Autor Subiect: Analiza simbolisticii NWO a unor picturi murale  (Citit de 60830 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline kenjiro

• Cool
  • Mesaje postate: 106
  • Gen: Bărbat
  • Îndoieşte-te de toate. Găseşte-ţi propria lumină.
    • Vezi Profilul
  • Liked: 203
  • Likes Given: 538
Re: Analiza simbolisticii NWO a unor picturi murale
« Răspuns #165 : 25 Noiembrie 2016, 12:46:54 »
The World In 2017 According To Rothschild’s ‘The Economist’, November 21st

http://sananda.website/the-world-in-2017-according-to-rothschilds-the-economist-november-21st/

Offline Grifon

• Adaequatio rei et intellectus
  • Senior
  • Mesaje postate: 822
    • Vezi Profilul
  • Liked: 1962
  • Likes Given: 1364
« Răspuns #166 : 25 Noiembrie 2016, 21:16:05 »
Șmecherie mare cu coperțile "The Economist", de fiecare dată...
Voi încerca unele interpretãri - cu mențiunea prealabilă (și obligatorie) că nu sunt un "profesionist" al Tarotului, ci mai degrabă un cunoscător autodidact.

1) Această dispunere a arcanelor nu face parte din modalitățile cunoscute de etalare din Tarot. Foarte rar se folosește "tiraj" cu 8 cărți - si nici in acele cazuri așezarea nu este precum cea din copertă. In larga majoritate a etalărilor, numărul arcanelor (cărților) este impar tocmai pentru ca orice dualitate exprimată să aibă și o clarificare unică, un răspuns cât mai tranșant.

2) Lăsând la o parte alte elemente teoretice (care probabil v-ar plictisi) pot spune că etalarea ciudaților ăștia se aseamănă, totuși, oarecum cu sistemul numit "Oglinda" - unde ideea de bază e comparația, ptr.a se identifica, pe cale de consecință, compatibilitatea. Acest tip de "ghicire" se folosește predilect in chestiuni romantico-matrimoniale, si mai puțin in domenii profesionale, afaceri, etc. (doar când si aici apare perspectiva de "parteneriat").

3) Transpare astfel, atât din metoda aleasă, cât și din modificările semnificative operate asupra simbolisticii grafice, că "The Economist" riscă o prognoză asupra relațiilor USA/UE - indicând mai mult un paralelism cu tendință divergentă, decât o convergență.

4) Pare că rândul superior e alocat Americii, in timp ce inferiorul e "hărăzit" Europei. Punctele de "contact" par a fi cartea 2 de sus (Trump) și ultima de jos (Steaua - unde eu intuiesc un "joc" cu drapelul UE - 14 stele "mari", 10 steluțe, si una iar mare, dar...căzătoare).
E drept că ar trebui să fie 28 (sau 27, fără englezoi), dar, cine mai stie ? Nici Grecia nu se simte prea bine...scandinavii tot mârâie....si arcana cu pricina (Steaua) e plasată tocmai la final...de an ?

Oricum, fiecare "arcană" in parte merită "puricată"- in primul rând prin semnificația tradițională, abia apoi (mai atent) prin cea pictată de "glumeții" de la "The Economist".
Necesită insă un spațiu destul de mare, așa că voi reveni, cu alte postări. Deocamdată, precizez doar că arcana lui Trump nu are nicio legătură cu tradiționala infățișare a arcanei "Judecata",  tronul / globul/sceptrul existând in Tarot la altă carte - "Impăratul".

Ca urmare, nu vreau nici să mă grâbesc a trata coperta asta ca manifest programatic - inainte de-a mă convinge că nu-i doar un exercițiu logico- ludic.
« Ultima Modificare: 25 Noiembrie 2016, 21:20:09 de Grifon »
Igitur cogito

Offline kenjiro

• Cool
    • Vezi Profilul
« Răspuns #167 : 26 Noiembrie 2016, 18:33:14 »
And now the conclusion

Globalist Slimeball Soros Funds New Website Smearing Trump and Putin
http://russia-insider.com/en/politics/globalist-slimeball-soros-funds-new-website-smearing-trump-and-putin/ri16629

www.putintrump.org  :)

Can Donald Trump & Vladimir Putin together overthrow Zionist Globalist Hegemony?
http://davidduke.com/dr-duke-dr-slattery-can-donald-trump-vladimir-putin-together-overthrow-zionist-globalist-hegemony/

« Ultima Modificare: 26 Noiembrie 2016, 18:43:10 de kenjiro »

Offline Grifon

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #168 : 26 Noiembrie 2016, 23:36:07 »
E curios si sensul de citire al arcanelor.
In "lectură" firească (dextrogradă), evolutiie "previzionate" sunt de la "rău" spre mai "bine" - iar in același timp nerealiste (greu de crezut o explozie atomică devastatoare la jumătatea anului, care abia apoi să aducă 3d imprimante si virtual-reality).
In lectură paralelă și sinistrogradă (drpt- stg), lucrurile ar pare  mai realiste (dar si cu adevărat sinistre !) insinuând o cumulare progresivă de factori problematici ce ar putea genera un holocaust atomic, paralel cu o "distrugere" a religiilor.

Totuși, eu cred că sensul trebuie luat dextrograd...nu "in oglindă", iar evenimentul să fie mai degrabă un accident nuclear, tip Cernobâl/Fukushima.

Deși cred, tot mai mult, că prezentarea nu e predictivă neapărat  "evenimențial" , cât ca idei/noțiuni ce trebuie (in viziunea revistei) puse in discuție / reformate / inlocuite.

Igitur cogito

Offline Grifon

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #169 : 28 Noiembrie 2016, 11:11:38 »
In rândul de sus, la dreapta, respectiv stânga lui Trump, avem două arcane f.dubioase.

Prima - Turnul (sfârâmat) = simbolic: lovitură grea, prăbușire a unei construcții (nu doar fizice, ci si plan, proiect, eșafodaj de idei); eșec dur, neașteptat, lovitură "a sorții", pedeapsă, etc. E una din cele mai nefaste cărți de Tarot, și, iată, e pusă in conexiune cu biserica.
Nu știu dacă doar cea catolică (deși "pergamentul" pironit in poartă evoca reforma lutherană), cât bisericile creștine, indiferent de partajări.
E limpede că "mesajul" nu-i deloc de bun augur pentru instituție, ca formă ecleziastică...insă mă miră cele două mulțimi antagonice desenate. Una poartă drapelul comunist (putând indica ateism sau secularizare), iar cealaltă crucifix (putând indica fanatism, fundamentalism).
S-ar putea să se refere la mișcări urâte in Rusia...căci nu vàd altundeva posibilă o asemenea frământare de...mase (nu in UE, si nici in SUA).

Iar ca să fie treaba si mai...mirabilă, arcana din latura cealaltă a lui Trump indică temple pre-creștine, piramidă….adică păgânism (sau, mai neutru spus, cum puncta si analistul indicat de dl.@Kenjiro, gnosticism). Si e "Lumea" - una din cele mai fericite arcane, indicând succes, implinire, incununarea eforturilor, triumf complet, realizare, etc...

Hm....ca să nu mai zic și de "inclinarea" càrții Trump (care, ciudat, e cu capul spre Turn, totuși..)
Igitur cogito

Offline Grifon

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #170 : 19 Martie 2017, 14:08:22 »
Deși am privit cu amuzament sceptic ultima copertă - "program" a revistei The Economist, iatà că remarc totuși o primă potrivire.
A șaptea carte de Tarot (a treia din rândul secund) stilizează "Roata Norocului", cu evidenta simbolistică a răsturnărilor de situație. Trei personaje sunt pictate -Merkel, LePen, și un terț ce, in primă fază, mi-a rămas necunoscut.
Inițial am suspectat c-ar putea fi Junker (mergând pe logica de colaps UE, si pe faptul că drapelul din dreptul său putea fi al Luxemburgului, unde domnu' a fost premier vreo 15 ani).
Ei bine, nu e Junker , ci GEERT WILDERS - ultranaționalistul olandez înfrânt săptămâna trecută - deși s-au temut mulți c-ar putea câștiga. Mutra seamănă bine (fruntea lată și păr pieptănat pe spate), iar drapelul din dreptul său e al Olandei (diferă doar la nuanță de Luxemburg, similitudinea venind de la Benelux ("fii lumini", intr-o construcție semantică ebraico-latină).
E și logic - Olanda, ca și Franța sau Germania, au an electoral - motiv pentru care, in ilustrații, sunt desenate și urnele de vot.

Deci, o primă "implinire" a celor de la The Economist - Wilders e desenat cadent, in zona nefastă a roții. Dacă și celelalte personaje vor implini "prevestirea", ar trebui ca Merkel să cadă la rândul ei, iar Marie le Pen să triumfe (măcar parțial, cât să intre intr-o coaliție guvernamentală).
Nu mai e mult - Franța alege in aprilie (Germania mai târziu, in septembrie).
Chiar sunt curios. Teoretic, Le Pen ar trebui să fie iar furată grosolan, ca și taică-său (dar asta n-ar fi o premieră, nici la ei, ca nici la yankei sau la noi). Dacă totuși iese....iar paralel pică si Merkeloaia....inseamnă că UE se duce-n....mă-sii, iar cei de la Economist sunt dracu' ! (sau trompeta lui, hahahaha !).
Vedem....
Igitur cogito

Offline kenjiro

• Cool
    • Vezi Profilul
« Răspuns #171 : 22 Aprilie 2017, 22:58:31 »
Citat
Prima - Turnul (sfârâmat) = simbolic: lovitură grea, prăbușire a unei construcții (nu doar fizice, ci si plan, proiect, eșafodaj de idei); eșec dur, neașteptat, lovitură "a sorții", pedeapsă, etc. E una din cele mai nefaste cărți de Tarot, și, iată, e pusă in conexiune cu biserica.

Sa fie turnul ala - Turnul de veghe al Iehovistilor ?

Rusia a INTERZIS Martorii lui Iehova, catalogând organizaţia religioasă ca fiind extremistă
Curtea Supremă din Rusia a interzis funcţionarea pe teritoriul său a organizaţiei religioase Martorii lui Iehova, aprobând o cerere a Ministerului de Justiţie
de a considera gruparea creştină ca fiind extremistă, informează The Guardian.

Surse:
http://www.mediafax.ro/externe/rusia-a-interzis-martorii-lui-iehova-catalogand-organizatia-religioasa-ca-fiind-extremista-16240865
http://www2.stetson.edu/~psteeves/relnews/00currentchoices.shtml

Offline Grifon

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #172 : 22 Aprilie 2017, 23:24:47 »
Hm...puțin probabil.
1) D-ta te-ai ghidat în această interpretare pe ideea "secera & ciocanul" = ruși, dar eu cred că simbolul "The Economist" e mai cuprinzător (= marxism, secularism, chiar ateism).
2) Iehoviștii sunt interziși în multe alte state, sau marginalizați (ca și la noi, unde nu sunt ageați de BOR). Simplul "șut" mai drastic tras de ruși nu cred că era emblematic, demn de coperta anuala.

Cred mai degrabă că va fi vb.de radicalizarea unui curent (poate împotriva Vaticanului, de pildă, că tot s-a luat Trump ăsta "în bețe" cu papa). În Tarot, "Turnul" semnifică eșec, cădere, fiasco, dar în același timp semnifică si aspecte general-religioase (supremația spiritualului peste materialism, pedepsirea demersurilor tip "Turn Babel", etc). Deci, prin zona asta aș adulmeca eu...căci avem petiția lui Luther ca adaos ghiduș pe acolo...anticlericalism, adică

În schimb, o altă carte e mai aproape de concretizare. Aia cu Magicianul VR. Nu de alta, dar văd că vine un boom mai accesibil ca "oculus rift" (ce era cam prohibitiv), si chiar eu plănuiesc să-mi cumpăr în viitorul proxim o cască.

E mai ieftină (si legală) decât #eroina...hahahhaaahaha !!
Igitur cogito

Offline kenjiro

• Cool
    • Vezi Profilul
« Răspuns #173 : 23 Aprilie 2017, 00:31:08 »
Citat
1) D-ta te-ai ghidat în această interpretare pe ideea "secera & ciocanul" = ruși

Nope ! Eu ma gandeam la simbolul/logo-ul organizatiei martorilor care este un Turn.

Offline Grifon

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #174 : 23 Aprilie 2017, 00:43:46 »
Eh, dle @kenjiro, asta știam și eu prea bine - după cum eram sigur că știai si dumneata, evident.
Dar dacă același "turn" nu era interzis în Rusia, mai echivalai semnificația ?

În sfârșit, asta e mai puțin important. Cert e că Trump ăsta are o relație f.stranie cu biserica / religia în general. Nu e ca Bush jr., care provenea dintr-un mediu evanghelic destul de habotnic, dar am descoperit (până si-n biografia sa oficială) niște detalii care mă intrigă. Nu le menționez încă (imi mai trebuie si alte surse ptr.a le "prinde" intr-un pattern) dar îmi miroase a fi din cercurile ce militează pentru un anume sincretism - ceea ce ar fi mai mult decât ecumenism.

Până una alta, să așteptăm alegerile din Franța. Văd eu atunci,  după ce face Le Pen, câte parale face și "futurologia" The Economist...
Igitur cogito

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 3,499
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2100
  • Likes Given: 5339
Re: Analiza simbolisticii NWO a unor fotografii
« Răspuns #175 : 22 Mai 2017, 12:50:09 »
O fi reală poza din atașament ?

Offline mr

• Senior
  • Mesaje postate: 832
    • Vezi Profilul
  • Liked: 597
  • Likes Given: 4760
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 3,499
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2100
  • Likes Given: 5339
« Răspuns #177 : 22 Mai 2017, 16:20:20 »
Păi da, așa se pare ... ca astia simulează niste magii daca luam in considerare si jocul săbiilor de dupa atingerea sferei luminoase . Parte din disclosure si asta?

Offline Xanadron

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 4,691
  • Ozenaut precaut
    • Vezi Profilul
    • Povestoteca SF
  • Liked: 3511
  • Likes Given: 11833
Re: Analiza simbolisticii NWO a unor apropouri planetare
« Răspuns #178 : 22 Mai 2017, 16:40:45 »
Cel mai interesant îmi pare că extremiștii saudiți wahhabiști zic c-ar monitoriza alți extremiști. :-P

Ce-i drept, pentru habarniști  :-D e relevant și mesajul gîdilării verde-n față a globului ăla (il)luminat :star: alltogether now. Chiar dacă nu putem fi siguri c-ar fi vorba neapărat de Terra.
Ori simbolismul f. transparent al traiectoriei primei vizite p-afară a Donaldului; Vaticlan - Isra.hell - Saudiarăbeția.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Offline Godak

• Cool
  • Mesaje postate: 156
    • Vezi Profilul
  • Liked: 192
  • Likes Given: 20
Re: Disclosure cu antene de la UM-uri. Antene OZN, desigur!
« Răspuns #179 : 22 Mai 2017, 16:42:24 »
@fiulploii, partea din ”rupere din context” pentru a se potrivi agenjii toxice a unora nu o pui la socoteală?

”Disclosure”? Nu o să fie în viitorul previzibil nici o disclusure, Poate o fake-disclosure pt, bizoni. Ia spune tu sincer, @fiulploii, tu dacă ai ști marile secrete le-ai posta pe Rufon sau alte entități de gen? Asta așa, ca să revenim cu picioarele pe pământ, chiar dacă pozăm antene (nu tu, desigur, știu ei, persoane ilustre...) ...

PS. Cu j... Chinejii, japonejii, filipinejii ...