Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Proiect RUFOn & altii

Creat de spooky, 22 Mai 2007, 13:35:22

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

spooky

Dragi prieteni/colegi/forumisti,

demarez un proiect de construire a unui aparat de zbor neconventional, nepropulsat. Am nevoie de ajutor din partea voastra. Aparatul de zbor se vrea sa semene cat mai mult cu un OZN, dar care are o capacitate de planare.

Cine doreste sa se implice il rog sa ma contacteze prin mesaj personal sau prin email pentru a va da mai multe detalii referitor la proiect.

Sunteti bineveniti toti cu idei. Constituie un plus daca aveti cunostinte solide de aero-dinamica.

Va multumesc anticipat si va asigur ca nu o sa regretati.

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

bluespider

Salut!

Interesant, incearca sa construiesti o aerodina  bazata pe efect Coanda.

Am si eu un proiect despre cum functioneaza si sunt proiectate OZN-urile.
Daca te intereseaza, vorbim.

dalu364

#2
Citat din: spooky din  22 Mai 2007, 13:35:22
Dragi prieteni/colegi/forumisti,

demarez un proiect de construire a unui aparat de zbor neconventional, nepropulsat. Am nevoie de ajutor din partea voastra. Aparatul de zbor se vrea sa semene cat mai mult cu un OZN, dar care are o capacitate de planare.

Cine doreste sa se implice il rog sa ma contacteze prin mesaj personal sau prin email pentru a va da mai multe detalii referitor la proiect.

Sunteti bineveniti toti cu idei. Constituie un plus daca aveti cunostinte solide de aero-dinamica.

Va multumesc anticipat si va asigur ca nu o sa regretati.




  Salut.
Eu sant electronist. Daca pot fi de folos , nu ezita sa ma contactezi. :rocket: :abduct:



roxana

 :?Admir ideea ta, dar nu te pot ajuta decat cu urari de succes si de bine! Daca te incalzeste cu ceva sa stii ca undeva, o femeie fan sf si ufo iti admira curajul si ideea, ei bine, atunci asa si e ! Spor la treaba si astept sa aud ca te-a luat nasa cu tot cu nava!!! :roll:
Citat din: spooky din  22 Mai 2007, 13:35:22
Dragi prieteni/colegi/forumisti,

demarez un proiect de construire a unui aparat de zbor neconventional, nepropulsat. Am nevoie de ajutor din partea voastra. Aparatul de zbor se vrea sa semene cat mai mult cu un OZN, dar care are o capacitate de planare.

Cine doreste sa se implice il rog sa ma contacteze prin mesaj personal sau prin email pentru a va da mai multe detalii referitor la proiect.

Sunteti bineveniti toti cu idei. Constituie un plus daca aveti cunostinte solide de aero-dinamica.

Va multumesc anticipat si va asigur ca nu o sa regretati.



assiris

Citat din: spooky din  22 Mai 2007, 13:35:22
Dragi prieteni/colegi/forumisti,

demarez un proiect de construire a unui aparat de zbor neconventional, nepropulsat. Am nevoie de ajutor din partea voastra. Aparatul de zbor se vrea sa semene cat mai mult cu un OZN, dar care are o capacitate de planare.

Cine doreste sa se implice il rog sa ma contacteze prin mesaj personal sau prin email pentru a va da mai multe detalii referitor la proiect.

Sunteti bineveniti toti cu idei. Constituie un plus daca aveti cunostinte solide de aero-dinamica.

Va multumesc anticipat si va asigur ca nu o sa regretati.



Trebuie sa incep prin a spune ca era necesar asa ceva. Nu este suficient sa ne uitam cu ochii in soare si sa asteptam sa pice de undeva un OZN pentru a-l prinde si a-i lua tehnologia. Putem veni si noi cu idei in acesasta directie. Dumnezeu nu ajute decit pe acei care vor sa fie ajutati.
Astept cu nerabdare detalii. Era cazul ca RUFON sa demareze si ceva practic. Cine stie... poate....

calinahanna

@spooky...

Ok. Daca stii cu ce pot (putem) ajuta, mai ales ca iti sunt cunoscute atat contextul cat si circumstantele... sunt (em) aici.

spooky

Multumesc pentru suport.

Sa incerc sa clarific ceea ce am vrut sa zic:
acest obiect va CADEA de undeva de sus. nu va zbura... cel mult va plana... defapt ideea e sa stea cat mai mult in aer fara a folosi un sistem de propulsie (motor).
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

calinahanna

@ spooky

Si atunci... cu ce te putem ajuta?

Nylas

 :ufo: nu prea ma stiu la capitolu aerodinamica da stiu lume care face parte din domeniu, daca e o sa vb cu el daca are timp poate ne ajuta... da nu conta p mine k io mai uit ;) (shi el e shi ocupat des, da oricum o sa-ncerc)

Urban

#9
Citat din: spooky din  22 Mai 2007, 13:35:22
Dragi prieteni/colegi/forumisti, demarez un proiect de construire a unui aparat de zbor neconventional, nepropulsat. Am nevoie de ajutor din partea voastra. Aparatul de zbor se vrea sa semene cat mai mult cu un OZN, dar care are o capacitate de planare.
Cine doreste sa se implice il rog sa ma contacteze prin mesaj personal sau prin email pentru a va da mai multe detalii referitor la proiect.
Sunteti bineveniti toti cu idei. Constituie un plus daca aveti cunostinte solide de aero-dinamica.
Va multumesc anticipat si va asigur ca nu o sa regretati.

Mai multe detalii....?

1.Aparatul este din:
-metal (ce tip)
-lemn
-plastic
-panza
-carton....etc, etc...

2.Dimensiunea...?

3.Angrenaj din:
-metal
-plastic.....etc, etc

4,Exista vreun desen sau vreo schita ?...Daca da cand le putem vedea...?

5.Componente electronice ?...Da sau nu?

...si asa mai departe....

Citat din: spooky din  22 Mai 2007, 13:35:22
Cine doreste sa se implice il rog sa ma contacteze prin mesaj personal sau prin email pentru a va da mai multe detalii referitor la proiect.

Daca tot ai postat public mesajul presupun ca tot public ar trebui sa fie si proiectul cu absolut toate detaliile sale...
Daca vroiai sa vezi cine vrea sa se implice era mai simplu sa dai un email in bloc...Nu cred ca ne fura proiectul NASA :-D

Wingsofwrath

Mult succes pe 16 Septembrie din partea unui participant la editia precedenta.  :wink:

Apropo, sa stii ca tin mortis sa incerc si anul asta, deci o sa-ti fiu concurenta directa.

PS: Sa stii ca Dambovita este considerata apa curgatoare doar pentru faptul ca este prea lichida pentru a fii arata...

Anna

Pai eu am inteles ca e vorba de un concurs, care se tine pe 16 septembrie, si are legatura cu aparatele de zbor neconventionale. Probabil a presupus ca Spooky vrea sa participe la concursul respectiv cu un proiect. Am sau nu dreptate? :-D

spooky

Da... asa e, planuiesc de ceva timp... deja am gasit resursele necesare, suporteri si spatiu de constructie si dezvoltare.

Wingsofwrath a banuit foarte bine. :D
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Urban

#13
Credeam ca Bingo Europa e pe langa Piata Unirii.... :-D
Parerea mea e ca ar fi trebui sa fii un pic mai explicit de la inceput ca sa nu pierdem timp aiurea postand in subiectul asta...

Si despre ce concurs este vorba...vrei sa participi in numele Rufon sau pur si simplu personal...?


Citat din: spooky din  22 Mai 2007, 13:35:22
Dragi prieteni/colegi/forumisti,
demarez un proiect de construire a unui aparat de zbor neconventional, nepropulsat. Am nevoie de ajutor din partea voastra. Aparatul de zbor se vrea sa semene cat mai mult cu un OZN, dar care are o capacitate de planare.
Cine doreste sa se implice il rog sa ma contacteze prin mesaj personal sau prin email pentru a va da mai multe detalii referitor la proiect.
Sunteti bineveniti toti cu idei. Constituie un plus daca aveti cunostinte solide de aero-dinamica.
Va multumesc anticipat si va asigur ca nu o sa regretati.

Citat din: spooky din  22 Mai 2007, 17:52:39
Multumesc pentru suport.
Sa incerc sa clarific ceea ce am vrut sa zic:
acest obiect va CADEA de undeva de sus. nu va zbura... cel mult va plana... defapt ideea e sa stea cat mai mult in aer fara a folosi un sistem de propulsie (motor).

Astea sunt mesajele tale....nu se specifica nimic aici de vreun concurs...Corect?

Nox

#14
Felicitari pentru initiativa si succes in continuare.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee