Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Enorma explozie in centrul Galaxiei detectata de NASA

Creat de calator astral, 21 Decembrie 2012, 16:50:18

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

calator astral

Telescopul Nuclear Spectroscopic NASA din Array a detectat o enorma explozie in centrul Galaxiei noastre.

Imagine NASA.


sursa :www.nasa.gov

http://www.nasa.gov/mission_pages/nustar/multimedia/pia16214.html       StarDust


NASA's Nuclear Spectroscopic Telescope Array, or NuSTAR, has captured these first, focused views of the supermassive black hole at the heart of our galaxy in high-energy X-ray light.
   The background image, taken in infrared light, shows the location of our Milky Way's humongous black hole, called Sagittarius A*, or Sgr A* for short.


   NuSTAR is the first telescope to be able to focus high-energy X-rays, giving astronomers a new tool for probing extreme objects such as black holes.In the main image, the brightest white dot is the hottest material located closest to the black hole, and the surrounding pinkish blob is hot gas, likely belonging to a nearby supernova remnant. The time series at right shows a flare caught by NuSTAR over an observing period of two days in July; the middle panel shows the peak of the flare, when the black hole was consuming and heating matter to temperatures up to 180 million degrees Fahrenheit (100 million degrees Celsius).[...] NuSTAR was lucky to have captured an outburst from the black hole during its observing campaign...

alx

Mda...si explozia a avut loc cu 25000-26000 de ani in urma... ;D   asa ca nici o legatura cu apocalipsa... >:D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

horia2008

Citat din: calator astral din  21 Decembrie 2012, 16:50:18
Enorma explozie in centrul Galaxiei detectata de NASA
Cand sa zic si eu in sfarsit, poate totusi ne loveste ceva..., alx ne-o serveste comentata/dezumfalata, ca de, o are la prima mana....nu-i corect :evil:


StarDust

Asta e doar inceputul, se stie ca pe la mijlocul anului urmator un nor mare de gaz va fi inghitit de catre SgrA:

http://www.space.com/16388-milky-way-black-hole-eats-cloud.html

Vor urma niste observatii tare interesante pentru astronomi si astrofizicieni, si cu siguranta vom afla lucruri noi despre asa-numitele Black-Holes!

In rest... Don't panic!  :-)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

alx

Citat din: StarDust din  21 Decembrie 2012, 20:22:35
In rest... Don't panic!  :)
Pentru ca tot ceea ce va fi deja a fost... ;D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

mariusvlad

Citat din: alx din  21 Decembrie 2012, 17:22:03
Mda...si explozia a avut loc cu 25000-26000 de ani in urma... ;D   asa ca nici o legatura cu apocalipsa... >:D
O conexiune fortata se poate face cu putina ingaduinta. Uite, de exemplu daca o rasa de alieni aflata foarte aproape de acea explozie ar fi putut sa o zbugheasca in doi timpi si trei miscari printr-o gaura de vierme scapand de catastrofa, haladuiesc prin univers de vreo 25000 ani incercand sa convinga primatele proaspat descoperitoare a sexului din placere ca la o anumita data planeta lor va fi complect distrusa de acea explozie si ca mai au la dispozitie cateva mii de ani sa se pregateasca.
Daca teoria ar fi valabila si lumina de la acea explozie a ajuns la noi...tic, tac, tic, tac, tic, t...... :evil:

alx

Citat din: mariusvlad din  21 Decembrie 2012, 23:51:59
O conexiune fortata se poate face cu putina ingaduinta.
Daca vrei sa te apuci sa scrii SF...poate...altfel,nu se poate face nici un fel de conexiune.Si spun asta nu doar pentru ca asa vreau eu,ci pentru ca am si argumente:
-Distanta foarte mare fata de centrul galaxiei...aprox. 26000 ani lumina.
-Dimensiunea exploziei...raportat la ce am vazut pe langa explozie,ar putea avea,dupa umila mea parere,cel mult cativa ani lumina.Ceea ce e foarte mult!
-Imposibilitatea ca o explozie sa distruga o intreaga galaxie,noi fiind aproape de marginea ei.
-De ce ca si rasa superioara te-ar durea undeva de unii incat sa-ti dedici timpul gasirii lor,si mai apoi sa ii faci sa se pregateasca ca sa...moara? Unde e logica? Nu putem muri...nepregatiti? Ca sa nu mai vorbim ca si pentru civilizatia superioara ticaie ceasul...nu mai bine si-ar folosi ei timpul ca s-o taie in alta galaxie?
-De cand lumina e un pericol pentru o planeta/sistem solar? Noi vedem acum radiatia electromagnetica produsa la acea explozie,mai precis razele X...cine a zis ceva de lumina?

Per final,compozitia ta e buna,stai jos,nota...4! ;D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

calator astral

Citat din: mariusvlad din  21 Decembrie 2012, 23:51:59
O conexiune fortata se poate face cu putina ingaduinta. Uite, de exemplu daca o rasa de alieni aflata foarte aproape de acea explozie ar fi putut sa o zbugheasca in doi timpi si trei miscari printr-o gaura de vierme scapand de catastrofa, haladuiesc prin univers de vreo 25000 ani incercand sa convinga primatele proaspat descoperitoare a sexului din placere ca la o anumita data planeta lor va fi complect distrusa de acea explozie si ca mai au la dispozitie cateva mii de ani sa se pregateasca.
Daca teoria ar fi valabila si lumina de la acea explozie a ajuns la noi...tic, tac, tic, tac, tic, t...... :evil:


aha....se leaga.
cu conditia ca "rasa superioara aliena" sa se manifeste in sfarsit.



------------------------------

@alx> userul @mariusvlad indica Iesirea printr-o ipotetica, citez : gaura de vierme
Nu stim concret cum ar putea gestiona alienii deplasarea printr-o gaura de vierme, dar cu siguranta viteza luminii nu ar mai fi imbatabila, de altfel paradoxal chiar si.noi pamintenii, oamenii de rind, stim ca se poate avansa mai repede decit viteza luminii, de exemplu daca o racheta in drum spre Luna lanseaza o.raza laser spre vreun receptor lunar, atunci vitezii luminii i se adauga viteza rachetei, deci se poate. :wink:

sunnyboy

@calator astral: gaura de vierme e o treaba, iar viteza luminii e alta; viteza luminii e o constanta independenta de starea de miscare a sursei de unde si - in acelasi timp - de sistemul de referinta inertial, ales pentru masurarea vitezei. Asa ca poti tu sa tot accelerezi racheta aia, ca lumina n-o sa ajunga mai repede.

Xanadron

Citat din: sunnyboy din  22 Decembrie 2012, 10:33:29
@calator astral: gaura de vierme e o treaba, iar viteza luminii e alta; viteza luminii e o constanta independenta de starea de miscare a sursei de unde si - in acelasi timp - de sistemul de referinta inertial, ales pentru masurarea vitezei. Asa ca poti tu sa tot accelerezi racheta aia, ca lumina n-o sa ajunga mai repede.
Ai perfecta dreptate din pdv al stiintei "oficiale", sunnyboy, dar nu trebuie sa uitam ca-n ultima vreme colegul calator astral isi exerseaza se pare si pana de scriitor SF...  :wink:
...Ce pana noastra?! :-D

P.S. ceva mai serios: Iegzista actualmente tone de discutii pe tema ipotezelor cele mai stranii (dar si indraznetze) apropo de posibilitatea "alunecarii pe propria unda" a unor nave cu viteze superluminice. :roll: :star:
Tema care nu face insa obiectul prezentului topic.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

mariusvlad

Alta era ideea. Distanta parcursa de lumina in 25000 de ani ar putea fi parcursa in câteva clipe printr-o gaura de vierme. Si da alx, lumina poate fi periculoasa iar o explozie a creat universul, deci poate distruge o galaxie. Cât despre logica unei acțiuni întreprinse de o rasa mult mai avansată, de când am dobândit noi abilitatea de a-i înțelege? A nu se înțelege greșit. Nu sunt fanul cataclismelor dar am gandirea flexibila si nu mă inchistez între copertile manualelor.

sunnyboy

Pai si eu visez la un "beam me up, Scotty!" sau la un hiperdrive instalat pe Loganul meu, sa pot bea si eu o cafea pe o terasa cu hublouri mari :P instalata in apropierea gaurii negre din centrul galaxiei; de aici si pana la accelerarea luminii de care se vorbea , folosind metode pur mecanice, e o cale lunga. Ar fi stupid sa procedam insa in mod similar directorului Patent-Office-ului american, care in 1875 si-a prezentat demisia, argumentand ca nu mai e nimic de inventat (dupa cum povestesc Pauwels si Bergier in Dimineata magicienilor). In prezent, ar fi la fel sa consideram fizica relativista sfarsitul stiintei si ca nu se va mai descoperi (sau ca nu s-a descoperit deja?) nimic.
Ce nu pricep eu - revenind la subiectul cu gaura neagra din centrul galaxiei - se afirma cumva ca galaxia/galaxiile au la mijlocul lor o gaura neagra "c-asa-i modelul" sau , intamplator, exista o gaura neagra intr-o zona apropiata de centrul galaxiei?

alx

@mariusvlad
   Distanta aia de 25000 de ani lumina nu era o problema pentru civilizatia aia a ta,care,intr-adevar,ar putea sa o strabata intr-un timp relativ scurt,printr-o gaura de vierme sau altfel...eu voiam sa scot in evidenta ca suntem asa DEPARTE de explozia aia,incat singurele efecte observabile de aci,de la noi,sunt cele...vizuale (ma rog,intr-o banda care nu este accesibila direct ochiului omenesc,ci doar cu ajutorul instrumentelor).
   A nu se intelege gresit,nici eu nu ma blochez intre paginile unor manuale,dar nici nu-mi place sa o iau pe aratura doar ca sa scriu Sf...pana la urma,din cate stim noi acum,Universul asta chiar este guvernat de legi fizice...singura problema este ca inca nu le-am descoperit pe toate...
   In mod cert,daca fizica cuantica a dezvoltat modele TEORETICE care arata ca viteza luminii ar putea fi depasita in anumite situatii,in nici un caz rezultatele unei explozii,indiferent de ce natura,nu vor reusi sa calatoreasca cu viteza mai mare decat cea a luminii...atata timp cat explozia respectiva nu se produce la nivel subcuantic.Mai mult decat atat,daca in centrul galaxiei chiar se afla o gaura neagra,in mod sigur produsele exploziei respective vor lua urgent calea acesteia,din cauza de la gravitatia mare. ;D
   Apropo,chiar esti sigur ca o explozie a stat la baza creearii universului? Ca din cate stiu eu,teoria Big-Bang-ului are destui adepti,dar si destui oponenti...
   In rest,cum am mai spus...stai bine.  ;D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."