Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Parere poza facuta noaptea in Galaþi

Creat de Unidentified, 14 Februarie 2007, 12:50:39

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Unidentified

Ma uitam pe niste poze si am dat de o imagine mai veche ,pe timp de noapte, pe care nu mi-o pot explica .Ce credeti ca sunt luminile acelea de peste strada?A doua poza este aceeasi dar am facut eu conturul blocurilor cat de cat.

DepthOfField

Pai vesnic vor fi 2 cauze principale, care trebuie excluse:
- fotografiai printr-un geam (adica era geamul inchis), si deci se poate sa se fi vazut reflexii din camera ta
- lens flare (s-a mai scris pe forum)

Daca reusesti sa le excluzi, atunci ce ai fotografiat este altceva.

Am pus si o poza prelucrata , parca se vad mai bine cladirile
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Arckadii

ia uitati-va la tipul de pe trotuar. pare ca se uita spre luminile alea?
I just wonder...
Ark




sxn_b

Cea din stanga poate fi de la un stalp, dar la a doua nu gasesc nici o explicatie...

Unidentified

Sal,

Am sa trag o fuga astazi in acelasi loc sa mai fac niste fotografii ca sa se inteleaga mai bine.O fotografie pe timp zi si una pe timp de noapte pt ca teoretic daca sunt reflexii ar trebui sa apara din nou cam in aceeasi zona in poza ca doar nu au fugit stalpii mai la vale...
In casa din cate imi aduc aminte nu erau aprinse luminile ca daca erau nu prea vedeam eu afara.Oricum eu tind sa cred ca lumina din mijloc pare sa fie o reflexie si ultima de la un bloc ceva(de pe balcon).Prima este mai suspecta si daca are cineva un program sau alte resurse sa determine unde era luna in acea perioada 14.04.2006 23:12 sa o scoatem din calcul si pe asta(nordul este in stanga cum se duc strazile si estul direct in fata cu aproximatie)

Arckadii

Unidentified. am uitat sa te intreb. inainte sa faci poza ai vazut si cu ochiul liber chestiile alea?
Ark

addi

din moment ce zice ca a gasit poza intr`un set mai vechi de fotografii se cam subintelege ca nu a vazut cu ochiul liber "chestiile" alea, s`ar putea sa le fi vazut insa fara sa ii atraga atentia ca fiind ceva neobisnuit.
parerea mea..inca studiez :-)

Unidentified

Tin minte sigur ca nu am facut poza din cauza unor lumini care mi-au atras atentia sau alte lucruri.Am facut poza doar ca sa incerc telefonul care abia il cumparasem deci nu a fost cu intentie sa prind ceva anume.Nu am reusit sa ma duc in acel loc astazi dar sper sa ajung maine sau in weekend si sa fac celelalte poze.Ce ziceti o mai analizam pe aici si apoi sa o trimit pe la ufocasebook.com si in alte locuri cu referiri si la rufon  :-D ? Poza asta totusi mi-a adus aminte de o intamplare cand eram mai mic si eram prin fata blocului cu inca un prieten .Ceva ne-a atras atentia mai intai mie apoi lui ,era parca un glob luminos,fix in acelasi loc unde este prima lumina,cam la aceeasi inaltime .Intr-o secunda s-a miscat din stanga in dreapta cu o viteza foarte mare trecand dupa blocuri .Era cam ca un glob luminos cand stationa dar cand s-a miscat rapid parca se transformase intr-o cometa ... Oricum a trecut mult timp si am dat-o uitarii. sanatate

Arckadii

cred ca aveti vecini cu lanterne dragute pe acolo:)
nu stiu ce poate fi. pare efect lens flare dar sursa nu o vad.
interesant
Ark

alx

conform Starry Night,in 14.04.2006,la ora 22.00 Luna este aproximativ deasupra pozitiei SE,iar la ora 1.00 in 15.04.2006 Luna se afla deasupra pozitiei S,asadar este interesant de stiut orientarea exacta a strazilor,si a ebiectului fotografiat de tine ,pentru ca luna este destul de aproape...   si este (aproape/95%) luna plina,iar in stanga lunii,(5/6 grade)se afla Jupiter.  sper sa te ajute   alx
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Arckadii

Unidentified, te-as ruga mult, daca poti sa postezi o poza pe timp de zi din acelasi loc.
Merita vazut. Si eventual niste poze de afara de pe trotuarul respectiv ca sa ne dam seama de imprejurimi.
Multumesc
Ark

Unidentified

Multumesc alx pt stabilirea pozitiei lunii .Din ce ai gasit luna nu avea cum sa se afle in zona din stanga-centru ci mai degraba prin dreapta ,adica ultima lumina sa fie chiar Luna.Cum am mai zis nordul este in stanga pe directia strazilor si rasaritul direct in fata.Asa cum am promis m-am dus acolo si am mai facut o poza tot prin geam.Am sa ma mai duc dar pe timp de zi ,asa cum ai zis Arckadii si sa fac cateva poze sa se inteleaga mai bine .sanatate

alx

dacã o sã faci fotografii pe timp de zi,ar fi interesant sã iei cu tine o busolã,pentru a stabili niºte repere exacte la care sã raportãm punctele cardinale,eventual sã marchezi pe fotografii direcþia S(sau care e mai sugestivã).
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Unidentified

Asa cum am promis inca o poza pe timp de zi ...  :fullmoon:

Leonard

UNditified esti sigur ca aia nu era o luminita oarecare????
Cei care stiu tac.