Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Analiza mostre

Creat de ryn, 12 Mai 2007, 22:31:29

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ryn

In legatura cu mostrele pe care le tot prelevam. Pe cine credeti ca ar trebui sa desemnam de pe acest forum sa faca aceste analize?

Anna

Cineva care le are cu chimia la modul serios. Sau care are cunostinte la un laborator de analize...rezultatele trebuie sa poarte o stampila oficiala, nu asa facute de un amator :roll:

Nox

Banuiesc ca e nevoie si de echipament? Doar nu o sa o faca ochio-metric.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

ryn

Ma gandeam sa numim pe cineva care sa se ocupe de asta... iar locatia sa o aleaga acea persona la sugestia noastra

Anna

Pai o persoana din Bucuresti cred ca ar fi mai indicata :wink:
Eu am 2 solutii:
1. la institutul de chimie fizica bucuresti
2. in cadrul armatei la genisti sau alte laboratoare de gen
Aceste teste presupun ca sunt destul de costisitoare si nu ar fi corect sa-i lasam doar pe cei 2 sa plateasca. :roll:

Nox

Ma ofer eu sa va ajut! Daca nu are nimeni nici o obiectie.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

ryn

La genisti??????????????

Anna

Sorry..am zis si eu asa...de fapt nu stiu ce departament din armata le are cu substantele asa de bine. habar nu am :roll: dar sigur au laboratoare performante

Shadowman

Citat din: Anna din  12 Mai 2007, 22:50:28
Aceste teste presupun ca sunt destul de costisitoare si nu ar fi corect sa-i lasam doar pe cei 2 sa plateasca. :roll:

Facem o cheta,daca e cazul...Adevarul costa...!  :-D
Ryn,puneti un cont pe forum sau pe prima pagina unde sa doneze lumea gologanii...!
Nu stiu de ce nu ati facut-o pina acum...Mai stii,poate primiti donatii substantiale...!  :-)
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

ryn

Ma gandeam ca ar trebui sa ne asumama anumite responsabilitati si anume sa ne implicam in chestia asta. Nu e vb dee bani ci de implicare asta e cel mai important.

Anna

Citat din: Shadowman din  12 Mai 2007, 22:58:27
 Ryn,puneti un cont pe forum sau pe prima pagina unde sa doneze lumea gologanii...!
Nu stiu de ce nu ati facut-o pina acum...Mai stii,poate primiti donatii substantiale...!  :-)
Nu inteleg care e faza cu ironia?...eu am vorbit serios. Daca moderatorii considera ca am spus ceva deplasat sa stearga.

Shadowman

Citat din: Anna din  12 Mai 2007, 23:05:50
Nu inteleg care e faza cu ironia?...eu am vorbit serios. Daca moderatorii considera ca am spus ceva deplasat sa stearga.

Si eu am vorbit serios...Cu banii,dai telefon la orice ora din zi si din noapte si-ti vine curierul la usa casei de-ti ridica probele si le analizeaza in regim de urgenta,daca vrei...Cit despre "responsabilitatile" de care
pomeneste Ryn,e mai complicate situatia...E vorba de statutul celui care prezinta probele,este sau nu este membru reprezentant al Rufon,e pasionat de duminica,e colaborator,vecin ,unchi,nepot...Aici e problema...Rufon-ul stie foarte bine unde vreau sa bat apropo-uri... :-)
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Urban

#12
Bani nu o sa dea nimeni (mai ganditi-va un pic)...
In mod normal absolut toate documentele ar trebui sa poarte stampila Rufon...ca Rufon inca nu are un centru de analiza asta e altceva....poate ca in loc sa facem analize "prin vecini" - mai bine faceti un "meeting" cu persoanele mai serioase, mature si dispuse sa isi aloce din timpul lor pentru a pune niste baze solide care implica:

-contactarea unor investitori particulari dispusi sa investeasca intr-un centru ce cercetare OZN (teren, constructie, aparatura si echipamente, baze de date, etc...etc)
Sincer, din ce-am vazut referitor la cazul din Vrancea...cercetare OZN nu se face cu o ruleta, un creion si o foaie si nu mai stiu ce aparat avea Paul pe acolo (no offence)...aia nu e cercetare...

-sunt suficiente persoane pe forum care probabil ar dori sa se implice mai serios in dezvoltarea Rufon, nu dau exemple...

Intrebare:- are cineva de pe forum timp liber suficient incat sa se ocupe mai serios de problemele enuntate mai sus ?
Faceti un sondaj si o sa vedeti rezultatul... :-D

In rest, spor la treaba.
Doamne Ajuta !


Nox

Citat din: Urban din  13 Mai 2007, 00:52:55
Sincer, din ce-am vazut referitor la cazul din Vrancea...cercetare OZN nu se face cu o ruleta, un creion si o foaie si nu mai stiu ce aparat avea Paul pe acolo (no offence)...aia nu e cercetare...

Cu tot respectul urban, dar am o intreabre...ai vreo alta metoda low-cost de masurare a unei distante (in cazul de fata diametrul unui crec)?
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

zaharosu

neata buna stimati membri ai Rufon-ului.... eu stau de mult offline cu toate ca am user pe site dar acuma ma bag si eu in seama... eu zic dupa parerea mea ca daca se face o analiza a mostrelor ar trebui tratata cu seriozitate macar de data asta ca sa  poate iesi la iveala cam ce se intampla .Dupa cum ati zis si voi trebuie bani cam multi pt ca rufonul sa  aiba posibilitatea de a duce o ancheta de la cap la coada cu tot ce se cuvine.La ce am vrut sa ajung este ca... daca cineva este de acord ca mostrele sa fie analizate intr-un laborator de aici de la mine din MM , care este nu primu al doilea pe judet si unde munceste mama mea.Asta mai tare deoarece nu are legatura cu nici un organ de stat care ar avea interesu sa ascunda ceva , sper sa fiu inteles... Probabil nu costa exagerat de mult ca si in alte parti, si sunt si mai sigure rezultatele...
Ramane la alegerea voastra si bineinteles la  a lui d-l Paul si partenerul sau  ce este de facut. :-)  sa auzim numai de bine