Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Proiect RUFOn & altii

Creat de spooky, 22 Mai 2007, 13:35:22

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Wingsofwrath

Spooky, le spunem despre ce e vorba, sau ii lasam sa se chinuie?

Chiar sunt curios cat timp va lua pana va reusi cineva sa ghiceasca.... :evil:


Anna

Eu prima la incercat:
E vorba despre Red Bull Gravity Challenge? :ufo:

Anna

#17
In septembrie anul trecut a fost redbull flugtag la bucuresti.
oamenii s-au straduit sa faca fiecare un aparat de zbor cat mai interesant sau comic....si au aterizat cu ele direct in dambovita.
http://www.redbullflugtag.ro/#
asta e concursul. v-am desconspirat  :evil:
anul asta concursul e pe 16 septembrie. de abia astept  :-D

kdlehel

eu cread ca ar fi vorba ori de un obiect cu forma triunghiulara similar cu zmeul odata noi am facut una ca ala si am atins peste 100m a stat in aer timp de 2 ore.

Protector

Hy Spooky,
te referi la asa ceva ? Modelul  ozn ce scala vrei sa aibe ?

alinutzu

o mica intrebare ....
aparatul trebuie sa stea in aer cat mai mult timp asta am inteles dar trebuie sa fie si pasageri in el ?
can't stop the signal ...

Anna

#21
Acesta este mai mult un concurs de creatie. E adevarat, aparatul trebuie sa planeze ceva, dar pana una alta designul trebuie sa fie super original chiar comic. Aparatul poate fi si pilotat si nepilotat, dar deobicei se evidentiaza(juriul da nota mare si publicul aplauda-aplauzele se masoara in decibeli si contribuie la punctaj) "obectele" cu echipaj. Ideea nasoala e ca.....atunci cand te arunci in rau cu tot cu vehicol risti sa te accidentezi...deci eu una as zice ca mai bine se impinge ozeneul ala cumva....i se pun niste rotite poate si niste pedale(LOL).
Pana una alta trebuie sa fie si haios.....si ingineresc....si cu echipa carismatica. Vedem ce iese  :wink:
cititi pe site...ca scrie acolo detaliat
ps: faza tare o sa fie in Unirii unde o sa se faca parcare de OZN-uri :lol:

spooky

Da, intentia mea e de a participa si la acel concurs. Il vom considera un prototip. Doresc sa construiesc 2 in paralel, al doilea urmand sa fie si autopropulsat.

Evident ca oz-ul va fi impins si ideea pe care merg e sa creez o aerodina lenticulara, pe baza efectului lui coanda, cu punerea in functie a unei elice prin forta manuala.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Wingsofwrath

Sansele sa faci o aerodina lenticulara cu elice manuala si care sa mai si functioneze sunt exact zero.

Poti in schimb sa incerci sa faci un planor de forma unei farfurii. Nu ar fi la fel de eficient ca un planor normal, dar cine stie? Oricum aveti nevoie in echipa de cineva care se pricepe la aerodinamica (cat de cat).

M-as fi oferit eu, pentru ca am facut cursuri de aerodinamica la Aeroclub, dar nu prea merge sa fac parte din mai multe echipe odata...

Arckadii

pentru o aerodina spooky, iti trebuie un motor puternic pentru ca aerul format sa poata urmari forma fuselajului navei, sa patrunda in interior si sa isi continue drumul astfel incat sa poata ridica nava.
Ideea cu un motor propulsat "de mana" scartaie in acest caz. Totusi, daca am reusi sa gasim o varianta de motor eficient care sa mearga angrenat de om, ar fi ok.
Sfatul meu e insa sa iti indrepti atentia spre un motor electric.

1.Mai usor
2.Il poti opri in timpul zborului pentru a putea plana in voie, lucru pe care cu un motor clasi nu il poti realiza complet ci doar sa incetinesti turatiile.
3.Alimentarea este una foarte convenabila tinand cont de masa curentului electric comparativ cu masa unui combustibil fluid.


Ma ofer voluntar in acest proiect, daca ai nevoie.


Ark

Wingsofwrath

Regulile concursului nu dau voie sa se foloseasca nici un fel de propulsie mecanica, motiv pentru care Spooky venise cu ideea de "aerodina lenticulara" cu elice manuala.

Continui sa sustin faptul ca pentru Flugtag cea mai buna ideee este un planor.

Marius MMG


Rayden

sal'tare

cand incepe constructia ?

si..daca pot fi de ajutor..sign me in !

sunt pasionat si..sunt si inginer aeronautic..so..if it helps.. :-D

si n-ar strica mai multe info...

bafta :ufo:

lylyt_ice

 Nu a-ti mai construit nimic, sau soncursul a fost tinut in secret cu usile inchise...a la BILDENBERG...?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Nox

#29
Proiectul pentru construirea unui aparat de zbor neconventional este inca in obiectivul nostru, dar la concursul Red Bull Flugtag nu s-a mai participat.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee