Autor Subiect: Evadarea din Matrix - conditii/solutii preliminare (si simple)  (Citit de 284914 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline abyss

• Moderator Global
  • MARE MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 3,017
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2340
  • Likes Given: 5479
Re: Evadarea din Matrix - conditii/solutii preliminare (si simple)
« Răspuns #870 : 24 Februarie 2019, 22:08:32 »
Granița e "fină" fiindca realitatea nu e construită din alb si negru ci din nuanțe de gri. Cei care privesc lucrurile altfel sunt persoane ale extremelor.
  Tu spui ca un veritabil "judecător" de cazuri ufo e cineva care a avut la bază câteva trăiri... si care a analizat câteva cazuri. Nu stiu ce sa zic dar asemenea argumente nu țin. Poate doar in politică unde asemenea persoane pot ajunge in funcții mari de unde impart albul si negrul.
  Cine stie pe propria piele ce inseamna multiple trairi , contacte, răpiri, fenomene neelucidate etc. presupun ca are o atitudine mai rezervată in a imparti realitatea in alb si negru ... tocmai din cauza lucrurilor enumerate.
  Da, e minciună și manipulare insa are si ea un scop. Cert e insa faptul că subiectul ufo este unul destul de complicat.
  Din matrixul in care traim aici in romania foarte putine persoane au ieșit la lumina zilei sa povesteasca  trairi , experiențe. Si chiar si aia cativa au fost rastigniti aproape pe loc....

Offline xperyens

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,026
    • Vezi Profilul
  • Liked: 724
  • Likes Given: 1740
« Răspuns #871 : 24 Februarie 2019, 22:39:48 »
Overtone - in traducere ar insemna - pe deasupra tonalitatii... adica nuantele la care te referi. A avea o opinie nu te face o persoana extremista sau care tine de extreme, decat daca opinia nu e fundamentata pe argumente sau daca ignori compelt realitatea si urmaresti doar ideea ta. Experienta conteaza in orice domeniu, pentru publicul larg poate nu, deci nu putem afirma ca asta nu reprezinta o serie de argumente.
Asta cu politica e chiar amuzanta, caci tocmai ca acolo eu nu vad in alb/negru - ca si acolo e manipulare - iar un politolog sau strateg vede ca este vorba despre ideologie, sau razboi pe resurse sau alte motive - in care sunt 2, 3 sau mai multi jucatori, insa lucrurile devin mai clare daca cunosti realitatea. Doar pentru o minte adormita sunt doar nuante de griuri.

Pana una alta eu nu m-am aruncat sa scriu carti sa-i invat pe altii in ce cheie sa interpreteze experientele lor, insa in cazul de fata, respectabilul Marius Ghidel, avand sustinere din partea oamenilor de stiinta, a facut-o. Cine iti pare ca are un raspuns la ce se petrece cu fenomenul, eu sau domnul Ghidel?
« Ultima Modificare: 24 Februarie 2019, 22:44:55 de xperyens »

Offline xperyens

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,026
    • Vezi Profilul
  • Liked: 724
  • Likes Given: 1740
« Răspuns #872 : 25 Februarie 2019, 22:09:17 »
Apropo de alb vs. negru, sau nuante intre, sa ma exprim mai bine. Orice gri are componenta de alb si negru la baza, nuanta fiind un indicator al compozitiei deci putem sa vorbim de pozitionare pe axa alb-negru, insa daca observi capetele, adica ai o larghete a campului, poti sa intelegi mai bine contextul si cat a studiat cel care se pozitioneaza pe acest gradient si cat a reusit sa razbata in stanga sau in dreapta cu perceptia. Dar aceasta perceptie imi pare ca are loc in context de alb si negru, asa vad eu lucrurile cel putin. Dar tot nu cred ca este vorba despre extremism daca vezi capetele simultan si cat mai cuprinzator. Defapt atunci cand nu o faci risti ca perceptia ta sa fie debalansata, si sa ai impresia ca te pozitionezi corect. Granularitatea creste cu cat perspectiva este mai ampla.

Offline abyss

• Moderator Global
  • MARE MAESTRU
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #873 : 26 Februarie 2019, 01:53:54 »
Bun, deci acum ai inteles ca viata e un amestec fin de mici particule de alb si negru care dau iluzia de gri, gradientul fiind granița fină dintre alb si negru.
  Dar ce te faci cand nu ai un gradient, o graniță fina? Ce te faci când negrul reflecta albul si albul reflecta negrul.... ambele rezultand același griuri aparente? Cum stii unde e albul si unde e negrul ?

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 3,627
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2533
  • Likes Given: 5328
Re: Evadarea din Matrix - probleme româneşti :)))
« Răspuns #874 : 26 Februarie 2019, 13:10:54 »
   Submatrixul românesc il consider un caz special atat din cauza de " gene" tipice cat si din cauza de experimente sociale incepand cu al doilea razboi daco-roman , trecand prin falansterul de la Scaieni si ajungand in zilele noastre "originale". Nu am sa dezvolt istoria si nici contemporaneitatea din motivul ca pe acest forum nu se face politica. Am sa ma leg doar de trasaturi considerate esentiale pt locuitorii din actuala țară, trasaturi ce definesc f bine ca medie , pe românul actual.
    De la afaceri si pana la discutii amicale la un pahar de vorba, romanul vaneaza doar greselile celuilalt , desfiintandu-l , persiflandu-l, ironizandu-l sau "dovedindu-i " celuilalt ca e prost sau nestiutoriu  :lol:  Vorba ceea: băi acesta , tu unde vrei sa mergi, eu de acolo vin .  :lol:
    Corect daca am fi toti borg - v. StarTrek . Apare un cretin cu o idee sau un concept mai mult sau mai putin şocant , in termeni comuni, si aproape toti vocalizeaza revoltati de indrazneala si nesimtirea celui in cauza, adica , băi nene, sa ajungi tu intai acolo si dupa aia sa ne dai lectii dar nici atunci fiindca vezi tu, nu e frumos sa te dai rotund in țara oamenilor ascutiti, noi vrem sa sarim toti in grup la alt nivel, da?  :lol:
    Tipic si epic. Cum ziceam, doar can-can. Cu alte cuvinte, s-a intrebat cineva ce naiba am vrut sa spun prin chestia cu cursa de soareci ? Noo, hai sa dam repede cu noroiu si can-can-ul.  :lol: Din diverse motive si cu diverse agende, evident.
    Tipic "matricesc"  :lol:  fiindca rimeaza cu pisicesc .
     In alta ordine de idei, abandonarea reactiei de lupta sau fugi, e o conditie preliminara pt a "citi" la alt nivel orice nu numai texte scrise. Ceva in genul in care spuneau niste distinsi colegi aici pe forum , pe alte subiecte referitoare la ce vezi si ce nu vezi in natura .
    Problema cu albul, negrul si griul o consider analoaga cu problema chelului si cu acelasi tip de rezolvare. Cand consideri ca un om e chel , poti zice ca daca are doar 5 fire de par pe cm2 e chel iar daca are 200 de fire pe cm2 atunci nu e chel . In cazul asta unde e granița dintre a fi sau a nu fi chel?  :lol:
« Ultima Modificare: 26 Februarie 2019, 13:15:18 de fiulploii »

Offline abyss

• Moderator Global
  • MARE MAESTRU
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #875 : 26 Februarie 2019, 16:15:16 »
Granița e in perucă.... asta daca ai habar de ea! Vorba lu Zohan: the problem is inside zi bush, not zi bush....

Ce am vrut sa spun si cu asta închei pe tema Ghidel referitor la granița fina, e faptul ca la nivel individual, pentru cel care a trait pe propria persoană cateva asemenea fenomene, elucidarea/autentificarea lor e o călătorie de durată plina de autoverificari si confirmari in a stabili daca acele fenomene sunt autentice adica nu tin de o anumită patologie. Si daca sunt autentice ce anume le declanșează,  un factor intern ori unul extern. Acesta cum acționează,  prin inductie, influență  directa ori subtila, sau sunt momente favorizate de anumite conjuncturi, ori poate ca sunt elemente remanente din alte vieti , nu ai cum sti. Poate fenomenul tine de zona , de persoana, asa cum Xperyence bine a spus. Deci da, cam deplasat sa te apuci de scris rețete spirituale dupa asemenea trăiri delicate, sa le spunem. Una e sa relatezi, alta e sa dai sfaturi. Insa repet, vorbesc in necunoaștere la nivel foarte general, de aceea ma opresc aici.
« Ultima Modificare: 26 Februarie 2019, 16:45:10 de abyss »

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
    • Vezi Profilul
« Răspuns #876 : 26 Februarie 2019, 19:09:32 »
Cum stii unde e albul si unde e negrul ?

Granița e in perucă.... asta daca ai habar de ea!

Mai exact si mai frumos nu cred ca se putea zice. Si criptic in aceeasi masura , in opinia mea.

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
    • Vezi Profilul

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
    • Vezi Profilul

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
    • Vezi Profilul
« Răspuns #879 : 22 Noiembrie 2019, 01:06:53 »
Si noi facem holograme
https://futurism.com/scientists-create-holograms-see-hear-feel
Ce urmeaza? Sa creăm avatari, nu?