Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Bun venit pe forumul RUFOn (Romanian UFOnetwork)

Creat de spooky, 21 Octombrie 2000, 03:01:00

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 13 Vizitatori vizualizează acest subiect.

baaron

Bine ai venit pe forumul Rufon ...Jackie28t.
Te rugam sa te simti in largul tau si sa impartasesti cu noi cunostintele tale in domeniul fz-urilor. :-D

jackie28t

Citat din: baaron din  21 Aprilie 2006, 19:44:28
Bine ai venit pe forumul Rufon ...Jackie28t.
Te rugam sa te simti in largul tau si sa impartasesti cu noi cunostintele tale in domeniul fz-urilor. :-D
Multumesc Baaron.Foarte dragut din partea ta!Vezi....ca se poate discuta si intr-un mod prietenesc. :-D
Chiar mi-a duc aminte cand m-am inscris aici pe forum pe data de 01 Decembrie 2005,anul trecut cand erau doar 15 membrii dupa cate mi-a duc aminte...forumul s-a imbogatit frumos,are momentan 118 Membri si mi-am facut multi prieteni aici.Sunt sigur ca pe viitor se vor aduna cat mai multi mebrii si vom putea discuta diferite subiecte despre fenomenul OZN si nu numai.
Cu toata stima la toti!
jackie28t 8-)

jackie28t

''le_coq_sportif'',
Bun venit la bordul navei spatiale RUFON si te rog simtete liber sa discuti cu noi toti despre misterul OZN si extraterestrii surprinsi pe planeta EARTH :-D

assiris

O propunere.
Sa fie un topic sa spunem "OZN-uri calde" in care sa fie trecute si discutate fenomene de ultima ora sa spunem dupa 1 aprilie 2006. Pot fi incluse si situatii "dezgropate" ca: obiectul cazut in 1956, a fost analizat si ieri s-a decodat "cutia neagra" in care....
Daca cautam mereu informatii pe net, care au fost supermediatizate in diverse publicatii, se pare ca ori batem pasul pe loc ori lasam pe forumisti sa citeasca tot forumul si la urma sa gaseasca intr-un coltisor o stire "calda". Ce spuneti?

Roxana B

Citat din: Blacky din  24 Iunie 2005, 23:07:03
ufologia(care este o stiinta in adevaratul sens al cuvantului, pacat ca pe ufologi ii numeri pe degete) e doar o pasiune pentur noi si nimeni nu ne plateste pentru ceea ce facem, de aceea lucrurile par ca se misca greu. Totul depinde de timpul pe care il gasim pentru a-l aloca acestei pasiuni.
Asta e un mesaj mai vechi, dar banuiesc ca e inca actual... Voi ce statut juridic aveti? (aveti?) Ca exista qestia aia cu 2% din impozit redirectionat. N-o sa speram acum ca s-ar strange de vreun sediu incartitor dupa soare sau vreo cateva mertzane, dar macar ceva pt materiale informative, expeditii, calatorii de "studii" etc.

assiris

Citat din: Roxana B din  27 Aprilie 2006, 12:03:10

N-o sa speram acum ca s-ar strange de vreun sediu incartitor dupa soare sau vreo cateva mertzane, dar macar ceva pt materiale informative, expeditii, calatorii de "studii" etc.

Expeditie - unde?
Sa spunem ca ar aloca cineva 100000 EUR pentru a face o expeditie undeva in muntii din Comanesti unde recent s-a auzit o bubuitura uriasa. Si daca cei care s-ar alege sa mearga acolo, la intoarcere ar spune simplu: "N-am gasit nimic!" (dar am papat cei 100000 EUR), care ar fi reactia donatorului?
Dimitrie Ghica - Comanesti, a facut mai multe expeditii in Africa, din buzunarul lui, cu pasiunea lui, a donat parte din trofee, prietenului sau Grigora Antipa care se muncea sa faca un Muzeu ai Istoriei Naturale la Bucuresti.
Si daca s-ar face donatii, cine are garantia ca vor ajunge in mina unui bineintentionat care va justifica cheltuiala, leu cu leu, in scopul destinat (a se vedea FNI, si multe alte tzepe trase celor care au crezut in ceva/cineva)
Scuze dar... s-ar putea sa ne trezim ca intr-o zi cineva, va spune ca a luat banii si rapit fiind de un extraterestru, a trebuit sa le plateasca pentru a fi lasat sa plece acasa din farfuria lor.
Parerea mea.
Assiris

Roxana B

OK... poate ca s-ar fi gasit cativa care sa redirectioneze cei 2% impozit unei astfel de organizatii. Ar fi fost un inceput. Oricum, pomenirea sediului si jeepului a fost "la misto". Chiar ma refeream la o modalitate legala. Dar daca ne temem de drobul de sare... :-( poate mai bine nu.

apokryphos

Citat din: assiris din  27 Aprilie 2006, 19:00:29
Expeditie - unde?
Sa spunem ca ar aloca cineva 100000 EUR pentru a face o expeditie undeva in muntii din Comanesti unde recent s-a auzit o bubuitura uriasa. Si daca cei care s-ar alege sa mearga acolo, la intoarcere ar spune simplu: "N-am gasit nimic!" (dar am papat cei 100000 EUR), care ar fi reactia donatorului?

Exista mecanisme prin care sa fie ridicata credibilitatea cheltuirii banilor. De exemplu un comitet independent de RUFOn care sa faca recomandarea de a se efectua expeditie considerand-o motivata stiintific. In SUA un asemenea comitet se numeste Science Advisory Board (sau nume similare).

A.

jackie28t

Bine ai venit pe forumul rufon ''bluespider''
Numele i-mi este tare cunoscut. :wink:

Necunoscutul

  Nu sunt nou, dar numele de utilizator este nou ( Necunoscutul a devenit Seeker ). Am scris acest mesaj pentru a nu creea confuzii.. :wink:



8-)

udar

Interesant...
Ai trecut de la un "Necunoscut", adica un om in multime, un om printre altii, la stadiul de "cautator"... Stiu ca e mult spus, dar mi se pare ca e un avans in evolutia ta.

Sau poate ca nu ti-a placut vechiul pseudonim  :-D :lol: :-D
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

Necunoscutul

#26
  Asa este Udar, cu totii evoluam, chiar si numele numele noastre. :-D Si mai ales, m-am gandit ca numele meu vechi (Necunoscutul) nu ma reprezenta.

8-)

jackie28t

Un calduros bun venit pentru noul membru ''velda'' si celorlalti membrii noi inscrisi pe forumul RUFON si care in ca nu au postat.Va rog sa va simtiti liberi sa postati sa discutati si elaborati asa cum au facut si altii :wink:

deepblue


udar

#29
Salutare :)
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)