Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Legaturi catre stiri interesante!

Creat de jackie28t, 12 Iulie 2006, 01:12:37

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Arhanghelul

#3090
Citat din: padme din  29 Mai 2013, 22:14:44
Interesant. De curând am văzut un documentar/stiudiu/reportaj etc. despre glutamatul monosodic. Se pare că este folosit foarte mult în bucătăria chineză şi japoneză, intoleranţa la acesta numindu-se "sindromul restaurantului chinezesc" si poate aparea... la oricine, cu manifestari diferite in functie de persoana.
Hai să trăim/ţi şi la cât mai mult potenţiator de gust! :))))

Oricum, din ce citesc despre combinatelea astea sau ce sunt, mi se pare că americanii le iau de la diverşi pentru a le da chinezilor!

Sunt consumator de chinezesc (nu fast food chinezesc, ci restaurant) ... si inclin sa-ti dau dreptate 100%  ... este ciudat supergustul(defapt reactia centrului placeri la substanta magica) ala ... te face sa mai vi ... si de aici am banuit un siretlic ... eu in general mananc mancare gatita acasa /in casa(foarte putin mezeluri, mai deloc...  ) ... si m-am  intrebat ... ce ma atrage la chinezesc ... drogul , numit glutamat de sodiu (monosodic) ... sunt sigur de acest lucru ... si la concluzia asta am ajuns ... fara sa citesc ceva despre ... legatura cu "asia"... sau restaurante "romanesti "... ca si acolo au inceput jmecheria ...

P.S. Asa ca mai rarutz ... ca este mai "dragutz" ... :evil:
p.S. 2 Oare MC sau ceilalti nu folosesc tot chesti dashtea... ca prea sunt boraci depndenti de ...fast-death ...chicken ... death

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Arhanghelul

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

uforever

Citatp.S. 2 Oare MC sau ceilalti nu folosesc tot chesti dashtea... ca prea sunt boraci depndenti de ...fast-death ...chicken ... death

Poate ca vine ca un soc :lol:, dar toate fast-fundurile si o mare parte a "carciumilor", folosesc substanta cu pricina, asa ca draga Arhanghel papa acasa, oricum nu rezolvi mare lucru, toata hrana este "otravita", dar sa zicem ca-i mai bine asa. Mna, banuiesc ca stai la oras, n-am auzit la tara de bodegi chinezesti. Am niste pretenari bucatari, ce lucreaza la niste restaurante cu renume, ca un fraier pana acum nu i-am intrebat ce mi-au pus in ciorbica, cred ca ar fi cazul. Astia sigur imi vor spune care-i treaba, d'aia las bacsis :lol:

jean

Astazi 30.05.2013 avem sedinta ASFAN la observatorul astronomic Vasile Urseanu din Bucuresti. Sedinta va incepe la ora 18 si va avea ca tema ipoteze privind originea fenomenului OZN.
Adevarul este dincolo de noi


bungy

totul este relativ...


alx

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

acme

We're born alone, we live alone, we die alone.

Xanadron

Surprinzator (sau nu prea?) exista pariuri online pe tema primei tzari care va anunta prezentza ET :-) - sau, in fine, va recunoaste colaborarea cu extraterestrii.

Deloc surprinzator, SUA pare cea mai probabila candidata, urmata de Rusia, China etc.
P.S. Romania nici nu exista-n lista. De fapt, pare sa nu existe pe harta mentala a cuiva.

http://www.sportsbet.com.au/betting/novelty-bets/alien-life
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

zaharosu

David Icke si Alex Jones au fost prezenti , in apropierea unde are loc intalnirea Bilderberg in Watford, Londra.

David Icke arrives at Bilderberg 2013

Multa lume a fost prezenta , am avut si eu ocazia sa fiu acolo .

Nox

#3101
Citat din: Xanadron din  08 Iunie 2013, 12:49:22
Surprinzator (sau nu prea?) exista pariuri online pe tema primei tzari care va anunta prezentza ET :-) - sau, in fine, va recunoaste colaborarea cu extraterestrii.

Deloc surprinzator, SUA pare cea mai probabila candidata, urmata de Rusia, China etc.
P.S. Romania nici nu exista-n lista. De fapt, pare sa nu existe pe harta mentala a cuiva.

http://www.sportsbet.com.au/betting/novelty-bets/alien-life

După SUA (3), pe doi este Australia (cu 4), urmate de Rusia şi China (cu 6).

Acum ca să fac o glumă (mergând pe varianta că nu există deja contactul realizat), eu pariez pe Rusia pentru că are cea mai mare suprafaţă (plus că este situată în emisfera nordică), deci probabilitatea să se prăbuşească acolo e mai mai mare...
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

StarDust

O bizarerie fotografiata pe cer, in Germania:
http://www.yoda.ro/stiinta/un-ozn-care-isi-schimba-forma-filmat-zilele-trecute-in-germania-video-fabulos.html

Desi urmarind continutul canalului de YT al acelui user nu prea imi inspira incredere, e totusi posibil ca fiind un observator al cerului sa fi surprins in acest caz ceva inedit, asta in cazul in care totul nu e o facatura. Omul parea dispus totusi sa trimita pe PM unui user YT pozele originale.

UFO shapeshifter
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

Parca seamana un pic cu obiectul vazut de tine
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,4414.0.html
Cum ai spus acolo:
Citatce am vazut prin binoclu e si mai greu de descris, obiectul as putea sa il asemuiesc cu aspectul unui ou ochi, (la asta m-a dus gandul cand l-am vazut)  :lol: doar ca in loc de galbenusul cel galben parea a fi un nucleu gri inchis
Vazand filmul, imediat m-am dus cu gandul la observatia ta, dar am mai vazut cel putin doua filme cu astfel de obiecte pe UFO Casebook
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

Citat din: jean din  10 Iunie 2013, 14:11:00
Parca seamana un pic cu obiectul vazut de tine
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,4414.0.html
Cum ai spus acolo:Vazand filmul, imediat m-am dus cu gandul la observatia ta, dar am mai vazut cel putin doua filme cu astfel de obiecte pe UFO Casebook

Da, ceea ce se vede in acest film e la fel de bizar ca si ceea ce am vazut eu. Am un feeling, ca fotograful chiar nu pricepe nici el ce a prins in poze si tind sa cred ca nu e facatura ceea ce a surprins. Ultima poza din film seamana f. bine cu ceea ce am vazut eu, exceptand acele "tentacule".
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16