Autor Subiect: ⚡⚡ Vril  (Citit de 159164 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Grifon

• Adaequatio rei et intellectus
  • Veteran
  • Mesaje postate: 1,068
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2657
  • Likes Given: 1757
Re: ⚡⚡ Vril
« Răspuns #555 : 13 Octombrie 2018, 15:29:06 »
Hm...
Dacă eu îmi setez la căști frecvențe proprii binaurale (astfel ca varianta compozită să fie valori în spectrul "Alfa" sau "Tetha"), destul de greu să cred că " larvele" mi-au insuflat asta, nu ?
(mai degrabă "larvele" îmi pot insufla pofta de vibrații "tari" (hard rock, bas intens, etc. - ptr. amplificare pulsiuni).

Părerea mea - forțele "elementale""NU poftesc a fi " deconspirate"...hahahah ! Ele mai degrabă ar împiedica experiențele supra-sensibile decât să le încurajeze.
Igitur cogito

Offline kenjiro

• Cool
  • Mesaje postate: 170
  • Îndoieşte-te de toate. Găseşte-ţi propria lumină.
    • Vezi Profilul
  • Liked: 372
  • Likes Given: 857
« Răspuns #556 : 13 Octombrie 2018, 15:53:05 »
Părerea mea - forțele "elementale""NU poftesc a fi " deconspirate"...hahahah ! Ele mai degrabă ar împiedica experiențele supra-sensibile decât să le încurajeze.

Nu știu dacă putem generaliza în acest caz, mai ales daca vorbim de entitățile/sufletele dezincarnate care in general, după cum știm sunt confuze și au nevoie de ajutor.

Offline Grifon

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,068
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2657
  • Likes Given: 1757
« Răspuns #557 : 13 Octombrie 2018, 19:43:16 »
Ce se află dincolo...ar fi totuși o plajă de discuție ptr. alte subiecte.
(ca fapt divers, după o EEC reușită, se vor putea observa  și entități de felul celor enumerate - experiențe nu prea plăcute, într-adevăr...).
Aici, dat fiind că suntem la "Vril", intenția mea e să clarificăm (în măsura posibilităților) rolul și locul acestui fenomen vibrațional în contextul (bio)energetic. Și nu doar din punct de vedere teoretic...
În primul rând, cum apar ? Pentru că nu apar întotdeauna la fel - nici ca reper temporal, nici ca plasament în cadrul corpului.
Par a fi în conexiune cu sistemul " corolelor" (chakrele), dar nu întotdeauna. De exemplu, în foarte multe cazuri vibrațiile încep din zona picioarelor - iar acolo nu e nicio..."floare de lotus".
Apoi, e f.important de stabilit conexiunea lor cu actul volitiv. Pot fi ele amplificate / circulate după voință ? Părerile aici sunt foarte împărțite, și chiar practicanți cu vechime ai anumitor discipline rămân pe poziții contradictorii.

Personal cred (deocamdată) că vibrațiile nu pot fi dirijate de experimentator. Dar întrucât nu sunt foarte sigur, aștept cu interes să fiu contrazis - dacă se poate, preferabil cu argumente.
Igitur cogito