Autor Subiect: Evadarea din Matrix - conditii/solutii preliminare (si simple)  (Citit de 196982 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Xanadron

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 4,676
  • Gen: Bărbat
  • Ozenaut precaut
    • Vezi Profilul
    • Povestoteca SF
  • Liked: 3439
  • Likes Given: 11676
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Offline alx

• Administrator
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,169
  • Gen: Bărbat
  • E greu sa vorbesti despre adevar...
    • Vezi Profilul
  • Liked: 463
  • Likes Given: 688
”O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit.”

Offline Aseneth

• Cool
  • Mesaje postate: 391
    • Vezi Profilul
  • Liked: 549
  • Likes Given: 2233
Re: Evadarea din Matrix - conditii/solutii preliminare (si simple)
« Răspuns #827 : 26 Mai 2017, 19:07:05 »
M-am gandit mult unde sa postez asta, dar cred ca aici este cel mai potrivit.

Am descoperit, relativ recent, o metoda funny de a ma uita la seriale, pe sarite. Iau un episod la nimereala, il deschid si incerc sa inteleg ce se petrece. Si asa am nimerit, la o zi distanta, doua episoade. Unul din Prison Break sezonul 5 si unul din Marvel sezonul 4.

In Prison Break sezonul 5, eroul trebuie sa scape din inchisoarea Ogygia aflata pe insula Pheacia, este urmarit de un tip caruia i se spune Ciclopul, si vrea sa se intoarca acasa in Ithaka, SUA, unde il asteapta nevasta cu copilul.
Dupa ce s-a terminat episodul, m-am gandit... de ce atatea trimiteri la Odiseea? Astia nu mai au inspiratie si au luat-o de la Homer incoace, sau vor sa transimta ceva?

A doua zi schimb serialul, zic daca e cu barcute, mai bine ma uit la Marvel. Si iau unul din episoadele Marvel's Agents of Shield pe care nu apucasem sa il vad. Actiune emotii, intriga... totul frumos, pana cand zice unul : Gata, activam protocolul Odyssey ... Hopa, zic, astia s-au vorbit. Intreaba altu din serial : Si care e protocolul Odissey? ; Raspuns : We get the hell out of here! . Bun, ma gandesc eu.. Odisea e super cunoscuta, nu are sens sa ma gandesc la coincidente care nu exista. Dupa 5 minute, dau eroii un search pe calculator sa il gaseasca pe savantul care ii putea salva, si unde credeti ca era savantul? In Ogygia! Unde era tinut captiv, bineinteles.

Deci, are vreo treaba Odiseea cu Matrixul, sau am postat degeaba?