Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Unde plecam dupa ce murim?

Creat de jackie28t, 09 Iunie 2007, 09:34:46

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ryn

Unde plecam dupa ce murim.... Ce sa spun... In primul rand cu asta am putea sa raspundem la vesnica intrebare ce rost avem noi pe pamant? Cred ca in primul rand ar trebui sa luam in calcul ideea ca realitatea perceputa de noi este rodul capacitatii creierului nostru de a interpreta mesajele din exterior. Apoi faptul ca acea realitate eeste compusa din seria de frame-uri percepute succesiv de creier si interpretate ca fiind relatia, contactul nostru cu lumea inconjuratoare. Si asta e o perceptie limitata deoarece nu suntem fizic in putere pentru a percepe si alte semnale din exterior (lungime de unda, rezonanta, cumul de energii ). Daca in decursul existentei noastre acumulam cunostinte, relevam proprietati aparent inexistente, daca tot ceea ce facem este rodul rolului abscons al existentei in mecanismul complex numit viata, atunci in momentul mortii (si argumentez prin ceea ce ati vazut si voi cu siguranta uneori pe nasalie mortul se descompune in cateva minute doar dupa dezlegarea data de preot, desi pana atunci nu a dat decat mici semne ca ar vrea sa se disipe in natura), cred ca totalitatea actiunilor creierului nostru este responsabila de disiparea pe straturi corespondente a energiilor care ne compun. Daca ne luam dupa e=mc la patrat, atunci e super motivata aceasta ipoteza. Desi s-a demonstrat ca teoria extinsa contrazice formula simplificata de mai sus, raman la parerea ca, asa cum spune un vechi proverb/ dogma/ din "pamant ne nastem in pamant ne intoarcem" din punct de vedere fizic - circuitul materiei in natura. Daca e sa o luam pur energetic, cred ca asa s-ar verifica si teoria renasterii si cea a purtatorilor de informatii genetice si cea a mostenirilor spirituale, cat si cea a nemuririi - energiile emise de creier in timpul vietii si acumulate de neuronii aflati in sinapsa sunt responsabile pentru excitarea unui nivel energetic sau informational (pentru cei cu iq mic) pe care in momentul ruperii echilibrului dintre materie dobandita si calitatea energetica, un mecanism simplu o depune in straturile corespunzatoare pana la urmatoarea extragere. Aceasta extragere nu este conditionata decat de nivelul energetic la care este depusa informatia (sic!) si este conditionata de calitatea ei. Desi, din cate cunosc, mai exista un argument, liber arbitru care conditioneaza suma de calitati care se extrag... Si este de natura umana...

lylyt_ice

Sant intru totul de aceeas parere cu tine Ryn! numai un singur lucru nu am inteles,,,,cand se afla decedatul pe catafalc,imediat cum primeste O.K.'ul de la preot,incepe sa se descompuna???si asta vizibil???
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

ryn

Am vazut asta in multe cazuri si nu numai la ortodocsi, nu e vorba de o dezintegrare instantanee ci de o degradare a corpului in cateva clipe... Totul se modifica vizibil... Aaa nu cred ca toti ar vrea o desscriere poate mai si mananca lumea la ora asta...

jackie28t

Printre discutii,as vrea sa las aici un scurt clip despre planeta pamant si vietile noastre.
Va urez o vizionare placuta.

Carl Sagan - Pale Blue Dot

http://www.youtube.com/v/p86BPM1GV8M
http://www.youtube.com/watch?v=p86BPM1GV8M

Arckadii

Jackie fii binecuvantat.
Si voi toti ceilalti deasemenea.
Iti multumesc pentru filmul asta. M-a impresionat pana la lacrimi.
Pana la urma asa e. Pamantul e casa noastra in forma materiala.
Dupa ce murim, probabil ca o sa ajungem intr-o stare spirituala din care vom circula mai departe.
Superb film.

Ark

jackie28t

Cu mare placere Arckadii
Pentru cei care vor sa aiba mai multe amanunte despre ''Pale Blue Dot''  rog sa viziteze acest link unde poate gasi toate informatile incluzand si textul din clip: http://en.wikipedia.org/wiki/Pale_Blue_Dot


"Pale Blue Dot" is a famous Voyager 1 photograph of planet Earth, showing it situated against the backdrop of the Solar System, as well as the title of a book by astronomer Carl Sagan that was inspired by the photo.



We succeeded in taking that picture [from deep space], and, if you look at it, you see a dot. That's here. That's home. That's us. On it everyone you love, everyone you know, everyone you've ever heard of, every human being who ever was lived out their lives. The aggregate of all our joys and sufferings, thousands of confident religions, ideologies and economic doctrines, every hunter and forager, every hero and coward, every creator and destroyer of civilizations, every king and peasant, every young couple in love, every hopeful child, every mother and father, every inventor and explorer, every teacher of morals, every corrupt politician, every superstar, every supreme leader, every saint and sinner in the history of our species, lived there - on a mote of dust suspended in a sunbeam.
The Earth is a very small stage in a vast cosmic arena. Think of the rivers of blood spilled by all those generals and emperors so that in glory and triumph they could become the momentary masters of a fraction of a dot. Think of the endless cruelties visited by the inhabitants of one corner of the dot on scarcely distinguishable inhabitants of some other corner of the dot. How frequent their misunderstandings, how eager they are to kill one another, how fervent their hatreds. Our posturings, our imagined self-importance, the delusion that we have some privileged position in the universe, are challenged by this point of pale light.

Our planet is a lonely speck in the great enveloping cosmic dark. In our obscurity -- in all this vastness -- there is no hint that help will come from elsewhere to save us from ourselves. It is up to us. It's been said that astronomy is a humbling, and I might add, a character-building experience. To my mind, there is perhaps no better demonstration of the folly of human conceits than this distant image of our tiny world. To me, it underscores our responsibility to deal more kindly and compassionately with one another and to preserve and cherish this pale blue dot, the only home we've ever known.

Marius MMG

Citat din: lylyt_ice din  11 Iunie 2007, 22:28:14
   Bine....dar !!! daca ,inchizi toate compiuterele din lume,"informatia" tot ramine...in..."COMPIUTERUL GENERAL" unde esential sint stocate toate informatiile vechi si noi (nu conteaza) Aceasta banca,(daca e sa o luam dupa Biblie),este de fapt cartea vietii ,iar comp.general nu poate fii decit Dumnezeu ... :cry:

Si crezi ca suntem legati in retea? pt ca informatia sa ramana in computerul general?

Marius MMG

In rai sau iad... cel putin asa ne spune religia

Arckadii

Suntem atat de mici, si totusi ne simtim atat de mari... pacat. Cred ca ar trebui sa invatam sa ne vedem locul cu adevarat.
Legat de intrebarea din titlul topicului: Unde plecam dupa ce murim? exista totusi o consolare. Vom afla sigur cu totii intr-o buna zi unde mergem.

Ark

romulus

-----Nu plecam nicaieri !
----- Ramanem pe aici, prin marele - ori cine stie, infinitezimalul / micul - nostru Univers. Unii ca fantome, altii ca energii pozitive, altii negtive, altii ca supervaizeri, altii.. cine stie? oricum, asa cum percepem noi ca a fost aranjata lumea, viata , moartea, fac parte din peisaj, nu? Le acceptam asa cum sunt.
---- Deci, unde plecam? Raman la ceea ce spusei mai sus: nu plecam, ramanem pe aici, prin univers............
----Salut!
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

darieglobur

Citat din: Interesent din  11 Iunie 2007, 00:03:20
Buna seara...

interesant ce spui tu aici. as zice ca sunt aproape convins ca l-ai citit pe billy meier... :wink:
si senzatia mea este ca explicatia de fata este una rezonabila.
...und Sie fliegen doch!

mistic

dupa ce mori pleci intr-o calatorie la 2 m sub pamant intr-barca decapotabila :lol: Drum Bun!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

SinapX

Da ce murim nu ramanem tot in acest univers...pana la urmatoarea incarnare sufletul omului merge in dimensiuni mai suptile sau mai grosiere,in functie de ce a acumulat fiecare pe pamant...in toata viata lui...De exemplu un om care a ajuns la un nivel spirital foarte inalt va parcurge planul astral si mental si va ajunge in planul cauzal(ceea ce crestinii numesc Rai).Aici omul va trai o stare de constiinta superioara,de fericire inmtensa,de intrare in extaz,in funcie de fiecare.Dupa aceea omul se va incarna inapoi pe pamant,pentru as continua evolutia spirituala...

darieglobur

#28
Citat din: mistic din  19 August 2007, 19:16:59
dupa ce mori pleci intr-o calatorie la 2 m sub pamant intr-barca decapotabila :lol: Drum Bun!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

de unde stii, bre, dadusi o raita pan' acolo si te intorsasi sa ne zici si noua? :-D
adevaru' e ca raspunsul sincer la aceasta problema ar trebui sa fie: "nu stiu, dar cred ca..."! si nu-i o rusine sa nu stim...nu le stim noi p'alea fizice daramite p'alea metafizice!
raspunsurile noastre aici, cand e vorba de ceea ce numim in mod generic "Dincolo", tin de convingerile noastre filozofico-religioase pe care le inglobam cu timpul, alipindu-le pe nesimtite personalitatii noastre.
totusi, pentru ca in principiu orice se poate discuta, ca sa raspundem unei astfel de intrebari, primul lucru pe care trebuie sa-l stabilim este..."cine" este cel care pleaca? la ce se refera acel "noi" presupus din intrebarea initiala?
...und Sie fliegen doch!

BittersWeet

probabil ca dupa ce murim mai ramanem ceva pe pamant.  cel putin asa as vreau eu :aliendance: :-D..stiu pe cineva care a avut un vis peste vro sapt dupa ce ii murise un prieten care inainte sa se duca [ :-D]se aflase in moarte clinica..si ii povestea ca a mai stat cam o zi ,ii povestea ca nu stie sigur pt ca nu stia [nu avea notiunea timpului]si ca a vazut-o pe sotia lui cum plangea cand aflase vestea.Ciudat nu?  :-o