Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Telekinezie I

Creat de ryn, 01 Iulie 2005, 13:21:25

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

daos

Citat din: noua din  20 Martie 2009, 13:59:29
Daos, daca tot ai adus vorba de biserica, auzisem ca in manastiri se practica ceea ce noi numim channeling. Poti sa confirmi ?
1. De ce ma intrebi pe mine despre ce se intampla intr-o manastire. Nu sunt calugar, nici preot sau vre-un ierarh bisericesc.
2. Ceea ce tu denumesti ca fiind channeling,cel putin din punctul meu de vedere, dar cred ca si al unui membru cleric al bisericii, nu este nimic altceva decat posedare diabolica si nimic mai mult.

uclaudiu

Citat din: APOLLO din  19 Ianuarie 2006, 23:04:45
Posibil a fi si aceasta incadrata la vreo forma de telekinezie sau pshihokinezie,dar nu asta e cel mai important.Important e faptul ca ai venit cu o informatie noua (cel putin pt. mine) lucru care este de apreciat.Cat despre acest subiect mi se pare de-a dreptul fascinant dat fiind si faptul ca e (semi)demonstrat dupa cate am inteles.Ar fi buna si o documentatie pe aceasta tema, poate reusim ceva  :D ,dar pe mine tot  telekinezia si pshihokinezia ma intereseaza.Astea ma fascineaza cel mai mult ,dar sunt constinet ca fara o buna indrumare si fara foarte mult exercitiu nu realizez nimic.

Salut sunt nou pe forum cat si in toata treaba asta cu telekinezia,hidrokinezia,pirokinezia etc.
Acum 1 an am avut parte de prima incercare in ami demonstra mie insumi ca exista puterea mintii,dupa ce am auzit de la un prieten despre noua "senzatie" de pe net.
Am intrerupt antrenamentul nefind prea interesat si neavand timp de el,insa acum doua luni sau mai putin,am avut un vis cu ascensiunea omului si identificarea acestuia ca fiii ai Creatorului (fiul ajungand tatal pana la urma).
Miam convins cel mai bun prieten (un sceptic inversunat) sa mi se alature in antrenament, si am inceput sa ne documentam ,si am ajuns la concluziile :
1) Orice fiinta ,animal sau om, este inconjurata de un corp de cea mai pura energie,un corp invizibil,numit de unii chakra sau mana sau aura etc, la unii fiind mai intens la altii mai putin,insa acesta putand fi marit prin antrenament ( prin disciplinarea mintii, prin alegerea unei tehnici de concentrare etc.)
2) Centrul de control al acestui corp, ese insasi mintea, creierul.Adica degeaba fac unii semne cu mana sau pun mana langa psy wheel si ea incepe sa miste. Nu mana controleaza corpul si mintea,capul.Insa pentru a putea influenta proprietatile corupului respeciv ,acesta treuibe sa fie in raza de actiune a corpului bioenergetic ,de asta numai atunci cand apropie mana ,apar influente ,pentru ca mana ,fata de brat sau de picior ,primeste cel mai mult energie de la creier pentru a face cele mai dificile si migaloase treburi,astfel avand o concentrare mult mai mare decat alte membre,inafara de cap ,normal.:D
3) (Poate cea mai importanta concluzi trrasa de mine din toate experimentele si actiunile facute si observate de mine)
Corpul bioenergetic ce inconjoara corpul oricarei fiinte,este format din cea mai simpla,pura si fara structura energie din toate,astfel ca mintea umana,este capabila sa utilizeze aceasta energie (in limita capacitatii sale) in obtinerea altor energii mai complexe , cu structura,(astfel se explica formarea impulsurilor de curent electric intre neuronii creierului,emanarea de caldura a corpului,si puterea de influentare a mintii omului asupra oricarui fel de energie -apa,foc,electricitate,miscare etc)
4)Calea catre succes in ascensiune si perfectionarea acestor abilitati depind de vointa si de tehnica aleasa de antrenament si de imbunatatire a concentrarii.Pentru ca asa cum sunt mai multe tipuri de personalitati, de gusturi la muzica ,mancaruri ,hobyuri, asa si aici,astfel ca fiecare minte ii convine o anumita metoda de relaxare , de antrenament, de concentrare,aceste lucruri trebuind sa le aflati singuri.
5)Fiecare actiune care un om ar vrea sa o faca cu ajutorul mintii ,cai paranormala sau obisnuita,are un nivel caracteristic de dificultate.Trebuie sa ne dam seama de cele mai simple miscari,baza pe care sebazeaza viitoarele actiuni.De exemplu: Multi practicanti ai telekineziei,incep prin a invarti psy wheel-ul, crezand ca e cea mai simpla actiune posibila.Ei bine nu  e,iata una mai simpla, bazata tot pe psy wheel(din motive de neglijare a frecarii).In loc sa va concentrati asupra intregii roti,concentrativa(aruncati va atentia, pe babeste,ca multi nu inteleg bine ,termenul "concentrare")
asupra unui singur colt al ei. Incercati sa-l atrageti,sa-l mutati la dreapta,sa=l respingeti,sa-l mutati la stanga, astfel odaa cu perfectionarea acestor 4 miscari de baza , combinandule ,puteti obtine rotatia in jurul unui centru ,cat si orice traiectorie doriti voi.

Concluziile sunt multe, si astept si alte afirmatii care sa ma ajute sa inteleg tot mai multe.

Ce inseamna ati disciplina mintea?
Incercati asta:Asezativa intro pozitie comfortabila( fara sa vi se intrerupa circulatia sangelui din vreun membru) intro camera semiluminata cu ochii inchisi ,si vizualizati un o sfera de orice culoare,si mentineti poza fara ca vreo alata imagine sa va apara in minte pentru o perioada de timp de vreo 5 min.Nu o sa reusiti , pentru ca pe langa constientul nostru ,mai exista si subconstientul independent care are si el o parte a controlului asupra mintii noastre.Disciplinatil.


APOLLO

#107
Foarte bine uclaudiu. Asteptam vesti de la tine, in continuare. Poate daca te documentezi mult in privinta asta si mai ai si ajutoare, vei aveai rezultate si in practica nu doar teorie.

P.S.: Eu nu am reusit inca sa misc lucruri cu puterea mintii asa cum vreau, dar mi se intampla alte ciudatenii in continuare. Si... drept sa spun , chiar imi place ;) ,doar ca vreau control asupra lor.
Ar fi o irosire de spatiu sa fim doar noi in univers.

uclaudiu

De fapt asta e singurul lucru pe care vreau sal fac prin alegerea celei mai bune metode de antrenament, controlul total asupra ENERGIILOR. Pentru ca daca tu influentezi un corp sau o flacara ,de fapt influentezi energia din care sunt compuse. Eu asa cred. Si toate astea am incercat sa le inteleg logic. Mar bucura daca as sti niste metode de evaluare sau masurare a cantitatii de energie care o emani,sa vezi daca teai mai imbunatatit.

Am ajuns la concluzia ca tot ceti poate mintea imagina sa faca, se poate cu putina perseverenta ,rabdare si antrenament.

mistic

vezi tu ce tehnica merge mai bine pt tine.
poti incerca sa te concbtrezi asupra unui obiect, un capacel:)), doar privestel fara sal judeci sau sal analizezi. Nu incerca sa opresti mintea, va fi mai rau, tu doar tine atntia asupra obiectului si lasa gandurile sa curga fara sa te atasezi de ele.

araknee

#110
salut tuturor... as vrea si eu sa ma apuc de cateva exercitii de telekinezie dar nu stiu ce sa fac exact :s
vreau sa intreb daca cineva de pe acest forum a facut progrese sau macar a reusit sa indoaie o lingurita (pe bune :)) ) sau sa imi dea careva un id de mess sa vorbim exact .. care se pricepe mai bine.

nu sunt asa de vechi in acest "cerc", am si un blog pe care scriu aproape zilnic: http://itwillnotend.wordpress.com ... nu stiu daca e voie reclama dar macar incerc :D

astept raspuns.

Arcchangel

Acum as avea si eu o intrebare,de cand sunt mic creed ca de la vreo 5 ani am descoperit ca pot misca lucruri numai cu intea ma concentram si indreptam mana spre obiect si i dadeam directie acum mam mai perfectionat puterea asta.Dar intrebarea este:Cum de uni oameni se nasc cu diferite puteri paranormale iar alti nu  :? chiar nu inteleg?

darksid3

Treaba e ca fiecare e capabil sa-si concentreze gandul mai mult sau mai putin.
S-au facut experimente similare cu un suvoi subtire de apa curs controlat sau cu ansele de radiestezie. Rezultatele pot sa apara relativ usor dar vorbim de milimetrii nu cine-stie-ce fenomene "paranormale"
11.11

lylyt_ice

Poti da cateva exemple? Ce anume ai putut misca si in ce stadiu de perfectiune ai ajuns?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

padme

#114
chestia cu rotita am incercat-o si eu, nu stiam ca se numeste fitzos "psy wheel"!:)))))))))))))
am facut acest experiment in preajma unei persoane foarte sceptice care mi-a zis ca eu de fapt nu misc nimic, sunt curentii de aer! am repetat experimentul in mai multe moduri, usi- geamuri inchise, fular la gura, etc. si chiar si asa mi-a zis ca e caldura degajata de maini care in contact cu aerul care intra printre degete, bla, bla. pana cand m-am demoralizat de nu s-a mai miscat deloc! am repetat experimentul la intervale lungi de timp dar...cu slabe rezultate si chiar ma gandeam sa o las balta, dar ceea ce ma determina sa continui sa-l mai fac si cu asta imi spun si parerea vizavi de intrebarea lui @biss, este castigarea unei anumite puteri de concentrare (ganditi-va ca in acele momente te "descarci" de toate gandurile) si o anumita disciplina!






oricum @biss esti chiar tare!

Tayka

biss-cum stiai cã se liniºteau valurile în jurul tãu la 50 de metrii atunci când te scãldai,aveai vreo ruletã ceva cu care mãsurai?Nu ºtiu dece unora chiar le place sã facã..valuri.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

padme

mai Tayka tu ai permis? nu's de ce, dar eu de cand il am, fac tot felul de estimari de distanta! cica e de bine!:)))))))))))))))))
oricum, parerea mea e ca ceva te-a sacait pe tine azi-noapte, esti cam acid si vad ca ai primit si un premiu! :)))))))))

Tayka

Padme-am permis de la 14 ani-adicã de acum 51 de ani.Cât despre acid nu cred cã eram pentru cã atunci poate îl întrebam,dacã ºi poate sã umble pe apã,sau s-o despartã cu ..toiagul,sau cum îl mai înjurau cei care fãceau surfing prin preajmã ºi le..dispãreau valurile,dar nu iam zis nimic convins fiind cã aceastã paginã suportã multe ºi pe mulþi,cât despre premiu e clar m-am convins:pe aici nu se glumeºte-pãcat,gluma provoacã râsul ,deci e o terapie,cine nu râde -e de compãtimit-are spiritul opac.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

darieglobur

Citat din: @biss din  06 Octombrie 2009, 13:30:03
  cum credeþi cã vã ajutã aceste abilitãþi în evoluþia spiritualã ?   

Ele pot ajuta sau nu (la fel ca orice abilitati de pe lumea asta, fie ele mai mult sau mai putin "normale), doar in masura in care sunt valorificate corespunzator.
...und Sie fliegen doch!

Tayka

"BISS-pãi tocmai asta e problema:Eu mã consideram pânã acum aici între prieteni ºi într-un cadru intim ºi de aceia miam permis doar sã mai ºi glumesc-nu ca alþii care care îºi permit sã te întrebe cu tupeu pe la mesaje personale dacã eºti adventist ca sã intrii intr-o gaºcã existentã pe aici,ºi care vãd cã sânt lãsaþi bine mersi.Dar -vorba dv.:oricum nu mai conteazã,cã doar e mare internetul..Voiaþi sã ºtiþi dacã practic yoga-Da ºi trãiesc izolat,mã hrãnesc absolut natural,cu lapte de caprã,legume ºi fructe,nu este flit se poate verifica,-ªi eu la fel vã reîntorc scuze ptr.neînþelegeri.-Sãnãtate multã la trup ºi la suflet.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).