Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Unde plecam dupa ce murim?

Creat de jackie28t, 09 Iunie 2007, 09:34:46

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

darieglobur

s-ar putea sa mai bantuim oleaca, cine stie...sau, ma rog, unii dintre noi :-D
in legatura cu exemplu' ala cu "moartea clinica", ce sa zic, ciudat si nu prea! iezista o explicatie :-D.
totusi, este o mare diferenta intre ceea ce noi numim "moarte clinica" si, sa zic asa, "parasirea definitiva"...
...und Sie fliegen doch!

Nox

Citat din: mistic
dupa ce mori pleci intr-o calatorie la 2 m sub pamant intr-barca decapotabila  Drum Bun!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Citat din: darieglobur din  21 August 2007, 19:02:24
de unde stii, bre, dadusi o raita pan' acolo si te intorsasi sa ne zici si noua? :-D
adevaru' e ca raspunsul sincer la aceasta problema ar trebui sa fie: "nu stiu, dar cred ca..."! si nu-i o rusine sa nu stim...nu le stim noi p'alea fizice daramite p'alea metafizice!
raspunsurile noastre aici, cand e vorba de ceea ce numim in mod generic "Dincolo", tin de convingerile noastre filozofico-religioase pe care le inglobam cu timpul, alipindu-le pe nesimtite personalitatii noastre.
totusi, pentru ca in principiu orice se poate discuta, ca sa raspundem unei astfel de intrebari, primul lucru pe care trebuie sa-l stabilim este..."cine" este cel care pleaca? la ce se refera acel "noi" presupus din intrebarea initiala?


Eu cred ca mistic se referea la credintele egiptenilor despre moarte.

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

mistic

nu ma refeream la nici o credinta. Barca decapotabila e scriul :-D

loreley


          Fiecare ce-si poate permite.. :-D :evil:

mistic


bluestar3

Iata pe scurt cateva dintre cele mai semnificative doctrine false si promotorii acestora:

    anihilationismul: Martorii lui Iehova (dupa moartea in trup sufletul inceteaza sa mai existe - este anihilat).

    inconstienta dupa moarte sau, "somnul sufletului": Adventismul de Ziua a saptea (de la moarte si pana la inviere sufletul este adormit si nu traieste nici o experienta, fie a cerului sau a iadului).

    purgatoriul: Romano-Catolicismul (de la moartea in trup si pana la inviere sufletele sunt inca purificate).

    nirvana: Hinduismul (fericirea rezultata din faptul ca nu se mai simte nici durerea nici placerea).

    deificarea: Mormonismul (mormonul vrednic atinge dupa moarte starea de dumnezeu).
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

silviu

 cartile religioase ale omeniri vorbesc de moarte ca o trecere spre o alta lume. Spun ca de fapt nu ai murit ci continui sa vezi sa auzi etc.Interesant ca Isus Cristos vorbeste de inviere.Deci cu alte cuvinte mori si vei invia de fapt Dumnezeu te va invia.Va fi o inviere generala exceptie facind cei care au pacatuit contra duhului sfint.Isus spune ca ei nu vor fi iertati nici in veacul acesta nici in cel viitor.Satan a cautat tot timpul sa fabrice dovezi pentru a sustine aceasta conceptie ca omul e nemuritor.Vezi spiritismul,experinte in apropierea mortii etc

bluestar3

SA CREZI IN PARADIS DAR NU SI IN IAD, E CA SI CUM AI SPUNE CA, AU FOST MOMENTE CAND ISUS SPUNEA ADEVARUL SI MOMENTE CAND EL MINTEA!
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

Serban M

#38
Citat din: bluestar3 din  29 August 2008, 22:58:12
SA CREZI IN PARADIS DAR NU SI IN IAD, E CA SI CUM AI SPUNE CA, AU FOST MOMENTE CAND ISUS SPUNEA ADEVARUL SI MOMENTE CAND EL MINTEA!

Si daca biblia spune ce Nu a spus Isus ,stimabile ?

Citat din: silviu din  29 August 2008, 22:35:03
cartile religioase ale omeniri vorbesc de moarte ca o trecere spre o alta lume. Spun ca de fapt nu ai murit ci continui sa vezi sa auzi etc.Interesant ca Isus Cristos vorbeste de inviere.Deci cu alte cuvinte mori si vei invia de fapt Dumnezeu te va invia.Va fi o inviere generala exceptie facind cei care au pacatuit contra duhului sfint.Isus spune ca ei nu vor fi iertati nici in veacul acesta nici in cel viitor.Satan a cautat tot timpul sa fabrice dovezi pentru a sustine aceasta conceptie ca omul e nemuritor.Vezi spiritismul,experinte in apropierea mortii etc

ce e biblia ce e credinta ? unde-i dai si unde crapa,pacat.

depinde acum de fiecare ce a inteles din Isus ,un concept de sacrificiu si iubire universala neconditionata fata de toti semenii sau pomeni molifte si post alaturi de frica de necurat

repet,nu exista frica in opera divinitatii.

jean

#39
                   In cartea lui Scarlat Demetrescu ,,Din Tainele Vietii si ale Universului" se spune urmatoarele:


   Acesti oameni - suflete bune, miloase, cumpatate în fapte si în cuvinte - cred în afirmatiile reprezentantilor bisericii de care apartin, si anume ca exista o alta viata, pentru care omul trebuie sa se sileasca sa o dobândeasca. Dar slujitorii bisericii nu pot da nici o lamurire despre aceasta viata spirituala, deoarece, ei însisi au pierdut orice contact cu Cerul, ramânând doar cu zidurile bisericilor care au devenit simple constructii; pentru ca o biserica întreaga poate deveni o casa obisnuita când cei care intra în ea respira doar în marginirea lutului lor terestru, pe când un copac devine templu sfânt când este îmbratisat de doua mâini a caror suflet este un canal al Divinitatii. Asadar, reprezentantii bisericilor nu sunt în stare sa explice sau sa descrie absolut nimic din fenomenele sau fiintele sferelor ceresti, ei doar impunând o simpla afirmatie care te lasa rece si nu te scoate din cercul îndoielii. Bietii oameni ar dori sa se conformeze unei vieti exemplare, dar nu se pot scutura de apasatoarea si zdrobitoarea îndoiala: ,,Asa o fi? Mai exista pe undeva un loc unde spiritul omului îsi mai continua existenta?"
  Preotimea crestina - care a cunoscut si propovaduit timp de doua sute de ani dupa plecarea Domnului din preajma Pamântului, nemurirea spiritului si reîntruparea acestuia - a pierdut orice cunoastere referitoare la lumea invizibila, iar azi, nestiutoare, se margineste sa propovaduiasca doar dogma referitoare la conduita vietii fizice. Ea nu mai este în masura sa explice viata omului dupa moarte, marginindu-se doar la simple afirmatii despre o viata plina de chinuri în iad, pentru cei care s-au facut culpabili în lumea pamânteana, si de o viata fericita în rai, pentru cei care s-au conformat preceptelor propovaduite de Sfânta Scriptura, interpretata de fiecare biserica dupa bunul sau plac, prin judecati infirme si marginite. Unde este iadul si raiul, sub ce forma si cât timp îsi petrece omul existenta în aceste locuri - nu stie nici ea. Biserica era initial în posesia Adevarului, dar azi nu mai este în masura sa ne descrie originea vietii, rolul vietii si legile care îi domina evolutia, în eternitate.
..........................................
M-am întors, lânga mine era o femeie cu forme matronale, cu ochi inteligenti si generosi. Nu voi uita niciodata vocea sa dulce si încurajatoare, care, cu hotarâre impetuoasa, îmi spuse: «Condamnare la flacarile infernului ti-a prezis biserica. Vino cu mine! Nimic nu e adevarat din ceea ce ti s-a infiltrat în spirit de catre reprezentantii confesiunii crestine. Sunt niste sarmani orbi. Tu ai nevoie în acest moment de un ghid. Iata-ma! Am fost în viata terestra H. P. Blavatski», si zicând aceasta, ma lua cu ea.

  Sunt intru totul de acord cu cele de mai sus.
Adevarul este dincolo de noi

bluestar3

#40
Citat din: Sirius13 din  29 August 2008, 23:04:57
Si daca biblia spune ce Nu a spus Isus ,stimabile ?



Ioan 20:30
Isus a mai facut înaintea ucenicilor Sai multe alte semne care nu Sunt scrise în cartea aceasta.
Ioan 20:31
Dar lucrurile acestea au fost scrise, pentru ca voi sa credeti ca Isus este Hristosul, Fiul lui Dumnezeu; si crezând, sa aveti viata în Numele Lui.


Ioan 21:25
Mai Sunt multe alte lucruri pe care le-a facut Isus, cari, daca s-ar fi scris cu deamaruntul, cred ca nici chiar în lumea aceasta n-ar fi putut încapea cartile care s-ar fi scris. Amin.
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

Cautatorul

Citat din: bluestar3 din  29 August 2008, 22:58:12
SA CREZI IN PARADIS DAR NU SI IN IAD, E CA SI CUM AI SPUNE CA, AU FOST MOMENTE CAND ISUS SPUNEA ADEVARUL SI MOMENTE CAND EL MINTEA!

La ortodocsi se scrie Iisus. Sectantii il scriu Isus.

In sfarsit, ai dreptate. Sunt unii care zic ca ei cred in Dumnezeu, in Biblie, in ce a spus Iisus, dar ii vezi ca sunt de acord cu avorturile, ca sunt de acord cu homosexualitatea, cu eutanasia, cred in reincarnare, adica pe ici pe colo prin punctele esentiale ei cred contrar invataturilor crestine.

Pe de alta parte... cum spunea cineva: "Ajuta Doamne necredintei noastre!"

bluestar3

Citat din: Cautatorul din  29 August 2008, 23:11:07
La ortodocsi se scrie Iisus. Sectantii il scriu Isus.



Aici nu vorbim despre "sectanti" si ortodocsi. Sper totusi sa nu te limitezi la un set de idei preconcepute. Subiectul aici, este alul.
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

jean

Citatcred in reincarnare, adica pe ici pe colo prin punctele esentiale ei cred contrar invataturilor crestine.

  Pai cred ca Isus tocmai asta a vrut sa demonstreze, ca moartea omului este numai fizica. El s-a intors la ucenicii sai ca duh si a devenit material, apoi a plecat tot ca duh, promitand ca se va intoarce cu toata slava sa. Scrie in biblie in noul testament.
Adevarul este dincolo de noi

Cautatorul

#44
Citat din: jean din  29 August 2008, 23:10:03
                   In cartea lui Scarlat Demetrescu ,,Din Tainele Vietii si ale Universului" se spune urmatoarele:
...
Dar slujitorii bisericii nu pot da nici o lamurire despre aceasta viata spirituala, deoarece, ei însisi au pierdut orice contact cu Cerul,
...

Sunt intru totul de acord cu cele de mai sus.

Cum au pierdut contactul cu Cerul cand multi Sfinti erau in contact direct cu ingerii, unora chiar li s-a aratat Iisus Hristos sau Maica Domnului?
Citeste si tu Patericul Egiptean, Vietile Sfintilor, Proloagele si multe alte carti care o sa-ti arate clar ca acesti oameni au fost in contact direct cu "Cerul" si ne-au spus cum e cu Iadul, Raiul, si ce e dincolo de aceasta viata.

Asculta-l pe regretatul Parinte Galeriu la http://www.ortodoxism.ro/galeriu.pls si spune-mi daca acest om era un mincinos, excroc, manipulator,etc.

Din pacate unii nu au inteles nimic din spiritul crestin si ce inseamna crestinismul. Ei vad doar babele care se inghesuie la aghiasma dar n-au citit nici macar Biblia, si apoi vin si ne spun noua cum e cu credinta si cu religia.