Asa ca nu ezitati sa profitati de ea!

bk

CitatCe traiectorie au?In ce punct cardinal pot fi vazute?La ce ora cu aproximatie apar?

urmareste acest link: http://spaceflight.nasa.gov/realdata/tracking/index.html

Acum 8 min. le-am putut observa din nou insa cu mult mai la sud decat ieri si distanta dintre ISS si naveta a fost acum mult mai mare. Le mai puteti observa si maine dupa cum urmeaza:

Naveta - Thu Jun 21/10:37 PM
IIS - Thu Jun 21/10:37 PM    

DepthOfField

BK, da-mi voie sa fiu critic asupra celor spuse de tine, pt a sublinia ceea ce reiterez eu mereu, si anume SUBIECTIVISMUL martorului. Si de aici dificultatea de a intelege ce a vazut cu adevarat martorul, luandu-ne dupa presupuneri alunecoase.

CitatDeci sa va spun pe scurt cum a decurs evenimentul... Ieri eram pe balcon cand am observat obiectul care se deplasa de la NV catre SE fara niciun zgomot sesizablil si estimez ca distanta fata de punctul in care ma aflam era undeva intre 1000-1500m iar culoarea acestuia era galben-portocaliu.
Distanta pana la obiect este o presupunere fara nici un reper, doar asa ai crezut si ti s-a parut tie, necazul este ca multi din cei care citesc aceasta estimare o iau chiar de buna. Pe cand in realitate, poate fi la orice distanta, IN LIPSA DE REPERE ADECVATE.

CitatDin locul in care ma aflam in momentul in care l-am observat avea ~1cm daca as fi suprapus o rigla in fata ochiului pe directia observatiei
Asta daca ar fi adevarata exclude ORICE IPOTEZA ca si ISS, Venus sau alti sateliti, pt ca nici macar luna sau soarele pe cer nu au 1 cm pe o rigla tinuta in fata ochiului cu mana intinsa (adica rigla la ~ 60 cm distanta de ochi). Cu alte cuvinte, din estimarea ta grosiera, am avea de-a face cu un obiect chiar foarte MARE vizual. Da-mi voie sa ma indoiesc, si sa cred doar ca obiectul vazut de tine era TOT UN PUNCT, dar doar foarte luminos. Pe aceast scara a aprecierii tale, cat de mare estimezi ca este VENUS? Nu cumva este tot un PUNCT?

CitatDeplasarea a fost rectilinie dar nu constanta (adica atata timp cat l-am observat nu a avut tot timpul aceiasi viteza)
CitatDatorita link-ului pe care l-a postat Anna am reusit aseara sa urmaresc statia spatiala IIS cand a fost vizibila deasupra Romaniei si cred ca pana la urma ceea ce am vazut vineri seara se poate sa fi fost intradevar IIS insa corelata cu o anomalie atmosferica care i-a amplificat foarte mult stralucirea (probabil fenomenul de Light Flares de care a amintit jackie28t). Ceea ce nu imi explic inca este viteza care a fost mai lenta la inceputul observatiei de vineri seara si acelerata vizibil catre finalul ei fata de ceea ce am vazut aseara cand a fost constanta pe toata durata observatiei
Pai DEPINDE DE TRAICTORIA si distanta ISS-ului fata de observator, modul cum sesizezi viteza de deplasare. Daca te uiti si la avioane pe cer, VEI CONSTATA ca VITEZA PARE MAI MICA CAND E MAI DEPARTE SI MAI MARE CAND E MAI PE DEASUPRA CAPULUI. Urmareste ISS si avioane in continuare, si vei intelege fenomenul

Citatcred ca totusi nu a fost vorba de IIS deoarece in toate cele trei observatii pe care le-am facut IIS are cu totul o alta pozitie pe cer prin care trece in jurul orei 22 decat ceea ce am vazut eu vineri seara si care era mult mai catre nord.
ISS NU ARE aceeasi pozitie de la o zi la alta la aceeasi ora, nu uita ca ISS face inconjurul Pamantului odata la 90 minute, asa ca intr-o seara o poti vedea de mai multe ori, plus si ca Pamantul se invarteste in jurul axei sale, asa incat locul unde apare pe cer, depinde si se schimba. Urmareste ISS in continuare si ai sa vezi..sau pe linkul indicat de Anna, vezi harta traiectoriei in urmatoarele zile..seamana si nu prea seamana de la o zi la alta.

Pana la urma era sau nu ISS? Daca ai vazut-o de mai multe ori, si concluzionam, cu ce diferea ce ai vazut tu, de statia spatiala ISS?  Culoare galben-portocalie.. (panourile solare)...traiectoria rectilinie... stralucirea mare fata de alte stele... perioada de vizibilitate de seara a ISS (pt ca peste cateva zile/saptamani, nu se va mai vedea seara , ci mai mult dimineata si tot asa).
Eu zic ca ai vazut ISS, chiar trecand peste estimarile tale de distanta si dimensiune. Keep watching ISS, si ai sa vezi ca e mai stralucitoare sau mai putin stralucitoare, se misca mai repede sau mai incet, in functie de distanta si traiectoria sa fata de observator. Si confirma sau infirma ipoteza ISS, dar de data asta cu experienta vizionarii in spate.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

DepthOfField

Later edit:

CitatIeri eram pe balcon cand am observat obiectul care se deplasa de la NV catre SE fara niciun zgomot sesizablil
in plus, vad ca directia de care spui tu corespunde cu traiectoria ISS pt data de 15 iunie, luata de la http://www.astro-urseanu.ro/iss.html  :

                           Apare           Altitudinea maximã     Dispare
Data   Magnitudinea  Ora       Alt.  Az.    Ora     Alt. Az.  Ora     Alt. Az. 

15 iun     1.3       22:06:25   10   NV    22:08:48 23   NNE 22:11:12 10  ENE
15 iun     -0.6      23:41:10   10   VNV   23:43:38 63   VNV 23:43:38 63  VNV


p.s. o fi prea mic timpul de modificare a unui mesaj?
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

bk

CitatEu zic ca ai vazut ISS, chiar trecand peste estimarile tale de distanta si dimensiune. Keep watching ISS, si ai sa vezi ca e mai stralucitoare sau mai putin stralucitoare, se misca mai repede sau mai incet, in functie de distanta si traiectoria sa fata de observator. Si confirma sau infirma ipoteza ISS, dar de data asta cu experienta vizionarii in spate.

Nu stiu ce sa spun... dar ceea ce am vazut vineri nu a prea semanat cu niciuna dintre observatiile pe care le-am efectuat asupra IIS incepand de Dumineca. IIS este galben stralucitor si nu a avut niciodata marimea obiectului pe care l-am vazut vineri seara. Asa cum am spus se poate sa fi fost IIS corelat cu un fenomen natural acidental ceea ce a facut ca de pe sol obiectul sa se vada mult mai mare si de culoare galben-portocaliu. Poate ca am exagerat cand am spus ca ~1cm dar oricum ceea ce am vazut atunci a fost cu mult mai mare decat IIS si parea cu mult mai jos decat am vazut ca se deplaseaza aceasta. In plus de asta au mai spus si alti membrii ca tot vineri au vazut ceva asemanator cu ceea ce am descris eu deci nu avem cum draq sa ne fi inselat atatia. In fine poate a fost un alp proiect spatial secret (probabil o naveta sau altceva) dar asta nu vom sti niciodata cu siguranta.     

Anna

nu stiu daca are legatura neparat cu acest caz dar daca tot am vorbit pe aici de ISS si Atlantis....
http://www.antena3.ro/Navete-spatiale-pe-cerul-Capitalei-(video)_act_34602_ext.html

bravo spooky   :rocket:

Anna

progress m-59 si progress-m60 au fost lansate de la bakonur in ianuarie, respectiv luna mai in vederea aprovizionarii ISS. sunt rachete fara pilot, automate, rusesti...
totusi nu era normal ca cele 2 navete sa fie andocate la statie?...nu inteleg de ce zburau in jurul ei? sau s-au desprins urmand a fi deorbitate si intoarse inapoi la baza (pentru ca parasirea statiei se face in ziua cand este programata si deorbitarea navetei) ? :| 

lylyt_ice

Bine punctat Anna...!si plus de asta cit combustibil au in tank?ca pina acum trebuia sa fie pe spongi?ca de citeva zile se tot fitiie pe acolo.Eu cred ca ceva ciudat se petrece acolo sus...cam de cind le-au cazut calculatoatele....mi-e teama sa nu n-e trezim cu tot ISS'ul in cap!!!Si nu numai atit!; sa nu inceapa sa pice si alti sateliti "ca smochinele coapte batute de un vint puternic"(Cum scrie in Biblie) :?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Anna

Lylyt....problema cu calculatorul au reparat-o rusii. a fost ceva firesc...provocat de montarea noilor panouri.
Eu va sugerez sa va uitati pe wikipedia la tabelul cu misiunile de aprovizionare catre iss, unde se vede clar ca navetele de acest gen raman andocate la statie din ziua in care ajung pana in cea in care urmeaza sa fie deorbitate si intoarse la baikonur.
parerea mea e ca nu au fost rachetele progress in imaginile filmate prezentate de paul.
nu are sens sa le decupleze de la statie, sa le invarta in jur si iar sa le cupleze la loc.
mai ales ca o andocare nu e asa o joaca de copii. Atlantis din cate stiu eu se afla intr-adevar pe orbita, in prezent nu stiu daca a intrat in atmosfera sau inca asteapta, si nu stiu daca mai orbiteaza impreuna cu iss.
tot ce se poate sa fi fost alte module smechere alte prostii secrete pe care le testeaza rusii si americanii, mai ales ca a fost o operatiune vizibila deasupra unei tari sub influenta ruso-americana puternica, deci nu avea rost sa se ascunda.
poate ca aberez eu....sper sa nu deranjez pe nimeni, e doar o parere.  :roll:

bk

Citatnu stiu daca are legatura neparat cu acest caz dar daca tot am vorbit pe aici de ISS si Atlantis....

In legatura cu filmul de pe Antena 3... Nu pot spune decat ca ceea ce s-a spus acolo nu prea este corect. Navetele rusesti de aprovizionare Progres M-59 si M-60 SUNT inca andocate de IIS si va fi deorbitata doar Progres M-59 in luna August. Ceea ce s-a vazut in Bucuresti a fost ceea ce am descris marti aici pe forum si anume IIS + naveta spatiala Atlantis.

CitatAtlantis din cate stiu eu se afla intr-adevar pe orbita, in prezent nu stiu daca a intrat in atmosfera sau inca asteapta, si nu stiu daca mai orbiteaza impreuna cu iss.

Inca mai este pe orbita si in acest moment se afla deasupra Americii de Sud.

spooky

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

bk

Am gasit undeva pe un forum la NASA ca va fi deorbitata in August deoarece in 22 Iulie se lanseaza de la Baikonur Progres M-61 care ii va lua locul (statia IIS are un sector rusesc unde se pot cupla cu IIS maxim doua navete de transport in acelasi timp).

later edit...
http://forum.nasaspaceflight.com/forums/thread-view.asp?tid=61&start=406
August 5 (TBD) - Progress M-59 undocking (from Pirs) (or July 22)

Yagg

Paul, ce aberaþii sunt astea din articolul de pe sit-ul antena3?

http://antena3.ro/Navete-spatiale-pe-cerul-Capitalei-(VIDEO)_act_34602.html

Cine a scris articolul? se poate numi jurnalist?
Pânã la urmã cu ce vã ocupaþi, cu fenomene inexplicabile sau cu obiecte zburãtoare neidentificate?
La orice fenomen gãsiþi explicaþii, pentru cã sunt explicabile. ªi trecerea ISS ºi Atlantis e un fenomen? sau doar un eveniment?


Anna

Paul Dorneanu de la Centrul de cercetare a fenomenelor inexplicabile a declarat: ,, am observat cã fenomenul este o staþie spaþialã internaþionalã împreunã cu douã navete de aprovizionare".
Paul a declarat ca este vorba despre Statia Spatiala Internationala nu "o statie spatiala" parca ar fi enshpe mii de statii spatiale internationale pe orbita. E una singura, mare si frumoasa, si anume ISS.  :-D