Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

The Secret

Creat de Urban, 26 Mai 2007, 12:59:31

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Arckadii

Urban, prin 86 eram la stadiul de proiect, minus 1 an daca vrei.
Insa nu asta face obiectul discutiei. daca vrei sa discutam mai multe despre conceptele mele, varsta sau alte aspecte personale, te invit sa corespondam pe mess sau pe MP.
Reveniti la topic.
Ark

garcea

Salut , sunt nou pe forumul rufon..:P ..si vin cu un subiect despre care se vorbeste mult in ultimul timp. Legea Atractiei spune ca atragi lucruri , intamplari , oamenii , dupa felul in care gandesti ( gandesti pozitiv - atragi lucruri pozitive ... gandesti negativ - atragi lucruri negative) exista chiar si un film , nu stiu daca am voie sa ii spun numele :D.
Eu as vrea sa stiu mai multe despre acest subiect !
(scuze daca am postat unde nu trebuia) !
Multa Bafta !!!

alx

bine ai venit!
sigur ca daca nu spui despre ce film e vorba e putin probabil sa ai parte de pareri...
deci indrazneste si fii tare!
   alx
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

garcea

#18
Filmul se numeste "The Secret".. este defapt un documentar cu persoane care povestesc cum i-a ajutat pe ei legea atractiei  si povestesc cat de cat despre acest secret :)

spooky

mda... un "documentar" care putea fi rezumat de o ora si care putea fi rezumat la cateva minute :)
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

DarkLight

am vazut 3 sferturi din film si mi s-a facut greata.
Nu inteleg ce vor sa demonstreze cu asta.
Io cand imi doresc ceva primesc de zeci de ori contrariu, iar cand urasc ceva am parte de el cel mai mult.

baguvix

pei se vede ca nu ai rabdare la vizionarea filmului si asta demonstreaza ca in general nu ai rabdare ... totusi documentarul a fost ... nici genial , nici exceptional , doar interesant
Nu voi fi un om obisnuit, pentru ca am dreptul sa fiu extraordinar.

GreenDragon

"The Secret" e comentat de aproape un an in cercurile practicantilor de qigong (chikung). Da, functioneaza.

"Lucrati in stilul din <<The Secret>> ? ne-a intrebat un tanar maestru taoist bucurestean, la cursul tinut asta-vara. De ce nu lucrati ?"

Fiecare a ingaimat o scuza. In momentul acela, maestrul a scos in fata o cursanta, a asezat-o cu spatele la noi si ne-a cerut: "Ganditi-va ca e atrasa catre usa."

Ne-am concentrat toti 23-24 de insi din sala si, intr-adevar, dupa un minut, am putut vedea cum trupul fetei se orienteaza de parca era tras catre usa.

Pe urma, la cererea maestrului, catre geam s.a.m.d.

:-D
Se pot face multe, dar reusita e, de obicei, a inocentilor si  a profesionistilor.

calinahanna

@greendragon

Citatreusita e, de obicei, a inocentilor si  a profesionistilor.

Profesionistul s-a reintors la gradul de inocenta, a recapatat-o sau stie f bine cu "ce se mananca painea asta" si face pe inocentul? Inocentul isi doreste atat de mult sa ajunga la nivelul "profi" incat este cuprins de o vointa dumnezeiasca si reuseste?

(poate gresesc... chiar, gresesc?)

GreenDragon

Profesionistul are qi-ul necesar pentru a face lucrurile sa se intample. Puterea intentiei (YI) produce evenimentul...

Omul obisnuit stie ca el nu poate sa, nu poate sa, nu poate sa. Inocentul nu stie acest lucru. Nu stie ca nu poate. Si, de aceea, poate...

loreley


                 Omul  obisnuit nu poate  fi inocent?

GreenDragon


Protector

 Cred ca este vorba si de autosugestie. Fenomenul este cunoscut ca "gandirea pozitiva"-(din punct de vedere stiintific), iar pentru persoanele cu inclinatii religioase  apare fenomenul ca " raspuns de la rugaciune ".. . Este cunoscut faptul ca persoanele care au capacitatea sa gandeasca numai pozitiv au succes in viata dar nu numai atat ci pot printr-o autosugestie pozitiva , sa invinga ( incostient ) boala de care sufera sau starea de cancer sa o prelungeasca ( in sensul de-a isi prelungi timpul de viata , impotriva asteptarii unui medic ).
Apoi haideti sa fim sinceri : folosim numai 12-20 % din capacitatea mintala....  ce facem cu restul ?  :-D

lylyt_ice

 Aici intervine ceea ce a spus  Green Dragon, ca atita timp cit nu suntem inocenti nu putem realiza ceea ce dorim...atunci inseamna ca de aceea nu putem, pt.ca folosim gresit creerul (aceste citeva%)...inseamna ca ajungem iar la Biblie...pacatul lui Adam si al Evei a fost acela ca au inceput sa gindeasca logic, diferentiind binele de rau...atita timp cit nu stiau ca exista o diferenta intre ce-i bine si ce-i rau, traiau in inocenta si erau fericiti in "Paradis"....
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

alinutzu

#29
este adevarat, nu stiu cum functioneaza legile lumii dar chiar functioneaza legea atractiei
Daca vrei cu adevarat ceva, trebuie sa ai o gandire pozitiva si sa ajungi sa te gandesti mereu la acel lucru ca si cum l-ai avea, ca si cum l-ai folosi, ca si cu deja dorinta ti-a fos indeplinita, trebuie sa faci acest lucru pana cand incepe sa se imprime in gandirea ta, pana cand acel ceva care pana atunci nu faca parte din "schema"(ideile, planurile) ta a inceput sa se integreze in schema ta si a devenit o obisnuinta ... Altfel nu stiu cum as putea expune aceasta idee, aceste sentimente in cuvinte, in orice caz nu este greu sa-ti influentezi viitorul, decat un mic impuls daca ii dai in directia dorita, un simplu gand si asta este tot ca si locomotiva daca reusesti sa o faci sa se abata de la calea pe care merge restul vagoanelor vor veni dupa ea  :lol:

si este posibil ca si lylyt sa aiba dreptate cu
Citat din: lylyt_ice din  18 Noiembrie 2007, 20:57:27
pacatul lui Adam si al Evei a fost acela ca au inceput sa gindeasca logic, diferentiind binele de rau...atita timp cit nu stiau ca exista o diferenta intre ce-i bine si ce-i rau, traiau in inocenta si erau fericiti in "Paradis"....
sa zicem ca ai dreptate, asta inseamna ca Adam si Eva aveau puterea sa abata tot trenul (ca sa fac referire la exemplul de mai sus), chiar daca nu mai avem aceasta putere, avem puterea de a muta doar locomotiva si este destul ca restul sa vina dupa ea.
Pentru ce iti trebuie puterea de a avea totul cand poti avea puterea de a avea mai mult decat oricine.
can't stop the signal ...