Autor Subiect: Analiza simbolisticii NWO a unor picturi murale  (Citit de 98285 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 3,627
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2533
  • Likes Given: 5328
Re: Analiza close-up sau de profunzime a unor picturi murale :)
« Răspuns #150 : 23 Aprilie 2016, 15:16:01 »
 Si uite cum cădem in plasa iluziilor .  :lol: si căutam conspirații acolo unde nu sunt - doar părerea mea in evoluție sau involuție  :lol:

Elegantă analiza dumitale, nimic de zis insa ar fi trebuit sa cauți ceva mai in planurile secunde, ceva ce nu sare in ochi ca doar conspirațiile asta fac, pun adevarul ușor umbrit sau adumbrit?
  Iti ofer spre studiu un anumit detaliu unde in cel mai depărtat plan putem fabula - mai mult sau mai puțin - ca se vede un om stilizat rezemat de o cifra 6 care poate fi simbolul vieții carbonice sau parte din blamatul numar 666 . Fiind numai una putem fabula in continuare ca ceva se întâmpla cu carbonul sau cu Michiduță - boss of the earth , depinde de varianta de interpretare . Aceasta varianta o putem alege funcție de celelalte simboluri scrijelite pe peretele la care se uita o femeie- aparențele Înșeală totuși domnule Grifon  :-D
   Nu iti răpesc plăcerea de a descoperi singur imaginea simbolizată in prim plan  :martiansmile:
« Ultima Modificare: 23 Aprilie 2016, 15:17:36 de fiulploii »

Offline Tyanu

• Cool
  • Mesaje postate: 100
  • Nu crede nimic ! Caută adevarul singur !
    • Vezi Profilul
    • Conspiratii si Mistere
  • Liked: 136
  • Likes Given: 569
Re: Analiza simbolisticii NWO a unor picturi murale
« Răspuns #151 : 23 Aprilie 2016, 15:40:13 »
Din punctul meu de vedere simbolistica e complicata si subtila. Daca la prima vedere pare ca merge pe aceeasi linie cu celelalte opere care fac parte din acelas trend, la o observare mai atenta putem vedea ca sunt de fapt mai multe tablouri incadrate intr-unul singur. Tablouri care se intrepatrund (cum ar fi "matrixul" din centru ) sau care se completeaza intre ele (a se observa pozele puse in antiteza in stanga si dreapta panzei )
Unii vorbesc pentru că au ceva de spus, alții doar pentru a spune ceva ...

http://conspiratiisimistere.wordpress.com/

Offline Grifon

• Adaequatio rei et intellectus
  • Veteran
  • Mesaje postate: 1,223
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2938
  • Likes Given: 2031
« Răspuns #152 : 23 Aprilie 2016, 15:45:27 »
Tocmai când mă hlizeam ca prostu'-n târg, te găsiși să mă pui iar la treabă, herr @fiulploii !
Deci m-am holbat de mă dor ochii...dincolo de "rotunjimi". Concluzii:
1) Sunt un chior (nu văd cine se stă rezemat de nu știu care șase)
2) "Bucuroasa" pare a se uita la blocul de vis-a-vis, o fațadă cu balcoane (probabil și ăia se holbeaza la "fațada" și "balcoanele" ei, haaaahahaa !...da' asta mi se pare de-o sublimă...normalitate...)
3) Sunt 20 de balcoane / ferestre, mărginite (sau dacă vrei, inchise) cu balustrade sculptate in forma runicului S (SSS). De ce n-o fi pictat zăbrele drepte...nu știu. Poate ptr. că-i scandinav...
4) Cinci balcoane sunt obturate de tanti...15 se văd. Disting in cadrul lor ba un chinez cu clop de bambus, ba un soi de popă cu negru...ba unu' ce pare că zbiară la altu'...
5) Ultima concluzie - ecranul pe care mă canonesc acu' e prea mic.

P.S. - Ia mai caută, nu mai are o pictură-pereche..cu "dezvăluiri" din...față ?
P.P.S - Scuze, colegule @ Tyanu, abia acum am vãzut c-ai postat intercalat. D-ta te referi la Phoenix...bănuiesc...
Igitur cogito

Offline Tyanu

• Cool
  • Mesaje postate: 100
  • Nu crede nimic ! Caută adevarul singur !
    • Vezi Profilul
    • Conspiratii si Mistere
  • Liked: 136
  • Likes Given: 569
« Răspuns #153 : 23 Aprilie 2016, 16:00:39 »
P.P.S - Scuze, colegule @ Tyanu, abia acum am vãzut c-ai postat intercalat. D-ta te referi la Phoenix...bănuiesc...

Nu.In centrul tabloului este un cerc ce face mici diferente intre culori prin toate tablourile prin care trece.
Unii vorbesc pentru că au ceva de spus, alții doar pentru a spune ceva ...

http://conspiratiisimistere.wordpress.com/

Offline Aseneth

• Cool
  • Mesaje postate: 420
    • Vezi Profilul
  • Liked: 675
  • Likes Given: 2473
« Răspuns #154 : 23 Aprilie 2016, 16:05:07 »
Adica numai eu vad ochii aia oblici de extraterestru clasic?

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
    • Vezi Profilul
« Răspuns #155 : 23 Aprilie 2016, 16:06:54 »
Din punctul meu de vedere simbolistica e complicata si subtila. Daca la prima vedere pare ca merge pe aceeasi linie cu celelalte opere care fac parte din acelas trend, la o observare mai atenta putem vedea ca sunt de fapt mai multe tablouri incadrate intr-unul singur. Tablouri care se intrepatrund (cum ar fi "matrixul" din centru ) sau care se completeaza intre ele (a se observa pozele puse in antiteza in stanga si dreapta panzei )
  Corect si sunt de acord cu tine . Dupa mine aduce cu catapeteasma unei biserici ortodoxe cu picturi din viata, năzuințele si ispitele Omului la care se Adaugă năzuințele si planurile celor ce au comandat pictura adica ONU . Acum noi știm ca una este harta si alta este terenul iar planul de acasa nu se prea potrivește cu cel din târg - părerea mea.

@Grifon mein Herr , au nu-ți pare matale că detaliul arata un cap de ET mai precis un gri mare? Ca să iegzistă si grii mici . In rest, pot zice ca esti pe drumul cel bun .

« Ultima Modificare: 23 Aprilie 2016, 16:17:41 de fiulploii »

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
    • Vezi Profilul
« Răspuns #156 : 23 Aprilie 2016, 16:08:28 »
Pentru ca colegul @Tyanu nu poate atașa poze , fac eu asta in numele lui . In atașament avem deci o fotografie de la colegul @Tyanu .

Offline Grifon

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #157 : 23 Aprilie 2016, 16:22:45 »
E limpede că fiecare filtrează impresia vizuală prin anumite pre-condiționări...voluntare sau involuntare. Am contemplat și eu posteriorul d-nei, incercând chiar cu tot dinadinsul să mă debarasez de prima impresie....dar nici intr-o mie de ani nu aș fi spus de vreun grey cu oblici. Asta ptr. că nici nu cred in scorneala asta hollywoodyană, și nici nu-mi pare a fi ...nici măcar acum.

D-le @Tyanu...când am zis că "te referi la Phoenix", ziceam de tabloul dumitale. Rãspunzându-mi "nu", m-ai făcut să pierd vremea căutând cerc printre emisferele cucoanei...hahahaua...
Da, in fresca ONU am remarcat si eu cercul "decolorat", dar imi scapa aspectele "antagonice"...chiar dacă varianta  2 e prezentată "in oglindă".
Voi mai studia insă, si revin mai acuși...
Igitur cogito

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
    • Vezi Profilul
« Răspuns #158 : 23 Aprilie 2016, 16:29:05 »
Sa lăsam Pădurea Sfânta sa se ocupe de filme si sa ne uitam printre desenele rupestre .
http://www.ghosthuntingtheories.com/2014/05/bestiality-and-aliens-in-very-ancient.html?m=1

Offline Grifon

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #159 : 23 Aprilie 2016, 16:58:27 »
Intr-adevăr, rupestrele astea iți pun circumvoluțiunile pe bigudiuri ! Pare a fi o lioată intreagă de EBE, zbânțuindu-se ba erotic, ba "șerpilian".
Dacă nu-i vreo creație abil ticluită recent, să servească "marii cacialmale" servită ptr. UFO-hunters, aș zice că e vorba de reprezentarea unor "duhuri", ce reușesc să se  materializeze in niște contururi evanescente, din care doar capul are formă inteligibilà (ceva ce-am putea numi "fantome").

Revin cu opinia mai sus enunțată. Găsim doar ceea ce căutăm - rar reușind să remarcăm și alte noțiuni. De exemplu, in desenul cu "tanti", colegii ce s-au ocupat cu studiul "stupei" sigur ar fi remarcat conturul coafurei, incă de la prima ocheadă...
Igitur cogito

Offline Xanadron

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 4,726
  • Ozenaut precaut
    • Vezi Profilul
    • Povestoteca SF
  • Liked: 3807
  • Likes Given: 12313
Re: Analiza simbolisticii unor picturi pixelo-digitale
« Răspuns #160 : 25 Aprilie 2016, 15:12:19 »
...Inca una si ma duc (posibil si de tot, :lol: da-n orice caz saptamina aista la mod relativ): clicuind azi pe propriul profil la "Vezi statistica", (re)observai forma straniu de regulat-gradata a "graficului postarilor" - ala pe ore, cu coloane bleu, care ma mai surprinsese acu' niste ani prin forma, dar m-as fi asteptat sa fie "deranjat" acum.
   Intrigat asadar de conturul... in continuare perfect ondulat al numitului grafic, am fost curios sa vad daca se repeta cumva si-n cazul altor rufonisti - suficient de activi ca sa rezulte o "geometrie" elocventa-n sens de interpretabila "neclasic" (clasic = pe la ce ore se soileste, munceste, posteaza etc.).
   Rezultatul: nici vorba de vreun pattern clar - repet, nu neaparat similar graficului postarilor lu' Je. :roll:
(L.E. Contur-pattern care, apropo, cu ce vi se pare c-ar semana? Ca eu intrevad ceva-cumva, da' mi-e jena sa zic :lol: - in orice caz, nu mi-a sugerat mioritica alternantza vale-deal...)

Cum n-am ajuns [inca] la o concluzie cit de cit digerabila ezo- meta- epi- hermetico- etc. (fie ea una nasparlie legata de Coana A.I. :-D), astept si pareri de-ale voastre, oricit de aiuristica v-ar parea nedumerirea - minora probabil fiindca asemanatoare dilemelor tip vizualizari 11:11, la fel de (ne)lamurite p-aici mai demult.
« Ultima Modificare: 25 Aprilie 2016, 15:26:58 de Xanadron »
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Offline Grifon

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #161 : 25 Aprilie 2016, 15:23:12 »
M-am uitat și eu, mai demult, la graficul postărilor, și am ajuns la niște concluzii mature:
1) N-am ințeles nicio clipă noima "evolutivă".
2) Sunt netot rău, de vreme ce nu pricep nici măcar atăt.
3) Decât să par și mai netot, am decis să-mi țin nedumeririle tainice, până s-o găsi altu' să riște...

Mă bucur că ai fost d-ta acela, @Xanadron...așa mă voi lumina și eu. E drept că nu-s picturi murale...da'-s "picturi mirare"!
Igitur cogito

Offline SLEAH19

• Senior
  • Mesaje postate: 884
  • cine n-are sabie, să vândă haina şi să-şi cumpere
    • Vezi Profilul
  • Liked: 597
  • Likes Given: 3044
Re: Analiza simbolisticii unor picturi pixelo-digitale
« Răspuns #162 : 25 Aprilie 2016, 16:43:48 »
...Inca una si ma duc (posibil si de tot, :lol: da-n orice caz saptamina aista la mod relativ): clicuind azi pe propriul profil la "Vezi statistica", (re)observai forma straniu de regulat-gradata a "graficului postarilor" - ala pe ore, cu coloane bleu, care ma mai surprinsese acu' niste ani prin forma, dar m-as fi asteptat sa fie "deranjat" acum.
   Intrigat asadar de conturul... in continuare perfect ondulat al numitului grafic, am fost curios sa vad daca se repeta cumva si-n cazul altor rufonisti - suficient de activi ca sa rezulte o "geometrie" elocventa-n sens de interpretabila "neclasic" (clasic = pe la ce ore se soileste, munceste, posteaza etc.).
   Rezultatul: nici vorba de vreun pattern clar - repet, nu neaparat similar graficului postarilor lu' Je. :roll:
(L.E. Contur-pattern care, apropo, cu ce vi se pare c-ar semana? Ca eu intrevad ceva-cumva, da' mi-e jena sa zic :lol: - in orice caz, nu mi-a sugerat mioritica alternantza vale-deal...)

Cum n-am ajuns [inca] la o concluzie cit de cit digerabila ezo- meta- epi- hermetico- etc. (fie ea una nasparlie legata de Coana A.I. :-D), astept si pareri de-ale voastre, oricit de aiuristica v-ar parea nedumerirea - minora probabil fiindca asemanatoare dilemelor tip vizualizari 11:11, la fel de (ne)lamurite p-aici mai demult.

Cu respect, conturul statistic al dvs.  ...frate,  seamănă cu un trup aşezat întru odihna veşnică,  dar pentru a respecta măcar unul din Ritualurile Funerare de pe celălalt topic ar trebui să lucrezi la schimbarea poziţiei: capul la apus şi piciorele la răsărit, pentru asta recomand să emigraţi în New Zealand de unde să mai băgaţi vreo cinci mii de postări la ore rezonabile!  :wink:
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Offline Arhanghelul

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,951
  • η τελευταία σταματάει το φως
    • Vezi Profilul
  • Liked: 919
  • Likes Given: 5435
« Ultima Modificare: 19 Iunie 2016, 09:32:07 de Arhanghelul »
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Offline Xanadron

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 4,726
  • Ozenaut precaut
    • Vezi Profilul
    • Povestoteca SF
  • Liked: 3807
  • Likes Given: 12313
...Ceva taroto-experti vorbareti prin zona?
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/