Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Analiza mostre

Creat de ryn, 12 Mai 2007, 22:31:29

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Nox

Citat din: Shadowman din  13 Mai 2007, 12:23:46
Pina  vor lua o decizie in privinta mostrelor,sa nu uite sa mai toarne si apa la iarba... :lol:
Sa nu vestejeasca...!
Se degradeaza probele !  :-)

Shadowman nu e problema cu probele... Problema e de organizare.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Shadowman

Citat din: Anna din  13 Mai 2007, 18:42:35

In viziunea mea e CLAR ca acele inele sunt provocate de o ciuperca mai ales ca manifesta toate trasaturile "fairy rings"...numai ca CIUPERCA e mica si nu trebuie neaprat vazuta cu ochiul liber.

Pai la cit de CLAR spui ca sunt,nu ramine altceva de facut decit sa asteptam sa creasca palariile la ciuperci...!  :lol:
O solutie simpla,care ar scuti  RUFON-ul de analize...
Si daca nu ies ciuperci...?  :roll:
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Anna

NU orice ciuperca are picior si palarie, si e mare si o vezi. Sunt si alte soiuri de ciuperci.... :roll:. ciuperca aia e deja acolo, numai ca nu e sesizabila cu ochiul liber.  :mrgreen:

apokryphos

Citat din: Shadowman din  13 Mai 2007, 18:25:55
Cit despre "ciuperci" si "ciupercute",am retineri...Localnicii spuneau ca sunt de un an si jumatate acolo...Aproximativ,dupa spusele lor,din iarna 2005/2006...Cum zona Vrancei nu se afla la Ecuator sau la tropice mi-e greu sa cred ca ciupercutele au indurat frigul din zona Vrancei,raminind verzi si frumoase...

Sporii sunt rezistenti la intemperii. Am gasit un articol in care se spune ca s-a gasit un fairy ring in Franta vechi de 700 de ani.
Explica ceva si din mecanismul de propagare.
http://www.herbarium.usu.edu/fungi/FunFacts/Ringsfct.htm

A.

Anna

Foarte interesant. Nu stiu de ce dar am banuiala ca si in cazul cercului de la Hunedoara este exact aceeasi explicatie.  :roll:

Shadowman

 Si uite cum o problema dezbatuta in "plen" ,isi poate gasi solutia...!
Din acest motiv imi place forumul RUFON... :wink:
Mai multe pareri,mai multe sanse de-a gasi un raspuns la probleme..!
 
   
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

ryn

Ati deviat clar de la subiect, nici macar nu puteti urmari postul initial, va pierdeti in polemici si amanunte... Cine sa faca aceasta analiza???

Anna

Citat din: ryn din  14 Mai 2007, 01:52:12
Ati deviat clar de la subiect, nici macar nu puteti urmari postul initial, va pierdeti in polemici si amanunte... Cine sa faca aceasta analiza???
In orice forum se ajunge de multe ori sa se devieze de la subiect(doar suntem oameni nu roboti), si atat timp cat am pastrat discutia in limitele cazului analizat de voi nu vad unde e problema.
Chiar ma deranjeaza, ca dupa ce ne-am agitat ieri pe topicul asta si pe topicul celalalt incercand sa gasim o explicatie la fenomen, si se pare ca am dat de una destul de plauzibila, tu ATAT poti spune:""ati deviat clar","nu puteti urmari postul initial".
Aaa? Sau nu va convine teoria cu fairy ring? Vroiati sa fie un ozn care a jucat x si 0 pe imas, eventual daca se mai gasea si o vaca mutilata a la ciupacabra era perfect.  :-D
Ryn , iti multumesc pentru aprecierea care o ai fata de cei care posteaza pe forumul asta. Sincer. chiar eram interesata de parerea care o ai despre fairy rings, mai ales ca ai fost acolo si puteai face niste comparatii. Dar e mai greu.
O zi buna....si sa rezolvati cazul asa cum vreti voi.
Cu stima,

alx

Citat din: Anna din  14 Mai 2007, 07:40:26
In orice forum se ajunge de multe ori sa se devieze de la subiect(doar suntem oameni nu roboti), si atat timp cat am pastrat discutia in limitele cazului analizat de voi nu vad unde e problema.
Chiar ma deranjeaza, ca dupa ce ne-am agitat ieri pe topicul asta si pe topicul celalalt incercand sa gasim o explicatie la fenomen, si se pare ca am dat de una destul de plauzibila, tu ATAT poti spune:""ati deviat clar","nu puteti urmari postul initial".
Aaa? Sau nu va convine teoria cu fairy ring? Vroiati sa fie un ozn care a jucat x si 0 pe imas, eventual daca se mai gasea si o vaca mutilata a la ciupacabra era perfect.  :-D
Ryn , iti multumesc pentru aprecierea care o ai fata de cei care posteaza pe forumul asta. Sincer. chiar eram interesata de parerea care o ai despre fairy rings, mai ales ca ai fost acolo si puteai face niste comparatii. Dar e mai greu.
O zi buna....si sa rezolvati cazul asa cum vreti voi.
Cu stima,



@Anna   nu cred ca trebuie sa fi atat de suparata...in fond Ryn are dreptate...subiectul topicului este ''analiza mostre'' cu intrebarea:cine si unde face aceasta analiza? ...  si nu-i frumos sa arunci in fata faptul ca te-ai agitat atat pentru o explicatie,nu esti singura care a facut asta,unii chiar au mers acolo,altii au cautat si ei explicatii si le-au postat...pana la urma toata''agitatia'' ta a fost in fata tastaturii...explicatia ta este''plauzibila'' si nu finala...pentru asta trebuie sa asteptam analizele,pe care inca nu se stie cine si unde le face...si cu ce bani...deci consider ca nu trebuie sa fii atat de suparata cat rezonabila...
O sa-mi reprosezi ca nu am postat nimic,deci nu m-a interesat subiectul si intru doar in polemici...dar eu sunt din ardeal...deci oarecum depasit de intrebarea unde si cine...mai mult interesat de o solutie care sa furnizeze banii pentru aceste analize...si foarte interesat de rezultatul lor...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Anna

Citat din: alx din  14 Mai 2007, 09:23:53

mai mult interesat de o solutie care sa furnizeze banii pentru aceste analize...si foarte interesat de rezultatul lor...

Eu cred ca am fost prima pe topicul asta care am adus in discutie problema banilor. :roll:
Dar evidnt ca lumea s-a gasit sa faca mijto pe seama "donatiei de gologani".
Nu retrag nimic din ceea ce am spus mai sus. O zi buna si tie.

alx

@Anna  problema banilor este ,ca de obicei,una complicata...si a mai fost pusa pe alte topicuri...ce vreau eu sa spun este ca nu poti cere bani de la cei de pe forum...dar poti cere o cotizatie de la membrii RUFON,care nu sunt obligatoriu aceeasi cu cu membrii inscrisi pe forum...in fond nu te obliga nimeni sa te inscrii in grupul RUFON...pentru a discuta pe forum nu se cere asta,deci daca doresti sa apartii acestui grup...
    cat despre atitudinea ta cu ''eu am fost prima'' nu stiu ce sa zic...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Shadowman

#41
Citat din: ryn din  14 Mai 2007, 01:52:12
Ati deviat clar de la subiect, nici macar nu puteti urmari postul initial, va pierdeti in polemici si amanunte... Cine sa faca aceasta analiza???

Eu nu stiu,in final ,ce doriti...Ryn,pe acest topic ai postat 5 mesaje din care nu inteleg nimic...Sa desemnam o persoana de pe forum,sa se implice,sa-si asume responsabilitati...ADICA ...? Fii explicit ! Ce sa faca aceasta persoana...? Cum sa faca...? Unde sa duca probele...?
Ca sa nu deviez de la subiect si ca sa-ti raspund strict la prima intrebare pusa pe topic,o sa-ti raspund sec : pe zaharosu !
Restul membrilor sunt rugati sa desemneze NOMINAL o persoana din forum...
Ca sa nu deviem de la subiect... :-D
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

calinahanna

Ok.
Eu propun o sursa relativ indirecta.
Un laborator din alta tara.
Pentru detalii (numar telefon, persoana de contact etc.), contactati-ma pe mp.


Asta daca analizele nu sunt facute deja.

PS Poate ar fi mai bine sa faceti analizele in mai multe locuri. Inclusiv Splaiul Independentei, MM, Iasi etc. Cat despre problema banilor... nu pot vb in numele celorlati, dar daca va hotarati, poate pe cele din alta tara le pot achita personal, depinde acum si ce fel de teste va intereseaza.

Urban

#43


"Doua fire, doua paie...ia Ciuleandra la bataie"....
Sunt curios cate saptamani o sa tina treaba asta cu analiza mostrelor... :evil: :evil:?

Doamne Ajuta !

Pt bluemoon8520
Despre asta iti povesteam mai devreme...daca ai inteles...

Dreamy

Citat din: ryn din  12 Mai 2007, 22:31:29
In legatura cu mostrele pe care le tot prelevam. Pe cine credeti ca ar trebui sa desemnam de pe acest forum sa faca aceste analize?

Citat din: ryn din  12 Mai 2007, 22:44:15
Ma gandeam sa numim pe cineva care sa se ocupe de asta... iar locatia sa o aleaga acea persona la sugestia noastra

Sa inteleg ca vreti sa mariti echipa???
Daca DA, atunci problema se pune altfel, si anume, va trebuie un om cel putin la fel de hotarat ca si voi, care sa-si asume anumite responsabilitati si binenteles sa stie sa se descurce cu si in multe situatii!!!
A si sa nu uit ce e cel mai important, acea persoana care urmeaza sa devina MEMBRU al echipei RUFOn, trebuie sa-si insuseasca si partea cea mai putin cunoscuta a afacerii, adica impreuna si la bine si la rau!!! :wink:
Dragi colegi cred ca stiti ca toate informatiile oferite de administratorii, sunt platite din buzunarul propriu, nu???
Ei acum sa vad cine se ofera sa fie nou membru???
La bine, la rau, zi, noapte, ploaie, arsita .....ca de tastat slava domnului se poate tasta in orice conditie!!!