Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cum optimismul si entuziasmul strica in chestiunea privind extraterestri

Creat de DTJNBR, 22 Mai 2007, 03:00:21

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

DTJNBR

Cel mai simplu e sa-ncep prin link-ul de mai jos:
http://www.howbigistheworld.com

Dupa o verificare a acelui link se poate trage o concluzie foarte simpla cum ca extraterestrii pot fi ori extrem de mari ori extrem de mici in comparatie cu oamenii in functie de dimensiunile planetei pe care traiesc acestia ar putea fi de ordinul cm sau a km inaltime.

Plecand de la diferente asa de mari in dimensiuni cum credeti ca ar comunica oamenii cu niste extraterestii extrem de mari fata de care oamenii au dimensiunea unor purici, sau viceversa ?

Imaginati-va ca la fel cum oameni mananca alte animale, la fel si extraterestri i-ar putea considera pe oameni doar niste simple animale pe care le vor putea devora.
Probabil veti zice ca extraterestri sunt extrem de inteligenti si asta i-ar opri sa faca asta, luati un exemplu doar oamenii extrem de inteligenti de pe aceasta planeta pe care nu-i opreste nimic sa consume alte animale.

Plus de asta cum ar fi daca o rasa extraterestra ar veni pe pamant si in schimb ar fi extrem de urati inspaimantatori chiar ar mirosi extrem de urat ti s-ar face greata sau frica doar vazandu-i sau stand de vorba cu ei, sau ar fi lenesi insa extrem de evoluati si ar transforma intreaga rasa umana in sclavi, si ar duce la disparitia rasei umane de pe fata planetei.


Cu toate astea vreau sa spun ca luand in considerare toti factorii care pot aparea la contactul cu o civilizatie extraterestra ar fi bine sa privim acest lucru mai mult cu scepticism decat cu optimism.

DTJNBR

Pentru cei ce au ceva impotriva posturilor mele trebuie doar sa stie ca parerile lor nu le sunt luate in considerare.

Shadowman

Citat din: DTJNBR din  22 Mai 2007, 03:00:21
Cel mai simplu e sa-ncep prin link-ul de mai jos:
http://www.howbigistheworld.com
Dupa o verificare a acelui link se poate trage o concluzie foarte simpla cum ca extraterestrii pot fi ori extrem de mari ori extrem de mici in comparatie cu oamenii in functie de dimensiunile planetei pe care traiesc acestia ar putea fi de ordinul cm sau a km inaltime.
Plecand de la diferente asa de mari in dimensiuni cum credeti ca ar comunica oamenii cu niste extraterestii extrem de mari fata de care oamenii au dimensiunea unor purici, sau viceversa ?

Ce nu inteleg unii e ca Universul nu s-a creat cu ruleta si cintarul...La metru si la kilogram...In Univers, nu marimile conteaza,ci proportiile... :wink:
Si dinozaurii erau mari,dar aveau creierul cit nuca...
Si,pe linga proportii,mai exista si echilibru...Si legi...!
Nu ma astept sa strivesc nave extraterestre sub talpa piciorului...Ori sa le caut cu microscopul...!  :lol:

" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

jackie28t

Oameni buni va rog foarte mult mai lasati noului venit ''DTJNBR'' si putin spatiu.
A-ti ras de el pana nu-si mai poate imagina omul ca intr-adevar exista in acest forum si un vagon de bun venit.

''DTJNBR'
ca la inceput da-mi voie sa-ti spun un calduros bine ai venit.
Am citit postul tau,foarte surprinzator cei drept dar este pana la urma, parerea ta libera,la care asta nu spune ca meriti o astfel de primire expunand o opinie libera despre ceva anume.Atata timp cat esti deschis cu noi ramai un coleg de onoare.
Si mie mi sa parut simpatica descrierea ta din primul post despre extraterestrii de ordinul cm/Km'etrelor dar sa stii ca linkul expus de tine a avut imagini explicite chiar daca ne sunt deja cunoscute.Uite o imagine care mi-a placut de exemplu din linkul expus de tine.Ne da putin de gandit cam cat de mic e pamatul fata de alte planete sau de soare.Nui ceva nou dar este o reamintire.

Toti suntem in cautarea adevarului.Nu uitati de acest lucru.
Toti invatam cat traim.Dati omului o sansa.

lylyt_ice

        Bravo Jackie !multumit acum?treaba ta descurca-te singur cu el dar ai grija sa nu ne umple toate paginile ca ...dabea a inceput,pana ni le arata pe toate.... :lol:
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

loreley


jackie28t

Citat din: lylyt_ice din  22 Mai 2007, 22:01:50
        Bravo Jackie !multumit acum?treaba ta descurca-te singur cu el dar ai grija sa nu ne umple toate paginile ca ...dabea a inceput,pana ni le arata pe toate.... :lol:

Nu-i nevoie sau vorba sa ma descurc sau sa ma implic in discutie.Eu doar v-am rugat sa fiti mai politicosi cu cei noi veniti.Defapt daca nu va convine ce si cum posteaza cineva atunci nu va mai implicati ca altfel nu faceti decat sa fa consumati degeaba.
In spatele unui utilizator se poate ascunde oricine.Mai lasati omul sa respire si veti vedea in timp cine este ce vrea si ce poate.
Cred ca am fost inteles. :-D

LupinThe3rd

Copiii mosului, mai actualizati si voi pozele, nu de alta dar Pluto nu are ce cauta acolo.
Pluto a fost dat afara din randul planetelor, asa ca mana mana pe foarfeca si decupati:evil:
http://news.nationalgeographic.com/news/2006/08/060824-pluto-planet.html
Pluto nu te vom uita niciodata!

darkness

    :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :-D
bun,si pluto ce e acum? in ce categorie a intrat?