Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

CARET Files / California Drones 2007 (ex: Strange craft)

Creat de Unidentified, 21 Mai 2007, 21:19:12

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Kymosabe

Mie nu mi se apare asa mare . Depinde distanta de la care a a fost fotografiat .
De exemplu in poza asta obiectul pare destul de mic .
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Kymosabe

Alte poze
Nu e chiar mare  . Am vazut ca si Spooky avea in plan sa construiasca un aparat de zbor neconventional  .
Stii cumva  ce dimensiuni va avea aparatul sau ?
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Kymosabe

Cand am spus mic , nu ma refeream la o jucarie de cativa cm.
Discul respectiv are intradevar  vreo   2 m in diametru.
Din poza asta ne puteam da seama cel mai bine de dimensiuni .
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

alinutzu

totusi cum zboara ?? din cate vad nu se misca nimic pe la el ...
:ufo:
leviteaza sau cum se mentine in aer .. fara nic un sistem de propulsie
can't stop the signal ...

alinutzu



sorry for second msg .. nu am mai avut timp sa dau edit ....
can't stop the signal ...

DeReLiCt

Mai fratilor, dar voi nu v-ati obosit deloc sa cititi posturile mele ? Daca o sa le cititi, prin ele o sa gasiti si un link cu niste materiale foooaaarte interesante :ufo: (btw alinutzu, ca tot te intrebai cum poate sa zboare sau sa leviteze). Offf... greu, greu. :|

Si inca ceva: se cam stie ca aceste poze cu acest aparat in ele sunt cam trucate (dar nu este sigur). Iar pentru cei care au citit ceea ce am scris eu pe sarite si l-au acuzat pe omul ala ca el ar fi autorul pozelor, citez din nou "I should first be clear that I'm not directly familiar with any of the crafts seen in the photos in their entirety. I've never seen them in a hangar or worked on them myself or seen aliens zipping around in them. However, I have worked with and seen many of the parts visible in these crafts, some of which can be seen in the Q3-85 Inventory Review scan found at the top of this page. More importantly though, I'm very familiar with the "language" on their undersides seen clearly in photos by Chad and Rajman, and in another form in the Big Basin photos."
A studia ºi a nu gândi este o risipã. A gândi ºi a nu studia este periculos.

Nox

#21
Probabil foloseste ca si metoda de propulsie efectul Biefeld-Brown.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Kymosabe

Cum spui tu Bluemoon.

M-am uitat pe situl respectiv , iar omul nostru Isaac , sustine ca la jumatatea anilor '80 ar fi lucrat la un program numit CARET intr-un centru de cercetare  , apartinand Departamentului Apararii  al SUA . Rolul acestui program era folosirea tehnologiei extraterestre (obtinuta se pare in urma incidentului Roswell ) in scop militar dar si comercial ! .
Cat despre ,,nava'' fotografiata in California el sustine ca ar fi vazut parti si componente din ea pe vremea cand lucra in acel centru de cercetare . El spune   ca  aceste aparate de zbor dispun de tehnologii care le permit sa devina invizibile, iar   deplasarea se  face  cu ajutorul unui   sistem care foloseste  antigravitatia .

Parerea mea despre acest caz  : o  mare  PORCARIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!! , rodul imaginatiei unui scriitor de SF lipsit de talent .
Dar o porcarie  utila deoarece m-a ,,luminat'' si m–a facut sa-mi dau seama (asa cum a dedus Jackie de la inceput ) ca fotografiile de mai sus sunt FALSE , trucate .
De ce spun asta ?
In primul rand intreaga poveste a lui Isaac este o copie penibila dupa cea a lui Bob Lazar despre Zona51 .
Apoi de ce a asteptat 20 de ani si ,,aparitia'' din California pentru a face aceste dezvaluiri ?
Iata cum au stat lucrurile din punctul meu de vedere . Totul a fost planuit si realizat cu mult timp inainte . Omul nostru a inventat o poveste cum ca ar fi lucrat intr-un centru de cercetare in care se folosea tehnologie extraterestra , iar pentru a fi  credibil a ,,fabricat'' dovezi  (documente  si fotografii ) . Apropo linkurile de pe site catre  aceste  ,,dovezi''   , cel putin la mine , nu merg . 
Apoi a trimis poze si  marturii cu asa-zisa ,,nava'' surprinsa  in Clifornia    unui jurnalist  . Pentru a fi cat mai credibil  a trimis doua seturi de fotografii , primul set   realizat  cu o camera digitala avand o calitate foarte buna, iar al doilea facute cu un telefon mobil  , astfel incat sa para ca provin din doua surse diferite (Chad si Rajman1977) . Apoi a postat pe situl respectiv incredibila lui poveste .
Motivul acestei farse ? Nu stiu . El specifica in finalul scrisorii ca nu urmareste sa obtina vreun ban din aceasta poveste . Probabil a facut-o din prea multa imaginatie , a vrut sa creeze un nou ,,caz Bob Lazar'' si sa atraga atentia asupra faptului ca SUA detine tehnologie extraterestra , pe care a folosit-o atat   in domeniul militar dar si in cel  comercial , astfel explicandu-se  ,,boomul tehnologic'' din a doua jumatate a sec XX  .
THE END.
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Kymosabe

Rectific , pozele respective nu au fost trimise direct jurnalistului , ci au fost postate pe situl http://www.coasttocoastam.com/ .
Tot aici am reusit sa gasesc si ,,dovezile'' lui Isaac .
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Anna

Citat din: Kymosabe din  02 Iulie 2007, 12:18:51
Rolul acestui program era folosirea tehnologiei extraterestre (obtinuta se pare in urma incidentului Roswell ) in scop militar dar si comercial ! .
[...]si sa atraga atentia asupra faptului ca SUA detine tehnologie extraterestra , pe care a folosit-o atat   in domeniul militar dar si in cel  comercial , astfel explicandu-se  ,,boomul tehnologic'' din a doua jumatate a sec XX  .
daca tot ai adus vorba...sunt foarte multe voci care sustin ca tehnologia circuitului integrat provine de la roswell. daca privesti asa ...sumar si de sus boomul tehnologic de dupa al doilea razboi mondial ai tinde sa crezi ca toata tehnica vine de undeva din afara. daca intri in amanunt in studiul ei...o iei frumos de la tranzistorul bipolar si dioda ajungi sa iti dai seama ca lucrurile se leaga si ca tehnica inalta din ziua de astazi e rodul muncii multor oameni capabili in universitati si mari companii precum si rezultatul investitiilor si canalizarii fondurilor statelor lumii I nu in buzunarele proprii, ale conducatorilor, ci in proiecte ample, de viitor, in folosul umanitatii.
In anul 2000 unul din premiile Nobel pentru fizica a fost acordat lui Jack S Kilby pentru contributia sa la realizarea primului circuit integrat....o recunoastere ce-i drept foarte tarzie, premiile Nobel de altfel recompenseaza foarte rar cercetarile de natura aplicativa.
Revenind la dispozitivul din figura, nu ne putem pronunta direct ca e un fals, pentru ca nu avem destul material in privinta asta. Ce-i drept aduce a jucarie de bazar chinezesc dar poate in spatele ei se ascunde o tehnologie revolutionara. O doza de fabulatie exista si in cazul asta, la fel cum exista in toate "povestile" cu alieni si tehnica extraterestra....problema e cum sa desprindem adevarul si sa ne folosim de el.

Kymosabe

Aici nu te contrazic Anna , avnd in vedere ca toate aceste tehnologii au evoluat pe parcursul a zeci de ani , devenind din ce in ce mai peformante  si de dimensiuni din ce in ce mai mici . De exemplu , primele sisteme de calcul, care  aveau dimensiuni foarte mari (ocupau  o intreaga incapere) si  consumau foarte multa energie s-au transformat de-a lungul anilor  in sisteme compacte (ex. laptopurile) care pot functiona cu o simpla baterie .
Sa nu uitam insa ca tranzistorul (baza circuitului integrat) , care a revolutionat lumea calculatoarelor  ,  deschizand in acelasi timp calea spre era miniaturizarii  , a fost inventat in 1948  , la un an de la incidentul Roswell . Poate e doar o simpla coincidenta , dar mereu se vor gasi persoane care sa vada in asta tot felul de intrigi , conspiratii si altele de acest gen .
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

spooky

poate gasiti raspunsuri aici: www.americanantigravity.com

vedeti filmuletul atasat...

nu e raspunsul, dar poate e unul dintre raspunsuri...
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

alx

desi nu m-am bagat in discutia asta pana acum,trebuie sa am si eu o interventie,nu-i asa? deci vin si zic ca imaginile nu sunt trucate,si ca obiectul este real;totodata,afirm ca acest obiect nu este de provenienta extraterestra,ci este un banal obiect din plastic,cu un design ciudat,care ZBOARA!  insa zboara suspendat...foarte usor sa agati acest obiect de un balon meteorologic,cu un fir de nylon,de 100-200 metri,sau chiar mai mult,pentru a nu se vedea balonul...si zic ca zboara suspendat pentru ca in fotografii si-a schimbat pozitia,dar mult prea incet...fotografiile sunt multe si foarte clare...
   chiar ma gandeam cu ceva vreme in urma sa construiesc un ozn din poliester,sa-l finisez,si sa-l agat de un astfel de balon,dupa care sa ii fac cateva fotografii in care sa nu se vada balonul,si un set in care sa scot in evidenta firul de suspendare...si nu pot sa cred ca eu sunt singurul caruia i-a venit ideea asta...
   oricum este doar parerea mea!   sper sa nu va suparati pe mine!    alx
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

DepthOfField

Da, Alx, poate fi o macheta agatata de un balon, dar mai simplu cred (neibfluentat de vanturile de altitudine) poate fi o macheta agatata cu un fir de un alt fir orizontal aflat ceva mai sus, si ale carei capete se afla pe 2 locuri mai inalte (copaci sau pe cladiri). Iar prin miscarea unui sau altuia din capete se poate simulka si o oarecare miscare orizontala.

Insa cred ca aici avem de-a face cu munca unor talentati in simularea pe computer.

Se pare ca colegul nostru de forum TIMAX a gasit un raspuns, dar l-a plasat pe un topic nepotrivit ( http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,212.msg21411.html#msg21411 ), si se pare ca a trecut neobservat.
Cu permisiunea lui sper, o sa-i reiau postul sau aici:

CitatParerea mea sincera: imaginile sunt CG, dispozitivul negru plasat pe fundalul  alb  randat probabil in vray/mental ray, documentele 2d realizate foarte artistic grafica vectoriala, nava din threadul respectiv tot cg ,e adevarat realizarea este curata,iar ca design eu personal n-as fi bagat tentaculele alea care merg in sus ,dar probabil nava ar fi aratat putin cam plata,era nevoie de un element care sa-i confere   
putina verticalitate,dar ca element de design nu-i vad rostul
http://www.youtube.com/watch?v=rBEYc5OUUtw

Avem deci de-a frace cu acel "drone", in varianta filmata in miscare!! priviti aici:

http://www.youtube.com/watch?v=rBEYc5OUUtw
http://www.youtube.com/watch?v=XIfr12XhrZE&watch_response
http://www.youtube.com/watch?v=XJiCxWUlgcY&watch_response
http://www.youtube.com/watch?v=FRv3WAEnHMc&watch_response
http://www.youtube.com/watch?v=txuIClPhH4A&NR=1
http://www.youtube.com/watch?v=ob4mYh6Gqy0&watch_response

Computer generated ...

Pai daca cu ajutorul computerului si a softului specializat, amestecat cu indivizi talentati (cine credeti ca fac filmele gen Shrek, Finding Nemo, Over the Hedge etc etc) se pot face obiectele realistice in miscare (inclusiv elemente de focusare/out of focus, tremuratuir de mana ale "camerei", zoom etc), pai ce mare greutate sa faci si niste poze? Iar aceste "joace" ale acestot tipi talentati de multe ori fac parte din "portofoliul" lor din curriculum vitae cu care se prezinta la portile studiorilor DreamWorks sau Pixar, unde pot aveao o cariera stralucita...
Spre exemplu, userul de pe Youtube numit "saladfingers123456 " care a postat  primul link, cel postat si de Timax, are la profilul sau aici http://www.youtube.com/user/saladfingers123456 si iata ca vedem acolo si alte "ispravi" din care citez direct:
http://www.youtube.com/watch?v=N64H1g6apQo&mode=user&search=  (un fier de calcat zburator)
http://www.youtube.com/watch?v=CInQ39RLAMU&mode=user&search=  (albinutza dansatoare)
si altele...

Am mai spus: in ziua de azi, cu suficienta rabdare si minutiozitate, se pot face trucuri apropiate de perfectiune, si de nedetectat. Varianta complicata dar cu rezultate spectaculoase: cu software de randare specializat si talent. Se poate merge de catre novici si cu metoda clasica: macheta suspendata cu fire, sau , de ce nu, cum spuneau si altii pe aici, cu modele telecomandate...
Deci, pentru ca o filmare cu OZN (adica nava extraterestra) sa fie acceptata ca veridica, trebuie mai mult decat imagini si poze si doar atat...
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm