Declinare responsabilitate
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.
Mai multe despre politicile de confidențialitate, aici...

Autor Subiect: Ley Lines Grid  (Citit de 23711 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Grifon

• Adaequatio rei et intellectus
  • Veteran
  • Mesaje postate: 1,386
  • Gen: Bărbat
  • Adaequatio rei et intellectus
  • Liked: 3098
  • Likes Given: 2198
Re: Ley Lines Grid
« Răspuns #45 : 31 Iulie 2020, 21:04:29 »
Realitățile antediluviene ne scapă cu desāvârșire, iar asta e o problemā, din păcate, iremediabilā.
Cred că nici dacā s-ar găsi pe undeva, miraculos, o reprezentare cartograficā a vechii lumi, greu am putea-o înțelege ca atare - în lipsa unei "legende" inteligibile.

Dar eu încerc sā pricep logica "geometriei sacre" așa cum era practicatā de pitagoreici. La vremea lui Pitagora, continentele erau cam ca acum (doar țărmurile puteau fi mai avansate, mårile neapucând încã a eroda regiunile litorale). Cãci aceastå artä se practica (prin filieră egipteanã) și în misterele eleusine, ba chiar - pe filiera Pitagora - cred că și în misterele zamolxiene.

Doar că ne lipsesc și aici, aproape integral, tainele și detaliile sacerdoțiului dac. Ce "planșă de lucru" foloseau kappnobataii (capnoboții) ? Linii de forță ? Centre de forță ? Aspecte precum piscuri / domuri, pentru polarizare masc./fem.?
Doar supoziții...pe care le formulez sub influența unor autori contemporani.
Dar...e bine și așa. Mai prin experiment, mai prin "íncercare și eroare", mai prin serendipitate...cred că se poate reconstitui (măcar) o parte din străvechile înțelepciuni.
Igitur cogito

Offline xperyens

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,167
  • Gen: Bărbat
  • E greu sa vorbesti despre adevar dar usor sa minti
  • Liked: 758
  • Likes Given: 1742
« Răspuns #46 : 31 Iulie 2020, 22:35:59 »
Pai apropo de experimente, eu pot sugera doua locuri aflate in zona de S a Romaniei. Unul in Buzau, nu este descris din ceea ce stiu pe nicaieri iar altul in Dobrogea si nici acesta nu este descris pe nicaieri. Sunt constatari personale, fara asteptari deci. Unul dintre ele era pe marginea unei poteci frecventate saptamanal de un numar mare de sateni, iar celalalt este mai retras, nu se afla pe vreun drum sau poteca.

Putem face asa pentru prima faza experimentala: scriu pe un bilet locul identificat de mine (precis) dar fara sa-l precizez cu exactitate in prealabil celor care participa la experiment. Observam daca locul este identificat de participantii la experiment. Evident ca nu am cum sa demonstrez nimic, este doar un experiment.

Apoi altcineva din grup poate mentiona alt loc (experimentat si testat) si repetam acelasi procedeu, fara sa fie indicat cu exactitate, dar sa trecem pe acolo.

In rest, ca sa aplicam formule matematice si sa spere cineva ca o sa gasim astfel de puncte... ma indoiesc ca este fezabil.

Sa presupunem ca anumite locuri sunt identificate de mai multi participanti, ce facem dupa?

Sa presupunem ca locurile nu sunt identificate de nimeni, inseamna ca acolo nu se intampla nimic?

PS: sugerez ca aceste experimente sa fie facute cand este racoare afara.
« Ultima Modificare: 31 Iulie 2020, 22:49:33 de xperyens »

Forum RUFOn

« Răspuns #46 : 31 Iulie 2020, 22:35:59 »
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.