Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Parere poze Hoia-Baciu

Creat de ryn, 17 Ianuarie 2007, 15:02:17

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ryn

Daca detine cineva imagini facute la Hoia il rog sa le publice aici. Ne-ar ajuta sa le avem si sa le punem langa celelalte.

bungy

#1
aceste poze sunt facute in padurea Hoia-Baciu anul trecut in toamna....
totul este relativ...

DepthOfField

La poza "Photo.JPG", de slaba calitate si plina de artefacte de compresie jpeg, vrei tu sa vezi acolo ceva, vreun chip probabil.
La poza "cercuri.JPG", nu se vede nimic, este corupta, incearca s-o mai incarci o data.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

Citat din: bungy din  25 Ianuarie 2007, 11:17:19
aceste poze sunt facute in padurea hoia-baci anul trecut in toamna....

Sincer acolo nu-i decat cu portiune de frunze si o iluzie optica.

bungy

totul este relativ...

xennon_2000

Interesant....unde este facuta poza????????
sa nu ne grabim cu declaratii! si interpretari!.....poate este o iluzie optica din cauza pomilor

DepthOfField

vrei sa spui ca in poza aia "cercuri.jpg" ar fi ceva neobisnuit? daca stau sa ma uit mai mult timp, probabil la un moment dat creierul meu va accepta sugestia propusa de tine... (se stie ca ceea ce vedem in imagini este de multe ori ceea ce creierul interpreteaza sau este sugestionat sa interpreteze). Deocamdata eu unul nu vad nimic in poza asta. Daca scoarta copacului are acolo forma unor arce de cerc, ca si in dreptul altor ramuri mai groase, mie nu mi se pare nimic neobisnuit. Fiecare cu modul sau de interpretare.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

calinahanna

Da, de acord, fiecare cu felul sau de interpretare.
Eu am incercat sa vad daca se repeta "cercurile" si in dreptul altor ramuri taiate din copacii din acea poza si am vazut ca nu.... Insa cand am marit zona respectiva, am vazut ca se intampla ceva cu pixelii aceia; para ca "ceva" acopera ramurelele din spatele "cercurilor"... Oricum, nu posed "tehnologie" demna de o analiza completa a fotografiei, si nici cu Ciuciulete nu am curaj sa am compar :-P :-D :-P
Ca atare, este tot ceea ce pot spune despre aceasta poza.

xennon_2000

Ciuciulete....daca ai tehnica (aparatura) plss, studiaza poza. Dupa mine cred ca merita!

Dreamy

#9
daca va uitati atent in ambele poze se distige cate ceva..

in cea rosiatica (Photo.JPG) in interiorul cercului facut de bungy se observa un chip...nu e iluzie sau parere mai degraba pare o imagine care se dematerializeaza....cu putin efort o sa vedeti ochii, nasul, gura care se contureaza slab ce-i drept insa se contureaza ....figura pare demonica :mrgreen:

in poza cercuri.jpg tot asa cu putina vointa de distig cercurile despre care spune bungy .....parca ar fi imaginea unor cercuri create pe oglinda apei....

bungy, spune-mi daca ma insel!!!

DepthOfField

n-am nici o aparatura. Si sincer, eu inteleg ce vreti voi sa vedeti acolo, dar nu le iau in considerare. Ca sa fiu clar, adica le consider doar anumite iluzii optice si coincidente. E vorba de artefacte de compresie (te uiti la nivel de pixeli) si unele coincidente. Daca faceti poze prin orice padure, si cautati asemenea "chestii", veti gasi!!! problema este sa vreti sa cautati. (pe cand in padurea Hoia, este de la sine inteles ca trebuie sa cautam si sa vedem chestii.
Exact, Dreamy..cu putina vointa se poate (vedea) orice. Asa functioneaza creierul nostru.
Probabil ca stiti despre fel si fel de imagini (gasibile pe internet), care creeaza diverse iluzii optice, unele parca au fost postate si pe forum. Ele apeleaza la acelasi lucru: un anumit model de interpretare a imaginilor la care apeleaza creierul nostru atunci cand face chestia asta.
parerea mea.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

xennon_2000

este o poza.....de studiat!....ramane de vazut!

Dreamy

ciuciulete eu am spus doar ce am vazut...sincer nu te inteleg de ce vrei sa ne convingi ca e doar o iluzie optica...daca pozele sunt trucate atunci e mai simplu sa spui asta...iar in cazul asta, venind de la tine ma conformez...insa pana atunci asta vad si transmit ochii mei creierului spre procesesare...

xennon_2000

as vrea sa crd ca nu e trucata! :cry:macar fenomene luminoase....

DepthOfField

hei nu am zis si nu sustin ca este trucata. Nu am nici o motivatie sa cred ca ar fi trucate. Cred ca este reala. Dar vin si spun ca e doar o coincidenta, un concurs de imprejurari si mai ales dorinta creierului nostru de a gasi semnificatii din baza de date personala, deci o iluzie optica, o confuzie si o auto-sugestie. Daca eu desenez pe o hartie un cerc cu 2 puncte, multi or sa recunoasca acolo un fel de chip cu ochi, dar in realitate aia nu este decat atat: un cerc cu 2 puncte. E ca si cum ai privi jocul formelor de nori pe cer intr-o zi frumoasa de vara stand comtemplativ pe iarba uda de roua (poet ma fac) si ai recunoaste uneori in formele norilor chipuri, animale etc.
Dreamy a spus:
Citatinsa pana atunci asta vad si transmit ochii mei creierului spre procesesare...
exact, creierul e cel care ia decizia. De fapt "vedem" cu creierul, ochii fiind doar niste sisteme de achizitie a imaginii.
Si scuze, dar nu am dat cu parul. Am precizat ca suntem subiectivi.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm