Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Telekinezie I

Creat de ryn, 01 Iulie 2005, 13:21:25

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Elvin

   a indoi cu mintea o lingura e o "realizare" lipsita de orice semnificatie sau importanta. Mai bine incerca sa-ti 'indoi" pacatele [pasiunile josnice, apucaturile animalice, fixatiile care s-au acumulat in mod inconstient sau preluate de la parinti]

   Cineva s-a chinuit 40 de ani cu diverse practici pana a reusit sa mearga pe apa ca Iisus. Dar un intelept l-a compatimit : ai pierdut 40 de ani ca sa inveti sa mergi pe apa, cand tot ce aveai de facut era sa te sui intr-o barca

mistic

mda este corect ce spui tu dar fiecare tre sa aiba talente si hobby-uri! o minte care stapaneste in totalitate telekinezia sau alte puterei este aproape de neoprit! :wink:

mistic

tre sa va spun e mai greu decat credeam!!!  :-( dar tot nu ma las batut de fapt ma face dince in ce mai incapatanat  :- :x

darkness

nu te lasa batut,mai incearca..dar mai fa si o pauza...nu te obosi prea tare...

dar pt ce vrei sa posezi aceasta capacitate,mistic?


Elvin,nu stiam ca este un forum religios asta...mai ai un pic si ai sa spui ca si UFO sunt falsuri si suntem singuri in univers....

udar

Citat din: AdiM din  09 Septembrie 2006, 22:34:47
Te inteleg, nici eu nu am carnet de conducere :D

Ai picat la testul psihologic, Adim?

pentru mistic: eu zic sa analizezi ceea ce e util pentru tine si sa actionezi conform acestui principiu. Eu zic ca sunt alte zeci de lucruri contructive pe care le-ai putea face. Incearca de exemplu sa-ti antrenezi memoria. Fa exercitii pentru asa ceva inainte de a incerca sa indoi linguri. Si iti pun o intrebare: dupa ce vei reusi sa indoi o lingura cu puterea mintii ce vei face?
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

mistic

ce voi face ??? e simplu voi incepe pe sa ridic lucruri cu mintea din ce in ce mai grele si imi voi mari capacitatea de concentere tot odata!! voi ridica lucruri din ce in ce mai grele si la departare din ce in ce mai mare!!! si poate te intrebi de ce??? ce sens are???? pai tu poate pui intrebarea ce sens are sa ridic lucruri cu mintea??? dar a fost o vreme cand eu mam intrebat ce sens are sa traim ??? de ce ne-a dat DUMNEZEU viata??? pentru ce ce rost are ???? Si am ajuns la concluzia : sa o traim !!! dar daca intrebi un preot iti va zice ca scopul vietii e mantuirea!!! pana la urma viata este un complex de situatii si decizii!! hai ca am lungito cam mult
:wink:

udar

A face comparatie intre viata si a ridica obiecte cu mintea este destul de aiurea... Te intrebi care e scopul vietii... Scopul vietii cui? Fiecare are o idee despre viata si un scop in aceasta lume, nu este un lucru universal valabil pentru toti...

Mie, iti spun sincer ca mi-e absolut indiferent ce faci tu in viata, iti dadeam doar un sfat sa incerci sa-ti canalizezi energiile spre ceva mai constructiv... Daca vrei sa urmezi sfatul e optiunea ta. Eu oricum iti urez succes in absolut tot ceea ce vrei sa intreprinzi, fie ca e vorba de indoit linguri, de ridicat obiecte sau de antrenare a capacitatilor tale intelectuale  :-)
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

mistic

nu uita si de antrenarea muschilor!!! :-D si mersi pentru sfat dar am timp pentru toate!!! :wink: pana la urma si puterile paranormale sunt folosituare !!! gandestete !!! poate telekinezia nu ti se pare a fi folosituare dar  cineva care te poate vindeca cu mintea de orice boala!! asat chiar ar fi folositor nu????  :-)

APOLLO

Udar , nu cred ca ti-ar fi atat de indiferent ce as face eu in viata daca intr-o buna zi as stapani telekinezia, telepatia , levitatia sau mai stiu eu ce...si as zice ca am gasit o modalitate foarte usoare de a "trezi" aceste simturi si care se aplica la orice om.Vezi ...aici noi toti ne lovim de acest paravan de nepasare.Chiar nu ti se pare interesant sa poti stapani bine una din aceste puteri?Aici nu ma iau de tine personal, ci de foarte multi altii care nici macar nu cred in posibila existenta intr-o stare latenta a acestor puteri in interiorul nostru si mai presus de asta ei vin aici pe site si ne intruga prostii si baliverne cu extraterestrii si OZN-uri.
Au fost nenumarate cazuri in istorie de oameni cu puteri deosebite.Aveau ei ceva in plus fata de cei obisnuiti...NU , cel putin vizibil , nu.Atunci noi restul de ce sa nu putem face?De ce sa ne legam de ceva extraterestru cand avem aici pe Terra lucruri mai interesante in primul rand.Sa invatam sa ne cunoastem pe noi, apoi pe "ceilalti".Eu cred ca am fi mult mai castigati.Dar lumea din ziua de azi nu mai pune pret pe asa ceva, ci doar pe senzational.
Chestiile astea nu le poti face stand in fata calculatorului si mancand cipsuri , ducand o viata nesanatoasa si fara adevarata cunoastere "de sine".
Ar fi o irosire de spatiu sa fim doar noi in univers.

AdiM

Citat din: udar din  10 Septembrie 2006, 00:34:11
Citat din: AdiM din  09 Septembrie 2006, 22:34:47
Te inteleg, nici eu nu am carnet de conducere :D
Ai picat la testul psihologic, Adim?

Nu am incercat niciodata sa iau carnet, deci n-am avut onoarea sa dau examenul, nici sa-l pic... Am fost prea ocupat cu altele si mi-a placut sa merg pe jos sau cu trenul, cu autostopul sau cu prietenii... Stiu ca azi e ceva foarte firesc sa ai carnet de conducere, dar isi ia carnet doar cine vrea si are si masina. La mine are sotia carnet, e OK asa, eu "conduc" computerul. :D   ...Astept masinile zburatoare :D



AdiM

Citat din: APOLLO din  07 Noiembrie 2006, 14:35:12
Udar , nu cred ca ti-ar fi atat de indiferent ce as face eu in viata daca intr-o buna zi as stapani telekinezia, telepatia , levitatia sau mai stiu eu ce...si as zice ca am gasit o modalitate foarte usoare de a "trezi" aceste simturi si care se aplica la orice om.

Ar fi fain sa reusesti aceste lucruri, dar in acelasi timp nu te astepta ca toti sa fie entuziasmati de ele. Multi oameni prefera sa traiasca in cercul lor, si e suficient sa iei pensionarii de azi si sa incerci sa le arati ce minunatii ar putea face ei pe computer, cum stii tu, ca sa ai surpriza ca multi dintre ei se declara din start incapabili sau nedoritori sa mai invete asa ceva... Ei si-au trait viata, si ceva atit de diferit de ce au trait ei nici macar nu ii mai tenteaza, daca si-au pierdut complet curiozitatea de a afla ceva nou sau daca au alte treburi sau metode pe care ei le considera mai importante.

Imi amintesc de vremea cind orice lucru era mai valoros daca era de import... Azi deja nu mai stim ce este de import si ce este de productie locala, fiindca si produse cu marci straine pe eticheta pot fi produse local, sub licenta. Probabil la fel e si cu extraterestrii, unii oameni sunt mai impresionati daca li se spune ca anumite capacitati sau adevaruri sunt demonstrate mai clar de existenta extraterestrilor, decit de oamenii terestri cu capacitati extraordinare.

Dar cit timp noi nu putem bate recordul mondial din atletism la saritura cu prajina, cel mult ne jucam cu ideea unor capacitati extraordinare ale omului. Si eu sunt convins ca ele exista, dar probabil mai cinstit ar fi sa vorbeasca despre ele cine le-a atins deja, in loc sa se certe despre ele cei care sunt departe de ele si doar aspira la ele...

Shadowman

Citat din: AdiM din  07 Noiembrie 2006, 15:15:02
Dar cit timp noi nu putem bate recordul mondial din atletism la saritura cu prajina, cel mult ne jucam cu ideea unor capacitati extraordinare ale omului. Si eu sunt convins ca ele exista, dar probabil mai cinstit ar fi sa vorbeasca despre ele cine le-a atins deja, in loc sa se certe despre ele cei care sunt departe de ele si doar aspira la ele...

  Interesant ,AdiM ! Mi-am pus si eu de multe ori urmatoarea intrebare : De ce India-tara marilor yoghini...-nu da campioni mondiali sau olimpici la gimnastica,fotbal,atletism,baschet... sau sah ? Ori arte martiale...? Sau haltere..? Ca avind dezvoltate atitea capacitati paranormale ar trebui sa ne dea "clasa" ,noua,europenilor si altora " mai putin
evoluati spiritual"...Mens sana in corpore sano,era deviza... Yoghini ar trebui sa "zburde" la aceste capitole... :-)
  Capacitatile lor paranormale cam lasa de dorit,dupa cum observ...
  Sa nu spui ca le tin "pitite" pe nu stiu unde ,ca nu cred...  :-D
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Elvin

      imi cer iertare ca zic si eu ca si CTP-u : "uite ca la asta nu m-am gandit niciodata ! "
         Well, acuma daca ne gandim oleaca....fotbal, baschet - jocuri de echipa, unde yoghinul nu poate excela el fiind in mod clar un personaj al singuratatilor contemplative. La gimnastica ar fi ceva, arte martiale insa nu pentru ca astia sunt tipi ne-violenti sau in cel mai rau caz violenteaza prin puterea spiritului si nu prin forta bruta; haltere e greu, yoghinul dupa atata asceza ajunge cam numai piele si os. Capacitatile paranormale dezvoltate de ei sunt prin insasi natura lor "pasive", implica alterarea mediului inconjurator de pe o pozitie statica, nu din miscare. Forta mintii. Iar peste toate, yoghinul nu simte nevoia sa se 'sparga in figuri" in fata oamenilor- mobilul oricarui atlet corporal; in timp ce atletii spiritului vor sa impresioneze doar fiinta absoluta care impregneaza toata existenta, dar asta numai daca nu sunt crestini - in crestinism intervine principiul dumnezeiesc al smereniei
      "mens sana in corpore sano" nu e 100 % corecta - in anumite conditii mintea se descatuseaza doar prin suferinta si neputinta fizicului

     in sfarsit, acela care isi propunea mai sus sa mute muntii cu puterea mintii....nene..rusoaica aia care indoia linguri si alte obiecte, dupa un asemenea efort mental trebuia sa se cam culce [daca nu ma-nseala memoria] si lingura era in fata ei. Tu care vrei sa "ridici lucruri din ce in ce mai grele si de la departare din ce in ce mai mare" , dupa o asemenea realizare (daca acceptam ca e posibila) ar trebui mai apoi sa dormi bustean vreo 10 ani. Dar si daca vei reusi, o sa te intalnesti cu un yoghin clarvazator care iti va spune "sarmane om, ai pierdut 10 ani sa inveti sa aprinzi un bec prin forta mintii, cand tot ce aveai de facut era sa apesi pe buton"

AdiM

Citat din: Shadowman din  07 Noiembrie 2006, 16:14:31
Interesant ,AdiM ! Mi-am pus si eu de multe ori urmatoarea intrebare : De ce India-tara marilor yoghini...-nu da campioni mondiali sau olimpici la gimnastica,fotbal,atletism,baschet... sau sah ? Ori arte martiale...? Sau haltere..? Ca avind dezvoltate atitea capacitati paranormale ar trebui sa ne dea "clasa" ,noua,europenilor si altora " mai putin
evoluati spiritual"...Mens sana in corpore sano,era deviza... Yoghini ar trebui sa "zburde" la aceste capitole... :-)
  Capacitatile lor paranormale cam lasa de dorit,dupa cum observ...
  Sa nu spui ca le tin "pitite" pe nu stiu unde ,ca nu cred...  :-D

Eu cred ca recordurile sportive nu sunt interesante pentru cine nu crede in valoarea lor. Pe noi, in occident, ne entuziasmeaza recordurile sportive, fiindca am fost educati sa credem in puterile fizice ale omului, dar in orient ele sunt prea putin interesante, fiindca se pretuiesc mai mult abilitatile spirituale decit performantele pur fizice.
Abilitatile paranormale nu sunt destinate obtinerii de recorduri, cupe sau distinctii - caracteristica asta tine de competitivitatea occidentala, si nu de spiritualitatea universala. Din cauza asta nu asistam la competitii de teleportare si alte aptitudini paranormale. Occidentul, stimulind competitivitatea intre oameni, a ajuns sa organizeze competitii pe aproape orice domeniu. Si totusi, lucrurile care nu exista pentru a fi motive de intrecere intre oameni nu se vor preta niciodata la asa ceva. Sensul lor este cu totul altul.





APOLLO

Iti dau dreptate AdiM si eu sunt cam de aceeasi parere.N-o sa vedem niciodata un shaman sau un adevarat yoghin sa apara in mass media sau la vreo intrecere sportiva intens mediatizata.Singurul lucru legat oarecum de aceasta a fost pe Eurosport in urma cu cativa ani (acum nu stiu daca mai este) , un fel de concurs-reprezentatie a unor elevi ale unei scoli de arte martiale sau ceva de genu` , din Asia, care rupeau bate de bambus cu capul , caramizi si reuseau unele lucru extraordinare cum ar fi : unul dintre acesti reprezentanti si-a lipit printr-o anumita tehnica si miscari ample ale abdomenului , o oala pe abdomen ,iar apoi a chemat 5-6 oameni din public sa traga de ea ca sa demonstreze ca nu o pot da jos de pe el.I-a reusit bineinteles si a fost ceva impresionant.
Ar fi o irosire de spatiu sa fim doar noi in univers.