Autor Subiect: Detectivi din spatele tastaturii  (Citit de 202412 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Ganditorul

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,704
    • Vezi Profilul
Re: Detectivi din spatele tastaturii
« Răspuns #405 : 24 Septembrie 2019, 14:51:54 »

Totuși...revenind la postarea d-tale, nu ăștia au făcut "revoluția" noastră - aceasta fiind coordonată și operaționalizată 90% de ruși.

Aici nu cred ca ai dreptate - daca ar fi fost asa ar fi reusit. Tocmai faptul ca s-au certat pe ciolan si s-au sfasiat intre ei ne-a salvat.
 in schimb sunt total de acord cu "
"Ceva însă, cumva, Culianu aflase. Iar mai grav, bănuiesc că cineva...îl aflase că aflase" ... numai ca e greu, chiar si dupa atatia ani, sa ghicesti ce anume aflase...

Offline Grifon

• Adaequatio rei et intellectus
  • Veteran
  • Mesaje postate: 1,308
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
« Răspuns #406 : 27 Septembrie 2019, 17:16:14 »
E greu să mai ghicim după aproape 30 de ani,  desigur...
Dar unele presupuneri au mai fost. Năstrușnicul Claudio Gatti, în lucrarea sa "Prevestirea" zice că profesorul aflase de o "urâtă afacere cu antrax", pe ruta "Rusia-Serbia" și fiindcă i-ar fi zis-o lui Mihai, ar fi pățit-o.

Hmm...pute a "corect politică" ideea, nu ?

E drept, cartea lui Gatti e un așa-zis "thriller esoteric" (hahahahha, sic!), unde omu' înghesuie tot felul de idei. De unde substanța, ptr. ce sau cine...nu știm (deh, esoteric, doar a zis omu').

Înghite cineva povestea asta ? Sau sunt eu cam prea...năzuros ?
Igitur cogito

Offline Ganditorul

• Consacrat
    • Vezi Profilul
« Răspuns #407 : 29 Septembrie 2019, 08:08:48 »
Interesanta ideea lansata de tine colega Grifon dar n-am citit cartea si nu ma pronunt.

Offline Grifon

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #408 : 29 Septembrie 2019, 14:54:27 »
Ideea (cu antrax-ul) nu-mi aparține, și nici lui Gatti nu cred să-i fi venit...singură.
O fi împrumutat-o de la ăia ce-i plătesc ocazional articolele...el fiind așa, un jurnalist free-lancer.

Oricum n-are vreo noimă. Chiar de o fi aflat Culianu așa ceva (improbabil, dar, hai...să nu excludem), de ce să fi fost ucis ? Ce, putea proba ceva ? Gatti zice că aflase...întâmplător, așa că...putea fi doar zvon.
Mai degrabă ar fi meritat împușcat(i) cel/cei de-au "scăpat" secretul, până să ajungă la urechea bietului IPC.

În fine, n-are sens... Iar dacă n-ai citit "thriller"-ul "esoteric", n-ai pierdut nimic, dle.@Gânditorul. E un soi de Dan Brown second hand, căci prea se potrivea profilul IPC (profesor în ocultism) cu eroul ăla îndoielnic din "Codul lui Da Vinci".

Făcu și Gatti ăsta un bănuț, se băgă și el în seamă...
Igitur cogito

Offline Grifon

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #409 : 11 Octombrie 2019, 18:47:05 »
Una peste alta, misterul nu învăluie doar asasinarea profesorului, ci și contextul în care el ajunsese în vâltoarea jocurilor obscure.
Un profesor - fie el oricât de erudit - nu are, de regulă, ce oferi potentaților, sau mai ales celor ce doar năzuiesc să ajungă în postura de potentați.
Atunci, de ce să fi fost el vizat de vizita ex-regelui în SUA ? Ca discipol (și succesor neoficial al lui Eliade), avea o anume statură, nu neg...dar asta era departe de a-l aduce între cei mai influenți români de peste ocean.
Mai degrabă cred că el "dădea din coate", încercând să se auto-promoveze. Mai mulți factori indică asta (reperabili încă din corespondența târzie cu Eliade), și ar putea lămuri și intrarea sa, astfel, în zone în care arivismul atinge cote...primejdioase.
Voia să "ajungă cineva", ca din postura de "cineva" să revină triumfător în țară (voi căuta exact citatul, într-o scrisoare către maestrul său). Asta presupunea (dincolo de, logic, un oarecare plan) și o anume postură vizată (fie în zona cultural-științifică, fie...în sfârșit...undeva "la butoane").

Cred că odată cu aceste planuri, Culianu a început să facă pași iuți către dezastru. Căci era citit, profund...dar n-avea (îmi permit a crede) "șacalismul" necesar unor asemenea jocuri.
Dacă (ipotetic) dintr-o coterie românească i s-a tras moartea, atunci aici (zic eu) ar putea fi zona ce s-ar cuveni investigată.
« Ultima Modificare: 11 Octombrie 2019, 18:51:23 de Grifon »
Igitur cogito

Offline al_pacino

• Junior
  • *
  • Mesaje postate: 18
    • Vezi Profilul
« Răspuns #410 : 18 Februarie 2020, 02:06:47 »
Tocmai am obținut un interviu cu Ted Anton. Dacă aveți întrebări punctuale despre cazul Culianu și cartea pe care a scris-o, pe care ați dori sa i le transmit...acum e momentul. Nu, nu glumesc, asa ca nu începeți cu atacuri. Haideți sa colaboram eficient. Aveți 24 de ore, în care îmi puteți transmite propunerile voastre de intrebari, aici sau în privat.

Offline Ganditorul

• Consacrat
    • Vezi Profilul
« Răspuns #411 : 18 Februarie 2020, 13:22:12 »
Cam scurt intervalul de pus intrebari...
Oricum pe lista interbarilor ar fi :

- De ce impuscat ? Un asasinat intr-o lume intelectuala se face mai ...elaborat, mai discret, mai fara sa atraga atentia politiei (gabori, ghiolbani etc etc ) asupra unui grup elevat cu activitati discrete . Asasinatul prin impuscare arata o anumita graba, arata asumarea  unor anumite riscuri pentru a scoate din joc un om.
Evident nu vb de asasinatul politic unde victima e pazita si aparata de un intreg serviciu special si unde nu te poti elimina victima decat folosind arma de foc.
 - Care credeti ca a fost motivul, actiunea imediata pe care IP Culianu nu trebuia sa o faca pentru ca singura solutie sa fie eliminarea in graba, cu riscuri si f zgomotos ? Ce trebuia sa se intample atat de iremediabil si imediat incat s-a recurs la impuscare ? ( si aici excludem din discutie, dar nu din ipoteze, actiunea unui asasin pasional, sau executia la comanda unei grupari oculte ce voia "zgomot" ca imagine a "puterii" pe care o detine ). Vreau sa ne referim cu predilectie la relatia cu Romania, cu viata politico-sociala, cu ceea ce putea schimba imediat si iremediabil interventia/cunoasterea/eruditia lui IP Culianu.

Ar mai fi multe dar ma opresc aici

Offline Grifon

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #412 : 18 Februarie 2020, 13:58:57 »
Dincolo de chestiunile ridicate de colegul @Gânditorul, întrebări punctuale.
1) De clarificat contextul vizitei lui Mihai I în Chicago.
1.1 Participarea lui IPC la suita de momente ale vizitei - a cui a fost inițiativa ? El a dorit să se "bage", sau alții l-au poftit ? Direcția inițiativei este, cred eu, destul de importantă.
1.2 Dacă mai știe detalii despre culisele evenimentului (participanți, subiecte abordate)

2) De clarificat contextul anchetei FBI.
2.1 De ce a durat ceva timp până federalii au preluat cazul de la Poliția Chicago ?
2.2 Ce motiv de jurisdicție / competență au invocat pentru preluare ? FBI se bagă peste "locali" doar dacă delictul afectează interese federale (deci nu fapte de drept comun).

3) De clarificat suspiciunile asupra lui Gelu Voican Voiculescu.
3.1 Cine l-a indicat că presupus "artizan" (când Ted Anton a făcut primele investigații)?
3.2. Îl bănuie drept "creier" sau doar un alt intermediar în comanda asasinatelor ?

Ar mai fi și altele, presărate pe parcursul acestui topic - o rapidă lectură le-ar actualiza.
Igitur cogito

Offline al_pacino

• Junior
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #413 : 18 Februarie 2020, 20:49:23 »
Multumesc, o sa-l intreb. Daca mai sunt si altii care doresc sa contribuie cu intrebari, o mai puteti face pana maine dimineata.

Offline SLEAH19

• Senior
  • Mesaje postate: 901
  • cine n-are sabie, să vândă haina şi să-şi cumpere
    • Vezi Profilul
« Răspuns #414 : 19 Februarie 2020, 00:29:46 »
Cel care a apăsat pe trăgaci era român? Dacă da , securist sau legionar?
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Offline al_pacino

• Junior
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #415 : 19 Februarie 2020, 00:50:06 »
Dincolo de chestiunile ridicate de colegul @Gânditorul, întrebări punctuale.
1) De clarificat contextul vizitei lui Mihai I în Chicago.
1.1 Participarea lui IPC la suita de momente ale vizitei - a cui a fost inițiativa ? El a dorit să se "bage", sau alții l-au poftit ? Direcția inițiativei este, cred eu, destul de importantă.
1.2 Dacă mai știe detalii despre culisele evenimentului (participanți, subiecte abordate)

Legat de punctul 1, am mai gasit intre timp ceva detalii. Un filmulet despre acest eveniment il puteti gasi aici: https://www.youtube.com/watch?v=_ld6TfIyIEY

Offline Ganditorul

• Consacrat
    • Vezi Profilul
« Răspuns #416 : 19 Februarie 2020, 09:24:11 »
Da , apar cam tarziu elemente noi - IP Culisanu moare la o luna dupa vizita Regelui Mihai la Chicago . Nu stiam der vizita regelui in Chicago, orasul in care statea si Culianu - si nici nu am vazut pana acum vre-o legatura facuta intre casa regala si crima. Oricum Culianu nu era un neica nimeni - iar pozitia lui fata de aceasta vizita ar fi un punct important in discutie.
 Dar oare IPCulianu a fost in suita celor care l-au primit sau in grupul celor care au organizat primirea regelui ? Sau a fost marginalizat, eliminat din preajma regelui ...pentru ceea ce stia/cunostea ?
  Interviul clarifica partial aceasta problema ...si arunca o perdea de ceata asupra legaturi posibile dintre casa regala si crima (plaseaza crima departe in timp fata de vizita ...)
« Ultima Modificare: 19 Februarie 2020, 09:41:55 de Ganditorul »

Offline al_pacino

• Junior
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #417 : 19 Februarie 2020, 16:48:42 »
Am urmarit atent interviul. Culianu nu a fost organizator al evenimentului. A participat in calitate de veritabil ghid al Regelui, ducandu-l sa viziteze casa lui Eliade, unde s-a intalnit si cu vaduva acestuia, apoi au vizitat si catedra acestuia de la Universitate si in final, pare-mi-se, amandoi ar fi facut si o scurta oprire la mormantul lui Eliade.
« Ultima Modificare: 19 Februarie 2020, 16:50:10 de al_pacino »

Offline Grifon

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #418 : 19 Februarie 2020, 17:03:05 »
Adevărat.
În urma acestor afirmații (verosimile, în accepțiune rezonabilă) ipoteza unor coterii misterioase în jurul fostului rege cam pică (cel puțin cu IPC ca actor proeminent).
Dacā în jurul evenimentului au mișunat "secretoși" - și asta e, de asemenea, o ipoteză rezonabilă - nu cred că IPC a fost pentru ei o țintă prioritară.
Mai rãmâne varianta unei conjuncturi pur íntâmplãtoare, ín care profesorul sà fi aflat ceva prin hazard.
Dar atunci...hmm...să fie asasinat doar dintr-o conjunctură aleatorie...e totuși absurd.
Igitur cogito

Offline xperyens

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,042
  • E greu sa vorbesti despre adevar dar usor sa minti
    • Vezi Profilul
« Răspuns #419 : 20 Februarie 2020, 00:51:03 »
Interesante intrebarile formulate aici, nu am auzit inca intrebari despre cum anume s-a reusit asasinarea fara prinderea vinovatului... aveam eu o teorie expusa pe aici. Sa fi fost doi complici, primul cu arma cu amortizor care a iesit din campus inainte ca altul sa aprinda o petarda pe coridoarele cladirii?

Pe cand ne putem astepta la raspunsuri, au trecut cele 24 de ore, urmeaza compilarea unei filmari video sau un apel audio ori poate un interviu de tip chestionar in care primim raspunsuri scrise?
Ma bucur sa aud ca folositi pluralul, adica aveti identitate... personala puternica. Eu nu va doresc coronavirus! Grifon sugereaza "restrângerea fără precedent a contactelor / comunicării" pe forum. Tare de tot :)).